FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 18Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
02-04-16 21:50  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Witam, tym razem po krótszej przerwie, ale i aktualizacja niewielka. Na początek dzięki za Wasze uwagi dotyczące sposobu sklejania różnych elementów. To sklejanie najpierw krawędzi spływu to super sprawa, i mocno ułatwia zachowanie dokładności pod warunkiem, że klej zastosowany do połączenia poszycia ze szkieletem daje trochę czasu na korektę. Muszę spróbować wrócić do butaprenu... Ale są przecież poszycia, które tego łączenia nie mają, jak np. w tym przypadku, gdzie na centropłacie owszem jest, ale na skrzydle już nie. Na szczęście tutaj elementy są dobrze spasowane.
Dorobiłem klapy, trochę uprościłem znowu mocno rozbudowane szkielety, ale miałem już dość szlifowania krawędzi spływu "dźwigara" więc po prostu odciąłem całą część przeznaczoną pod szlif, a kształt i tak nadany jest przez żeberka. Elementy dalej dobrze spasowane, nawet otwory pod ośki klap uwzględniają załamanie tej zewnętrznej klapy, determinując tym samym kąt załamania. Jest OK. Ale jedna mała uwaga: Autor nie przywiązuje specjalnie wagi do podklejania, kolorowania wewnętrznych, widocznych powierzchni elementów. Tak było z segmentami ogonowymi i tak z wnętrzem wnęk na klapy i lotki. Ponieważ górna powierzchnia po wychyleniu klap jest trochę widoczna podkleiłem ją cienkim czarnym papierem. Z dolną dałem sobie spokój, nie będzie tam nic widać...

Te wszystkie elementy da się jeszcze oczywiście wyjąć, mocowanie na stałe zostawię sobie na później...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-04-16 23:54  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Dzisiejszy wpis tak dla poprawy samopoczucia i dla wrażenia, że coś się dzieje. Praca, wyjazdy spowodowały chwilowy "odpływ" weny...
Ponieważ klapy i lotki czekają na zamontowanie spróbowałem gondoli silników i podwozia. Oczywiście w szkielecie jednej gondoli jest więcej wręg niż np w Me-109 (zresztą średnica jej jest większa od średnicy Messerka) i gdyby nie laserki to pewnie jakiś bąbel by się na paluchu pojawił. Szkielet spasowany do skrzydła OK, chociaż na jednym ze zdjęć widać, że linia poszycia wyznaczona przez wręgi nie zgadza się z biały polem pozostawionym pod gondolę. Na szczęście w "dobrą" stronę... Poszycie pasuje, ostatnie fotki pokazują, że po przyklejeniu nie powinno być szpar między poszyciami gondoli i skrzydła. Sugestia dla ewentualnie sklejających: Autor sugeruje najpierw przykleić szkielet do skrzydła, potem sklejone razem 4 części poszycia środkowego i do tego dokleić przednią, tą prawie zamkniętą część poszycia. Aby to się zgrało proponuję najpierw przykleić do szkieletu gondoli tę przednią część aby dokładnie "ustalić" położenie tego szkieletu względem skrzydła. Zresztą jest to tak zaprojektowane, że da się całą gondolę, oklejoną poszyciem po prostu nasunąć na skrzydło.
Wnęka na podwozie przemalowana na ciemnooliwkowy bo ten wiosenno-zielony w ogóle mi nie odpowiada, a podkleiłem też cienkim czarnym kartonem poszycie tej wnęki od spodu. Szkielet wzmocniony pod wklejenie goleni podwozia.

Jutro mam zamiar to razem wszystko połączyć i zabrać się za zamknięcie gondoli od góry. Czeka tam niezła zagadka, bo Autor jakoś nie pofatygował się o rozrysowanie końcówek wlotów powietrza...
ZbiG'u, co do ewentualnych badań organoleptycznych to - ze względu na gabaryty - mam pewne obawy, ale postaram się zrobić wszystko, kierując się również Twoimi wskazówkami żeby dało się ten model gdzieś przetransportować (ile efekt końcowy będzie dla mnie akceptowalny)...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
10-04-16 10:50  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Podziwiam dokładność !

 
10-04-16 20:07  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

No i sobie narobiłem kłopocików bo, jak to mówią: jak się człowiek spieszy to się diabeł cieszy...
Po pierwsze nie przyjrzałem się dobrze segmentom poszycia gondoli zamykających je za poszyciem skrzydła. Są to pierwsze segmenty klejone w pełny obwód. Na arkuszach wszystkie elementy poszycia pogrupowane są jako części L i P. Natomiast przy tych częściach nie ma tej dodatkowej literki więc potraktowałem je jako takie same. Biję się w klatę, że nie obejrzałem ich dokładnie, ale przy klejeniu okazało się, że jest różnica:

Te białe pola (bardzo małe pola) to wcięcie w krawędź spływu skrzydła. Ponieważ najpierw kończyłem wczoraj rozpoczętą gondolę, dokleiłem ten zamknięty segment i... wtedy okazało się, że zrobiłem to odwrotnie. Wcześniej okazało się również niestety, że żeby spasować ten zamknięty segmencik do wczoraj oklejonej gondoli trzeba dość solidnie dopasować ostatnią wręgę. Odcinanie, odrywanie, szlifowanie - ale jakoś to wyprowadziłem (oczywiście w czasie tego pasowania zupełnie mi "uciekł z pola widzenia" ten drobny fragmencik do wycięcia...). Druga gondola była już "mądrzejsza" o ten błąd i szlifowanko zrobione zostało przed klejeniem poszycia. Gdzieś musiałem zbłądzić, bo reszta, gondole do skrzydła, pasują jak ulał, a nie są przyklejone...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
11-04-16 23:16  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ludzie pomocy, bo moja wyobraźnia szwankuje...
Zabrałem się za "zamknięcie" gondoli od góry i mam problem z przednimi segmentami:

Po kolei na fotkach:
1 - części na arkuszu, 2,3 - jedyne rysunki pokazujące te elementy, 4 - położenie przedostatniego segmentu (będzie ukształtowany na wrędze, to nie problem), 5 - ostatni segment, 6 - ten pofalowany element ma się gdzieś tam znaleźć.
Pytanie: jak ukształtować ostatni element (nie ma do niego żadnych wręg, żadnego elementu kształtującego) oraz czy dobrze myślę, że ten pofalowany element powinien być ukształtowany w półkole, ułożony w płaszczyźnie pionowej i "obejmować" końcówkę widocznej podłużnicy ? Wydaje się, że ten ostatni segment powinien być ukształtowany owalnie, jak "spłaszczona rurka", ale po co te wycięcia w środkowej części ? Czy w takim razie ta wystająca część podłużnicy powinna być odcięta ?

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
12-04-16 08:30  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Mirmic 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć,
na pierwszej fotce masz strzałkami narysowane, które krawędzie ze sobą skleić. Innymi słowy, boczne krawędzie cz.39a przykleić do czołowej krawędzi cz.38P(L). Pewnie tam jeszcze należy odpowiednio ukształtować krzywizny.



W bardzo dużym uproszczeniu:



pozdrawiam
Mirek

--
Pozdrawiam
Mirek

 
12-04-16 08:53  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
kari   

sądzę, że cz.39 powinna być odwrotnie (do pozycji w jakiej trzymasz ją pęsetą);
jak ją skleisz i spłaszczysz to od spodu uzyskasz "półokrągłą" krawędź która,
(jak sądzę) powinna się zgrać z krawędzią cienkiego paska uformowanego
jak na rysunku Mirmic'a.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
12-04-16 12:57  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może to ?

 
12-04-16 17:08  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A mnie wydaje się, że oprócz tego co wyrysował Mirmic to w instrukcji brak informacji o sposobie formowania 39.
Sądzę, że 39 powinna być uformowana w "chwyt" powietrza i sklejona w całość bokami, tymi z wycięciami. Dopiero wtedy 39 nachodzi na 39a właśnie powstałym dzięki temu jednym otworem. Oczywiście dopiero po tym jak zamontowana będzie reszta osłony silnika. 39a powinno zamaskować owe wycięcia. Swoją drogą to dziwne rozwiązanie.

https://i.ytimg.com/vi/q2eZ92oVXJA/maxresdefault.jpg
--

Post zmieniony (12-04-16 20:24)

 
12-04-16 19:57  Odp: [R] B-25 C Mitchell Mk. II - MM 10-11-12/2012
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Panowie, dzięki za pomoc. Wydaje się, że Mirmic "ujął" na rysunku część 39a idealnie. Pozostaje rzeczywiście 39 i ten wystający fragment szkieletu. O tyle to wszystko dziwne, że do tej pory wszystkie szczegóły były przemyślane (wcięcia na krawędź spływu np.), dlatego mam wrażenie, że czegoś nie "czytam" z tą częścią...
Wysłałem zapytanie do MM z prośbą o przekazanie Autorowi. Ciekawe, czy tym razem też mnie zignorują, podobnie jak trzy tygodnie temu (inna, mała wątpliwość)...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 18Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024