FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
17-12-12 00:44  [R/G] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam ponownie

Jakiś rok temu zafascynowany relacją Precyzyjnego rozpocząłem budowę kupionego 3 lata temu modelu Pu29. Zakupiłem do niego komplet elementów laserowych (znakomicie ułatwiają budowę). Zgromadziłem w miarę możliwości dostępną dokumentację fotograficzną i rysunki techniczne pochodzące z lat 30-tych. No i zacząłem od ostoi.




Jak wiadomo Pu29 był największym parowozem eksploatowanym w Polsce, więc nie mogłem nie porównać go z taborem współczesnym i tu widać jego ogrom,
sama ostoja miała długość lokomotywy EP09:




Gotowa ostoja została pomalowana,



a ja zabrałem się za belkę przednią czyli czołownicę z wyposażeniem:




Gotowa belka wygląda dość realistycznie:



Model mój będzie przedstawiał stan z wczesnych lat 60-tych przed naprawą rewizyjną w ZNTK Piła kiedy to zostały zdemontowane m.innymi boczne skrzynie na wyposażenie, zmieniony inżektor. W tamtych latach drużyny dbały o swoje planowe maszyny, dłuższe postoje były wykorzystywane nie tylko na wyposażenie maszyny ale i na czyszczenie, tak że parowozy lśniły czystością: podwozie było czyszczone czyściwem, korzystano z ropy, przegrzanego oleju, otulina kotła by lśniła była czyszczona np.słoniną (to nie żart) itp. Rękojeści kranów, pokrętła, ramki manometrów, wodowskazu były z wypolerowanego ręcznie mosiądzu.Czyszczenie ułatwiano sobie sprężonym powietrzem i parą.
Tak więc model ma wyglądać jak po zjeździe na Punkt Kontrolny kiedy to drużyna miała czas wyczyszczenie swojej maszyny, czyli wszędzie tam gdzie da się sięgnąć ręką z czyściwem, będzie widać że było czyszczone.



Dalej jak "zaprzyjaźnionej" relacji wykonałem półwózek Bissela.
Tu chylę czoła przed kunsztem Precyzyjnego który wykonał wzory kół żywicznych, z których korzystam przy budowie modelu (Dzięki Mario :) ).
Relacja Precyzyjnego służy mi ogromną pomocą przy budowie (Wielkie dzięki).



Post zmieniony (11-11-18 16:11)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Pu29 by Angraf  
Piter63 16949 17-12-12 00:44
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Raziel_3 529 17-12-12 01:41
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Piter63 465 17-12-12 09:36
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Mario 398 17-12-12 08:38
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
OSTOJA 965 17-12-12 10:44
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Piter63 608 17-12-12 13:54
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Witek 388 17-12-12 14:22
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
Mario 376 18-12-12 08:25
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
chencik 477 18-12-12 23:46
 Odp: [R] Pu29 by Angraf  
OSTOJA 372 19-12-12 09:44

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024