FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-04-14 23:42  [R/G] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

GALERIA



[/URL]

Witam.
Mimo że po skończeniu ostatniego modelu planowałem kilkutygodniową przerwę nie oparłem się pokusie rozpoczęcia kolejnej przygody. Być może impulsem stała się wizyta na konkursie w Koszęcinie i widok wielu znakomicie wykonanych opracowań. Gratulacje dla Wszystkich.
Jakoś tak nieświadomie przywiązałem się do wydawnictwa "Orieł". Wybrałem model głównie dlatego, że chciałem spróbować czegoś większego od samolotów jednosilnikowych ale również ze względu na ciekawe malowanie oraz na małą popularność tego samolotu na forach.
Zdecydowałem się na Petlakov Pe-3 w zimowym kamuflażu.



Pe-3 to ciężki myśliwiec zaprojektowany na bazie dwusilnikowego bombowca Pe-2. Podobno powstał w ciągu 4 dni. Od Pe-2 różni się między innymi innym oszkleniem nosa oraz dodatkowym karabinem SzKAS umiejscowionym w dziobie. Mógł zabrać 2 bomby 250 kg i dwie 100 kg. Załogę stanowiły 2 osoby.

Wycinanka (tego samego autora co mój poprzedni Ła-5) wydana na dobrym, moim zdaniem kartonie. Pierwszy problem jaki zauważyłem to znowu druk niektórych części bez konturów. I wszystko byłoby OK gdyby nie to, że kolory delikatnie się rozjeżdżają i czasami ciężko się decydować gdzie "ciachnąć" nożykiem. Ale spróbujemy.

Rozpocząłem od części ogonowej. Zaplanowałem kleić segmenty na jedną wręgę, jednak ze względu na wnękę kółka ogonowego oraz dźwigary usterzenia poziomego widoczne na zdjęciach segmenty oraz kolejny, mniejszy będą na dwie wręgi.
I tutaj pierwszy zonk. Ponieważ tylne usterzenie posiada dwa dźwigary powinny być one równoległe, aby dało się to okleić poszyciem. Jak jest pokazuje pierwsze zdjęcie. Dlatego odciąłem dźwigary od wręg i będę je wklejał razem z usterzeniem. Trochę zmodyfikowałem konstrukcję kółka ogonowego zastępując drutami części zaprojektowane jako zwijane (to po prostu tłoki cylindrów). Skleiłem na razie dwa segmenty. Dziwnie niedopasowane są otwory na dźwigary usterzenia w poszyciu. Wyciąłem je tak jak zaproponował autor, ale ma się to nijak do położenie i wysokości dźwigarów...



Na ostatnim zdjęciu dwa segmenty złożone na sucho, w tym większym brak jeszcze wręgi końcowej stąd takie niedopasowanie.

--

Post zmieniony (08-06-14 10:13)

 
04-04-14 00:22  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Witaj.Masz rację. To wydawnictwo ma sporo ciekawych i nie oklepanych modeli w kolekcji. Będę się przyglądał. Dowiem się przy okazji jak z jakością druku,na wypadek gdyby mnie skusiło coś od nich kupić.

 
04-04-14 19:56  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bardzo ciekawy temat i jeszcze w Twoim wykonaniu - no będzie na co popatrzeć.
Masz we mnie wiernego widza.

Pozdrawiam,
Tomek

--

 
05-04-14 20:25  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Witam,
mała aktualizacja. Najpierw "opis" później zdjęcia. Skleiłem pozostałe segmenty kadłuba części ogonowej. Tak jak wspominałem niektóre klejone są na dwie a niektóre na jedną wręgę. Podczas gdy klej wysychał zabrałem się za rozpracowanie tylnego usterzenia. I zaczęło się. Praktycznie ŻADEN element szkieletu nie pasuje do innego. Dwa dźwigarki, które i tak nie były równoległe (I-szy wpis) okazało się, że są o 2 mm za szerokie (wysokie) w stosunku do wręg. Zdeterminowane przez wręgi kadłuba położenie dźwigarków uniemożliwia właściwe osadzenie usterzenia tym bardziej, że "tylny" dźwigarek ma stanowić zamknięcie wnęki na ster wysokości. Wręga usterzenia położona przy kadłubie jest za długa. Zasugerowane przez autora miejsca nacięć gdzie krzyżują się wręgi i dźwigarki nijak mają się do rzeczywistości. Co postanowiłem ? Zostawiłem na miejscu główny dźwigarek aby wyznaczył wznios usterzenia. Tylny odciąłem i "zamknąłem" nim wnękę na ster. Wręgi które okazały się za długie i miały być względem siebie równoległe zostały przyklejone do poszycia wyznaczając bardzo wygodne mocowanie usterzenia. Natomiast trójkąt został "zamknięty" dodatkowym elementem. Wydaje się, że wyszło OK.
SKlejenie potem usterzenia pionowego to była bajka... Trochę cierpliwości przy kształtowaniu elementów, być może niepotrzebny "szkielet", potem sklejenie tego do kupy i przymocowanie do usterzenia poziomego...



Na chwilę obecną stan zaawansowania prac jest następujący (brak jeszcze oklejek połączenia kadłub-usterzenie):



Muszę przyznać, że na razie, mimo w/w błędów klei mi się to bardzo przyjemnie...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
05-04-14 21:27  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Powodzenia. Podglądam. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-04-14 09:57  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Mam pytanie,
dwa pierwsze zdjęcia w drugim rzędzie (ostatnia aktualizacja) to są dwie wersje ogona czy o co chodzi?
Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak to jest...

Już widzę góra i dół to jest :) sorry dopiero wstałem :)

Tomek

--

Post zmieniony (06-04-14 10:04)

 
06-04-14 10:12  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Cześć,
to cały czas ten sam samolot :) Na pierwszym zdjęciu masz widok od przodu natomiast na drugim od tyłu. Maszyna ma dwa stateczniki pionowe przymocowane na końcach usterzenia poziomego. Brakuje jeszcze sterów wysokości (2x) i kierunku (2x).



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
06-04-14 21:19  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Hmmmm... pytanko do bardziej doświadczonych Kolegów:
zabrałem się za segmenty środkowe i szkielet skrzydeł i... kompletnie nic się nie zgadza. Na pierwszym zdjęciu widać, że zaproponowane miejsca otworów pod dźwigary nijak się mają do zaprojektowanych otworów w wręgach. Wysokość dźwigara "przedniego" jest mniejsza niż wysokość wręg (wszystkich trzech) w tym miejscu i to pół biedy, ale wysokość dźwigara tylnego jest większa niż wysokość wręg w tym miejscu, trzeba by to przyciąć. Ale. Jeżeli przesunąć dźwigary w miejsca zaproponowane w poszyciu wszystko zaczyna się zgadzać. Oczywiście łatwiej wyciachać nowe otwory w poszyciu niż korygować wszystkie wręgi tym bardziej, że dojdą jeszcze dźwigary drugiej (zewnętrznej) części skrzydeł.

Co wg Was będzie lepsze ? Przesunąć dźwigary czyli otwory w innych miejscach w poszyciu czy korygować szczeliny w wręgach ?

Na rosyjskim forum są dwie wersje: autor wycinanki umieścił dżwigary w miejscach zaprojektowanych na poszyciu, Kolega który prowadził relację przesunął dźwigary i dopasował się do szczelin zaproponowanych na wręgach.



Trochę "radosna twórczość" Pana Projektanta...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
06-04-14 21:32  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ja bym skorygował szczeliny w żebrach.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-04-14 23:17  Odp: [R] Petlakov Pe-3 (Bumażnoje Modelirowanie nr 4), skala 1:33
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Im więcej nad tym się zastanawiam, tym bliżej jestem realizacji tej koncepcji, Ostoja. Tylko trochę to zmodyfikuję: "gniazda" do wsunięcia zewnętrznych dźwigarów, zmniejszenie ich wysokości bo to i tak żebra (co ja wymyśliłem z tymi "wręgami" ?) determinują kształt przekroju skrzydła oraz szersza szczelina w żeberku, co by można lekko zmienić jego położenie przy pasowaniu poszycia...

Pozdrawiam,
Bohdan

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 12Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024