FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
15-06-12 10:06  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
vanhasen 

Na Forum:
Galerie - 3
 

To ja ze swojej strony dorzucę osobom szukającym ciekawej lampki jeszcze jeden model.

http://decor-nail.pl/index.php?products=product&prod_id=53

Od jakiegoś czasu z takiej korzystam (a żonie nie przyznałem się że to lampka do salonów kosmetycznych ;) )

--

Post zmieniony (15-06-12 10:07)

 
15-06-12 10:37  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Navigator 

 

Myślę, że dla zamknięcia (a może otwarcia) tematu doboru oświetlenia można polecić tę stronę: http://www.zdroweoswietlenie.pl/index2.php?go=pokaz_galeria&ptyp=calosc

--

 
15-06-12 12:54  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Marcin72   

Znalazłem w sklepie świetlówkę energooszczędną Philipsa 23W 6500 K za 21 pln czy taka będzie ok ? Docelowo wyposażę się w dwie szt. ale na razie wykorzystam "kreślarkę" którą już posiadam, myślę że zamiana 60 W żarówki na tą znacznie podniesie komfort nocnych posiedzeń przy kuchennym blacie ;-)
Marcin

 
15-06-12 15:22  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

ad Marcin72:

Rozróżnij, proszę, dwie rzeczy:

1. Oświetlenie do montażowych prac modelarskich (czyli cięcie, szlifowanie, klejenie itd.) oraz
2. Oświetlenie do malowania albo fotografowania.

O ile do tych pierwszych prac rodzaj oświetlenia nie jest w zasadzie krytyczny, to te żarówki, o których piszesz są przede wszystkim niezbędne w drugim zakresie. Oczywiście możesz przy nich pracować stale, także klejąc czy wykonując inne niemodelarskie czynności. Ale nie koncentruj się na źródle światła. Wydaje mi się, że istotniejsze od doboru typu źródła światła jest posiadanie takiego systemu oświetlenia, który równomiernie i w miarę bez cieni dozuje nam fotony na obszar, na którym pracujemy. Myślę sobie, że dwie lampy, świecące jedna - z lewej, druga - z prawej, powinny już dać zadowalający efekt. Raczej warto wykombinować sobie sposób oświetlenia miejsca pracy tak, żeby było można obrabiać elementy widząc je bez zniekształcających percepcję cieni niż koncentrować się na poszukiwaniu odpowiedniej barwy oświetlenia. Zresztą mając już dobrany system (czyli zakup i ustawienie lamp) możemy przejść do fazy dobierania żarówek czy świetlówek.

Aha - tzw. żarówki energooszczędne, to w rzeczywistości miniaturowe świetlówki, wyposażone w gwint do wkręcenia ich do oprawek (E27 - czyli tzw. duży gwint albo rzadziej gwint E14, czyli tzw. mały). Poza tym gwintem nie mają wiele wspólnego z normalną żarówką, która światło daje przez żarzenie się drucika. Oraz przyjemne ciepełko w zimne dni...

Taki przemądrzały jestem, bo jeden z moich klientów to firma z branży oświetleniowej i wciąż coś tam dla nich projektuję, więc jestem w miarę na bieżąco z terminologią...

--

 
15-06-12 22:25  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Z tego co wyczytałem z http://www.zdroweoswietlenie.pl to biurko powinno być oświetlone barwa 5000-6500 K (i natężenia 1000 Lx). Do tego dołożył bym oświetlenie górne o barwie 4000 K. A w przerwie sklejania i w odpoczynku to popularne 2700K.
Co o tym myślicie?

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
15-06-12 22:55  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No to i ja dorzucę swoje trzy grosze:

- w przeciwieństwie do wszystkich używam lampy LED:

http://megastore.pl/107904,Reality-Lampka-biurkowa-Flavi-LED-12x02W-R52071187.html

zalet jest wiele:

- oszczędność prądu
- brak migania
- światło zimne (czyli zbliżone do dziennego)

Muszę przyznać, że ja sklejam tylko późnymi wieczorami i w nocy, jak do tej pory jestem zadowolony z mojego świetlika - nigdy nie mam objawów zmęczenia oczu. Można ją nabyć np w Praktikerze za ok 70 zł - wszystko zależy od wielkości warsztatu (biurka). Mój warsztat ogranicza się do przestrzeni A3 - więc światła jest aż nadto.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-06-12 23:37  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

No i proszę - każdemu według jego potrzeb. Najważniejsze, żebyś był zadowolony, zresztą jak to widać w Twoich relacjach, także fotografie wychodzą Ci w tonacji chyba niezbyt odbiegającej od realu.

W międzyczasie, oglądając jazdę Szwedów z piekła do nieba i z powrotem, machnąłem kilka fotografii.
Z jednej z moich latarni wyjąłem standardową świetlówkę i wkręciłem tam taką, która świeci światłem 6400K. Lampa z prawej świeci wciąż światłem o temperaturze 2700K.
Na stole położyłem białą kartkę, a na środku ustawiłem solidną przegrodę.



Następnie sfotografowałem model - raz w świetle 6400K:



a teraz w świetle zwykłej świetlówki (2700K):

.

Wszystko na tych samych ustawieniach aparatu.
Wnioski proszę sobie samemu wyciągnąć, zapamiętać i zastosować w praktyce.

--

 
16-06-12 09:43  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Sprawdziłem a siebie. Mam żarówki 2700K ale akurat przy fotografowaniu to nie problem.
Regulacją balansu bieli można to i owo z powodzeniem skorygować.
Tym niemniej prawdą oczywistą jest że najlepiej mieć światło zblizone jak najbardziej do naturalnego.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
16-06-12 10:47  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

I jak najbardziej się z Tobą zgadzam. Nie fotografować na tzw. "głupa"!

Wystarczy przestawić chociażby właśnie ustawienia balansu bieli w aparacie na światło żarowe

(bo chociaż to jest świetlówka, to barwa jej świecenia przypomina z grubsza zwykłą żarówkę). Można też pójść krok dalej i odrobinę "zakręcić" fotografię w jakimś programie - z darmowych polecam GIMP-a albo PhotoScape. Tutaj ostatnie foto z mojego poprzedniego postu po "tuningu":



Wniosek nr 2: jeśli nawet zrobiłeś fotkę zażółconą - nie panikuj, też może być dobrze...

Czyli

- Jarek pokazał, że pojedyncza LED-ówka nie jest zła i do pracy i do fotografowania

- pojedyncza świetlówka kompaktowa też nie jest od razu do wyrzucenia, pracować przy niej można spokojnie, problemy z fotografowaniem też da się obejść.


Gorzej, gdy malujemy lub retuszujemy - tutaj pozostaje albo światło w ciągu dnia albo użycie specjalnych źródeł lub kombinowanie doboru farby na zasadzie "trafi-nie trafi", a potem wpisywanie w relacji, że w realu nie wygląda to tak źle...

--

 
16-06-12 11:45  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Chłopaki,

Nie zapominajcie jeszcze o jednej sprawie. Wszyscy tak się rozwodzą nad odwzorowaniem barw, temperaturą światła i tak dalej, a należy pamiętać również o naszych czysto fizjologicznych ograniczeniach postrzegania barw. Można się nie zgodzić, ale biologia mówi swoje. Ogromna większość facetów nie widzi wszystkich barw, przy czym nie oznacza to od razu, że taśta nam się zieleń z czerwienią, to raczej identyfikacja określonych odcieni czyli samo clou retuszu przysparza nam wielekroć więcej problemów. Z tego samego powodu kobiety (przeważnie;)) mają tak słabiutką orientację w przestrzeni czy wyobraźnię przestrzenną.
Dlatego też, dobre światło do pracy daje sporo, ale może nie rozwiązać wszystkich problemów, więc nie rzucać się tak od razu w diabli wiedzą jak drogie inwestycje.

Pozdrawiam

PS: Mario, a i owszem, pamiętam, zresztą ostatnio "przypomniałeś się" przy okazji innego tematu, a Ty?;)

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024