FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-11-12 08:57  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Wspomnę jeszcze o dziobie. Jak zauważył Korsarz, nie powinien być ostry jak na krążowniku, a można by rzec "tępy" lub zaokrąglony. Poniżej fotki wyjaśniające czego mu brakuje.



Początkowo miałem zrobić zaokrąglony, ponieważ element dziobowy denny był zakończony "tępo", ale poszedłem na łatwiznę i zrobiłem ostry.
Szkielet na rufie również powinien być zwężony.



Niestety Fly-owską wycinankę wydostałem po fakciem

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
18-11-12 14:52  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Jak wygląda sklejalność poszczególnych elementów widać na fotkach.
Merytoryka niestety też nie jest najwyższych lotów. Projekt kadłuba zawiera masę błędów. Najpoważniejszą niezgodność przedstawiono na obrazku
<>

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
20-11-12 01:40  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Na poniższej fotce przedstawiono ten sam błąd opracowania co poprzednio. Tym razem pokazano go na fotce rzeczywistej jednostki, a nie na sklejonym modelu.

<>

W Małym Modelarzu znajduje sie adnotacja, że projekt powstał w oparciu o książkę P. Davies-Garnera: "RMS Titanic - Modelmaker's Manual". W książce Peter narysował rozmieszczenie śrub okrętowych prawidłowo. Skąd więc tak wielka różnica w rozmieszczeniu śrub w projekcie modelu kartonowego z MM? Autor tego projektu doskonale wie na podstawie jakich materiałów powielił ten błąd (i nie tylko ten). My też wiemy :-)))

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
20-11-12 23:24  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Co do naszej dokumentacji - Zwykłe plany stoczniowe statku RMS TITANIC, kilku ekspertów siedzących w temacie po uszy, kilkanaście książek na temat Titanica i pozostałych siostrzanych jednostek, kilkaset szkiców, rysunków poglądowych, wykresów oraz ponad 8000 zdjęć z czego połowa pochodzi z prywatnych shiploverskich kolekcji nigdy nie pokazanych w internecie. Jak sam widzisz żadna rewelacja. Normalna rzecz przy projektowaniu modeli kartonowych. Pozostałe nasze projekty jak chociażby: Oceania, Dar Pomorza, Wilhelm Gustloff, czy statek ratowniczy SAR 3000 również powstają w oparciu o dokumentację stoczniową.

Pozdrawiam
SZKUTNIK

Post zmieniony (20-11-12 23:54)

 
22-11-12 21:25  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
kuba_ns   

Kolego czym usztywniałeś wręgi ??

 
23-11-12 21:55  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Instrukcja zaleca podklejenie elementów wzdłużnicy, wodnic, oraz wręg na karton 1,5 mm. Ja się zasugerowałem szerokością wzajemnych wycięć w miejscach łączenia i podkleiłem na 2 mm (w moim przypadku nie miałem jednolitej 2mm więc podklejałem kartonem różnej grubości aż do uzyskania 2 mm). Elementy usztywniające rufę i dziób instrukcja podaje 1,5 mm - lepiej zrobić to na 1 mm. Pokład 1 mm. Dodatkowo między niektórymi wręgami w części podwodnej wkleiłem podłużne wzmocnienie na krawędziach między wręgami. Pozwoliło mi to na w miarę wygodne dopasowywanie poszczególnych poszyć, które "wiszą" w powietrzu.

Zbudowany przeze mnie model nie jest w żadnym przypadku rewelacją - nie może służyć jako przykład prawidłowej budowy tego modelu. Dobrze że osoby kompetentne wskazały na nieprawidłowości. Wstawiona przeze mnie galeria wynikła nie z racji żeby "zabłyszczeć", lecz z racji mojej satysfakcji z zakończonego etapu. Wszelkie sugestie i uwagi mile widziane, może pomogą w prawidłowej budowie modelu z tego wydania Małego Modelarza.

Na ładnego Titanica
trzeba będzie poczekać od Szkutnika
:)
Tak mi się zrymowało...

W każdym razie kadłub już tak zostanie, nie będę przerabiał, zobaczymy co zaserwuje nam druga część...

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
23-11-12 22:06  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
kuba_ns   

interesuje mnie temat obróbki tektury jak docinać elementy łukowate ja osobiście używam sklejki 1 mm docinam z rezerwą i szlifuje ale jest to nie dość że pracochłonne to i drogie masz na to jakiś sposób i jakiego kleju używasz ??

Post zmieniony (23-11-12 22:08)

 
24-11-12 00:32  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Marek The 

Na Forum:
Galerie - 3


 - 24

Nie jestem w tym odkrywcą. Wystarczy tylko tektura o zalecanej grubości i do wycięcia tylko noże OLFA. Ja korzystam z klik do większych elementów i z klik do drobniejszych. Podklejam najpierw butaprenem ,a jeżeli nie mam jednolitej tektury i muszę to jeszcze pogubić to, klej introligatorski lub nawet wikol, i znowu butapren aż do uzyskania odpowiedniej grubości, ale wtedy czas na użycie podklejonych wręg się wydłuża.. Trzeba poczekać kiedy ładnie wyschną i wtedy szkielet można składać w całość. (Szybciej i lepiej nabyć tekturę odpowiedniej grubości).Nigdy nie kombinowałem ze sklejką i tym podobnymi twardymi materiałami (w końcu nie będę na niego siadał:). Do inwestycji w odpowiednie narzędzia nauczyło mnie to forum jak i kilka innych. Jest to wydatek, który się opłaca. Fakt, trzeba się nauczyć tym posługiwać ale efekty są bardzo zadowalające. Trochę wprawy i nożem łuki można pokonywać bez problemu. Całej grubości tektury na raz nie da się przecią, więc trzeba to robić, raz za razem, po linii, aż do przecięcia.

--
Pozdrawiam
Marek :D

 
28-11-12 09:21  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 


Marek The - ładnie pracujesz z kartonem. Pisz o tym nadal śmiało i nadal pokazuj zdjęcia.
Powodzenia przy tym i innych projektach.

Pozdrawiam

 
07-12-12 10:24  Odp: [Galeria] RMS Titanic - część 1 - Mały Modelarz 10-11-12/2010
Grzegorz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Gratuluje pięknie zrobione, również posiadam ten egzemplarz ale jeszcze nie zasiadam, czekam na komplet czyli II cześć. Z laski swojej możesz powiedzieć ile centymetrów ma model będę zobowiązany i jeszcze raz pozdrawiam i szacunek za wykonanie tak pieknego modelu z niecierpliwością czekam na cześć dalsza

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024