FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-10-13 20:47  [R/G] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Cześć.

Zgodnie z zapowiedzią w relacji Coldstreamera zaczynam serię kilku niszczycieli. Na pierwszy ogień idzie brytyjski niszczyciel typu Tribal o nazwie HMS Matabele. Nazwa pochodzi od plemienia Matabele żyjącego na terenie Zimbabwe.

Tribale były dużymi niszczycielami, przewidzianymi jako lidery flotylli. W praktyce wykorzystywane były do różnych zadań. Matabele wykorzystywany był przede wszystkim jako eskorta konwojów, choć brał też udział w kilku akcjach zaczepnych. Zatopiony został 08.01.1942 przez U 454, podczas eskorty konwoju PQ18. Z załogi liczącej około 200 marynarzy uratowano dwóch. Matabele uzbrojony był w 8 dział 120mm (4x2), poczwórne działo 40mm, dwa poczwórne km-y 12,7mm, poczwórną wyrzutnię torped, 2 miotacze i 1 zrzutnię bomb głębinowych. Tribale posiadały dwa kominy oraz spore bryły nadbudówek - zarówno dziobowej jak i rufowej.

Autorem wycinanki jest Piotr Turalski. Model wydaje się być dość prosty w budowie, niewiele jest mikroskopijnych elementów. Nie zdołałem znaleźć żadnej relacji w polskiej części internetu.


Zacząłem oczywiście od szkieletu. Był bezproblemowy, ale według mnie zdecydowanie zbyt wiotki, zwłaszcza w środkowej części.


Postanowiłem go "trochę" wzmocnić, przy okazji może dzięki temu uniknę zapadania się poszycia. Wymaga jeszcze trochę szlifowania tu i tam. Wspólnie z Ojcem zrobiliśmy też podstawkę.


Teraz czas na poszycie dna. Będę je robił z barwionego kartonu, gdyż przy kaponowaniu wycinanki przypadkiem uszkodziłem arkusz z poszyciem. Zamierzam poprzyklejać paski papieru na wręgi i wzmocnienia, więc muszę jeszcze zeszlifować te ~0,2mm. Mam też lekkie wgniecenie na dziobie, ale da się je naprostować.

Post zmieniony (08-08-17 13:22)

 
08-10-13 23:26  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Navigator 

 

Trochę czekałem na polską relację z budowy Matabele. W internecie znalazłem tylko tę na tym forum: http://www.papermodelers.com/forum/ships-watercraft/23291-hms-matabele-tribal-class-destroyer.html - może się przyda. Model rzeczywiście wydaje się prosty - pomyślałem nawet, że jest to model idealny na początek przygody z modelarstwem kartonowym. Szkoda tylko, że projektant nie zgrał linii poszycia dna na części dziobowej - linie blach się nie schodzą i trochę to szpeci.
Powodzenia w budowie! Będę tu często zaglądał.

--

Post zmieniony (08-10-13 23:34)

 
08-10-13 23:41  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

A pisał że taki chory, a tu BUM i Matabele powstaje... ;)

Wiedz, że jesteś obserwowany... ;)

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
09-10-13 16:11  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. ,,Wiedz, że jesteś obserwowany... ;)" i to nie przez jedną parę oczu :). Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-10-13 22:55  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Poszycie kadłuba zrobione. Wyszło dość dobrze, to chyba mój najlepszy kadłub dotychczas, niemniej jednak nie ustrzegłem się błędów. Bulaje wyciąłem i podkleiłem papierem pomalowanym na czarno. Jeden bulaj mi nie wyszedł, ale zdołałem to zamaskować :)


Nie wyszła mi rufowa cześć poszycia dna, która składa się częściowo z ząbków (na żywo nie wygląda to tak źle jak na zdjęciu). Miałem też problemy z listewkami doklejanymi do części dziobowej kadłuba - były sporo za szerokie (o jakieś 25%). Dodatkowo poszycie burt wyszło mi o jakieś 1,5mm za krótkie - musiałem szlifować kadłub i poszycie dna. Zgodnie z tym co pisał Navigator linie blach nie schodzą się na dziobie. Nie podobało mi się też to, że dziobowa część poszycia burt jest tak krótka, musiałem dodać parę wzmocnień, żeby się pewnie trzymała, gdyż prawie nie było do czego ją przykleić. Dodatkowo czarny pas na burtach nie jest zbyt czarny, przez co widać na nim retusz.


W następnym odcinku: śruby, ster, stępki przeciwpochyłowe i pierwsze elementy pokładu.

Post zmieniony (08-08-17 13:24)

 
28-10-13 20:33  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Ciąg dalszy budowy.

Śruby składają się, jak zawsze, z rdzenia (cześć 19a) i łopat (cześć 19b). No właśnie, łopat:

...

Tak więc po skopiowaniu łopat ze skanów Pioruna złożyłem śruby, wyszły OK:


Złożyłem do kupy napęd i ster, wyszły OK, większych problemów z nimi nie było, nawet udało się je równo przykleić. Jest lekki spadek w kierunku rufy, ale jest to zgodnie z rysunkiem w wycinance.


Pierwsze elementy pokładu: wykładzina (bardzo dobrze spasowana) i uskok pomiędzy jednym a drugim pokładem. Przykleiłem też osłony śrub. Mimo 2 rysunków z częścią rufową okrętu są zaznaczone tylko na rysunku zestawieniowym. Prawie bym je przegapił.


Czas wreszcie zabrać się za wyposażenie pokładu. Na pierwszy ogień idzie nadbudówka dziobowa.

Post zmieniony (08-08-17 13:25)

 
28-10-13 20:52  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Te śruby trzeba było przeszlifować po pierwszym malowaniu i maznąć je jeszcze raz, bo wyglądają trochę chropowato, a powinny być gładkie. Teraz już je przykleiłeś i trudno będzie je poprawić.

--
Pozdrawiam!

 
28-10-13 20:53  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. A gdybyś tak lekko podszlifował brzegi łopat ? Tak z pewną niesmiałością napiszę. ;)

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-10-13 23:44  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
riko77   

{{{ Szkoda tylko, że projektant nie zgrał linii poszycia dna na części dziobowej - linie blach się nie schodzą i trochę to szpeci.
Powodzenia w budowie! Będę tu często zaglądał.}}}

Kurczę a miałem zamówić "Matabele" na mikołaja a tak zostanie mi naciągnąć na "Haidę". Taki babol w dzisiejszych czasach?

--
lepię bo lubię

 
28-10-13 23:52  Odp: [R] HMS Matabele (Answer ModelArt 3/2010)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Jasiek, Borowy:
Dzięki za porady. Sprawdziłem, czy zdołam odkleić śruby, niestety przykleiłem je dość solidnie. Wasze rady zastosuję dopiero w następnym modelu. Borowy - mówiąc o szlifowaniu brzegów masz na myśli nadanie im większej "ostrości"?

riko77:
Jeśli znasz się trochę na GIMPie/Photoshopie to pewnie zdołałbyś poprawić ten element - wystarczy linie blach i bulaje przesunąć jakieś 2mm w dół. Ja tego nie robiłem, bo przykleiłem już listwy przy pokładzie i obawiałem się, że przy odklejaniu zepsułbym więcej, niż naprawił. Niemniej jednak jestem dopiero na początku budowy - nie wiem, czy nie ma innych błędów.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024