FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-10-13 20:47  [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć.

Zgodnie z zapowiedzią w relacji Coldstreamera zaczynam serię kilku niszczycieli. Na pierwszy ogień idzie brytyjski niszczyciel typu Tribal o nazwie HMS Matabele. Nazwa pochodzi od plemienia Matabele żyjącego na terenie Zimbabwe.

Tribale były dużymi niszczycielami, przewidzianymi jako lidery flotylli. W praktyce wykorzystywane były do różnych zadań. Matabele wykorzystywany był przede wszystkim jako eskorta konwojów, choć brał też udział w kilku akcjach zaczepnych. Zatopiony został 08.01.1942 przez U 454, podczas eskorty konwoju PQ18. Z załogi liczącej około 200 marynarzy uratowano dwóch. Matabele uzbrojony był w 8 dział 120mm (4x2), poczwórne działo 40mm, dwa poczwórne km-y 12,7mm, poczwórną wyrzutnię torped, 2 miotacze i 1 zrzutnię bomb głębinowych. Tribale posiadały dwa kominy oraz spore bryły nadbudówek - zarówno dziobowej jak i rufowej.

Autorem wycinanki jest Piotr Turalski. Model wydaje się być dość prosty w budowie, niewiele jest mikroskopijnych elementów. Nie zdołałem znaleźć żadnej relacji w polskiej części internetu.


Zacząłem oczywiście od szkieletu. Był bezproblemowy, ale według mnie zdecydowanie zbyt wiotki, zwłaszcza w środkowej części.


Postanowiłem go "trochę" wzmocnić, przy okazji może dzięki temu uniknę zapadania się poszycia. Wymaga jeszcze trochę szlifowania tu i tam. Wspólnie z Ojcem zrobiliśmy też podstawkę.


Teraz czas na poszycie dna. Będę je robił z barwionego kartonu, gdyż przy kaponowaniu wycinanki przypadkiem uszkodziłem arkusz z poszyciem. Zamierzam poprzyklejać paski papieru na wręgi i wzmocnienia, więc muszę jeszcze zeszlifować te ~0,2mm. Mam też lekkie wgniecenie na dziobie, ale da się je naprostować.

Post zmieniony (08-08-17 13:22)

 
08-10-13 23:26  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Navigator 

 

Trochę czekałem na polską relację z budowy Matabele. W internecie znalazłem tylko tę na tym forum: http://www.papermodelers.com/forum/ships-watercraft/23291-hms-matabele-tribal-class-destroyer.html - może się przyda. Model rzeczywiście wydaje się prosty - pomyślałem nawet, że jest to model idealny na początek przygody z modelarstwem kartonowym. Szkoda tylko, że projektant nie zgrał linii poszycia dna na części dziobowej - linie blach się nie schodzą i trochę to szpeci.
Powodzenia w budowie! Będę tu często zaglądał.

--

Post zmieniony (08-10-13 23:34)

 
08-10-13 23:41  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A pisał że taki chory, a tu BUM i Matabele powstaje... ;)

Wiedz, że jesteś obserwowany... ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
09-10-13 16:11  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Wiedz, że jesteś obserwowany... ;)" i to nie przez jedną parę oczu :). Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-10-13 22:55  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Poszycie kadłuba zrobione. Wyszło dość dobrze, to chyba mój najlepszy kadłub dotychczas, niemniej jednak nie ustrzegłem się błędów. Bulaje wyciąłem i podkleiłem papierem pomalowanym na czarno. Jeden bulaj mi nie wyszedł, ale zdołałem to zamaskować :)


Nie wyszła mi rufowa cześć poszycia dna, która składa się częściowo z ząbków (na żywo nie wygląda to tak źle jak na zdjęciu). Miałem też problemy z listewkami doklejanymi do części dziobowej kadłuba - były sporo za szerokie (o jakieś 25%). Dodatkowo poszycie burt wyszło mi o jakieś 1,5mm za krótkie - musiałem szlifować kadłub i poszycie dna. Zgodnie z tym co pisał Navigator linie blach nie schodzą się na dziobie. Nie podobało mi się też to, że dziobowa część poszycia burt jest tak krótka, musiałem dodać parę wzmocnień, żeby się pewnie trzymała, gdyż prawie nie było do czego ją przykleić. Dodatkowo czarny pas na burtach nie jest zbyt czarny, przez co widać na nim retusz.


W następnym odcinku: śruby, ster, stępki przeciwpochyłowe i pierwsze elementy pokładu.

Post zmieniony (08-08-17 13:24)

 
28-10-13 20:33  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Ciąg dalszy budowy.

Śruby składają się, jak zawsze, z rdzenia (cześć 19a) i łopat (cześć 19b). No właśnie, łopat:

...

Tak więc po skopiowaniu łopat ze skanów Pioruna złożyłem śruby, wyszły OK:


Złożyłem do kupy napęd i ster, wyszły OK, większych problemów z nimi nie było, nawet udało się je równo przykleić. Jest lekki spadek w kierunku rufy, ale jest to zgodnie z rysunkiem w wycinance.


Pierwsze elementy pokładu: wykładzina (bardzo dobrze spasowana) i uskok pomiędzy jednym a drugim pokładem. Przykleiłem też osłony śrub. Mimo 2 rysunków z częścią rufową okrętu są zaznaczone tylko na rysunku zestawieniowym. Prawie bym je przegapił.


Czas wreszcie zabrać się za wyposażenie pokładu. Na pierwszy ogień idzie nadbudówka dziobowa.

Post zmieniony (08-08-17 13:25)

 
28-10-13 20:52  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Te śruby trzeba było przeszlifować po pierwszym malowaniu i maznąć je jeszcze raz, bo wyglądają trochę chropowato, a powinny być gładkie. Teraz już je przykleiłeś i trudno będzie je poprawić.

--
Pozdrawiam!

 
28-10-13 20:53  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. A gdybyś tak lekko podszlifował brzegi łopat ? Tak z pewną niesmiałością napiszę. ;)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-10-13 23:44  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
riko77   

{{{ Szkoda tylko, że projektant nie zgrał linii poszycia dna na części dziobowej - linie blach się nie schodzą i trochę to szpeci.
Powodzenia w budowie! Będę tu często zaglądał.}}}

Kurczę a miałem zamówić "Matabele" na mikołaja a tak zostanie mi naciągnąć na "Haidę". Taki babol w dzisiejszych czasach?

--
lepię bo lubię

 
28-10-13 23:52  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Jasiek, Borowy:
Dzięki za porady. Sprawdziłem, czy zdołam odkleić śruby, niestety przykleiłem je dość solidnie. Wasze rady zastosuję dopiero w następnym modelu. Borowy - mówiąc o szlifowaniu brzegów masz na myśli nadanie im większej "ostrości"?

riko77:
Jeśli znasz się trochę na GIMPie/Photoshopie to pewnie zdołałbyś poprawić ten element - wystarczy linie blach i bulaje przesunąć jakieś 2mm w dół. Ja tego nie robiłem, bo przykleiłem już listwy przy pokładzie i obawiałem się, że przy odklejaniu zepsułbym więcej, niż naprawił. Niemniej jednak jestem dopiero na początku budowy - nie wiem, czy nie ma innych błędów.

 
28-10-13 23:56  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Też sklejam okręt klasy Tribal tj. HMSC Haida i jak porównuję oba kadłuby, bo tylko tyle mogę porównać to jak niebo a ziemia.
Model z wyd. Neptunia lepiej oddaje kształt kadłuba okrętów tej klasy.

Walcz dalej.

--
Rock Honor Ojczyzna

 
29-10-13 08:58  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ramm - niszczyciele TYPU "Tribal" - nie klasy. Klasa to NISZCZYCIEL :-)))

--
MacGregor

 
29-10-13 09:40  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zapamiętam.
Ci brytole nie tylko jeżdżą po złej stronie ulicy, ale na odwrót to nazywają. Stąd wzięło się moje słownictwo.

--
Rock Honor Ojczyzna

 
29-10-13 11:16  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wiem wiem, właśnie notorycznie wiele osób popełnia ten błąd, sugerując się angielskim CLASS. Tu na forum to drobiazg, nie musimy wszyscy się znać - ale co poradzić, kiedy autorzy publikujący artykuły nagminnie zapominają, że żyją w Polsce i powinni posługiwać się jezykiem polskim? Otwieram niedawno "Modelarza" - skądinąd zasłużony przecież magazyn, na którym wychowałem się i ja i całe pokolenia modelarzy - a tu bije po oczach: Korwety Klasy Flower... No ręce opadają.

Pozdrowionka!

--
MacGregor

 
29-10-13 16:42  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Tak, chodzi mi o ,,ostrość" łopat.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
06-11-13 15:43  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
riko77   

{{{Jeśli znasz się trochę na GIMPie/Photoshopie to pewnie zdołałbyś poprawić ten element - wystarczy linie blach i bulaje przesunąć jakieś 2mm w dół. Ja tego nie robiłem, bo przykleiłem już listwy przy pokładzie i obawiałem się, że przy odklejaniu zepsułbym więcej, niż naprawił. Niemniej jednak jestem dopiero na początku budowy - nie wiem, czy nie ma innych błędów.}}}

Niestety jestem totalną nogą jeśli chodzi o programy graficzne, czy ewentualnie któryś z Kolegów podjął by się naprawy tego babola? i n.p. wrzucił poprawione oklejki do szufladek? Matabele nie jest przesadzony detalizacją do granic obłędu (jak mają wszystkie modele ze Stegny) a i do tego w niezłej cenie, późniejsze ewentualne babole łatwiej skorygować a "skopany" kadłub skutecznie studzi zapał do dalszej budowy.

--

Post zmieniony (06-11-13 15:46)

 
07-11-13 13:08  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
rysiu62   

Kolego Ramm , brytole jeżdżą po staremu , a inni przenieśli kierownicę do pasażera.

 
07-11-13 16:52  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

riko77:

Dałem się namówić ZBiGowi i sam próbuję w GIMPie poprawić te części, wydrukować na cienkim papierze i nakleić na obecne poszycie - jeśli coś mi z tego wyjdzie wrzucę tutaj poprawione części.

 
07-11-13 19:50  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
riko77   

Szanowny kolego "pikowski" czekam z niecierpliwością na Twoją poprawkę babola paprzącego wygląd tego destroyera:)

--
lepię bo lubię

 
07-11-13 20:59  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

riko77 napisał:

> Szanowny kolego "pikowski" czekam z niecierpliwością na Twoją poprawkę babola paprzącego wygląd tego
> destroyera:)

Mówisz masz :)
Spędziłem nad tym część wczorajszego i dzisiejszego wieczoru. Oto moja errata i efekt jej zastosowania. Odcień się trochę różni, ale to najlepsze co byłem w stanie uzyskać. Mimo wszystko przy procesie skanuj-popraw-drukuj traci się trochę informacji.
Przed: Po:
Plik powinien być drukowany przy rozdzielczości 600x600 DPI (jest już ustawiona w pliku).

Zacząłem robić nadbudówkę dziobową:

Na ostatnim zdjęciu przyłożona na sucho. Ogólnie dobrze spasowana z wyjątkiem wzmocnień pod spodem - dwóch brakuje i w tych które się przecinają są źle zaznaczone miejsca nacięć. Drabinki są laserowe, poręcze wykonywałem pierwszy raz ręcznie. Ujdą.

Post zmieniony (08-08-17 13:26)

 
07-11-13 21:12  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. O niebo lepiej wyglada po poprawce.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
07-11-13 22:27  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Warto było nad tym usiąść, bo poprawiło to wygląd dziobu. Nadbudówka również prezentuje się ładnie. Kibicuję dalej.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
08-11-13 06:59  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Nie ma co gadać, jest duużo lepiej. Podpatruję
Pzdr

 
08-11-13 21:11  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
riko77   

No i teraz kadłub wygląda jak powinien, nie jakby dziób przyspawali pijani stoczniowcy wykorzystując to co znaleźli przy rozbiórce budy z kebabem. Dzięki wielkie za errate w imieniu wszystkich "analfabetow informatycznych".

--
lepię bo lubię

 
21-11-13 20:51  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Fajnie, że nowy dziób się wam podoba :)

Nadbudówka dziobowa skończona. Zacząłem od drobnicy:

Wycinankowy dalmierz jest za niski o jakieś 5 mm, musiałem go robić jeszcze raz, stanowisko kierowania ogniem dział 120mm jest trochę źle spasowane - okrągła część na górze jest troszeńkę za duża, musiałem ją podszlifować.

Do samej nadbudówki doszło poza drobnicą też kilka innych części poza drobnicą:

Zrobiłem i drabinkę do dalmierza:


Całość, jeszcze nie przyklejona:

Relingi nie wyszły mi najlepiej. Parę słupków jest przekrzywionych, miałem też problemy z przyklejeniem żyłki do nich, czasem nie chciała się trzymać, przez co gdzieniegdzie widać spore ślady kleju. Mam wrażenie, że z jednej strony relingi wychodzą mi trochę lepiej niż poprzednio, ale robi mi się je znacznie ciężej :/ Jeszcze sporo czasu minie zanim zrobię reling, z którego będę zadowolony. Zauważyłem tez na zdjęciach, że gdzieniegdzie nie jest pomalowany - poprawię to. Muszę też kupić cieńsze nożyczki/cążki - trochę za dużo żyłki zostaje mi po ucięciu na ostatnim słupku.

Teraz zajmę się śródokręciem - kominami i niewielką nadbudówką tam się znajdującą. Udało mi się też odkleić obie śruby, zrobię je jeszcze raz. Jasiek, Borowy - postaram się zastosować do waszych rad, obejrzę też śruby w innych relacjach.

Post zmieniony (08-08-17 14:05)

 
12-01-14 14:58  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Troszkę czasu minęło od ostatniej aktualizacji. Najpierw wciągnęło mnie kilka gier komputerowych (World of Warplanes dość szybko mnie znudził, za to Spec Ops: The Line polecam), potem przyszły święta, a teraz koniec semestru i projekty na kilka przedmiotów.

Najpierw u Zbyszka nauczyłem się jak tak właściwie mają wyglądać śruby oraz jak je robić - w 1 wieczór zrobiłem 4 sztuki, dwiema z nich zastąpiłem obecne śruby w Matabele:


Również za radą Zbyszka zrobiłem na tym etapie reling pokładu, wraz z poręczami schodów (wyszły całkiem nieźle już za drugą próbą). Reling wyszedł mi całkiem OK, tylko w okolicach rufy jest nieco przekrzywiony.


Na śródokręciu mamy malutką nadbudówkę oraz 2 kominy i trochę drobnicy:

Odciągi przy kominach robiłem z żyłki, ale okazała się być nieco za sztywna. W następnym modelu chyba spróbuję nici. W GPMie mają w sprzedaży nić elastyczną w szpulkach. Korzystał ktoś z niej? Jak się sprawdza?

Przykleiłem też to całe tałatajstwo do pokładu:

Jednego z odciągów jeszcze nie zrobiłem, bo chcę mieć lepszy dostęp do miejsca w którym będzie maszt. Mam świadomość, że 2 zdjęcia wyszły niewyraźnie - miałem problemy z oświetleniem.

Było niestety parę problemów:
- drugi komin i ta mini nadbudówka są do przyklejenia zbyt blisko siebie - musiałem je szlifować i dociskać na siłę
- w 1 miejscu pudełko zasłania drzwi nadbudówki
- elementy podstawy mini nadbudówki nie do końca pasowały do siebie
- schody na spadku pokładu zostały zaprojektowane jakby nie było tam wykładziny - musiałem jedną ze stron przyciąć
- górne osłony kominów (zwłaszcza pierwszego) były niejasno opisane w instrukcji. Były co najmniej 2 sposoby na zinterpretowanie rysunku - wybrałem jeden z nich.
- na nadbudówce rufowej zabraknie 2 drzwi, będę musiał je uzupełnić z mikroskopijnego zapasu koloru.

Post zmieniony (08-08-17 14:06)

 
26-01-14 20:03  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Nadbudówka rufowa zrobiona i jestem z niej zadowolony.
Najpierw skleiłem główną bryłę oraz osłonę


Dalej był reling (tu ze względu na dużo zagięć zrobiony z drutu) oraz drobnica,w tym pierwsze uzbrojenie - miotacze bomb głębinowych. Po raz kolejny ulepszyłem technikę produkcji bomb - mam już znacznie lepszą powtarzalność elementów.


Nadbudówka ma mały pomost z kołem sterowym, reflektorem i paroma innymi częściami.


Wszystko zebrane do kupy wygląda tak:


Teraz czas na brakujące pudełka oraz sprzęt na rufie i dziobie.

Post zmieniony (08-08-17 14:08)

 
26-01-14 21:02  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Na ten mały pomost z reflektorem i kołem sterowym wiedzie drabinka ale w relingu przerwy na przejście nie ma. Taki sposób wykonania relingu, bez "furtki" przewiduje wycinanka?

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
26-01-14 21:22  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

stary napisał:

> Na ten mały pomost z reflektorem i kołem sterowym wiedzie drabinka ale w relingu przerwy na
> przejście nie ma. Taki sposób wykonania relingu, bez "furtki" przewiduje wycinanka?
>
> --

W wycinance przewidziany jest reling bez "furtki". Znaczy się wszystkie rzuty tego miejsca są bezpośrednio z góry albo z boku i nie widać, czy na środku jest gdzieś dziura czy nie, drabinka też jest zaznaczona tylko na 1 rysunku z 4 (rysunki montażowe są niestety słabą stroną tego modelu). Zorientowałem się, że tam wiedzie drabinka dopiero po sklejeniu relingu. Nie chciałem go już wyrywać bo kleiłem solidnie, więc zostało jak jest. Marynarze może jakoś się przecisną ;)

Post zmieniony (26-01-14 21:22)

 
01-02-14 18:53  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Zrobiłem dziób, rufę oraz brakujące pudełka i druciarnię. Po przyklejeniu wszystkich pudełek okazało się, że jedno mi zostało w ręce. Na modelu nigdzie nie ma na nie pola. Poza tym zrzutnia bomb głębinowych była źle zaprojektowana - podłużny element na którym leżą bomby był sporo za długi, musiałem go skracać. Zrobiłem też kratownice w brakujących miejscach i z nich nie jestem do końca zadowolony, wyszły mi nieco krzywo. Poza tym większych problemów nie było:


Teraz czas na najmilszą cześć czyli uzbrojenie. Sponsorem uzbrojenia na Matabele jest liczba cztery. Mamy:
2 poczwórne km-y
1 poczwórny pom-pom
1 poczwórną wyrzutnię torped
4 podwójne wieże dział 120mm

Zauważyłem też kolejny błąd. Brakuje jednej części do km-ów (38b). Trzy części są prawidłowe, podwójne, a jedna jest tylko w jednej sztuce. Całe szczęście resztka zapasu koloru powinna wystarczyć żeby dorobić drugą.

Zamierzam wszystko poza km-ami zrobić obrotowe. Spróbuje też (po raz pierwszy) zrobić pokrowce na lufach artylerii - w instrukcji ich co prawda nie ma, ale są na rysunku na okładce i widziałem je na zdjęciu wieży z Haidy.

Post zmieniony (08-08-17 14:14)

 
03-02-14 09:07  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Fajnie wychodzi, czekam więc na uzbrojenie.

 
12-03-14 22:41  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Chęci sobie, życie sobie, myślałem, że wyrobię się do końca lutego, a może uda mi się do końca marca.

Powstała już cześć broni. Poczwórne km-y, pom-pomy (w skład których wchodziły najmniejsze pudełka jakie dotychczas składałem) oraz wyrzutnia torped:


Zrobiłem też jedną z łódek oraz przeszedłem szybki kurs lutowania. Maszty wymagają jeszcze oczyszczenia, doklejenia paru części i pomalowania:


Działa artylerii 120mm powstają, ale napotkałem na pewną przeszkodę. Próbuję zrobić pokrowce na lufy i nijak mi nie idzie. Przeszukałem relacje i wiem, że inni robią je z chusteczek higienicznych albo worków po herbacie, ale nie za bardzo wiem jak uzyskać pożądany kształt. Moje próby kończyły się stworzeniem czegoś, co raczej przypominało kaftan bezpieczeństwa. Czy ktoś mógłby opisać jak prawidłowo je zrobić?

Post zmieniony (08-08-17 20:48)

 
12-03-14 22:51  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Może to pomoże:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=159271&t=159271&filtr=0&page=25

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
12-03-14 23:36  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

--

Post zmieniony (13-03-14 00:11)

 
13-03-14 17:41  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Spychacz:
Dzięki za radę, spróbuję wyciąć z chusteczki takie kształty jak ty, może coś mi z tego wyjdzie.

Ramm:
1. Pooglądałem zdjęcia Tribali i wydaje mi się, że działa 120mm miały pokrowce. Dodatkowo autor okładki je namalował, więc czemu by ich nie zrobić :)

2. Jeśli chodzi o łańcuch - masz rację. W wycinance nie zmierza on nigdzie, nie ma nic na rysunku i nie ma też żadnej części, do której mógłby biec:

Tak więc kolejny minus dla wycinanki. Udało mi się znaleźć zdjęcie tego miejsca z Haidy:
http://www.resinshipyard.com/walkarounds/haida/44.jpg
oraz przypatrzyłem się jak to miejsce wygląda na modelu Haidy A. Kacza. Spróbuję stworzyć własnoręcznie jakąś uproszczoną wersję tego urządzenia do którego wpada łańcuch. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Post zmieniony (08-08-17 20:49)

 
30-03-14 20:47  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Model skończony.

Poprawiłem sprzęt kotwiczy, pontony zrobiłem z drutu cynowego i tym razem mi wyszły - są symetryczne, mają właściwy kształt i prawie nie widać miejsca łączenia. Zrobiłem pokrowce na działa, wyszły mi chyba troszkę za długie, następnym razem zrobię krótsze. Same działa też jakoś wyszły, tylko, że na rysunkach nie były zaznaczone niektóre ich części. Przeznaczenia większości się bez problemu domyśliłem, ale jedna została mi w ręce... Nie jestem też pewien, czy otwory z przodu powinny być takie duże, ale inaczej to nie pasowało. Musiałem też zrobić rearanżację rufy, gdyż wieża zahaczała o jedną cześć i nie dało jej się przez to przykleić.
Sklejanie motorówek było ciekawym doświadczeniem. Pasowały do siebie wszystkie części, poza oklejką burt i dna. Ona nie pasowała ani do reszty części, ani nawet do siebie samej. Rozciąłem ją na 3 części, które musiałem solidnie przyciąć i przeszlifować. Mimo tego wyszły nawet nieźle. Udało mi się je też zawiesić na żurawikach. Olinowanie nieco uprościłem, paru lin nie jestem pewien, schemat był nie najlepszy. Zrobiłem je z żyłki. Nie wiem, czy nie jest za cienkie - ledwo je widać już z odległości koło metra. Podczas robienia zdjęć zorientowałem się, że nie zrobiłem bander (oczywiście w wycinance ich nie ma), przykleję je w najbliższym czasie.

Mimo problemów model kleił się nie najgorzej. Parę części do siebie nie pasowało, ale dało się to naprawić w miarę łatwo. Najsłabszą stroną modelu była instrukcja: zdarzały się złe oznaczenia, niejednoznaczności albo brak oznaczenia niektórych części. Jutro podstawka wędruje do szklarza. Jak nic złego się nie wydarzy to model będzie można obejrzeć w Olsztynie.

Galeria:


Skromne początki Royal Navy w moim wykonaniu:


Na koniec zdjęcie z Błyskawicą sprzed dwóch lat (relacja z niej na papermodels.pl):


Dziękuję wszystkim za doping i porady, do zobaczenia w następnej relacji.

Post zmieniony (08-08-17 20:51)

 
30-03-14 22:50  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ładny!

 
31-03-14 00:19  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ładna kolekcja gratuluję.

P.S. Dla potomnych, aby błędów nie robili.


--
Rock Honor Ojczyzna

 
31-03-14 07:11  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Bardzo ładnie Ci wyszedł. Gratuluję i czekam, aż będę mógł na żywo zobaczyć ten kajak :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
31-03-14 23:09  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Lennart 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Witam!
Moje szczere gratulacje!!! Z chęcią go kiedyś obejrzę w Olsztynie.

--
Pozdrawiam,
Lennart

 
02-07-16 19:09  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
piotr   

niezgranie się podziału blach na dziobie nie wynika z błędu autora, widziałem sklejoną surówkę przez autora projektu i linie się zgadzały, model był opracowywany ręcznie w 1999roku i wydawca wydał go w formie elektronicznej szybko bo po 11 latach. a babola popełnił grafik, gdyż nie możliwym jest by autor przesunął linie podziału o 2-3 mm i tego nie zauważył. takie błędy w wersjach elektronicznych przerysowywanych z opracowań ręcznych to normalka. ORKAN powstał podobnie, i grafik zamiast skosu elementów w wieży dział artylerii głównej zrobił kont prosty i z stąd ta brzydka szpara na dachu wieży,

 
03-07-16 09:24  Odp: [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Podoba mi się jak wykonałeś ten model. Gratuluję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024