FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-05-13 00:47  [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kolejny antyk wygrzebany z pokładów kurzu. O oryginalnym obiekcie można poczytać w sieci. Dlatego nie będę się tu zbędnie rozpisywał o historii i rozwoju rodziny Spitfire.

Model sklejony w roku wydania. Gdzieś tam echem odbija się po czaszce, że większych problemów podczas budowy nie było. Patrząc na model, domyślam się, po sztukowaniach, że gdzieniegdzie, jakieś schody się pojawiły. Generalnie jakoś miło wspominam wszystkie modele, które skleiłem, w opracowaniu Pana Bączkowskiego. Koła zgodnie z ówcześnie panującą modą wykorzystane z zepsutej zabawki. Ruchoma część wiatrochronu to opakowanie po lizakach Czupa-Czups. Pasowało idealnie i dostarczyło materiału jeszcze na dwa inne modele Spitfire: Mk. IX i Mk.XVI (niestety modele te zaginęły wraz z honorarium gdzieś na planie filmowym). Po raz pierwszy, chyba też, zdecydowałem się na wykonanie otwartej (na stałe) kabiny pilota. Gdybym miał go kleić „dziś” ponownie, wykonał bym oczywiście wszystko inaczej ;-)
Z ciekawostek: to ostatecznie wyszła mi bardziej wersja Mk. V lub Mk. IX, a to za sprawą pierwszych prób posługiwania się „fachową literaturą” i „dokumentacją” w zgodzie z przysłowiem: jaki Spitfire jest, każ den widzi (...) czyli trochę z tego, trochę z tamtego i mamy idealny eksponat muzealny ;-)

I to chyba tyle?

Z przyczyn technicznych, link do galerii zewnętrznej. Inaczej już galerie nie będą prezentowane prze zemnie.

Jest to kolejna sierotka do zaadoptowania na GIEŁDZIE MODELI "UŻYWANYCH".

--
Pozdrawiam!
Chopin

Post zmieniony (13-06-20 18:18)

 
28-05-13 09:19  Odp: [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
kari   

... modelik ok, ale piasty i ogumienie kół trochę "nie z tej bajki" ;-)
---------------------------------------------------------------------------

 
28-05-13 10:09  Odp: [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Też go kleiłem, przyjemy modelik.
Pamiętam jak w sklepie modelarskim sobie rozmawiałem ze sprzedawcą i m.in powiedziałem że własnie go kleje. Cały mój entuzjazm zrównał z glebą jednym stwierdzeniem "do Spitfire to on jest jedynie podobny" :-) (głównie chodziło o okrągłe przekroje wręg w częsci dziobowej.) No i ten dodatkowy zbiornik wydawał mi się zrobiony na odwal (myślałem że wszystkie dodatkowe zbiorniki mają kroplowy aerodynamiczny kształt) aż nie zobaczyłem zdjeć oryginału.
Sporo trzeba było się namęczyć ze skrzydłami, ich kształt zawsze jest problemem dla projektantów.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
28-05-13 11:03  Odp: [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo ładny model. Zawsze miałem jakiś sentyment do Spitfirów.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
28-05-13 19:50  Odp: [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Rafał, trzeba by go "wsadzić" tutaj.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-05-13 05:48  Odp: [Galeria] Ostatni lot... czyli stary Supermarine Spitfire Mk. VIII (mM 12/94)
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kari ja go kleiłem 16 lat temu ;-) Nie każdy miał wtedy internet w domu a o plany modelarskie też wcale nie było tak łatwo. W opisie budowy zalecali użyć gotowca z zepsutej zabawki, to użyłem ;-) A tylko takie było na podorędziu ;-)

Łosiu co do podobności do oryginału to chyba nie do końca jest tak źle. Inny silnik niż pozostałe wersje wymuszał inne obrysy "nosa". Chodź i ta teoria jest ciut naciągana ;-) Co do dodatkowego zbiornika to i tak chyba jest ciut za duży nawet w stosunku do 170gal.

Borowy też mam jakiś taki sentyment do Spita. Jak byłem młodszy i głupszy (co do głupszy to zastanowić by się należało czy jednak nie nastąpił progres ku gorszemu ;-) ) to wymyśliłem sobie, że zbiorę i skleję wszystkie dostępne, na ówczesne czasy, wersje. Udało się nawet ich trochę zebrać, z czego skleić 5 szt.: Mk. II, Mk. V, Mk. VIII, Mk. IX, Mk. XVI. Przetrwał u mnie tylko Mk. VIII. Pozostałe albo uległy zniszczeniu albo rozeszły się po świecie.

OSTOJA jak skończę "modelarski remanent stanów magazynowych" i obfotografuje co do obfotografowania się jeszcze nadaje, to pomyślę nad taką opcją ;-) Po prostu zrobię to hurtem bo kilka sztuk się jeszcze znajdzie ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024