FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
17-12-12 00:44  [R/G] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Witam ponownie

Jakiś rok temu zafascynowany relacją Precyzyjnego rozpocząłem budowę kupionego 3 lata temu modelu Pu29. Zakupiłem do niego komplet elementów laserowych (znakomicie ułatwiają budowę). Zgromadziłem w miarę możliwości dostępną dokumentację fotograficzną i rysunki techniczne pochodzące z lat 30-tych. No i zacząłem od ostoi.




Jak wiadomo Pu29 był największym parowozem eksploatowanym w Polsce, więc nie mogłem nie porównać go z taborem współczesnym i tu widać jego ogrom,
sama ostoja miała długość lokomotywy EP09:




Gotowa ostoja została pomalowana,



a ja zabrałem się za belkę przednią czyli czołownicę z wyposażeniem:




Gotowa belka wygląda dość realistycznie:



Model mój będzie przedstawiał stan z wczesnych lat 60-tych przed naprawą rewizyjną w ZNTK Piła kiedy to zostały zdemontowane m.innymi boczne skrzynie na wyposażenie, zmieniony inżektor. W tamtych latach drużyny dbały o swoje planowe maszyny, dłuższe postoje były wykorzystywane nie tylko na wyposażenie maszyny ale i na czyszczenie, tak że parowozy lśniły czystością: podwozie było czyszczone czyściwem, korzystano z ropy, przegrzanego oleju, otulina kotła by lśniła była czyszczona np.słoniną (to nie żart) itp. Rękojeści kranów, pokrętła, ramki manometrów, wodowskazu były z wypolerowanego ręcznie mosiądzu.Czyszczenie ułatwiano sobie sprężonym powietrzem i parą.
Tak więc model ma wyglądać jak po zjeździe na Punkt Kontrolny kiedy to drużyna miała czas wyczyszczenie swojej maszyny, czyli wszędzie tam gdzie da się sięgnąć ręką z czyściwem, będzie widać że było czyszczone.



Dalej jak "zaprzyjaźnionej" relacji wykonałem półwózek Bissela.
Tu chylę czoła przed kunsztem Precyzyjnego który wykonał wzory kół żywicznych, z których korzystam przy budowie modelu (Dzięki Mario :) ).
Relacja Precyzyjnego służy mi ogromną pomocą przy budowie (Wielkie dzięki).



Post zmieniony (11-11-18 16:11)

 
17-12-12 01:41  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

zasiadam i podziwiam. Czy cały model będzie malowany, czy tylko ostoja?

Dziś stanąłem przed wyborem "co następne" i wziąłem do ręki ten zeszyt, ale stwierdziłem że jeszcze nie czas na to :)

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
17-12-12 08:38  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Podglądam! :-)

--


 
17-12-12 09:36  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Raziel_3 model będzie malowany jak najbardziej w całości :)

--
Pozdrawiam, Piter63

 
17-12-12 10:44  Odp: [R] Pu29 by Angraf
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trzymam kciuki i POWODZENIA.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-12-12 13:54  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Piter63 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Jako że prace trwają od roku relacji ciąg dalszy. Zachęcony rezultatem zabrałem się za dwuosiowy wózek przedni. Miał on podwójne odsprężynowanie z nastawiaczem powrotnym dzięki czemu tak wielki parowóz swobodnie przechodził przez łuki o promieniu 150 metrów. Wózek jak widać wykonałem uzupełniając elementy z opracowania laserowymi a następnie pomalowałem.





Mając gotowe oba wózki zabrałem się za silniki parowozu. Gotowe zostały zagruntowane, przeszlifowane i pomalowane półmatem jako że mój parowóz był zadbany a drużyna oba motorki pieściła :)








Mając gotowe silniki postawiłem ostoję na kołach i zabrałem się za układ hamulcowy głównie opierając się zdjęciach i rysunkach technicznych, Jako pierwsze wykonałem wieszaki hamulcowe wraz z klockami; a jaki że maszyna dopiero co zjechała na Punkt PPK są one odpowiednio pordzewiałe, pobrudzone i nieco zużyte :)




Po zrobieniu wszystkich dźwigni, cięgieł, wieszaków i śruby regulacyjnej przekładni układ został zamontowany na podwoziu, chcąc uniknąć żmudnego dopasowywania przy sklejaniu całość zrobiłem ruchomą tak że wysunięcie tłoka z cylindra hamulcowego powoduje dociśnięcie klocków hamulcowych do obręczy kół. Gotowy układ hamulcowy uzupełniłem pałąkami z płaskowników zabezpieczającymi przed opadnięciem na tor trójkątów hamulcowych w przypadku urwania wieszaka. Tego typu zabezpieczenie jest stosowane do dziś we wszelkiej maści taborze poruszającym się po torach jako jeden z istotnych warunków dopuszczenia do eksploatacji. Niestety w oryginale stojącym w stacji Warszawa Główna jest brak i tego (widać zostały i one "sprywatyzowane").







Jako że mam już czym hamować przystąpiłem do budowy napędu i tu wziąłem się za wiązary. Moje nie będą pordzewiałe i brudne (drużyna dba i o nie), tylko elegancko odmalowane przetarte czyściwem nasączonym przegrzaną oliwą i godnie posmarowane.





Po wiązarach przyszedł czas na przeniesienie napędu czyli krzyżulec z korbowodami (wśród braci kolejarskiej zwanymi popędówką)




i w końcu na elementy układu rozrządu pary




Gotowe elementy zostały zagruntowane, przeszlifowane, pomalowane farbkami i metalizerami a następnie pobrudzone i wyczyszczone. Montaż był dość skomplikowany z uwagi na zależności między poszczególnymi elementami. I tu podobnie jak przy układzie hamulcowym zrobiłem wszystko jakby miało być ruchome, przez co uzyskałem wygląd naturalnego ustawienia względem siebie poszczególnych elementów. Łączenia dokonałem za pomocą bolców wykonanych z drutu miedzianego 1,2 mm, co ciekawe kamień wewnątrz kulisy jest również ruchomy gdyż prościej niż w oryginale nie da się tego zrobić. )Tak dla wyjaśnienia dodam że kamień wewnątrz kulisy jest podnoszony lub opuszczany za pomocą układu dźwigni napędzanego stawidłem z budki maszynisty. Służy to do zmiany kierunku jazdy i stopnia popełnienia cylindrów.) Wykonanie tego układu ruchomego wymagało wykonania wielu otworów i pasowania, ale potem sam montaż był znacznie ułatwiony gdyż nie musiałem już się martwić ewentualnym niewłaściwym położeniem elementów. Bardzo pomocne były tu oryginalne rysunki techniczne dostępne pod adresem http://www.naukaipostep.pl/archiwum_techniki/obiekt/10 .






Zamontowany układ "posmarowałem" w odpowiednich miejscach błyszczącym lakierem bezbarwnym, zaś z uzyskanego wyglądu jestem zadowolony (w końcu to pierwszy mój model ze śladami eksploatacji).



a tu widok z góry na wał kulisy wraz z dźwignią do stawidła i sprężyną powrotną (w międzyczasie zamontowałem blachy pomostu)




Uff, no to teraz moja relacja będzie aktualna. Blachy wahadłowe mam gotowe ale zanim przejdę do zabudowy kotła będzie wygodniej zrobić część pneumatyczną układu hamulcowego, wyposażenie elektryczne i układ smarowania (ten ostatni nie będzie aż tak szczegółowy jak u Precyzyjnego - nie mam jeszcze takich umiejętności i tak bogatej dokumentacji). Aktualnie trwają prace przy wyposażeniu elektrycznym. No to do miłego...

--

Post zmieniony (11-11-18 17:05)

 
17-12-12 14:22  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No podziwiam, podziwiam robi wrażenie Twój model. Będę tu zaglądał często i życzę powodzenia i wspaniałego modelu.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
18-12-12 08:25  Odp: [R] Pu29 by Angraf
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pięknie to wygląda! :-)

--


 
18-12-12 23:46  Odp: [R] Pu29 by Angraf
chencik   

Coś niesamowitego! Relacja pilnie obserwowana.

 
19-12-12 09:44  Odp: [R] Pu29 by Angraf
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wg mnie, praca na najwyższym poziomie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024