FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 12Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
29-10-15 17:05  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 


screenshot

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
29-10-15 21:24  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

wielkie dzięki :-)

--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
29-10-15 21:38  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Na dziobie i wokół kluzy widać wiele szpar, nierówności i załamań kartonu, które po pomalowaniu będą jeszcze bardziej widoczne. Wydaje mi się, że szpachla i papier ścierny by się tam przydały, ale przede wszystkim więcej dokładności. Wbrew temu, co sądzą niektórzy modelarze, malowanie wcale nie zakryje nierówności, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je ukaże.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (29-10-15 21:40)

 
30-10-15 00:46  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

jest tu kilka szpar, zwłaszcza na krawędziach, ale czy mógłbyś konkretnie wskazać szpary, nierówności i załamania kartonu ???
Nie dostrzegam ich znowu aż tak wiele na tym dziobie. Może zmyliły Cię te cienie rzucane przez wystające pasy pancerza. Załamanie widzę tylko jedno na czołowych jego elementach (ostatnie zdjęcie). Przewidziałem to, ale pomimo rozbudowania szkieletu w tym miejscu papier załamał się mimo wszystko. Na lewej burcie widać bardziej, na prawej mniej :) Brak dostatecznych umiejętności i wystarczającego doświadczenia.
Kluza na lewej burcie u góry, wewnątrz, ma lekką szparę, ale zostawiłem to, bo ona po zamontowaniu kotwicy będzie całkowicie niewidoczna. Fakt, jest w jednym miejscu z przodu niedociągnięta krawędź kluzy, ale to nie szpara, a biała krawędź bez retuszu. Z retuszu zrezygnowałem, bo całość będzie przemalowywana.
Co do łączeń to pracuję nad tym aby były jak najmniej widoczne, ale jeszcze długa droga przede mną, wiem.
Myślę, że dziób na lewej burcie już lekko lepiej mi wyszedł niż prawy, ale to już pozostawiam ocenie oglądaczom :-)
Dziękuję za cenne uwagi. Wezmę je pod uwagę.



Co do pokrywania szpar za pomocą farb, pozwoliłem sobie na lekkie przejechanie pędzlem po łączeniach i z całym szacunkiem Spychacz, ale jak na moje szpary to chyba dramatu nie ma, no ideału też nie ;-)

--

Post zmieniony (30-10-15 01:38)

 
30-10-15 07:23  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Całkiem inny efekt daje malowanie przygotowanej odpowiednio powierzchni kartonu. Nie jest to wzór idealny ale zerknij w moją relację IJN Kiji. Swoją drogą malowanie modelu kartonowego to najwyższy stopien wtajemniczenia a ten konkretny maluszek zjadł mi tyle czasu co większy krążownik w standardzie.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
30-10-15 09:44  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

co do malowania to tutaj absolutnie zginam kark w dół, bo nie mam żadnego doświadczenia nie licząc retuszowania części modeli. W dziale Technika jest poruszony temat podstaw malowania, jednak jak czytałem to wniosek nasuwa się jeden, próby i jeszcze raz próby.
Łukasz dziękuję za zwrócenie uwagi.
Wszedłem na galerię IJN Kiji, ale niestety niewyraźnie widać.

--

Post zmieniony (30-10-15 09:46)

 
30-10-15 10:19  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

zastanawiam się jeszcze nad tym co Spychacz napisał. Fakt, że na początku budowy, jeszcze nie znałem forum i dzisiejszych standardów i wymogów. Na pewne sprawy nie zwracałem uwagi (10 lat temu sklejałem ostatniego podwodniaka).
Oglądając swoją pracę i porównując z modelami na tym forum widzę, że faktycznie trzeba podnieść poprzeczkę.
Co do załamań i szpar na dziobie, wspomnianych przez Spychacza, może chodzi mu m.in. co na zdjęciu... Dodam tylko, nie zwracajcie uwagi na niesymetryczną linię cięcia pasków pancerza, bo wiedząc, że i tak wszystko będę musiał malować nie dbałem o wycinanie wzdłuż linii.


--

Post zmieniony (30-10-15 10:22)

 
30-10-15 12:04  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dlatego napisalem "relację". To byl piękny czas, przed utopieniem mojego aparatu :-)

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
30-10-15 14:36  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
kubeksus 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Uważam że nie najlepiej się do tego modelu zabrałeś jeśli chcesz go malować. Ja maluję każdy swój model i jeśli chce się je tak robić to trzeba się trzymać pewnych luźnych ale jednak ważnych zasad.

Punkt 1 Cały model powinien mieć podposzycie. (uważam że wzmocnienia jakie zrobiłeś są niewystarczające ponieważ wystarczy jedno mocniejsze złapanie modelu i widać tzw. krowie żebra).

Punkt 2 Po zrobieniu podposzycia należy cały model okleić właściwym poszyciem (Bez żadnych detali) - i tu rada - zrób to ze zwykłego kartonu a nie kredy - lepiej się układa i jest sztywniejszy.

Punkt 3 Podzielić można na dwie opcje w zależności co chcesz osiągnąć:
a) Pasy poszycia - jeśli chcesz zrobić imitację pasów poszycia zrobione z długich kawałków papieru to należy najpierw lekko zaszpachlować cały kadłub i dopiero naklejać pasy.
b) Poszycie robione z kawałków - nie trzeba szpachlować jeśli kadłub wyszedł w miarę dokładnie. Impregnujesz tylko karton i naklejasz imitację blach którą robisz z kawałków (robiłem tak w moim Isuzu ale też polecam relację Yamato: Doodiego lub Witka)

Punkt 4 Dopiero teraz powinno się zrobić wszystkie detale na kadłubie.

Punkt 5 Malowanie - tylko aerograf (lub farba samochodowa w sprayu z puszki jeśli nie masz aerografu). Nakładanie farby pędzlem będzie zbyt grube a warstwa musi być bardzo cienka i równa. Pędzel zostawia też smugi. Ewentualnie można użyć bardzo rozrzedzonej farby i nakładać miękkim pędzelkiem. Ale NIGDY nie może być to farba wodna. Najlepiej olejna jak Humbrol albo Revell.

Przed ostatecznym pomalowaniem należy zrobić taką podstawkę aby po malowaniu nie dotykać już modelu.

Jakby co to pytaj.

Pozdrawiam,

Kuba
---------------------------------------------
2 Pokolenia Modelarstwa

Flota japońska:
Na morzu
IJN MATSU | IJN NAGATSUKI | IJN KIJI | IJN TONE | IJN ISUZU | IJN SBT |

W stoczni
IJN KAMIKAWA MARU | IJN YUKIKAZE | IJN NOTORO

Post zmieniony (31-10-15 13:17)

 
30-10-15 14:40  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. A. Haliński 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wojtek, właśnie o te, zaznaczone przez Ciebie, miejsca mi chodziło. Faktycznie, przesadziłem pisząc, że jest ich wiele, ale niektóre z nich wyglądają na zdjęciu jak szpary, a to najwyraźniej gra cieni. Najbardziej rzucają się w oczy te półkluzy na dziobie, ale piszesz, że będziesz je jeszcze obrabiał. No i to załamanie na dziobie. Właśnie malowanie modelu to bardzo dobra okazja na zniwelowanie takich niedociągnięć. Popatrz tylko na stewę dziobową mojego Akagi, jak mi słabo ona wyszła, a jak ładnie ją zrobił Tomo11. On nie musiał martwić się tym, że oklejki były źle zaprojektowane, bo sobie to zaszpachlował i pomalował. I tego właśnie bym oczekiwał po modelach malowanych.
Pod zdjęciem prawej burty piszesz, że "dramatu nie ma, no ideału też nie". Zgadza się, lecz szpara jest niestety widoczna, a można było ją lekko zaszpachlować i podszlifować i byłoby idealnie :) Warto pomyśleć o tym na samym początku, bo model jest bardzo skomplikowany i na pewno jego budowa zajmie Ci parę lat. Wraz z czasem i kolejnymi elementami będziesz nabierał wprawy i doświadczenia, i potem może okazać się, że kadłub poziomem wykonania nie pasuje do tego co na pokładzie.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 12Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024