FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 18Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
25-03-16 19:45  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Piękny samolot kleisz!
Obserwuję od początku i podziwiam Twoje rzemiosło.
Powodzenia.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
26-03-16 21:57  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam,
dzisiaj w zasadzie to nie aktualizacja, ale raczej prośba o wskazówki skierowana do Mistrzów Dużego Formatu. Ale po kolei. Pojawił się szkielet skrzydeł, znowu dobrze to wszystko spasowane (mały błąd ze zbyt małymi, dwoma otworami przy tych połączeniach "pióro-wpust", drobiazg) i solidnie stabilne po sklejeniu. Dobrze spasowane wypustki z wręgi nr 8 z gniazdami w dźwigarach również solidnie ustalają pozycje skrzydeł, wydaje się, że nie powinno być problemu z odpowiednim wzniosem skrzydeł.
I teraz prośba: podzielcie się, proszę, Waszymi sposobami radzenia sobie z przyklejaniem tak dużych powierzchni jak np. poszycie centropłata do szkieletu ? Zaznaczam, że nie ma podposzycia, Czy najpierw dół poszycia (tu mały problem bo zewnętrzna część skrzydła jest "załamana" do dołu). Jeżeli tak to jak pasujecie krawędź spływu ? Ja zdecydowałem się najpierw skleić poszycie na krawędzi spływu i nasunąć to na szkielet. Na sucho (jak widać) jest OK, ale teraz trzeba to przykleić. Mój polimer (Axton) zbyt szybko łapie, żeby była odpowiednia ilość czasu na korektę, kiedy wcześniej posmaruję szkielet, z kolei jak najpierw spasuję na szkielecie to będę mógł tylko skleić zewnętrzne wręgi i dźwigar zamykający wnękę na lotki. Reszta będzie "fruwała".
Kurcze, a może zbyt wydziwiam ? Przegadałem już temat z jednym Autorytetem, ale będę wdzięczny za info jak Wy sobie z tym radzicie...


No i oczywiście Wesołych i Pogodnych !

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
27-03-16 11:29  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Może autorytet ze mnie słaby, ale ja robię to tak:
Poszycie formuję maksymalnie tak,jak "leży" na szkielecie. Przymierzam do szkieletu i ogladam z każdej strony. Jak już sobie wyrobię i zapamietam prestrzenne stosunki elementów- przyklejam spód poszycia do szkieletu. Jeśli poszycie składa się z kilku elementów- staram się zadbać o zapewnienie odpowiedniego podparcia dla kolejnych kawałków poszycia ( sklejki, retusz teoretycznie widocznych w szczelinach żeber etc...).
Potem doklejam na krawędzi spływu między żebrami kawałki papieru w kształcie "V", by krawędzie spływu skleiły się równo.

To fotka z ostatniej relacji, ale zasady te same...

Na koniec doklejam górę poszycia - tutaj odzywa się dokładność wczesniejszego uformowania. Klej ma jedynie utrwalić połączenie - nie można dociskać zbyt mocno, bo będą krowie żebra ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
27-03-16 20:57  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Nigdy nie nasuwałem sklejonego elementu na szkielet i nie bardzo wiem jak to do niego przykleić. Mariusz wyjaśnił ogólnie jak to się robi i ja też sklejam podobną metodą. Rzecz polega na tym by ukształtować, zapamiętać i w miarę szybko skorygować. Oczywista że kleimy takie rzeczy klejem butaprenopodobnym ;-)), a samą krawędź spływu na BCG.

 
27-03-16 21:55  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ja robię podobnie jak przedmówcy. Ogólnie podposzycie to jest bardzo dobry pomysł. Robię je nawet w myśliwcach, powiedziałbym że w tak dużym modelu to powinna być konieczność.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
30-03-16 20:50  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Cześć,
przed każdym kolejnym etapem wycinanki solennie sobie obiecuję, że tym razem to już na pewno 50 razy przymierzę, spasuję i ukształtuję tak, żeby nie było nawet 0,1 mm jakiegoś przesunięcia. Zero tolerancji. I zawsze jak przyjdzie do klejenia to nie ma bata, żeby czegoś nie spartolić. Tak już mam...
Idąc za Waszymi radami (dzięki !) rozkleiłem poszycie centropłata i przyklejałem najpierw spód poszycia a potem górę. Mierzyłem, odrysowałem linię dźwigara, cmokałem, cmokałem a i tak nie wyszło jak chciałem. Przy tak dużych elementach kilka małych błędów kumuluje się gdzieś tam w innym miejscu w jeden większy. Po przyklejeniu poszyć centropłata i przymierzeniu poszyć zewnętrznych wyszło, że zabrakło gdzieś 1,5 mm na przykrycie ostatniego żeberka. Ponieważ lotki i klapy są dobrze spasowane z żeberkami pozostało mi dosztukować brakujące fragmenty. Mam nadzieję, że nie rzuca się to w oczy. Poszycie zewnętrzne przyklejałem odwrotnie: najpierw góra potem dół.

Przy tak dużych reflektorach nie wypadało wykonać je w wersji wycinankowej, niewielki nakład pracy a efekt chyba lepszy. Naciąłem też te otwory przy klapach i silnikach bo jest to dosyć charakterystyczny element skrzydeł, mocno rzucający się w oczy na fotkach. Od wewnętrznej strony podkleję je ciemny kartonem i będzie OK. Na fotkach nie sklejone jeszcze końcówki skrzydeł, najpierw trzeba będzie zamontować lotki. I nie wiem czy nie będzie trzeba robić wewnętrznego poszycia we wnękach na klapy i lotki, zależy to od spasowania z tymi elementami...

Tak jak pisałem szkielet jest na tyle stabilny i dobrze spasowany z wręgą kadłuba, że bez problemu da się uzyskać odpowiedni wznios skrzydeł...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-03-16 21:06  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jest dobrze. Dajesz radę! Każdy z nas ma te same chwile zwątpienia. Klej dalej. Będzie świetny model!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-03-16 22:50  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No dla mnie klejenie skrzydeł zawsze był loterią i jak wyszło znośnie to przypisywałem ten fakt łasce niebieskiej.
Mnie nigdy tak nie wyszły jak Tobie. A reflektorki miodzio. Bardzo dobry odbiór wizualny i dużo wniosły. Jak pozyskałeś jego srebrne elementy?

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
30-03-16 23:08  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

"Lusterka" wytłoczone na gumce "myszce" z miękkiej folii metalowej, w jakie są zapakowane skalpele chirurgiczne. Folia nie sprężynuje, doskonale poddaje się formowaniu, z jednej strony jest matowa, z drugiej błyszcząca. Parę lat temu ktoś tu się ogłosił ze skalpelami w zabawnej cenie, kupiłem a folia okazała się idealną do takich operacji...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
31-03-16 09:12  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

ZbiG - dokladnie tak jak ja i nigdy nie spartoliłem dużych skrzydeł - to musi wyjść- to działa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 18Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024