FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 23Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
08-08-12 12:34  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witajcie !!! Zabiorę głos w sprawie wycinanek MON, jesli pozwolicie... kiedyś miałem je niemal wszystkie. Na pewno starzy stażem Kartoniarze mają sentyment do dawnych modeli. Wycinanki MON z pewnoscią są warte uwagi, piękne okładki z obrazami Pana Adama Werki, poziomy format druku, jak na tamte czasy dobry karton i druk.
Dla tych, którzy lubią i kolekcjonują modele jednostek pływających , opracowanych systemem " Samkowym" są kopalnią wielu fajnych i nieosiągalnych teraz tematów.
Nie popełnię błędu, jak stwierdzę,że autorzy tych modeli patrzą na nas z chmurek..Za wyjątkiem Pana Andrzeja Samka, któremu tylko dobrego zdrowia i pomyślnosci życzę !!
Co do wznowienia w postaci reprintów, to mamy taki pat. Nie wydaje mi się zgodne z prawem i taką przyzwoitością, przedrukowywanie z archiwalnych egzemplarzy i sprzedaż kartonówek.
Wiem,że większość młodych modelarzy zgrzyta zębami na myśl wydatkowania sporej kasy na oryginały, które czasem pojawiaja się na aukcjach Allegro.. bo to przecież "wyzysk" i jak można żądać takie ceny !!!
A to sa przecież już archiwalia !! Pamiętam dobrze ile sam płaciłem za MM, kiedy kompletowałem roczniki ( za nr 4/68 w 1979 roku dalem 140 zł.. za 12/68 - 100 zł ).
A co do wyboru temarów i modeli ... to kleję to co chcę !! Stare modele mają DUSZĘ, były opracowywane ręcznie, kleiły się różnie, raz lepiej, raz gorzej.. Ale były i są modelami z DUSZĄ. Kto chce się " pałować" przez rok, dwa, niech klei modele Hala... kto chce miec model zrobiony w kilka dni niech robi coś ze starych MM lub MON.. A hoj !!

 
08-08-12 12:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

A przerysowanie tego w Corelu, zrobienie w pdf jako wersja czarno-biała oraz kolorowa do wyboru i zawieszenie tego gdzieś w necie do DARMOWEGO pobrania, wchodziło by w grę ?? Obok pdf'ów z częściami skan oryginalnej okładki, może być podrasowany, oraz skan instrukcji, oczywiście.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-08-12 14:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Mariusz Kita 

Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 4

Astra, świetny pomysł. Deklaruje się w razie czego coś przerysować.

--
M3A1Scout Car
PAK40
SdKfz222
T34-76
M-16 Half Track

 
08-08-12 15:43  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Astra przy przerysowywaniu weź pod uwagę też i to,że rysunki części robione w oryginalnych MON- ówkach, często były niesymetryczne. To może byc tak,jak w przypadku przeróbki komputerowej modeli autorstwa Pana Tadeusza Grzelczaka. Te kreslone ręcznie pasowały, po przeróbce komputerowej - nie. NIe orientuję się w zawiłościach programów komputerowych, ale jesli juz się za coś takiego brać, to może i przy okazji dokonać poprawki niedociagnięć. NIe wszystko tam tak idealnie pasowało. Sam pomysł bardzo dobry !
Aha, wypadałoby tez i uzyskać zgodę na przekopiowanie pięknych obrazów Pana Adama Werki...

 
08-08-12 15:52  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Popieram całym sercem . Byłoby z korzyscią dla ogromnej rzeszy młodszych modelarzy których absolutnie nie stać płacić horendalnych cen , już widzę jak ich rodzice w dobie kryzysu wywalają po kilka stówek na kawałek papieru . Prędzej wybiją im to z głowy . Sam kiedyś to przerabiałem w domu, było BARDZO CIĘŻKO namówić ich na cokolwiek z kartonu . Kombinowałem na własną rękę zbierając poprostu ksero kopie bardzo popularne na tamte czasy / 1980- 1990 /. Do dziś posiadam dowody z tamtych lat w moim kartonie po bananach. Mamy na forach działy FREE więc przyłącze się do twojej propozycji. Niech drukują , sklejają i nabierają wprawy przed wdepnięciem do stajni Hala lub innego hala. Pozdrawiam braciszków modelarskiego stanu i apeluję , dajmy młodemu narybkowi wypłynąć na głebokie wody. Chylę czoła Marek Kozak .

 
08-08-12 16:27  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Jak ktoś zacznie te wycinanki modernizować, poprawiać,przerabiać, prostować to czy przypadkiem nie stracą one tej...duszy o której tu parę razy wspominano?
No chyba że każdy pojmuje to inaczej.
Dla mnie to zapach starego papieru ze wszystkimi jego wadami, niedokładności projektu i uproszczenia które są świetnym polem do popisu dla wyobraźni.
Może jeszcze laserki i fototrawki ? ;-)
Moje zdanie. Być może bym się pobawił z sentymentu takim współczesnym wydaniem starej MON-ówki . Być może. Za wersję poprawianą w jakikolwiek sposób bym ładnie podziekował ale nie.

--

Post zmieniony (08-08-12 16:28)

 
08-08-12 16:58  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pisząc słowa o poprawkach, miałem na myśli ewidentne potknięcia, bo zdarzały się błedy rzędu 5-10 milimetrów. Ale to była rzadkość. Cały czas szukam i pytam o MON z Iłem-18. I cisza... Nikt nie ma ???? Z kartonówek MON fajne były te,które "popełnił" Pan Leszek Komuda. Za czasów PRL i idiotycznej cenzury wyobraźcie sobie, że w 1964 roku pokazał się model MiG-a -21, który praktycznie był super - tajny wtedy ... mam na mysli samolot. Jakaś tam nazwa "Samolot typu delta".... ale to był MiG-21 !! Potem, niemalże te same rysunki zawierał MM numer 8/1975.. Fajnie kleiło się modele Pana Leszka.....

 
08-08-12 17:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

No i zacząłem projekt MON -Mig 17 już startuje u mnie na warsztacie. Wydruk A3 , papier gdzieś 220 gr, jutro pierwsze fotki bym wrzucił tylko niewiem czy mogę bo to kopia. Poradzcie mi proszę koledzy , z poważaniem Marecki / ANDY /.

 
08-08-12 18:39  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Drodzy moderatorzy, proszę o waszą wypowiedź. Czy w związku z wypisanymi w tym wątku ustaleniami, oraz jak widać wracającą modą na te modele, relacje/galerie modeli MON ( i tylko MON) zadeklarowane przez uczciwych forumowiczów jako modele ze scanów, będą spotykały się z sankcjami, lub potępieniem ze strony ludzi pilnujących porządek na forum ??
Przyznam że sam mam pewien model na oku, i zwyczajnie się zastanawiam czy jego zmajstrowaniem mogę się chwalić (jeśli będzie oczywiście czym ;) )
Rozumiem że nikt tu nie będzie dochodził, co skąd i jak ktoś wszedł w posiadanie danego modelu, pytam jednak przez wrodzoną uczciwość ;)


Pozdrawiam
Jacek

 
08-08-12 19:00  Odp: [Pytanie] MON-ówki...
Qwark   

Skąd takie pytanie? Przecież już zostało ustalone że nikt nie może się wykazać prawami do tych opracowań. Nie bądźmy jak ci osadnicy z jakiegoś serialu. Znaleźli we wnykach kurę, chociaż głodni, nie zjedli jej tylko szukali właściciela tak długo aż kurę musieli zakopać bo się zaśmierdła. Zbierając jagody tez nie patrzymy czy Lasy Państwowe nie uznają tego za kłusownictwo. Był taki jeden gajowy pod Wrocławiem co nie pozwalał grzybów zbierać.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 23Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024