FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
14-06-12 20:50  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

@darekb: a widzisz, to dobrze, miałem na myśli te czarne elementy, do których przymocowane są ramiona. Na zdjęciu są czarne, więc założyłem że są plastikowe ;)

@Emes: nie pamiętam Twojego układu, poza samymi lampami, ale tutaj udało mi się wreszcie oddzielić biurko komputerowe od modelarskiego, co daje mnóstwo swobody w rozrabianiu z papierem :)

--

Post zmieniony (14-06-12 20:56)

 
14-06-12 21:12  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Navigator 

 

Sprudin: mam tę lampę - te czarne elementy są plastykowe, ale to akurat niczemu nie przeszkadza, a ważne, że lampa ma podstawkę i nie trzeba jej przykręcać na stałe do stołu. Lampa nie jest rewelacyjna, ale mi osobiście służy już jakiś czas i wystarcza.

Krystian: a dlaczego sugerujesz żarówkę 2700 K? To barwa ciepła - żółta - taka jak normalna żarówka.
Osobiście stosuję 5400 K czyli światło dziennie (zimne - niebieskie). Mam wtedy w pokoju południe w samą północ :-)Dodatkowo Ra > 90 czyli odwzorowanie kolorów powyżej 90%. W sumie w pełni świadomie zdecydowałem się na tę "żaróweczkę" http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/funsports-swietlowka-30w5400k-powerlux-.html
Oczywiście jeśli komuś zależy na nocnym bardzo dokładnym odwzorowaniu kolorów to zostaje tylko świetlówka z Ra>98. Taką robi Phlips jak dobrze pamiętam.

 
14-06-12 21:30  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Podpiszę się pod ZbiGiem i Darkiem, tylko że ja mam taką lampę właśnie na giętym ramieniu, ale nie z kloszem obłym, lecz podłuznym i z jarzeniówkami. Podłużność klosza jest naprawdę dużym atutem.

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-06-12 21:32  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Współczynnik Ra podawany przez Navigatora znam pod oznaczeniem CRI -wspólczynnik oddawania barw (Colour Rendering Index).

Pozdrawiam!
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
15-06-12 07:35  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
Marcin72   

Dziękuję Wszystkim za pomoc, teraz dosyć jasno to widzę.
Marcin

 
15-06-12 08:02  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
maly 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeśli mogę coś doradzić polecam ci taką lampę sam posiadam jestem bardzo zadowolony, co prawda na fotce jest pokazane że stoi na podstawce ale jest w zestawie opcja przymocowania do blatu

http://www.e-adma.pl/p/3/62/lampka-biurkowa-atena-p-energooszczedna-11w-lampki.html

Post zmieniony (15-06-12 08:03)

 
15-06-12 09:24  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

http://www.rgm.com.pl/vtlamp6-lampa-z-lamanym-ramieniem.html#
--

Post zmieniony (15-06-12 09:28)

 
15-06-12 09:47  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Błąd...
Żarówki (czy też świetlówki) świecące na 2700 K to wcale nie jest dobre rozwiązanie.

To NIE JEST barwa światła naturalnego (poprawniej - temperatura barwowa).

Jeśli chcecie mieć światło naturalne, szukajcie źródła o temperaturze barwowej 5500 - 6000 K.. Czasami bywają w marketach , ale na zasadzie przypadku, lepsze wyniki da przeszukanie specjalistycznych sklepów (np. w Poznaniu znam tylko dwa miejsca, gdzie mają), albo spróbujcie w dziale fotograficznym na tzw. "znanym portalu aukcyjnym".
A jak ktoś nie wierzy - proszę sobie zrobić fotkę białej kartki przy źródle 2700 K i przy świetle naturalnym.

I jeszcze jedno - jakieś pół roku temu wymieniłem sobie obie "żarówki" w moich lampach na energooszczędne (oczywiście 2700K, bo innych nie ma). Byłem rutynowo u okulisty i dostałem "z..ebkę". Za co? Tu się podeprę cytatem: "Problemem jest działanie światła niebieskiego na fotoreceptory w nabłonku barwnikowym siatkówki. Przy odpowiednio długotrwałym działaniu może ono wywołać zmiany w plamce żółtej, pogłębiając w ten sposób zmiany degeneracyjne plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Szczególnie narażone są osoby z uszkodzeniami soczewki lub siatkówki".
I to właśnie u mnie zaczęło wyłazić, sam zresztą podejrzewałem, że coś się w moich patrzałkach psuje, bo strasznie bolały mnie oczy po wieczornych siedzeniach przy stole.

Dodatkowo sposób świecenia świetlówek (czyli ciągłe wyładowania) powoduje, że oko odbiera takie światło jako nieustanne migotanie. Ponoć zwłaszcza te tanie ( made in peerce) są największym źródłem zagrożenia, bo handlowcy w d... mają normy, liczy się marża. Wyp... więc dotychczasowe świetlówki energooszczędne, wsadziłem takie ze znanej firmy i przede wszystkim SŁABSZE. Bo ta duża jasność, wynikająca ze sporej skuteczności, też jest zabójcza dla wzroku.
I jakoś (chyba) teraz jest lepiej...

A jeszcze gorzej byłoby, gdybym miał tam wsadzone tzw. LED-y. - okulista twierdzi, że do długiego używania to one powinny być zakazane prawnie. Oczywiście normy i nakazy unijne mówią co innego, bo one dbają o ekologię i środowisko. Do codziennej pracy używam tych 2700K (świetlówek, nie LED-ów), bo są tańsze, no i pamiętam, że przekłamują kolory w stronę cieplejszych niż są w rzeczywistości, ale do fotografii używam zestawu lampek ze źródłami 5500K właśnie.

Wiem, że wątek jest o LAMPACH, czyli konstrukcjach do mocowania źródeł światła, ale to co tam wkręcimy też jest ważne.

A lampy mam typu kreślarskiego, dodatkowo szukałem takich z wyłącznikiem na kloszu - nienawidzę szukać pstrykacza na kablu wiszącym gdzieś za krawędzią stołu.

Post zmieniony (15-06-12 09:50)

 
15-06-12 09:48  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
mario1970   

O tu się odezwę . Bo ja co prawda plastikowy jestem , ale problem ten sam.

Zarówka energooszczędna ma jedną jeszcze zaletę . Mały pobór mocy pozwala wkrecić w normalną oprawkę gdzie jest max 60 W żarówkę energooszczędną o mocy 130 - 150 W . Ja z takim lampami pracuję Dla mnie 80 - 85 wat to za mało . Wzrok mam dobry i nie zamierzam go stracić.

Z barwą światła widzę większy problem. Bolesne doświadczenia nauczyły mnie , że powazniejsze malowania ( maluję aero i pędzlem ) robię w ciągu dnia bo kilkakrotnie przejechałem się , że kolory , ktore widziałem wieczorem okazały się inne niż w dzień . Przy retuszu i malowaniu modeli kartonowych to może byc najwiekszy problem. I oprzy malowaniu miałbym jeszcze zapalone główne światł w pokoju.

Jest jescze jedna kwestia i nie wiem , czy niektórzy to zauwazyli . Żarówki dające tzw światlo dzienne , albo zbliżone do dziennego powoadują , że jak dłużej przy nich pracujesz w nocy to generalnie jest problem potem z zaśnięciem. Zakłócasz równowagę pomiędzy nocą , a dniem Pojawia się stan,że jestes zmęczony robotą modelarską , a spać się niestety nie chce.

P.S. Sprudinku , czy ty o mnie jeszcze pamiętasz ?

--



 
15-06-12 09:52  Odp: [P] Lampa do modelowania w nocy
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Ja używam lupy z lampą. Kołowa świetlówka dookoła szkła lupy, dzięki temu nie ma cienia od rąk. http://www.kosmed.nazwa.pl/images/806DC.jpg

--
Pozdrawiam.
-----------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024