FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
14-08-16 23:01  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

OSTOJA, brak znaczników nie jest pomysłem autora, a jedynie skutkiem ubocznym poprawy grafiki modelu.

Niezależny, tak jak wspomniałem na początku relacji staram się unikać porównywania modelu z obiektem rzeczywistym. Może się okazać, że brak szpary na poszyciu to nie jedyny brak...

Kolejny sklejony element to owiewka za kabiną.
Ukształtowanie poszycia owiewki nie do końca się udało m.in. też dlatego że
na cz.36b nie mogłem wypatrzyć linii zagięcia, które zniknęły tak samo jak znaczniki osi symetrii... Kolejne poprawki w kształtowaniu tego elementu są widoczne i żeby nie pogorszyć stanu obecnego nie będę ich poprawiał.

Wręgi na których opiera się poszycie owiewki wymagały powiększenia obwodu pierwsza o dwie grubości kartonu, druga o jedną. Przy czym w przypadku drugiej to wydaje mi się że ma niezbyt właściwy kształt (za szeroka?) bo na owiewce powstaje niepotrzebne zgrubienie. Jaki kształt powinna mieć ta owiewka dokładnie widać na zdjęciu zamieszczonym przez Niezależnego.Owszem, może jest to moja wina że niepotrzebnie powiększałem jej obwód, tylko że jej podniesienie nad kadłub nie zapewniło by moim zdaniem lepszego bardziej poprawnego kształtu. Wręga pierwsza pewnie mogła by być tylko powiększona o jedną grubość kartonu gdybym wcześniej jej z automatu nie pomniejszył.
Na koniec widok sylwetki modelu przyjmującej coraz bardziej charakterystyczny profil G.55.


CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
15-08-16 06:29  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Brak wskażników osi symetrii to jednak jest pewne utrudnienie. Zawsze od kiedy pamiętam były te króciutkie kreseczki w segmentowych modelach i muszą być. Bo ani nie wiadmomo jak wkleić symetrycznie wręgi, no i przy sklejaniu segment do segmentu można nawalić byków.

 
15-08-16 09:34  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Wykonanie, jak zwykle zresztą, na najwyższym poziomie, mam jednak wątpliwości co do prawidłowego kształtu tego poszycia owiewki. Na zdjęciach oryginałów mocno widoczna jest, podkreślona to "wklęsła" krawędź, biegnie ona przez całą długość elementu, a w modelu to "przejście" jest chyba zbyt łagodne...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
15-08-16 09:45  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

ceva napisał: skutkiem ubocznym poprawy grafiki modelu

Teraz jasne jak słońce. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
15-08-16 10:00  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
proArte   

Ceva ma racje.
Znaczniki wszędzie są, tylko wydawały mi się za mocne i zmniejszyłem ich widoczność do 40% blacka. W druku okazało się że jak na jasnych częściach są widoczne to na ciemnych niestety już nie za bardzo. Na dwóch nowych Fiatach ten efekt jest lepszy gdyż kolorystyka modeli jest jaśniejsza. Na moranach to zostało poprawione wg sugestii mistrza :) i teraz znacziki mają 100% koloru i są cieńsze.

--
wydawca Piotr Machalewski
http://polish-made.com/pl/producer/PROARTE/35

 
16-08-16 08:42  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
łukasz99   

Mimo wyraźnych różnic w odcieniach, kolorystycznie model prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Nie kupie go jednak ze względu na za duże wręgi. Mam nadzieję że w kolejnych modelach tego nie będzie.

 
17-08-16 23:56  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
proArte   

Tak jak już pisałem poprawione wręgi będzie można pobrać z sieci. We wszystkich modelach sprzedawanych od września będzie dołożony arkusz z erratą.

--
wydawca Piotr Machalewski
http://polish-made.com/pl/producer/PROARTE/35

 
20-08-16 09:14  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Prace nad usterzeniem dobiegły końca, a przebiegały ostatnio w sposób jak poniżej.
Szkielet.

Wymagał małych korekt. O ok. 0,5 mm trzeba było odsunąć dźwigar od cz.41B żeby zgrały się otwory na bagnety z przeznaczonymi na nie szczelinami. Wręga cz.41C wymagała skrócenia żeby nie wystawała spod poszycia statecznika. Na następnych zdjęciach widać doklejone na cz.41B kawałki tektury żeby gniazda na dźwigary spełniły swoją rolę ustalając w poziomie statecznik względem kadłuba.
Poszycie steru dla łatwiejszego kształtowania i klejenia krawędzi natarcia podzieliłem na połówki.

Po przymierzeniu do szkieletu okazało się, że nie pasuje na styku z kadłubem szczególnie w tylnej części przez co całość odstaje od kadłuba.

Postanowiłem więc odciąć te końcówki i po korekcie ich kształtu dokleić po przyklejeniu poszycia statecznika do szkieletu.

Żeby mieć punkt odniesienia podczas przymiarek skleiłem stery wysokości.

Do "szkieletu" sterów składającego się tylko z żeberek dorobiłem dźwigar.
Po dość mozolnym dopasowywaniu końcówek stateczników wyciętych z zapasu koloru udało się uzyskać w miarę znośny efekt.

Oprofilowania statecznika nie chciały się ułożyć bez walki. Nie dość że zaczęły już się marszczyć na krawędzi natarcia to też na niej się nie zeszły. Musiałem dorobić wstawkę.

Lewa i prawa strona nieco się różnią pod względem kształtu, ale bardziej już nie chciałem tego męczyć.

Dolne oprofilowania moim zdaniem powinny być sporo węższe.
Przyklejenie sterów wysokości kończy ten etap.

Żeberka statecznika i sterów od strony końcówek zostały usunięte lub skorygowane w celu uzyskania kształtu sterów/statecznika zbliżonych do profilu lotniczego czego opracowanie nie gwarantuje.

CDN...

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
20-08-16 11:42  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Na razie mistrz.

 
20-08-16 13:16  Odp: [R] Fiat G.55 Centauro MK (proArte)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Później też mistrz. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024