FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
12-09-11 22:50  [Relacja/Galeria] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam,

Na warsztat trafił kolejny model, który wygrał wybory, chociaż nigdy nie był murowanym faworytem:-) Panie i Panowie - oto on:



Radziecki czołg pływający T-38 autorstwa Jurka Janukowycza wydawnictwa MODELIK. Decyzja taka a nie inna zapadła z kilku powodów:

1. Model jest jednokolorowy (prawie)
2. Pozostało mi trochę gotowych ogniw z budowy T-37, a jak wiadomo gąsienice w tych czołgach były identyczne.
3. Przypadkowo znalazłem farbę idealnie pasującą do koloru wycinanki (dla zainteresowanych jest to Pactra A35 (FS34151)
4. Zamiłowanie do wczesnowojennego szkaradztwa:>

Innymi słowy - podobał mi się:-)

Zacząłem, podobnie jak poprzednio, od ogniw gąsienic. Gotowych miałem już ok. 30 sztuk, pozostało więc do zrobienia jakieś 150. Ponieważ miałem już projekt gotowy, pozostało tylko wydrukować i zabrać się do pracy.


Kilka dni zajęło mi wydziobanie tego, co na zdjęciu. Wena z Ha-Go nie opuściła mnie jeszcze - na szczęście:-)

Aby się nie zachlastać na amen zabrałem się za kadłub.
Uprzedzę kolejne zdjęcia - szkielet to porażka.

Wiedziałem, że coś się święci, po pierwszych przymiarkach.

Wszystkie wręgi szkieletu były za wąskie o ok. 1 mm, gdyż poszycie miało nieco ponad 72 mm.

Trzeba było zrobić to po swojemu, tym bardziej, że:

Boczne ściany wanny były również większe o 1 mm od swoich "szkieletowych" odpowiedników.

Po zmniejszeniu szerokości wręg W2, W3 i W4 o 1mm, przyłożyłem je do bocznych ścian szkieletu:

Z jednej strony OK...


...z drugiej już niekoniecznie. Podkleiłem więc boczne ściany wanny na tekturę i rozpocząłem budowę kadłuba.


Pozostałe wręgi wykorzystałem analogicznie jak poprzednie 3 - zwęziłem je i udało się uzyskać coś konstruktywnego.


Oklejanie kadłuba czas zacząć...

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
12-09-11 22:54  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

I Grzes znowu jakas popierdolke rozgrzebuje... I znowu trzeba bedzie go z lupa ogladac :D

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
12-09-11 23:08  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Sztugens!Sztugens!Sztugens!Sztugens!Sztugens!Sztugens!

Fajniusi czołguś, mam go ale sie go pozbędę, niedługo zobaczycie w jaki sposób;)

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
12-09-11 23:17  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Grzesiu parkinsona pora odłożyć na półkę i do roboty

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
12-09-11 23:23  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Grześ, jesteś wariat... i niech tak zostanie. Chętnie obejrzę kolejną Twoją relację. Po tym co wyczyniałeś z Ha-Go rozumiem, że ten model też będzie odpowiednio ubrudzony? Może zrobisz go "świeżo" po wyjechaniu z wody? Podwozie czyste a tylko górna część kadłuba trochę przybrudzona?

--
http://messer.cba.pl

 
13-09-11 00:03  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witaj!

Stug- na początku zapraszam Cię do mojej dawnej relacji z klejenia surówki tego modelu, ale zapewne już ją widziałeś - http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=127398&t=127398&filtr=0&page=1

Zaskoczyła mnie wielce kwestia niespasowania szkieletu z poszyciem. Wprawdzie już nie pamiętam samego procesu klejenia tego modelu (a było to prawie 5 lat temu) to jednak coś mi się pamięta, że musiałem poprzycinać poszycie, aby zgadzało się ze szkieletem. Boli mnie wielce, że jednak nie naniosłem tych poprawek do projektu. Różnica wynosi ok. 0.8 mm na stronę. Na swoich zdjęciach zauważyłem także to:



podczas klejenia testowego wręgę W4 musiałem cofnąć, aby pokryła się z burtami. Widać to na podłodze - stare wycięcie na wręgę. Musiałem nie nanieść tych poprawek do projektu. To oczywiście mój błąd. Dlatego u Ciebie wręga niepasowała do burt, jeśli mierzyć względem podłogi.

Mam również nadzieję, że model dotrwa do końca procesu klejenia i że zobaczymy kolejny mistrzowski czołg w Twoim wykonaniu. Oby nie było dalej błędów w opracowaniu, za które z góry przepraszam. Służę oczywiście dalszą pomocą.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
13-09-11 00:13  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Messer - Na razie to początek (jak widać), więc każda opcja jest możliwa:-)

Jurgen - Budowa dotrwa do końca, spokojna głowa:-) Moje gąsienice na przykład idealnie pasują do kół napędowych, które jednak powinny mieć po jednym zębie więcej:-) Ale tego nie będę ruszał, może nikt nie zauważy:D

Problem z wręgą W4 to oczywiście drobiazg, jeśli stosujemy starą modelarską zasadę "3 razy przymierz", natomiast za mały szkielet to już babol, ale powiedzmy, że nie będe Cię na razie przypalał żywym ogniem, jak onegdaj imć Kuklinowski Kmicica i na odwrót:> Za wszelką pomoc natomiast z góry dziekuję:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
13-09-11 09:00  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

A może wsadziłbyś od czasu do czasu jakiegoś babola bo te ochy i achy to trochę nudne się robią. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-09-11 09:09  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Brawo ten Pan!
Z najwyższą przyjemnością popatrzę na Twoja pracę! Tylko nie rób długich przerw... ( słowa te mówię także patrząc w lustro...;-) ).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-09-11 09:29  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Fajny ten ruski.... Tylko taki mały....

--
gienek

 
13-09-11 09:33  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Pięknie wyglądają te gąski!

 
13-09-11 18:23  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Pogapię się i ja z przyjemnością.Pewnie coś ciekawego wypatrzę z Twojego warsztatu.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
13-09-11 21:59  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Uwielbiam małe, ruskie i na gąskach :)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
13-09-11 22:31  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Okleiłem kadłub... No prawie:-)

Ale po kolei.

Porozcinałem wszystkie elementy poszycia zgodnie z liniami podziału blach. Dostarcza to pewnych stresów, bo minimalnie krzywo przyklejona część nawarstwia problemy z przyklejeniem kolejnych z nią sąsiadujących:-) Ale udało się... Jako tako:>

Na tym etapie najtrudniejszym elementem do wykonania była płyta czołowa wraz z włazem/wizjerem kierowcy. Jurek zasugerował się chyba modelem plastikowym, gdyż proponuje podkleić cz. 5a brystolem.

Jest to błąd, gdyż w T-38 ten właz nie wystawał poza powierzchnię płyty pancernej (w modelu cz. nr 5).

Tak to wyglądało w oryginale.

Postanowiłem wyciąć więc otwór w części 5 i wkleić tam cz. 5a.

Niestety, nie za bardzo pasowały do siebie te dwa elementy. Musiałem skorzystać z zapasu koloru.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na sam wizjer. W modelu ma on ok. 1 mm szerokości i jest za długi (zdjęcie powyżej). Postanowiłem również to poprawić.

Na razie wygląda to szpetnie, a zdjęcia w świetle lamp halogenowych wywlekają wszystkie paprochy jakich nikt nie widzi:> Ale sam kształt i wielkość jest już lepszy.

Przy okazji chciałbym Jurkowi zwrócić uwagę na drobną, ale nieco irytującą sprawę.

Dwa identyczne elementy 4a są umieszczone na arkuszu nieliniowo, prze co trzeba więcej machać nożem i linijką:> W tym wypadku to drobnostka, ale przy wielu identycznych elementach mogłoby być już frustrujące:>


Tak to wszystko wygląda w kupie:-) Przez własne przeróbki szkieletu miałem delikatne problemy ze zgraniem otworów na wieżę, ale w końcu jakoś się udało.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-09-11 12:07  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Chciałem już lecieć z robotą dalej, ale po wnikliwej analizie tego, co wyszło poprzednio, zdecydowałem oderwać i wywalić przednią płytę. No, prawie całą - zostawiłem tylko właz z wizjerem.

Powód takiej reakcji?
Element przedniej płyty pancernej był za krótki o 1 mm na szerokość, skutkiem czego było niedopasowanie go do boku wanny jak i do ściany bocznej obudowy stanowiska mechanika-kierowcy.


Z zapasu koloru wydziergałem więc płytę przednią na nowo - teraz prezentuje się lepiej. Dodałem też wzmocnienia włazu inne niż zaproponował Jurek. Ale, żeby nikt mnie nie posądził, że fantazjuję, żeby tylko zrobić inaczej niż autor, dodałem obok zdjęcie z epoki:-)

Zmieniając wymiary przedniej płyty, dodałem sobie trochę roboty w postaci wymiany pewnych elementów obudowy stanowiska kierowcy z włazem górnym na czele.

Właz został poszerzony, a brzegi obudowy okleiłem cienkimi paseczkami kartonu, by emitowały grubość ścianek, które w praktyce są o wiele potężniejsze. Wykonałem również zawiasy zmieniając odrobinę ich kształt.


Z rozpędu zrobiłem również osłonę chłodnicy, jeszcze bez wlotu powietrza... ale to jest część do zrobienia w następnej kolejności.

Po doklejeniu włazów i włazików różnej maści "czołg" wygląda teraz jak powyżej:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
17-09-11 12:47  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Nie wiem o co chodzi...jakościowo to stary StuG, a szybkościowo jakiś całkiem nowy StuGu. Ta sama osoba czy dwie różne? ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
17-09-11 12:52  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Nie wiem StuG bierzesz, ale bierz tego więcej:)

--
Widze że Stary STUG umarł... a teraz jest NOWY STUGU!!!

Post zmieniony (17-09-11 12:58)

 
17-09-11 23:43  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Roland 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

I kolejny genialny model się szykuje. O efekt końcowy się nie martwię:)

Za Revanem: i podziel się tym z kolegami :D

 
18-09-11 00:08  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

StuGuuu....StuGuuuu...!!! Ale StuGuuuuuuuu..!!!! Coś taki pospieszny, a? Czyżbyś zamierzał DWIE konserwy do Przeciszowa zabrać? (Twojego zakutego łba nie liczę ;) )

Pozdrawiam!!

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
18-09-11 00:50  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wolno - źle! Szybko też źle... Wam ciężej dogodzić niż starej babie:>

Ale spróbuję i pokażę, co udało mi się wykonać jeszcze dzisiaj, mimo 2 półfinałów siatkarskich ME:-)


Tak jak mówiłem, następny w kolejce czekał wlot powietrza, a właściwie sama lazarusowa siateczka w cienkiej obudowie:-) Błędem projektu są wzmocnienia poprzeczne na zewnątrz. Szperanie w materiałach utwierdziło mnie w przekonaniu, że były to wewnętrzne przegrody. Odciąłem więc te trzy paski i wkleiłem od środka.

Z zaskoczeniem przyjąłem fakt, że zrobiłem jeszcze pokrywę baku paliwa:-) To dość ciężki element, z powodu niezbyt dokładnych listków zaokrąglonych narożników. Udało mi się coś z tego wyrzeźbić, aczkolwiek na koniec wywaliłem szkielet i jedną z dwóch podstawek tego elementu. 2 mm to chyba za dużo, właz miałby wtedy tą samą wysokość co poprzedzający go element, a to - jak wiadomo - nieprawda:-)

Ja nie chcę krakać, ale jeszcze dwa drobne elementy na włazach i zaczyna się podwozie:>

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
18-09-11 10:13  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Faajnie.
Szczególnie podoba mi się ta zaokrąglona pokrywa. Ja wciąż czuję przed czymś takim respekt... A tutaj - profeska!

P.S. Coś mnie chyba ominęło, bo nie wiem ,dlaczego taka "zmiana " nick'a...?
No i dziękuję za "pochylenie się" nad moim postulatem skrócenia przerw między odcinkami ! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
18-09-11 22:38  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
szebi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 11
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Przepraszam za przeoczenie ;) Obiecuję mocne postanowienie poprawy, być może w ostatni piątek miesiąca ? :)

Model jak zwykle powstaje w Twoim niepowtarzalnym stylu.

Pozdrawiam
szebi

--
Stocznia w Kure szykuje się do prac....
GG: 2022578

 
19-09-11 01:26  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

StuG sprinter? Tfu StuGu. A mnie się nie podoba Wasza... 5:26' http://www.youtube.com/watch?v=W-1wLLx9zyk&feature=related

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
29-09-11 16:13  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po przeciszowskich wojażach stojących pod znakiem korków i cycków, powracamy do rzeczywistości:> A ta jest okrutna - robota nie zając, nie ma sierści i kulki na tyłku:>

Zacząłem sposobić się powoli do układu jezdnego, ale przedtem musiałem wykonac jeszcze kilka elementów :

Cz. 12 jest ogólnie za krótka, więc jej prawie wszystkie części składowe musiałem zrobić na nowo.


Wykonałem tez reduktory burtowe, przerabiając je nieco i wyposażając w śrubki. To samo, jak zresztą widać, zrobiłem z górnymi powierzchniami pancerza. Śrubki były tylko tam, nie licząc oczywiście pojedynczych sztuk na innych elementach. Wanna kadłuba będzie już tradycyjnie nitowana.
Dorobiłem także nieistniejący w opracowaniu falochron.


No i tradycyjnie rzuty ogólne:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-09-11 16:20  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Nie masz chłopie serca ani litości :) :) :)

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
29-09-11 16:31  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

No a gdzie "babol" co prawda jedna śrubka bardziej kwadrat przypomina niż sześciokąt ale niech Ci będzie i tak jest ładnie. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-09-11 17:49  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

Grzesiu pomacamy w piątek czy jeszcze nie. Bardzo ładnie Ci to wychodzi.

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
04-12-11 11:04  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Na początku przepraszam mojego osobistego teoretycznego urologa Mariusza za zwłokę:-)

Zbyt szybkie tempo nie było jednak dobre dla mojego organizmu i budowa lekko utknęła:>
Ale po przezwyciężeniu trudności i wybiciu wszystkich mącicieli i reakcjonistów, ponownie zakasałem rękawy.

Zrodziło to pewne trudności, gdyż z tych rękawów wystają łapska, które nie dość, że się trzęsą, to jeszcze przez dłuższy czas nic nie wykonując z celulozy - zgrabiały zupełnie jak staremu dziadowi:>

Ale do rzeczy:-)

Zająłem się zespołem śruby i steru, czyli bambetli służących do poruszania konserwą po wodach wszelakich:>

W projekcie Jurka wyglądało to wszystko tak, jak poniżej (zdjęcia z jego relacji budowy surówki).


No to zacząłem dłubać.


Wyszło mi na początku coś takiego. Osłonę mechanizmu sterowania płetwą wykonałem początkowo jak nakazuje instrukcja, ale coś mi świtało, że z podklejeniem poszczególnych części to coś jest nie tak.

Materiały zdjęciowo-rysunkowe potwierdziły te przypuszczenia. Oczywiście jak durny najpierw robię, potem sprawdzam i tak mam wyrobione więcej roboczogodzin:>

Porównując te materiały ze zdjęciami surówki i tym, co mi wyszło, zdecydowałem się wywalić wszystko i zrobić wszystko od początku, przerabiając praktycznie wszystkie elementy, z których najbardziej rzucającymi się w oczy są zmienione kształty łopat śruby. Drobnicę wykonałem od podstaw.



Po trzech wieczorach babrania się i przełamywaniu starczej niemocy paluchów wyszło mi coś takiego:> Pewnie można było zrobić to o wiele lepiej, schludniej, ale i tak cieszę się, że wyszło to, co jest:-)


Postanowiłem pójść za ciosem i wykonałem inne drobne elementy na kadłubie.

Uchwytów na płycie silnikowej (ruchomych, a co! :-P) nie było w opracowaniu, podobnie jak przedniego uchwytu holowniczego. Drobnostka służąca do otwierania włazu mechanika-kierowcy też była nietęgim wyzwaniem, a jeszcze jedna taka czai się na wieży:>



Tradycyjnie kilka ujęć całości. Zapomniałem dodać na początku, że zanitowałem cały kadłub - ale to pewnie da się zauważyć.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-12-11 12:29  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

No kurna , nareszcie się coś ruszyło . A już myślałem że relacja padła . ;-)


Pozdrawiam

Jańcio


HEY HEY !

 
05-12-11 10:41  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Powiem Ci jedno:
Twoja relacja działa na mnie jak lekarstwo ; jak widzę te wszystkie cudeńka na zdjęciach popadam w błogostan...
Dobrze,że niezbyt często "wrzucasz" kolejne "działki"... Bo bym się uzależnił... ;->

Uznaję zatem nas za obopólnych terapeutów ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
05-12-11 20:56  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Mi także sie podoba , jest śruba i ster czyli masz sie czym bawić w wannie ,żółta kaczuszka idzie w odstawkę :):)

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
06-12-11 21:09  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Krótki wpis - bohaterem dnia zostaje tłumik wydechu:-)


Lekko go przerobiłem - tylna sciana została wepchnięta do środka, część stożkową musiałem powiększyć, gdyż oryginalna miała mniejszą średnicę niż część walcowa:> Końcówkę tłumika podziurkowałem, ale średnio to wyszło - za mało miejsca, za duże dziury:-) Część rury wydechowej wychodzącej z komory silnika zrobiłem sam - miała zły kształt i nie powinna być w osi symetrii tłumika. Do podpory dodałem część ze śrubkami łączącą ją z kadłubem.
Całość przyprószona, acz farfocle chyba jeszcze zlikwiduję, bo wygląda, jakby dostała w twarz piaskiem:D

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
06-12-11 21:22  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ten tłumik to jakiś złomowy, nie dało się wygrzebać jakiś porządny z nierdzewki.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
24-09-12 19:26  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Czasu od ostatniej aktualizacji minęło wiele. Usprawiedliwienia brak, więc wezmę dzisiaj sławne swego czasu w placówkach oświatowych "NP":-)

Trochę czasu zajęło mi żebrowanie ogniw i ich malowanie.

Najwięcej tego czasu zżarły jednak próby zabrania się do roboty po długiej przerwie:-) W tej chwili gąsienice czekają jeszcze na zęby wewnętrzne, ale wykonam to chyba dopiero po skończeniu układu jezdnego.

A propos układu jezdnego...


Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, zacząłem wykonywać koła napędowe. Wspomniałem już, że nie mają one jednego zęba, ale nie czepiajmy się już:>
Zrezygnowałem jednak z zewnętrznych okręgów (bo ich na zdjęciach oryginałów nie wypatrzyłem), za to wkleiłem je po wewnętrznej stronie kół, by wzmocnić konstrukcję. Osie trzeba będzie przerobić, bo miały większą średnicę niż te w opracowaniu. Poza tym owe ośki gdzieś mi się zapodziały :>

[KOŁA JEZDNE]

Jak sama powyższa nazwa wskazuje, zaczęła się tutaj ostra jazda :-)
Po analizie modelu, rysunków i zdjęć doszedłem do wniosku, że koła jezdne są za duże - ściślej mówiąc - mają zbyt dużą średnicę. Nigdzie nie znalazłem informacji, ile tak naprawdę ona wynosiła w rzeczywistości, ale zdaję się, że była to wartość bliska 40 cm.

Gdy już powyższe zagadnienie nie powodowało u mnie bezsenności, zabrałem się ochoczo za wycinanie obręczy, a następnie felg.

I tutaj dałem ciała - i to dwa razy:-)

Na początek zdjęcie oryginału.

To jest akurat koło napinające, ale w T-38 jezdne są identyczne, a na tym zdjęciu najlepiej widać całość.

Wyciąłem więc ochoczo wszystkie otwory ulżeniowe w "felgach".

I tutaj pojawił się problem, bo jak widać, kształty tych otworów nie za bardzo się zgadzały. Oczywiście stwierdziłem to po fakcie:>

Cóż było robić - trzeba było zaprojektować sobie te części.

Chwilę to trwało, już były trójkąty z zaokrąglonymi wierzchołkami... Wyciąłem więc wszystko znowu. Rzut oka na powyższe zdjęcie... i uśmiech z mordy zszedł:>
Ale za to co się narobiłem to moje:-)

W końcu przysiadłem jeszcze raz nad "projektem" i w końcu - za trzecim razem - wyszło to, co miało wyjść:-)

Osie kół będę musiał nieco zmniejszyć, natomiast felgi pomalować niestety. Zgubi się to przy brudzeniu:-)

Kolejnym etapem było zaglutowanie i oszlifowanie bandaży oraz wycięcie cieniutkich pierścieni wewnętrznych na koła.

I tak to się prezentuje. Po raz pierwszy użyłem do zaglutowania rzadkiego kleju CR - wcześniej w grę wchodził wikol. Efekt szlifowania podobny:-)

[WIEŻA]

W tzw. międzyczasie, już dość dawno, wykonałem wieżę - jeszcze bez uzbrojenia.


Tutaj również pewne rzeczy zmodyfikowałem. Przede wszystkim właz nie jest wypukłym elementem, a jarzmo km-u jest bardziej zbliżone do oryginału. O reszcie drobnostek nie będę wspominał:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-09-12 19:40  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Mnie to najbardziej interesuje - czy będę mógł T-38 podziwiać podczas delektowania się bigosem. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
24-09-12 20:04  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

OSTOJA - jeśli społeczeństwo aż tak się tego domaga, to mogę ewentualnie przywieźć te ochłapy:-)
Na "podziwianie" całości nie ma szans:-)
Zresztą ja już dostałem dyplom:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-09-12 20:29  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Oj tam, sobota wieczór stadko kartonoholików na głodzie modelarskim warsztaty w pogrupach na niedzielę rano będzie gotowy ;-]
A tak poważnie to dopieszczona konserwa się szykuje.
Pozdrawiam.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
24-09-12 21:00  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Wygląda to bardzo dobrze, ładnie prezentuje się tłumik. A całość wygląda świetnie. Będę śledził. Pozdrawiam!

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
24-09-12 21:02  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Taaa... Albo Grzes ma taki czasozaginacz, jak Krystian :D Mnie juz nic nie zdziwi, a do piatku jeszcze kawal czasu...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
28-09-12 10:20  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

O Strug struga! Jak to się stało że przegapiłem dwa wpisy..

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
28-09-12 10:38  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Stug napisał:
...mogę ewentualnie przywieźć te ochłapy:-)

Przywieź, dorzuci się do bigosu. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-09-12 19:08  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ty lubisz takie maluchy ;-) ale fajnie Ci one wychodzą!

Może chwyciłbyś coś większego? ;-) np. Karla

--
Pozdrawiam!
Michał

 
06-10-12 13:29  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Najsampierw muszę skończyć tego malucha:-)
A Karl? Raz, że jest wielki i gruby, a dwa, że mnie nie kręci... jak w życiu:>

Skazani więc jesteście na relacje z budowy robactwa wszelkiej maści:>

Ale jedziemy dalej, bo zima idzie:-)

KOŁA JEZDNE


Bandaże kół jezdnych zostały potraktowane farbą koloru asfaltu, natomiast do kół dokleiłem cieniutkie pierścienie, które dokładniej były pokazane w poprzednim wejściu antenowym.

WÓZKI

Kół nie mogłem jeszcze wyposażyć w żeberka i osie - trzeba najpierw skleić wózki, by ustalić długość tych ostatnich.

Elementy, do których przymocowane będą koła, wyglądają w wycinance następująco:

Rozwiązanie w zasadzie prawidłowe, ale trudno uzyskać dobre efekty - nie mówiąc o stosie siwych i wyrwanych włosów przy pracy:>

"Dwa modele temu" (T-37) pokazałem już, jak można je uplastycznić. Tutaj chciałem uzyskać podobny efekt, acz droga do tego była nieco dłuższa.


Z części 30 i 31 wyciąłem wszystko, co białe w środku, nie tylko oznaczone literą "W". i podkleiłem zapasem koloru.


Jeden element z zapasowej wycinanki posłużył za kopyto (podklejone dwoma warstwami kartonu), natomiast druga część pomocna była w wyznaczaniu otworów ulżeniowych.

Potem, nieco rozcieńczonym BCG, potraktowałem białe pola i delikatnie wytłaczałem końcówką pędzla.

Wyszło coś takiego. Zachęcająco:-)

[EDIT 7.10.2012r.]


Okleiłem pokazane elementy odpowiednio przygotowanymi paskami (wycinankowe są za szerokie), wcześnie je retuszując.
Najpierw przyklejałem je BCG, ale szybko zorientowałem się, że superglutem będzie mi szybciej szło:-)
--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-11-12 16:48  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jakiś leń i niemoc mnie znowu dopadły:-)
Są na ten temat różne spiskowe teorie, aczkolwiek wszystkie nieco mgliste i wybuchowe:-)

W każdym razie udało się wreszcie dokończyć koła jezdne i napinające. No prawie - bandaże muszę jeszcze potraktować matowym lekierem, a na końcówkach osi dokleić jakieś bambetle:-)


Osie i żeberka usztywniające wykonane własnym sumptem - wymusił to zmieniony kształt otworów ulżeniowych. Całość pomalowałem (niestety :-)) - na szczęście farba jest naprawdę bliska nadrukowi w wycinance.

Teraz trzeba poskładać do kupy wózki... i będzie z górki:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
19-11-12 22:43  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. To lej lenia i niemoc coby odpadły :) i żeby było czym oko cieszyć na kolejnych zdjęciach relacji.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-11-12 02:04  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Bartek D 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam :) "Przekartkowałem" relację i znowu się zrobiłem smutny ... posiadam ten model w wessji 2D...A tu znowu uciąć,dociąć,,przyciąć,zrobić po swojemu :D.Na szczęście znikome ilości,nie to co w moim "T-26" :P ... Swoją drogą super Ci wychodzi...

--
Ale bowiem gdzie jest skarb Wasz,tam będzie i serce Wasze...

 
10-12-12 00:38  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ciężko było zabrać się za montaż wózków, ale w końcu poszło :-)


Na początek połączyłem główne elementy parami za pomocą niewielkich, papierowych tulejek. Potem okazało się, że zmiany, których dokonałem, pociągnęły za sobą oczywiście kolejne. Głównie chodziło o elementy łączące wózki z wanną kadłuba.


Najwięcej nowych przekleństw wymyśliłem jednak przy sprężynach:-) Jakoś udało mi się je skleić, chociaż zawsze mogło być lepiej. Gdybym poprzestał na wycinankowym sposobie, byłoby prościej, ale jak zwykle chciałem być bliżej oryginału (jedna sztuka składa się z dwóch odcinków, a nie jednego). A że palce zgrabiałe, szło jak po grudzie. A i wrodzona niechęć do drutologii zrobiła swoje:-)

Ponieważ elementy mocujące całość do wanny musiałem przerobić (w dodatku mogłem skleić na razie tylko ich część), składanie wózków do kupy odbywało się praktycznie w powietrzu. I znowu poleciały w eter ciekawe epitety:-) Aż dziw, że nikt z sąsiadów nie zawiadomił funkcjonariuszy:-)


Udało mi się wyrzeźbić w końcu wózki, które wyglądają na razie jak powyżej. Dorobiłem ponad 30 elementów, na które pewnie i tak nikt nie zwróci uwagi:-) Bez tego pewnie były by już skończone:-) Ale i tak niewiele brakuje.

Bartek - ten model nie jest chyba taki zły, przynajmniej jeśli porównać go z T-26. Jednak to inny autor i mimo, że widać tutaj pewne choroby wieku dziecięcego w projektowaniu modeli przez Jurka, to na pewno nie jest to gniot:-)
--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
10-12-12 01:29  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

> A i wrodzona niechęć do drutologii zrobiła swoje:-)

Trzeba bylo Grzes po Rajkubowemu zrobic, znaczy sie z papieru :-) Jakbys tak nawinal taka jedna jego szpryche od motocykla w ksztalt sprezyny, to drutu bys nie musial uzywac ;-)

BTW, meczysz tego karalucha, meczysz... Mam nadzieje, ze na Wroclaw zdarzysz...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
10-12-12 06:20  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

A ja już myślałem Grzesiu iż na forum poza relacjami ze spotkań nic innego nie umieścisz , a tu taka niespodzianka. Jednak coś składasz , pikne to. Ten wpis to taka mobilizacja do dalszej wytężonej pracy ku chwale kartonu.

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
10-12-12 09:08  Odp: [Relacja] Radziecki lekki czołg pływający T-38 - MODELIK 27/07
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Składam prawie cały czas - poza momentami, gdy nie składam:-) Tyle, że akurat jestem na takim etapie, że siedzę godzinami, a efekty są mało widoczne - a bo to jakieś mikro-śrubki czy inne maleństwa są na macie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024