FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
21-06-03 19:35  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

No to jeszcze jedno zdjęcie

Post zmieniony (26-06-05 17:26)

 
21-06-03 20:34  Re: M3A1 WHITE
Krzys   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Gdyby nie ta mata dłabym se ręke uciąć że to prawdziwa opona!!!!

 
22-06-03 12:31  Re: M3A1 WHITE
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dokładnie. Podziwiam i nadziwić się nie mogę.

 
22-06-03 14:50  Re: M3A1 WHITE
voytek 

 

Rajkub, Ty sie przyznaj, Ty po prostu powiekszyles mate :-)
A tak powaznie: dla mnie to jest MISTRZOSTWO SWIATA.
Pozdrawiam
Voytek

 
22-06-03 20:28  Re: M3A1 WHITE
CRS 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nieno ja proponuje dla TAKICH modeli osobny dzial zalozyc. Na przykład "Depresja Modelarza" albo "Poczatkujacym wstep wzbroniony" Co wy na to?
A ON, Ten no ma jeszcze czelnosc mowic ze od niedawna klei kartonowki...klamca i oszust to po prostu widac! :)

Krzysiek P. aka CRS
---------------------------------------------------
Construct Responsible for Sabotage
---------------------------------------------------

 
23-06-03 13:57  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Cuuuuudoooo!!!
Rajkub - mam jeszcze gorącą prośbę o parę wyjaśnień dla kompletnie początkującego kartoniarza:
czy mógłbyś przybliżyć sposób wykonywania nacięć? - w sensie: jak to się robi, żeby się nie strzępiło, nie zgniatało - czy może zależy to od tektury, a nie od nacinania?
dalej: czym sklejałeś te krążki i dlaczego akurat tym? :)
oraz: jak (i jakim klejem) wyoblałeś te małe krążki? (tzn. prosiłbym o rozwinięcie sformułowania "wstępnie obrobione i zagruntowane klejem", a zwłaszcza jego pierwszej części :] )

Dzięki bardzo z góry i z dołu :) i czekam ze zżerającą niecierpliwością na ciąg dalszy........ :)
Aha - i jak wreszcie Konradus ruszy poczekalnię, to koniecznie trzeba przyfilować, żeby To tam trafiło!!!

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
23-06-03 14:37  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Nacięcia poprzeczne robiłem w krążkach nie impregnowanych. Mam ten luksus, że posiadam miniwiertarkę, tak więc mogłem sobie ułatwić sprawę wstępnie robiąc nacięcia złożonymi razem trzema tarczami korundowymi, a następnie w ruch poszedł pilnik "iglak". Tarcze kół są sklejane razem klejem typu wikol (ponal). Małe krążki nie są tłoczone, tylko szlifowane z płaskich krążków głównie za pomocą papieru ściernego o różnej granulacji naklejonego na wąskie patyczki. Próbowałem też tłoczyć ( podkładka od myszki drugą stroną, na to krążek kartonu zwilżony śliną i "wytłaczanie" drugą stroną pędzelka) ale efekt mnie nie zadowolił. Natomiast blok sklejony z czterech dużych krążków nasączony jest po obwodzie cyjanopanem, gdyż karton "od czoła" jest bardzo miękki i nacinanie ukośnych rowków bieżnika tylko go strzępi i ugniata, dlatego tutaj musiałem użyć "utwardzacza".
Kompletna opona została potraktowana jeszcze raz cyjanopanem po bokach bieżnika i wtedy szlifowałem już całość "na okrągło" na papierze ściernym przyklejonym do deseczki,
Napis wykonany jest z wyciętych nożykiem liter i następnie pojedynczo naklejony naa oponę.
Pomalowałem całość czarnym kolorem i troszeczkę przetarłem szarym.
R.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-06-03 15:08  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spoko! Dzięki!
Jeśli jeszcze wolno dopytać: to nacinanie poprzeczne - to rozumiem na pojedynczych zewnętrznych krążkach; przy tym się karton nie strzępi? Dwa: przy szlifowaniu małych krążków "po wierzchu" też rozumiem się nie strzępią? [ze szlifowaniem nie mam doświadczenia - kiedyś coś usiłowałem kształtować papierem ściernym, chyba nieutwardzone wręgi po brzegach, i jak mi się zaczęło strzępić, tak mnie szlag trafił i się zraziłem; teraz widzę, że trzeba pokropić superglutem - dzięki!] Trzy: ten papier ścierny to czemu na patyczkach?!? nie widzę korzyści z owijania go na wykałaczkach? (tak mam rozumieć "wąski patyczek"?)

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
23-06-03 15:25  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Tak, nacięcia poprzeczne robione są na pojedynczych krążkach ( tak jak na zdjęciach), gdyby bieżnik cały był w formie prostopadłych nacięć, to można nacinać na całym sklejonym bloku. Żeby zminimalizować strzępienie kartonu próbuj używać papier ścierny o różnej granulacji. A szerokość patyczków (deseczek) jest różna od paru mm do kilku cm. Naklejając na nie papier masz najtańsze pilniczki o dowolnej szerokości i ziarnistości. A małe kółka profilując od wewnątrz używałem kawałków papieru ściernego dociskanego palcem. Uważaj też z impregnowaniem cyjanopanem, czasami tak utwardzi, że są problemy ze szlifowaniem. Dlatego nacięcia poprzeczne robiłem na kartonie nie utwardzonym. Kiedy próbowałem najpierw utwardzić, a potem dopiero szlifować, to szlifierka ześlizgiwała się i miałem problemy z dokonaniem nacięć we właściwych miejscach.
Powodzenia w próbach , pozdrawiam Rajkub.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-06-03 19:24  Re: M3A1 WHITE
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Oponki przepiękne.Uważam,że takie dopieszczone szczegóły podnoszą znaczne efekt końcowy pracy nad modelem.A jeśli takich dopieszczonych "momentów" jest więcej - to model wychodzi fantastycznie.
Pozwolę sobie za chwilę pokazać kółeczka w moim modelu ZIS-a 5 MKF. Co prawda nie są może aż tak piękne jak te Rajkubowe , ale są robione prosto z wycinanki i nieco ulepszone przy malowaniu...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024