FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
28-06-11 10:34  [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Tarkwiniusz Pyszny był to ostatni rzymski król, osobnik mocno antypatyczny:

Tarkwiniusz

Paręnaście dni temu dorwałam zaś tę oto wycinankę:


Na okrętach współczesnych nie znam się ani dudu, na ich uzbrojeniu dwa razy nie - za Petra postanowiłam się zabrać, bo jest szpetny, szkaradny, nadęty jak Rosja Radziecka i ma milion kratownicowych maszcików.

Historia okrętu (dla rosyjskojęzycznych) jest tu:


Zwróćcie uwagę na dwa prześliczne fragmenty - pozwolę je sobie przetłumaczyć:
1. "13 lutego 2009 roku krążownik zatrzymał w zatoce Adeńskiej trzy łódki (or. "sudna") somalijskich piratów".
2. "Liczni sceptycy uważają krążownik za nic więcej, aniżeli "wielkiego miśka". Jednak jest to bezpodstawna krytyka. Takie okręty utwierdzają prestiż kraju i jego naukowo-techniczne osiągnięcia. One z dumą (or. "gordo") zanoszą flagę św. Andrzeja we wszystkich zakątkach świata".
Zabiły mnie te teksty. I postanowiłam owego "gordego" Pietrka zbudować.

Chcę go zrobić lekko nietypowo, bo nie na dioramce, a w postaci "wystawowego" modelu z pełnym kadłubem, na klasycznej podstawce. Czemu tak? a bo Pietrek ma ładną gruszkę dziobową ;)

Wycinanka ma oryginalnie bardzo ciemny, szarogranatowy kolor. Po zmniejszeniu do 1/400 z mojej drukarki wyszło jeszcze ciemniej, i niemal niebiesko. Zdjęć okrętu w necie trochę jest, popatrzcie na te dwa:

Na jednym okręt szary, na drugim granatowy, ale na obu bardzo ciemny. I w porządku.
Jeśli ktoś wie, jak dokładnie mój Tarkwiniusz powinien być pomalowany, bardzo proszę, niech powie.

Póki co jestem na etapie wycinania wręg. Nakleiłam je na 0,5 mm tekturkę, pamiętając o tym, że niemal zawsze ze strachu podklejam wręgi na zbyt gruby karton i potem mam kłopoty. Więc tym razem spróbuję na cieńszym.
Projektant narysował mnóstwo dodatkowych wzmocnień szkieletu, powinno starczyć. Popatrzcie na dwie przykładowe wręgi:

Arkuszy z wręgami w 1/400 było 7,5 (formatu A4):


Malownicza kupka wyciętych wręg. Szczeliny montażowe jeszcze nie tknięte nożykiem.


Znalazłam tez przebogatą stronkę o Pietrku:

I na razie tyle.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
28-06-11 10:58  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,toć to monstrum ma chyba z 250m,przy tylu skomplikowanych detalach Masz zajęcie na najbliższe pół roku,powodzenia,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
28-06-11 11:05  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No no, widze że na coraz wieksze sprzęta się rzucasz :-) Okręt piekny w swej brzydocie.
Model kleisz na czysto? Czy troche przycieniujesz tu i ówdzie?

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
28-06-11 11:13  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Model na pewno będę malować. Wydruk laserowy podczas obróbki papieru łuszczy się i wyciera. Dno przeszpachluję i wymaluję, ale nie będę piankować ani wypełniać niczym innym.
Na koniec odrobinkę go przycieniuję i podrdzewię - o tak jak tutaj:

To co prawda nie Pietrek, a jego braciszek Frunze, ale co tam.

Sprzęcicho zaiste wielkie, w mojej skali kole 60 cm :)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
28-06-11 11:28  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Świat się kończy! Z dnem i na podstawce u Kaśki? Jeszcze przebrzydłym redukcyjniakiem zostaniesz ;) Trzymam kciuki (za model, niekoniecznie za redukcyjniaka).

PS. Fajny, czarny ciężarek do dociskania arkuszy z wręgami :)

Post zmieniony (28-06-11 11:30)

 
28-06-11 11:34  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

No nie, redukcyjniakiem to nieee...
Rozważam też taką formę ekspozycji, w środowisku nieco bardziej naturalnym:


PS. Fajny ciężarek to ja mam tutaj:

8 kg ciężarka...

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
28-06-11 11:54  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Towarzyszko, wybraliście temat słuszny. Wasza relacja niech będzie wzorem do naśladowania i straszakiem dla zachodnich, przestarzałych technologicznie i zgniłych moralnie konstrukcji. Niech bezpodstawna krytyka „Grubego Miśka” legnie w gruzach zmiażdżona potęgą przodującej myśli.

Jeno Komitet zwraca Wam uwagę, że nie powinniście pisać, że dok to naturalne środowisko „Grubego Miśka”. On w ogóle nie potrzebuje doku:). Jest na to zbyt ....Wielki:).

Pozdrawiam:)

 
28-06-11 11:58  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Że Misiek nie potrzebuje nikogo i niczego prócz samego siebie, to wiemy ;)
Misiek albowiem sam dla siebie racją bytu jest.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
28-06-11 13:36  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Mnie tam się podoba kuńcepcja z tym dokiem - może tylko jedna, dwie ściany ?
No i wreszcie będzie można go zobaczyć "w produkcji" :)

Ale ty masz tempo dziewczyno - czapki z głów !

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
29-06-11 08:48  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ściana doku być może powstanie, ale tylko pod warunkiem, że znajdę odpowiedni patriotyczno-partyjny slogan do wymalowania na niej.
Dziś powycinałam szczeliny montażowe i zaczęłam na sucho składać szkielet. Tektura 0,5 mm okazała się zupełnie wystarczająca - nawet w tej chwili, gdy nie zamontowałam jeszcze wszystkich wzmacniających "ukośnic", szkielet wygląda na odpowiednio sztywny. Zaś jak go posklejam, to pewnie w ogóle będzie nim mozna gwoździe wbijać.
Części są opisane w sposób pozornie nieciekawy (np. NbL28Rc), ale ten system ma wewnętrzną logikę. Całość spasowana ciasno, co widać na zdjęciu. Będę musiała lekko porozluźniać niektóre szczeliny.

Wykryłam na razie jednego babola, tylko nie wiem, projektanckiego czy mojego. Jedna z ukośnic (część 32) albo jest za długa, albo we wrędze nr 2 należy wyciąć dodatkowe szczeliny mocujące.

Generalnie jest to kawał smoczyska - ponad 60 cm! Popatrzcie na zdjęcie rodzinne z Platfuskiem...


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
29-06-11 09:42  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
ribik   

Poprosimy o więcej zdjęć Miśka a nie jakiegoś pływadła :-)

 
29-06-11 09:44  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na razie nie ma co Miśka pokazywać, kilka kosteczek krzywo złożonych do kupy.
Mam szczerą wolę przez weekend oszlifować szkielet (a przy okazji szlifowania wygrzać na balkonie moje stare kości), i może zacząć poszywanie. Może.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
30-06-11 08:54  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Wczoraj do końca poskładałam szkielet, skleiłam go i utwardziłam superglutkiem (dwie tubki poszły). Teraz szlifowanie, a potem już poszywanie dna.
Przepraszam za bałaganiarskie zdjęcia - nie mam dużego, ciemnego tła, ustawiłam Miśka na moim czarnym fotelu.



--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
30-06-11 14:14  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
ROBO 

 - 10

....dobrze,ze to nie 1:200 xD

- idziesz jak burza z relacjami :) powodzenia...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
30-06-11 14:20  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

1/200 nie zmieściłby mi się w szafce.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
01-07-11 08:23  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Wczoraj po południu oszlifowałam szkielet. A potem, że godzina jeszcze młoda była, zaczęłam sobie przygotowywać oklejki dna do wycięcia. Wycięłam jedną, środkową, z nrem 10, żeby sprawdzić, jak będzie przylegać i układać się na wręgach (aha: dno wydrukowałam na nieco sztywniejszym, 200-gramowym, papierze). Ułożyła się prześwietnie - no to ją z ciekawości przykleiłam. Na styk, bez pasków łączących: projekt nie przewidywał, zreszta gdybym je nakleiła na wręgi, zabrakłoby mi oklejek na linii wodnej. Popatrzyłam, podziwowałam się: kleiłam klejem polimerowym, łapiącym szybko ale nie od razu twardniejącym na amen - co będzie, jak przykleję sąsiednią oklejkę? Przykleiłam. Pasowała idealnie, na styk, ułożyła się na wręgach ślicznie. No to wycięłam trzecią...
Półtorej godziny później ze zdumieniem skonstatowałam, że mam poszytą niemal połowę Miśkowego dna!

Dziś rano dokończyłam poszywanie. Oklejki pasują idealnie. Wycinać je trzeba lekko po wewnętrznej i z minimalnym zapasem na linii wodnej (u mnie jakieś 0,2 - 0,3 mm). Nie bawiłam się w idealne formowanie oklejek, zwłaszcza na gruszce dziobowej, ponieważ od początku zamierzałam dno szpachlować i malować. Niemniej bez większego trudu można je precyzyjnie dopasować do szkieletu, zaprojektowane są świetnie.

Poszycie dna w całości:

Następnie utwardziłam złączenia superglutkiem - całość poszywałam na styk, przypominam - i pokryłam trzema warstwami nitrowej szpachlówki. Pierwsza warstwa rzadka, żeby wsiąkła i utwardziła poszycie, dwie kolejne gęstsze. A na koniec zaparkowałam Miśka w szafce, niech tam sobie śmierdzi w pokoju:


Co do samego dna, to zamierzam je wykończyć mniej wiecej tak:

Może nie aż tak bardzo uprosiaczone jak na zdjęiach, ale też nie gładkie i lśniące.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
01-07-11 08:34  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

No proszę. I nie taki diaboł straszny jak się okazuje. Piernikiem się sprawiłaś:).

Pozdrawiam

 
01-07-11 11:03  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Mówiłam, że ja tchórz i kwękajło marudzące jestem? Mówiłam.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
02-07-11 06:23  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

O, i widzę że nowość wprowadzasz. Już nie diorama tylko cały model z dnem? Czy to okręt w sychym doku będzie?
I model wygląda na wielki pomimo tego ze to 1:400.
Oczywiście czekam na dalszy ciąg. I pewnie długo czekać nie będe musiał bo masz ostre pempo w stoczni.
Pozdrawiam

--
Pozdrawiam

 
02-07-11 11:09  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Fajny pomysł z tą stocznią. "Petr Velikij" w budowie, dźwigi, stoczniowcy .....
Tak tylko sobie myślę.
Pozdrawiam Edek.

--
Pozdrawiam Edek.

 
04-07-11 08:03  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Okręt będzie stał w suchym doku, na kilblokach, tak. Wokół trochę roboczych rusztowań, na ścianie doku stareńkie, ledwie widoczne propagandowe malowidło z czasów ZSRR.
Historyjkę wymyśliłam taką: okręt dopiero wszedł do doku, prace się jeszcze nie zaczęły, więc jest obsyfiały, podrdzewiały, oblepiony portowym brudem itd. Nie zamierzam zasłaniać ani usuwać żadnego pokładowego wyposażenia, włącznie ze śmigłowcami, chociaż wiem, że przed wejściem do doku okręt odpowiednio przygotowywano.

Weekend minął Miśkowi pracowicie, ale nudno. Szlifowanie - szpachlowanie - szlifowanie - szpachlowanie - malowanie - szpachlowanie - szlifowanie... i tak ad mortem defecatam. Pewnie jeszcze trochę ten etap potrwa.
Miśkowa gruszka dziobowa z pięknie widocznymi warstwami stratygraficznymi:

I Misiek przemalowany. Docelowy kolor dna będzie, zgodnie ze zdjęciami, nieco bardziej czerwony.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
04-07-11 18:58  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Witam!!!
Ja też nie dawno zacząłem sklejac ten model,ale jakoś nie wszystko mi pasuje np.szkielet wykonałem zgodnie z instrukcją a po sklejeniu boków brakowało mi jakieś 2cm,więc musiałem skrucic go o 1cm i w tedy było dobrze.

--
Modele jakie są każdy widzi inaczej zależy w którym kierunku się patrzy a i siedzenie na krześle też boli :)
Czy się siedzi czy się leży każdy model kartonowy się należy
GG-50609670

 
04-07-11 19:04  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

nieżle ci idzie obyś nie natrafił na jakiś drobny błąd,bo wiadomo,że robione komputerowo to wychodzi extra ale czasami się zdarzy jakiś błąd.
Może kiedyś i ja zamieszczę swój model tego okrętu.

 
04-07-11 21:53  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

michał napisał:

> nieżle ci idzie obyś nie natrafił na jakiś drobny błąd,bo wiadomo,że robione komputerowo to wychodzi
> extra ale czasami się zdarzy jakiś błąd.
> Może kiedyś i ja zamieszczę swój model tego okrętu.

Natrafił???

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
05-07-11 08:43  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Fiemat - czuję się wzięta w obronę :) Dzięki.
Michał - możesz napisać więcej, gdzie Ci zabrakło? Mnie na razie, na etapie szkieletu, wszystko pasowało. Dziś - jutro zamierzam wziąć się za poszywanie burt i kładzenie pokładu, i sama jestem ciekawa, jak się będzie kleić.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
05-07-11 16:28  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

zrobiłem szkielet wszystko według instrukcji i wszystko było ok dopuki nie przymierzyłem pokładu i wtedy zobaczyłem,że brakuje mi w tylnej części 1,5cm.Zachodziłem w głowę,gdzie popełniłem błąd ale wszystko pasowało zresztą podczas sklejania spodu by mi wyszło.Dostałem przecież oryginalny model chyba,że akurat ten jedyny miał defekt,sam nie wiem?
Ja chcę pokazac już cały model na forum.Jak na razie idzie całkiem dobrze,ale chyba twój model wyjdzie lepiej niż mój chciaż siedzę w tym od kilkunastu lat.

 
06-07-11 08:35  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

No dobra, to ja już też z autopsji wiem, na czym polega problem z pokładem.
Otóż pokład w wycinance podzielony został na 5 mniej więcej równych odcinków: 1) pokład dziobowy, 2) rufowy pokład "śmigłowcowy", 3) trzy odcinki pokładu głównego, najdłuższego. Rozmieszczone one są na czterech czy pięciu różnych arkuszach wycinanki.
Pokłady dziobowy i rufowy pasowały idealnie, tak na długość, jak na szerokość. Kawałki głównego, po złączeniu w całość, okazały się za krótkie o ok. 5 mm i za wąskie o ok. 1,5-2 na każdej burcie:

Podobny zonk zrobił się z poszyciem burt: przód i tył na długość pasują, środkowe sklejki są za krótkie i za niskie:

Obawiam się, że nie jest to błąd poligraficzny, wynikający np. z nierównego przeskalowania, a błąd projektowy albo co najwyżej drukarski.
Co jeszcze dziwniejsze: na długości błąd wynosi 104%, na szerokości 101%, czyli mamy do czynienia z klasyczną nieciągłością błędu. Czyli proste powiększenie wydruku może niewiele poprawić sytuację.
Dla osób budujących Miśka w standardzie może to być bardzo poważny kłopot; ja poradziłam sobie dość prosto. W szparę na burtach wstawiłam pasek kartonu, pokład spróbuję jeszcze raz wydrukować powiększywszy go do 103-104%. Jeśli nie pójdzie mi z wydrukiem, po prostu wyszlifuję krawędzie łączenia burt z pokładem.

Oklejka pawęży rufowej rozmiarowo jest dobra, za to kształt ma dość abstrakcyjny:

Zaszpachlowałam, oszlifuję.

Zaglutkowałam też i wstępnie przeszlifowałam pozostałe miejsca styku oklejek:

Kolejny problem wypatrzyłam na dziobie. Trójkątna oklejka, którą należało umieścić na stewie, jest zbyt wąska. Na okręcie wygląda to tak:

Po przyklejeniu oklejki dziób modelu zrobiłby się ostry niemal tak, jak u niszczycieli. Zaszpachlowałam, zeszlifuję.
I na koniec dzisiejszego długaśnego posta zdjęcie dokumentujące procedurę dobierania farby do malowania burt:

Burty pomaluję w kolorze takim jak plamka po prawej, czyli Oxford Blue. Nadbudówki są w innym odcieniu, mniej niebieskim a bardziej stalowym; ten dobiorę oddzielnie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-07-11 10:51  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

dobrze,że sklejamy ten sam model to możemy razem zweryfikowac błędy.Ja też musiałem dorobic 1,5cm do burt z kawałka kartonu tylko zastanawiam się jak zrobic żeby nie było widac tego łączenia-mógłby mi kolega doradzic?
Ja teraz jestem na etapie szpachlowania może mi coś z tego wyjdzie.
Jeśli chodzi o nadbudówkę,to chyba też jest mały błąd bo ja musiałem troszkę skrucic szkielet nadbudówki jak chcesz to mogę wstawic zdjęcie.

Post zmieniony (06-07-11 10:55)

 
06-07-11 10:58  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Michał - ja wstawiłam pasek z zapasu koloru (Ty pewnie też). Oszlifuję na gładko a potem pomaluję. Ja będę malować cały okręt, więc mam łatwiej. Odcień farby pewnie będziesz musiał dobrać eksperymentalnie. Zrób sobie więcej tego odcienia, żeby mieć na zapas.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-07-11 11:21  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Kasiu jakimi farbami malujesz i czym szpachlujesz?

--
Pozdrawiam Edek.

 
06-07-11 11:27  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK "Petr Velikij" 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Szpachlowałam mieszanką starego surfacera i płynnej szpachlówki Tamiyi, na osnowie nitrowej. Szybko schnie, ma drobne ziarno, nie ciągnie się i nie maże.
Do malowania używam wyłącznie akryli; kolor na burty Miśka dobrałam z palety Vallejo (807 Oxford Blue).

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
06-07-11 17:46  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

michał: Bez obrazy, ale TEN kolega i AUTOR relacji ma na imię KATARZYNA. Więc weź to sobie do głowy, bo ja nie wiem jak się musi głupio teraz czuć viltianus.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
07-07-11 08:04  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Misiek dostał wczoraj nowy pokład - w rozmiarze 102%. Nadal za wąski, ale już wystarczająco długi. Dostał kolejne dwa szlifowania i pierwszą warstwę farby, a na koniec kilka punktowych paćnięć szpachlówką.

Wyprowadzenie na ludzi styku burt z pokładem zajmie mi jeszcze trochę czasu, ale nic to, damy radę.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
07-07-11 15:14  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Jestem pełen podziwu dla Twojego tempa i ilości prowadzonych projektów. Niektóre widziałem na żywo we Wrocku. W realu prezentują się fantastycznie. Bardzo chętnie zaglądam do Twoich relacji więc i tej nie pominę. Powodzenia w budowie tego "kolosa".
Pozdrawiam pol.

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
07-07-11 19:01  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
michał 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Jeśli chodzi o farbki to najlepsza jest Model Master 1721E medium gray,a do pokładu Humbrol mat 100.Ja teraz tylko takimi farbkami maluję i wygląda extra.Ja niestety nie będę mal9wac całego okrętu,ale trzeba ci dac medal oczywiście ZSRR bo ten model wymaga duuużej cierpliwości szczególnie na małe części.Ja też się staram ładnie go wykonac ale przy tak dużym modelu to nie uniknione bo zawsze coś wyskoczy.

 
08-07-11 08:14  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Mój Misiek będzie bardziej niebieski niż szary, jak na zdjęciu zamieszczonym parę postów wyżej. Zresztą ja używam wyłącznie akryli, a to ze względu na kota alergika. Już tej nitrowej szpachlówki trochę się bałam, ale jakoś poszło.
Od wczoraj przybyły kolejne dwa szlifowania i punktowe szpachlowania. Jeszcze trochę pracy wymaga dziób i rufa, ale przez weekend mam nadzieję postawić w końcu Miśka na kilblokach. Jeszcze trochę pomiętoszę go w paluchach i w końcu zdarzy się nieszczęście...

Zgodnie ze zdjęciami nałożyłam też na dno bardziej czerwoną farbę, w tym przypadku Vallejo 926 Red. Nie jest to kolor ostateczny, zwłaszcza burty będę dość mocno rozjaśniać, ale na pewno lepszy niż podkładowy rudy brąz.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-07-11 08:40  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Edekyogi 

 

Tutaj piszą, że Piotruś miał faktycznie kilka wariantów malowania. Tutaj jest relacja z budowy modelu właśnie takiego granatowo-niebiesko-szarego z bardziej czerwonym pokładem. Na szarym pokład był bardziej blady. No i widać trochę szczegółów.
http://www.cardarmy.ru/forum/viewtopic.php?f=13&t=4162&start=105&view=print

 
08-07-11 08:45  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

O, dzięki za tego linka!
Ja sobie znalazłam w necie trochę zdjęć, w różnych wariantach kolorystycznych. Najbardziej spodobał mi się waśnie ten, dwubarwny. Szary trochę nudnawy ;)
PS. To ile wagonów maślanki jestem Ci juz winna?

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-07-11 09:00  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Edekyogi 

 

viltianus napisał:
> PS. To ile wagonów maślanki jestem Ci juz winna?> --
Jeden taki: http://www.1520mm.ru/railcars/images/image040.jpg i jeszcze kartonik -:))

Post zmieniony (08-07-11 09:01)

 
08-07-11 09:40  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

OK. Gdzie go podstawić?

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-07-11 09:44  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

"Gdzie go podstawić?" - Chyba prosto do lodówki, nie wiem tylko czy Edek posiada taką wielką bo jeszcze kartonik. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-07-11 09:53  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Edekyogi 

 

viltianus napisał:
> OK. Gdzie go podstawić?> --
Bocznica przy Warszawa Zachodnia. Będę miał najbliżej ;-)

Post zmieniony (08-07-11 09:54)

 
11-07-11 07:47  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Biorąc pod uwagę trwające roboty torowe na linii Warszawa - Gdynia... może z rozliczeniem poczekajcie, aż remont sie skończy, bo maślanka nie ma aż tak długiego terminu przydatności do spożycia! :-)
Pozdrawiam

 
11-07-11 10:05  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Edekyogi, na na mikromistrzostwach w Łodzi będziesz?
Przyciągnęłabym ten wagon na sznurku za sobą :)

Co się zaś tyczy Miśka: podoklejałam mu wszystkie podwodne dziabongi, sc. stery, wały śrub (bez samych śrub), sonary, i podłużne cośki wzdłuż burt, które kojarzą mi się z odbojnicami, ale które odbojnicami zapewne nie są.

Następnie przeszlifowałam część podwodną, pomalowałam i zabrałam się za podstawkę.
Misiek ma ok. 63 cm długości i ok. 10 szerokości, więc jego "dokiem" stał się panel podłogowy o wymiarach 80x20 cm (za dostarczenie mi doku wielkie podziękowania dla Andrzeja). Dok pomalowałam piaskową farbą o szarozielonkawym odcieniu, ładnie imitującą fakturę (nie kolor) betonu, potem zawashowałam na czarno. Rozjaśnię ją do normalnego, betonowego koloru, z zaciekami smarów, kałużami wody etc.
Kilbloki robiłam z 3-mm listewek, sklejonych po trzy, tak by stery i inne płetwy Miśka nie dotykały dna doku. Nie są jeszcze porządnie dopasowane ani pomalowane, ale są. Misiek już na nich stoi.


Burtami Miśka zajmę się za chwilę, jak dokończę malować dok i jak wycieniuję część podwodną okrętu.
Na razie Misiek poszedł spać do szafy:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
11-07-11 10:28  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,wielkie modelisko i tempo,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
11-07-11 12:23  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Podglądam i kibicuję na bieżąco.Ciekawy jestem jak poradzisz sobie z instalacją radarów?.Do twojej skali nie ma blaszek fototrawionych.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
11-07-11 12:25  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na morce, czyli ORP Świnoujście, radary robiłam sama. Tutaj tez myślałam, żeby je dziubać od podstaw, ale zajęłoby mi to z pięć lat. Do 400 blaszek nie ma, ale są do 350 - WEM i GMM. Uznałam, że jeśli pożyczę sobie same czasze radarów, tragedii być nie powinno.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
11-07-11 12:55  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,a może przejdziemy łagodnie do skali 1:350,tym bardziej ,że sporo planów jest w tej skali oraz blach.A przeskalowanie też nie stanowi problemu,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
11-07-11 13:03  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

A może, może...
a bo ja wiem, co mi za pół roku albo rok, albo jutro do łba strzeli...?

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
13-07-11 08:43  Odp: [R] Tarkwiniusz Pyszny, czyli TARK ''Petr Velikij'' 2008, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Przez minione dwa dni zajmowałam się głównie brudzeniem Miśka.
Na zdjęciach (załączonych kilka postów wyżej) widać obsyfiały, obdrapany, poobijany kadłub, nierówno namalowaną linię wodną, białe osady z portowych brudów, etc. Widać też zaniedbane, liszajowato obłażące z farby burty.
Do malowania używałam Tensocromów firmy Lifecolor, kilku szaroniebieskich odcieni Vallejo (pamiętam Lufthansa Blue i French Mirage Blue na rozjaśnienia na burtach), metalicznej srebrnej Oily Steel Vallejo, plus kilku jeszcze odcieni, których teraz za chińskiego boga nie pomnę. Na dno dodatkowo poszło kilka odcieni czerwieni i pomarańczu.
Teraz zostawię na jakiś czas Miśkowe burty oraz dno doku i zajmę się - wreszcie! - wyposażeniem pokładowym i stawianiem nadbudówki.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024