FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
02-02-13 12:44  Odp: [R] Pu29 by Angraf
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

O ile mi wiadomo to nie są skrzynie narzędziowe, tylko boczne kieszenie popielnika, bez przesady aż takiego wartsztatu ze sobą nie wożono.

 
02-02-13 13:44  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

I tu jesteś w błędzie, gdyż popielnik znajduje się pomiędzy ostojnicami, a skrzynie to po prostu skrzynie. Zdziwiłbyś się bardzo gdybyś zobaczył co musiało być na wyposażeniu lokomotywy: jakie narzędzia, części zapasowe i materiały, bez czego nie można było wyjechać poza Punkt Kontrolny i ile czasu zabierało obrządzanie parowozu, nie mówiąc już o normalnej codziennej eksploatacji. Nawet parowóz odstawiony do zapasu długotrwałego musiał być w pełni wyposażony i zakonserwowany.



--

Post zmieniony (11-11-18 17:30)

 
02-02-13 13:56  Odp: [R] Pu29 by Angraf
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

No wiec właśnie Pu29 jako jedyny miał te boczne kieszenie, a ten rysunek właśnie to potwierdza. Zauważ że przestrzeń tych bocznych skrzyń jest bezpośrednio połączona z popielnikiem wewnątrz ostoi. No i zwróć uwage na częci 16 i 22 - popiół opada na nie i po jednej stronie zsypuje się do wewnętrznego popielnika a cześć do bocznych kieszeni. A na koniec przyjrzyj się drzwiczkom, które nie dają dostępu do górnej połowy tych skrzyń.

Co do ilości narzędzi to akurat mam gdzieś dokładny spis, i aż tak dużo tego nie ma. I od tego są skrzynki na tendrze - ten rodzaj budki nie posiada szafek.

Post zmieniony (02-02-13 13:57)

 
02-02-13 14:21  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Rosynant 

 

Witam!
Uboottd ma racje to są boczne kieszenie popielnika TU jest to dokładnie narysowane. A z latarniami to należy się małe wyjaśnienie.
Piter latarnie o których ty mówisz, te montowane od lat 40-tych ubiegłego wieku to nie są te które zrobiłeś w modelu. To zdjęcie pokazuje te latarnie o których piszesz. Zwróć uwagę na pionowy słupek w tej latarni. Jest to prowadnica przewodów i mocowanie żarówki. Tu jest rysunek takiej właśnie latarni.
Oprócz sposobu i miejsca mocowania żarówki latarnie różniły się jeszcze wymiarami.
Natomiast te które zrobiłeś w modelu montowane były na parowozach od lat 60-tych. Wtedy to między innymi ujednolicono typy i wydajność inżektorów, zaczęto malować belki zderzakowe na pomarańczowo, białe obwódki na tarczach zderzaków i zdemontowano kieszenie boczne popielnika w Pu29.
Tak więc jeżeli wygląd parowozu ma być zgodny z prawdą historyczną to musisz posłuchać Precyzyjnego i zdemontować owe kieszenie, lub wykonać nowe latarnie. Ale jeżeli liczy się dla Ciebie tylko dobra zabawa przy sklejaniu to może to zostać taj jak jest.
Precyzyjny jeszcze w jednym ma racje, w każdej kolejnej odsłonie relacji widać postęp w doświadczeniu i jakości wykonanych detali. Oby tak dalej!
Pozdrawiam

--

 
02-02-13 14:34  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Rosynant 

 

Szukajcie a znajdziecie, pukajcie a....
Oto kieszenie boczne w czasie szlakowania w 310.23

--

 
02-02-13 15:57  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

No to temat oświetlenia i kieszeni mamy wyczerpany, Dzięki za twórczą dyskusję :)
Zmiana reflektorów wymagała by zniszczenia instalacji elektrycznej którą z niemałym trudem zrobiłem więc odpada. Tak naprawdę to model buduję dla własnej przyjemności i mam przy tym niezłą zabawę, tym bardziej że to mój pierwszy model parowozu, nie mniej jednak rozważę zdemontowanie skrzyń-kieszeni, choć z nimi model wygląda efektowniej. W międzyczasie za radą Roberta trysnąłem bezbarwnym półmatem silniki i reflektory oraz zrobiłem nowe stopnie pod drzwiami dymnicy, poprzednie były zdecydowanie przeskalowanie i wyglądały doprawdy siermiężnie. Jeszcze raz dziękuję kolegom za uwagi i sugestie.




--

Post zmieniony (11-11-18 17:32)

 
02-02-13 16:02  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dodam, że te kieszenie boczne popielnika w Pu29 zdemontowano celowo, aby wstawić pod budką inżektor Metcalfa-Friedmanna.

Ja też buduję model dla przyjemności, ale nie przeszkadza mi to, aby trzymać się dokumentacji. A bez tych kieszeni można zrobić inżektor, który wygląda dużo efektowniej:)



Post zmieniony (02-02-13 16:07)

 
02-02-13 16:43  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

I tu masz rację, Teraz stanąłem przed wyborem : zrobić w budce obydwa oryginalne inżektory i przeróbka reflektorów, czy zlikwidować skrzynie i zabudować pod budką inżektor z którym Pu jeździł do końca.

--
Pozdrawiam, Piter63

 
21-02-13 15:35  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam ponownie. Minął już jakiś czas od poprzedniego postu więc pora na aktualizację. Tak więc zlikwidowałem boczne kieszenie popielnika, miejsca po nich lekko zaszpachlowałem i przeszlifowałem i już nie naniosłem nowej warstwy szpachli gdyż spodobała mi się faktura powierzchni ostoi (coś jak stara poobijana walcowana płyta). Potem nie wiem ile razy brudziłem i czyściłem tę część ostoi która jako że jest tam popielnik jest bardziej brudna o pozostałej części. W końcu uzyskałem mniej więcej to co chciałem. Po lewej stronie zamontowałem dźwignię do otwierania klapy popielnika (chyba ?), inżektor Metcalfa, rury: do ogrzewania, wody z tendra oraz rurę przewodu głównego 5 atm.;i konieczne zawory. Po prawej stronie rurę do wody z tendra, rurę pneumatyczną hamulca dodatkowego i końcówkę rurki spustowej z zaworu maszynisty. Całość została uzupełniona stopniami.

Strona prawa :



Strona lewa:



Elementy pomalowałem czarnym matem a potem trysnąłem lekko bezbarwnym półmatem.








W końcu zabrałem się za instalację pneumatyczną; wykonałem zbiorniki główne i zbiornik pomocniczy, oraz zainstalowałem wszystkie rury pneumatyczne. Pewien problem miałem z przebiegiem rury do ogrzewania biegnącej do przodu parowozu. Z posiadanych zdjęć wynika że biegła ona po pomoście jego lewą krawędzią a nie jak sugeruje instrukcja razem z rurą przewodu głównego (kto wie może w którejś z napraw zmieniono przebieg tej rury). Jednak że parowóz jest nieco niekompletny to nie wiadomo dokładnie w którym miejscu skręcała pod kocioł by wyjść z przodu pod belką z lewej strony haka (widać tylko że było to pomiędzy kulisą a pompą smarną). Tak więc przebieg jaki zrobiłem opiera się tylko na moich domysłach. Tak więc na podwoziu została mi tylko do zrobienia rura spustowa z tłumikiem, ale to po zamontowaniu kotła z odmulaczem. Wszystkie rurki pomalowane są czarną Pactrą więc strasznie się błyszczą więc pomaluję je jeszcze półmatem albo pobrudzę (zobaczę co da lepszy efekt - może jakieś sugestie?). Wszystkie zbiorniki pomalowałem bezbarwnym półmatem.





Przeglądając zdjęcia z muzeum zauważyłem że reflektory mają w górnej swej części uchwyty to sygnałów końca pociągu (tzw. garów) więc dorobiłem takowe do moich ale jeszcze ich nie zamontowałem, gdyż na zdjęciu T.Gałki z 1964 roku (dzięki Precyzyjny :) ) reflektory są takie jakie zrobiłem. I teraz biję się z myślami zostawić je tak jak jest i zrobić takie same na tendrze czy zmienić je takie jakie ma egzemplarz w muzeum? Wydaje się że zamontowali je podczas odbudowy parowozu do muzeum.

--

Post zmieniony (11-11-18 17:54)

 
21-02-13 16:41  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

I przy okazji zrobiłeś spory błąd, jeżeli chodzi o zgodność modelu ze stanem parowozu z lat sześćdziesiątych. Zauważ jakie na zdjęciu z kolekcji T. Gałki są zakończenia głównych zbiorników na sprężone powietrze. Tutaj jeszcze jedno zdjęcie znalezione w sieci, autor B.J.W. Bal:



Widać wyraźnie, że te zbiorniki miały prawie płaskie denka lekko wchodzące w ścianę boczną.

Oryginalne zbiorniki zaginęły po odstawieniu parowozu po zakończeniu służby, co widać na zdjęciu z kolekcji Gunnara W. Christensena.



Przy odbudowie w celach muzealnych zbiorniki te zostały zastąpione innymi, krótszymi z denkami prawie półkulistymi, Takie zbiorniki pozostały do dzisiaj i można je zobaczyć na na moich zdjęciach ze skansenu w Kościerzynie:

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=18&i=145&t=145&filtr=1&page=1

Parowóz po odbudowie w niektórych detalach się różni od stanu z końcowych lat służby czynnej.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024