FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
30-01-15 20:03  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Śmiesznie wyglada 2 zdjecie , Jakby miedzy 3 a 4 segmentem było wklęśnięcie. A tak nie jest ?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
30-01-15 20:05  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Na trzecim zdjęciu mam wrażenie jakby trzeci segment był wklejony ,,do góry nogami ". Cały nos tworzy takie S. No chyba, że to wina zdjęcia.



--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
30-01-15 20:11  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Tak jak, napisałem zdjęcia wykonane z różnych kątów dają zupełnie inne efekty, przede wszystkim jest to wina różnych odcienie poszczególnych segmentów.
Niemniej jednak "nos" jest nieco garbaty patrząc na górę.
Odwrotnie wkleić się nie da ponieważ szew wyszedłby na górze. Jutro dodam fotki kompletnego przodu będzie można porównać co i jak.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-01-15 20:35  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. No chyba, że tak :)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-01-15 21:05  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Ciąg dalszy prac nad F-18 rozpocząłem od sklejenia nosa z częścią kabinową - problemów nie było części wcześniej spasowałem i dokładnie podszlifowałem na papierze ściernym efekt wygląda następująco:



Skleiłem także dwa kolejne segmenty jednak nie będę ich wklejał do momentu wklejenia pozostałych części kadłuba. Element 7 łączy się z elementem 8 w który dodatkowo wkleja się garb więc lepiej będzie wykonać to razem by przednia część kadłuba (okrągła) pasowała do tylnej (prostokątnej)



Następnym krokiem była długa i żmudna walka z zakryciem podwozia, przedniego i głównego. Jak już wspomniałem model z założenie miał posiadać podwozie więc autor nie opracował szczegółowo elementów do zamknięcia i tak brakuje tu i ówdzie kilku milimetrów.
Wymusiło to na mnie zmianę budowy segmentów 8 i 9 zostały one podklejone od środka papierem tak by łatwiej było obudować wnęki poszyciem do którego wykorzystałem części wewnętrzne podwozia.



Później wykorzystałem klapy zamykające na zewnątrz i pozostałe części, niestety wymagało to pomalowania a w zasadzie polakierowania klap zamykających najpierw na czarno później na kolor imitujący efekt chromu.
Kolor różni się delikatnie ale nie na tyle mocno by spędzało mi to sen z powiek.



Jutro od rana biorę się ostro do pracy, rozpoczynając od ostatniego segmentu i dysz wylotowych silnika.

Cd. nastąpi.

--

Post zmieniony (01-02-15 10:17)

 
01-02-15 17:35  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Walka trwa a pojedynek staje się coraz mniej równy zaczynam nawet rozumieć dlaczego model przeznaczony jest dla zaawansowanych.
Na pewno nie jest to kwestia jakiejś nadzwyczaj trudnej budowy modelu. Problem tkwi w spasowaniu i oznaczeniu części.
Dziś już wiem, że po tym modelu wezmę sobie dłuższy urlop od modeli tego wydawnictwa choć może to kwestia projektu i autora.
Muszę spróbować modeli innych wydawnictw a aktualnie na rynku jest ich wiele.

Ale zacznijmy od ostatnich elementów czyli 10 i 11, staram się sklejać model segmentami tak by wszystko pasowało w miarę możliwości do siebie. Tak więc element 2, pasuję z elementem 3 itd.
Element 10 był już złożony i spasowany do poprzedniego elementu choć nie wklejony to wykonuje po spasowaniu wszystkich elementów.



Rozpocząłem więc pracę nad kolejnym elementem nr 11 i tu wielka niespodzianka wręga 11a pasuje idealnie do poprzedniej jednak 11b jest absolutnie zbyt mała i wklejenie jej wymagałoby zakładki poszycia ok 1cm!!!
Widać to na zdjęciu;



Odrysowałem tą wręgę jeszcze raz powiększając ją, podkleiłem i wkleiłem w element.
Następnie wykonałem dysze wylotowe silników - tu napotkałem kolejny zong. Brak w wycinance rysunku silnika i musiałem pomalować środek na czarno, mało w tym finezji ale staram się nie zaglądać w wylot dysz ( w końcu jest tam gorąco ).



Elementy z silników wyszły ogólnie całkiem przyzwoicie i po długiej i trudnej przeprawie dotrwałem do składania kadłuba w całość, wkleiłem także osłonę kabiny ( to moja druga i chyba ostatnia gotowa kabina).

Na koniec fotka kadłuba samolotu w całej okazałości.
Wiem, że moje zdjęcia pozostawiają wiele do życzenia wykonuje je telefonem.
Postaram się przy kolejnych relacjach poprawić i ten aspekt. Niestety kiepskie oświetlenie powoduje, że i sama fotka jest słaba i mało czytelna ja także nie jestem asem obróbki fotografii więc po delikatnym rozjaśnieniu fotki wklejam ją. Nie bardzo też rozumiem dlaczego na fotografii różnice w kolorach niektórych segmentów są o wiele bardziej wyraźne niż w rzeczywistości.
Na żywo różnice w odcieniach są ale głównie w części przedniej reszta jest pod tym względem całkiem przyzwoita.

Teraz będę miał kilka dni przerwy i mam nadzieję zregenerować siły na dokończenie F18 w kolejny weekend.




Cd. nastąpi.





.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
01-02-15 17:44  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

W całości nalepiej sie prezentuje.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
02-02-15 21:48  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Jak to zwykle w mojej firmie plany potrafią zmieniać się z minuty na minutę i to kilka razy dziennie.
Tak więc dziś pojechałem na 6.00 rano na lotnisko a tu niespodzianka było coś pilniejszego do zrobienia i wylot przesunięto mi na jutro.
Na szczęście nie ma tego złego .......... mogłem więc poczynić postępy w budowie modelu i tak powycinałem do końca wszystkie wręgi, usterzenie, skrzydła i kilka innych części.

Wciąż nie przestają mnie zadziwiać niedoskonałości w opracowaniu tego modelu, przykład poniżej dwie takie same wręgi jedna na stronę lewą druga na stronę prawą:



Poza zabawą ze skalpelem i nożyczkami rozpocząłem i co ważne zakończyłem pracę nad wlotami powietrza.
Niestety jak tu już przy tym modelu zdarzyło się nie raz musiałem wkleić element w dość dziwny sposób by uzyskać odpowiedni kształt, tak by później wszystko pasowało do siebie. Rozpocząłem od wklejenia poszycia (krawędź do krawędzi) a dopiero po tej operacji wkleiłem wręgi i pozostałe elementy wlotów powietrza.

Efekt wygląda tak:



Wszystko zaczyna przypominać już samolot jeszcze tylko czeka mnie walka z elementami napływu skrzydeł jest to część która ciągnie się od kabiny do skrzydła i jak się zorientowałem znów lepiej będzie wklejać te elementy nie tak jakby wskazywała na to instrukcja.

Od jutra czeka mnie praca przy znacznie większych modelach, więc do piątku zarządzam odpoczynek.

Pracę i relację odkładam do piątku.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
04-02-15 22:17  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Miałem pozostawić pracę nad modelem do piątku ale przyleciałem dziś przed 18 i naszło mnie na wycinankę, więc posunąłem pracę odrobinę do przodu.

Wziąłem się za wklejanie usterzenia problemów żadnych nie było a prace postępowały szybko i bardzo sprawnie.
Ustawienie stateczników było jednak dość wymagające, przejrzałem dziesiątki zdjęć by ustalić kąt pod jakim powinny być wklejone.
Mam nadzieję, że jest ok - z usterzeniem model nabiera wyglądu i aż chce się pociągnąć pracę dalej.

Z drugiej strony jutro trzeba zjawić się rano w pracy, więc odkładam nożyczki i klej na półkę.

Zresztą stanąłem przed największa trudnością wklejenie napływów skrzydeł a potrzeba na to zarówno czasu jak i świeżości umysłu.

Dlatego odkładam wklejenie tych elementów już jakiś czas choć wszystko mam przygotowane, wycięte itd.
Muszę jednak wykonać to spokojnie i bez pośpiechu więc odkładam to na następne posiedzenie.

Podejrzewam, że następna część relacji będzie już połączona z galerią i prezentacją tego co wyszło mi z walki z "Szerszeniem"



--

Post zmieniony (04-02-15 22:21)

 
06-02-15 20:24  Odp: [R] F-18 Hornet GPM, 1:33 Kreda na stole.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Praca wre, model nabrał już właściwego kształtu.
Dziś wkleiłem według mnie jedną z najtrudniejszych części modelu, mam na myśli części 14a,b,d,e,f,g a więc części napływów skrzydeł.

Tak jak już wspomniałem wcześniej kompletnie ominąłem w tym wypadku instrukcję a nawet jedną z głównych części jaką autor zaprojektował mowa o wrędze 14c która ciągnie się od kabiny aż do wlotów powietrza i stanowi główny dźwigar całego elementu.

Element ten ma bardzo zróżnicowany przekrój a sam napływ jest wklejony w kadłub z bardzo delikatnym łukiem więc wklejenie wręgi, która jest prosta powoduje raz wykrzywienie wzdłużne napływów a dwa powoduje na zewnętrznej jej części charakterystyczną falbankę co nie wygląda ładnie i nie ma nic wspólnego z faktycznym wyglądem tego elementu.

Postanowiłem więc na początek wkleić górną część elementu 14a (część cięgnie się od kabiny po skrzydło) wkleiłem tą część krawędzią do kadłuba. Nie była to łatwa operacja, szczególnie nałożenie kleju tak by absolutnie nigdzie przy wklejaniu nie wydostała się na zewnątrz a nie jest to łatwe ponieważ mówimy o wklejeniu elementu o grubości ok 0,5mm tyle ma kartka.

Później dodałem wzmocnienie z kartki papieru (podklej-ka) i wkleiłem wręgi tak jak wspomniałem bez głównego elementu 14c a więc w moim wykonaniu znalazły się jedynie elementy: 14e, f, g, h i (d główny dźwigar skrzydła). Po wyschnięciu dodałem dolną zakrywająca część napływu, znów przyklejoną krawędzią do poszycia kadłuba.
Po wyschnięciu skleiłem górną i dolną część napływów – wygląda to całkiem przyzwoicie choć też zrobiła się delikatna może nie falbanka ale jest w jednym miejscu małe przełamanie.



W kolejnym etapie wkleiłem skrzydła, które zostały podklejone na wręgach 4cm wstawkami papieru podwójnie złożonego tak by był mocniejszy.

Mam nadzieję, że skrzydła przez długi czas nie przysiądą a wręgi nie zaznaczą się na poszyciu. Model w zasadzie jest sklejony. W zasadzie bo zabrakło mi kleju i nie wkleiłem kilku drobnych części, jutro dodam kilka zdjęć modelu w całej okazałości i postaram się podsumować walkę z „Szerszeniem”.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024