FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
23-07-02 07:18  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Monster Top       

Spróbowałem kleju wikolowatego <bodajże RONOX> z wielką rezerwą - bo do kartonówek unikam jak ognia czegokolwiek wodnego - jest OK za wyjątkiem jednego - jak malować tym klejem, aby nie było smug ?
Rozpuściłem w proporcji 1:1 i malowałem pędzlem z miękim włosiem - na razie spód kartonówki.

 
23-07-02 08:04  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Junior II       

Najlepiej rozsmarowywac kawałkiem gąbki, stosunek 1do 1 nigdy nie stosowalem ,dlatego nie znam efektu.

 
30-07-02 07:10  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Monster Top       

Coś mi nie pasuje - zrobiłem próby z PONALEM - smugi potrafią wychodzić nawet przy proporcji 1:1 (woda/klej) Przy samym kleju - i nawet gąbce - smugi są murowane !
Nasączenie nawet rozcieńczonym PONALEM powoduje, że powierzchnia lekko błyszczy - a przy samym kleju - nie wspomnę. Rozumiem, że gąbka nie tego koloru............
Zastanawiam się ciągle, co mogłem zrobić żle - bo nie rozpoczynam szukania winy od wszystkich dokoła <taki nie dzisiejszy bywam>
Czasami mam jednak wrażenie, że ktoś mnie zrobił w konia -
Czyżby to była taka przyjacielska porada jak np. klejenie cyjanopanem osłony kabiny ?
Ktoś komu się coś wydaje.........poleca innym.
Stąd mój sceptycyzm do "cennych wskazówek"

 
30-07-02 07:36  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Monster Top       

Sorry - poprzednio nie chodziło o Ronox - tylko RAKOL.
Inna metoda, oparta na prezentowanej - od spodu wikolopodobny - a z wierzchu - tradycyjnie spray akryl, czy jakiś szybkoschnący - papier robi się miły - ale jeszcze nie kleiłem, więc nie mogę polecać.
W ogóle Junior - papier potraktowany wikolowatymi robi się milutki - wszystko, co pisałeś się zgadza - "tylko" ten połysk i smugi..............

 
30-07-02 07:43  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
FiliP 

 

Monster Top:
.... zajrzales na strone gogiego ? Przeciez tam jest fotka jak dokladnie bedzie wygladac papier po potraktowaniu Ponalem... Zobacz:



Blyszczy i ma smugi :-) ... ale wydaja sie byc ciekawa faktura....

FiliP

____________________
My Fate - My Curse

 
30-07-02 08:56  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Junior II       

Rozumiem Twoje rozsierdzenie efektem nie odpowiadającym Twoim oczekiwaniom, Monster Top. Ale wierz mi , nie było moim zamiarem zrobienie kogos w konia . Opisałem po prostu metodę impregnacji , ktorą stosuję od 1995 roku przy wszystkich klejonych przeze mnie modelach.Jej stosowanie wzbudza oczywiscie zastrzerzenia , dlatego w opisie na stronie Gogiego nazwalem ją kartonową herezją. Wygląd kartonu mnie osobiscie odpowiada, ale jest to oczywiscie kwestia gustu , ja pokrywam modele lakierem błyczczacym , co też może się nie podobać. Jeżeli chodzi o smugi pozostawione przez gąbke czy pędzel , to mozna ich intensywność przez odpowiednie smarowanie regulować , mnie one sie właśnie przed laty spodobaly, gdyz przypominaja chropowatą strukture metalu np w modelach czołgów, ale jeszcze raz powtarzam , jest to rzecz gustu.
Jak kazda propozycja czy rada wymaga osobistego sprawdzenia i to decyduje o zakceptowaniu czy odrzuceniu.
Chcialbym tu podkreslic , ze nie jest moim zamiarem rozpowszechnianie tutaj na Forum czy w przyszlosci na naszej stronie niesprawdzonych wskazowek czy rad, a tym bardziej wprowadzania kogos w błąd czy zwodzenia utopijnymi pomysłami.

 
30-07-02 09:13  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Junior II       

Stawiam sobie wielką dwóję za błąd ortograficzny w słowie "zastrzerzenia" , oczywiscie
" zastrzeżenia".

 
30-07-02 09:25  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Tomek G (Kemot)       

"karzdemu" się może coś takiego przytrafić, szczególnie jak pisze się "w locie" Gorzej jak co drugie słowo jest z ortografem i nic sobie z tego nie robimy... Co prawda tacy sztukmistrzowie jak my modelarze kartonowi mogą takie błahostki jak ortografie ignorować ;-), lecz gdy wypowiadamy się publicznie uważajmy na błędy... Ja sam jestem "zielony" z ortografi (w średniej szkole miałem 2 dyktanda - na szczęście tylko 2 i z obu dostalem ndst.) Teraz jednak zawsze pod ręką jest niezawodny Word, który rozwiązuje wszelkie wątpliwości.

Sorry, że nie na temat.
Pozdrawiam
Tomek G

 
30-07-02 09:36  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Monster Top       

Dzięki za wyjaśnienia.
Przepraszam, jeśli kogoś uraziłem, nie to było moim zamiarem - ale czasem bywają takie rady jak ta z cyjanopanem <takich przyjaciół......> przećwiczyłem to sam i takiej rady bym nikomu nie udzielał tudzież napidsał jak ie miałem efekty z komentażem - jak chcesz spróbój sam.
Nie do końca tak jak Wy - ale z tej rady skorzystam po swojemu - tj jako impregnację spodu kartonu a góre po swojemu. Biorę się za jakiś prosty model - a potem jeśli będę zadowolony w kolejce czeka Tu-22M3 - tutaj impregnacja spodu + dodatkowe usztywnienie kartonem jest wręcz konieczne - PONAL umożliw mi zmniejszenie ilosci smrodu na swiecie ! Więc Wasza rada się mi przyda !
Ciekawe jak wikolowate traktuja kredowy karton - bawił się ktoś w to ?
Racja - wszystko trzeba sprawdzic i przećwiczyć samemu - przecież to jest też radość wynikająca z "uprawy" tego hobby - a czasem przećwiczenia czegoś dziwnego a nawet obrazoburczego - jak impregnacja katronu klejem wodnym :))))))))

 
30-07-02 10:34  Re: KATE z MM już jest !!! (a przy okazji pare slow o impregnacji kartonu)
Junior II       

Skleiłem kiedyś dwa modele z papieru kredowego potraktowanego dwoma czy trzema warstwami cienko naniesionego nierozcieńczonego Ponalu. Byl to Rolnik z GPM i Me-109 z wyd. p. Halinskiego. W obu tych modelach papier kredowy bardzo dobrze zniósł wode w Ponalu , karton sie trochę usztywnił i dobrze sklejał.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024