FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
26-12-13 22:57  [R/G] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Witam po krótkiej przerwie.
Rozpoczynam relację z budowy kolejnego modelu zachęcony mobilizacją i presją, jakie wywierało (przy poprzedniej relacji) na piszącego te słowa poddawanie pod osąd Szanownej Publiczności swoich prób zbliżenia się do Najlepszych. Mam nadzieję, że tym razem efekt będzie podobny.
Od dawna w planach był Hurricane z KK, ale przypadek nieco zmodyfikował moje zamierzenia. Otóż po sklejeniu Biełaza z Bumażnoje pozwoliłem sobie pochwalić się modelem w wydawnictwie Orieł i jakież było moje zdziwienie, kiedy w odpowiedzi na maila przyszła propozycja wyboru z szerokiej oferty jednego modelu, który otrzymam gratis ! Ponieważ nie sklejam okrętów, których wybór był przeogromny pozwoliłem sobie dokooptować do mojej kolekcji samolotów model samolotu Ła-5, w bardzo ciekawym malowaniu.



Samolotem tym, specjalnie dla niego pomalowanym latał jeden z asów radzieckiego lotnictwa - Georgij Kostylew,

którego historia jest na tyle ciekawa, że postanowiłem, przy kolejnych wpisach, trochę ją przyblizyć.

Dwa słowa o wycinance. Wydana na bardzo dobrej tekturze, kolory bardzo nasycone, nic się nie "rozjeżdża", wiele części wydrukowano bez linii konturowych. Opis jest więcej niż lakoniczny (1 kolumna), ale duża ilość rysunków-zdjęć montażowych powinna wystarczyć. Model jest bardzo zdetalizowany (AH chyba by sie nie powstydził), rozrysowany na 6 arkuszach A-4 plus dwa arkusze wręg. Oprócz wnętrza kabiny, lotek, klap mamy do wykonania również mocno rozbudowany silnik (razem z wydechami) a to ze względu na to, że można osłonę silnika wykonać w pozycji otwartej z widokiem na "bebechy". Ciekawostką jest, że autor nie przewiduje żadnych elementów z drutu, nawet popychacze w silniku przewidziane są do "ciasnego" zwinięcia - oczywiście ułatwię sobie życie. No i pierwszy raz będę sklejał prawdziwy szkielet kadłuba, z podłużnicą, do której klejone będą wręgi.

Na początek poszło próbne (bez retuszu) klejenie jednego cylindra z części skopiowanych na karton z bloku technicznego. Próba dlatego, że od jej powodzenia uzależniałem dalsze prace nad modelem albo ewentualny powrót do pomysłu Hurricane. Doszedłem do wniosku, że dam radę... Oryginał powinien wyglądać lepiej...



Na razie tyle. Ponieważ jest trochę "wolnego" mam zamiar poświęcić "kilka" godzin na silnik... Tym razem naprawdę nie przewiduję szybkich postępów w klejeniu.

--

Post zmieniony (22-03-14 23:16)

 
27-12-13 09:58  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ten sposób promocji mi sie podoba tym bardziej jeśli w parze z promocja idzie dobry towar.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
27-12-13 12:59  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Z przyjemnoscia sie poprzygladam, bo chyba ten autor wydal jeszcze kilka swoich projektow maszyn z czerwonymi gwiazdami i ciekaw jestem jakosci. Na plasko ladnie sie prezentuja, ciekawe jak w 3D...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-12-13 13:06  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 
 
28-12-13 14:04  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Taaaak, to właśnie ten ptaszek...
Na początek, żeby mieć to z głowy zabrałem się za silnik.



Dwa dni klejenie i... mam dopiero jedną "gwiazdę". Masa drobnych części (jeden cylinder to, o ile się nie mylę, 13 drobiazgów, czasem o mocno zmyślnym kształcie). Dokleiłem popychacze i tak się to obecnie prezentuje:



Nie wiem jak dla Was, na moje standardy może być. Ale muszę zmienić taktykę i drugą część cylindrów skleję "pomiędzy" innymi elementami, żeby to było bardziej strawne...

Tak jak sobie zamierzyłem, kilka słów na temat "właściciela" samolotu (oczywiście "za" różnymi źródłami):
Nazwiska tego człowieka nie ma w encyklopedii radzieckiej Wielkiej Wojny Ojczyźnianej mimo tego, że był Bohaterem Związku Radzieckiego, dwukrotnie odznaczony Orderem Lenina i Orderem Czerwonego Sztandaru. Należał do najlepszych pilotów radzieckiego lotnictwa. Gieorgij Dmitrijewicz Kostylew w żaden sposób nie wpisywał się w obraz bohatera, stworzony przez stalinowską propagandę. Człowiek, który zawsze mówił to co myśli, nie uznawał fałszu i zakłamania, nie obce mu były liczne ludzkie namiętności.
Ulubieniec latających i technicznych zespołów, obdarzony wszędzie gdzie latał ogromnym autorytetem, Kostylew nie pozostawał w łasce dowódców: po październiku 1942 roku nie nagrodzono go ani jednym orderem...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
28-12-13 14:43  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ładny samolot. Fajnie sklejony silniczek. Miły gest wydawnictwa. Trochę historii. No i relacja jak się patrzy. Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-12-13 18:02  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Mam ten model, ale czeka na półce na lepsze czasy (więcej czasu wolnego). Z przyjemnością będę tu zaglądał.

Powodzenia!

 
29-12-13 22:06  Odp: [R] Лa-5 - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Witam.
Model zaczyna "pokazywać pazurki". Wręgi po podklejeniu piwną 1 mm nie do końca są tak fantastycznie spasowane (pamiętam lasery do Halińskiego lub KK - inna liga), a po zagłębieniu się w rysunki detali okazuje się, że nie wszystko jest tak jasno, klarownie pokazane. Trzeba będzie pogłówkować.
Postanowiłem trochę zmodyfikować szkielet kadłuba i z podłużnicy biegnącej od ogona do silnika pozostawiam tylko część "kabinową". Tak się prezentuje przed sklejeniem (ze względu na szczątkowy opis trzy razy zastanawiam się przed nałożeniem kleju):



Zanim "wyjdę" z kabiny to chyba zima już przeminie...



Trochę przymusowy urlop daje nadzieję na jakieś widoczne postępy...

Historii G.D. Kostylewa ciąg dalszy, a właściwie jej początek...
Urodził się 20 kwietnia 1913 w Oranienbaum w prowincji Sankt-Petersburg w rodzinie robotniczej. Ukończył 9 klas szkoły średniej, szkołę Осоавиахим'а, po czym w 1934 roku Centralną Szkołę Lotniczą w mieście Tuszino, w rejonie Moskwy. 18 sierpnia 1934 otrzymał odznakę "Za doskonałe techniki sztuki pilotażu i akrobacji." Od 1939 roku służył w Siłach Powietrznych Marynarki Wojennej. Uczestnik radziecko-fińskiej wojny 1939 - 1940 roku. Za udział w niej został odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru .
Uczestnik Wielkiej Wojny Ojczyźnianej od pierwszego dnia. Już pod koniec lipca 1941 operując swoim I-16 z lotniska w Kłopicach pod Leningradem miał na swoim koncie 7 zwycięstw w powietrzu. Pierwsze zwycięstwo odniósł 15 lipca (Bf 110, w grupie). Do końca lipca miał na koncie jeszcze trzy Ju-88, dwa Bf 109 i jeszcze jednego Bf 110...


--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-12-13 21:44  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3

Z tego co udało mi się wyczytać w materiałach te pokrętła służyły do:
- większe do sterowania żaluzją silnika oraz regulacji bocznych klap przy rurach wydechowych,
- mniejsze do ustawiania sterów wysokości i kierunku ( триммер руля поворота и руля высоты)



--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
30-12-13 21:53  Odp: [R] Ła-5 (Лa-5) - Bumażnoje Modelirowanie nr 86 (1:33)
pawlo100 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Modelikarskie Medalikarstwo też Cię podgląda .

--
Pozdrawiam Paweł
Się robi: Pruski Parowóz P3.1
Się zrobiło: Ls410D,Pruski Parowóz T3

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024