FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
31-01-13 13:40  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1



Pozdrawiam
Tomek

 
01-02-13 21:46  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Dzięki Witek za rade z tym malowaniem. "Popraw się", już nie chce zaśmiecać wątku i marudzić, projekt mnie przerasta przynajmniej na takim poziomie na jakim bym go widział.Za mało doświadczenia, za mało czasu żeby spokojnie usiąść i pokleić, za mało dodatkowych planów i dokumentacji...ot przykład z góry, TomS Z kąd wy macie takie rysunki ??!!
Do następnej odsłony, mam nadzieję z lepszymi efektami.

 
01-02-13 22:16  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Z "Random Japanese Warship Details vol.1 i 2" - Tamiya :)

PS. Białe taśmy mocujące szalupy masz zbyt długie. Trochę opierając się na rysunkach, a trochę na logice:
Zasadność ich użycia, to większa powierzchnia a zatem stabilniejsze i pewniejsze mocowanie, ale one nie działały jak obecnie taśmy mocujące np palety lub ładunek na autach ciężarowych. Chodzi mi o to, że nie było obecnie znanych i używanych mechanizmów do ich napinania. Do końców taśmy mocowane były liny i te z kolei naciągano.
Widziałem także schemat na którym między taśmę a burtę szalupy wkładano dodatkową podkładkę (drewniany klocek?)



PS.2 Mocowania o których wcześniej "rozmawialiśmy" mogły służyć też do tego:


I kolejna rzecz która wpadła mi do głowy. Tu mogę się mylić ale właśnie wpadłem na taką teorię:
Wydaje mi się, że rzadko można było zobaczyć taki widok jak na twoim okręcie: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2a5082f46b379452 chodzi mi o łódź na niższym pokładzie, a konkretnie o pokrowiec. Był on rozciągany na stelażu, coś jak zewnętrzna warstwa (tropik) w namiocie iglo. Stelaż ten był rozbierany i łódź wyglądała tak

Uważam (i tu mogę się mylić), że ten typ szalup raczej nie był w ten sposób (tzn z postawionym stelażem i naciągniętym pokrowcem) trzymany na pokładzie a ew takie sytuacje mogły być jedynie wyjątkowe. Łodzie te widziałbym raczej bez owego pokrowca lub przykryte/zabezpieczone brezentem, tak jak mniejsze wiosłowe szalupy (np. 9m przykryte niczym narzutą i okręcone linami + taśmy mocujące).

Pozdrawiam
Tomek

Post zmieniony (01-02-13 23:04)

 
02-02-13 07:53  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Tutaj masz fajnie wykonaną plandekę (pokrowiec) na łodzi.
http://modelwork.pl/viewtopic.php?f=89&t=24309&start=240

 
02-02-13 09:49  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeśli chodzi o łodzie to ja znalazłem znów coś takiego ,

Za drugim kominem widać pokrowce na reflektorach i na łodzi , wydaje mi się ze stelaż na łodzi jest postawiony i przykryty pokrowcem . Mam wrażenie że zależało to chyba od pory roku , miesiąca czy dnia :)

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
02-02-13 10:44  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Nie było regułą że pokrowce ze stelażami były przeważnie złożone, aczkolwiek TomS ma rację w połowie, bowiem łodzie te można było spotkać zarówno bez pokrowców jak i z pokrowcami i to dość często.

Pare fotek to obrazujących z krążowników lekkich.





Dlatego uważami iż Cyryl nie popełnił błędu eksponując w taki własnie sposób te łodzie.
Każdy sposób prezentowania łodzi, z tych dwóch będzie dobry, a wybór należy do modelarza.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
02-02-13 10:47  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Nie twierdzę, ze nigdy na okręcie nie stały łodzie z postawionym stelażem. Wydaje mi się, było to spotykane wyjątkowo. Na Twoim (Andreas) zdjęciu kształt białej plamy na łodzi w środkowej części jest zakłócony (ciemny cień, kwadratowy przedmiot?). Poniżej zdjęcie łodzi która z daleka może wyglądać na łódź a postawionym stelażem, a jest łajbą zapakowaną sprzętem przykrytym brezentem.

Trafić można też na zdjęcia łodzi obwiniętych ciasno brezentem, a na nich stosy czegoś co wygląda mi na sznury pływaków ratunkowych lub (tu raczej mało prawdopodobne) worków przeciwodłamkowych.

Pora dnia lub roku wpływała by raczej na stawianie lub nie osłony na łodzi będącej w użyciu - już na wodzie.

To tylko moja teoria, ale widziałbym takie łodzie np. bez przykrycia, ustawiane piętrowo (tzn łódź, na łodzi jak np na Nagato lub przykrywane na płask brezentem i obwiązywane niczym szynka sznurem czasem z gratami pod lub na przykryciu.
Przemawia za tym:
1. po co ustawiać na pokładzie łódź postawionym namiotem i ryzykować jego uszkodzenie przy silnym wietrze
2. gdy dmucha trudno zabezpieczyć go nawet przez proste obwinięcie sznurami
3. Jeśli łódź posiada takie mocowania transportowe jak na poniższym rysunku (pochodzi z anatomii Fuso), to do jej opuszczenia należałoby za każdym razem ściągać choćby częściowo brezent

4. To duża łódź a stelaż przeszkadzałby lub utrudniał założenie środkowego pasa mocującego
5. Stelaż z brezentem może chroni przed słońcem itp. ale na pewno nie pomagałby w sprawnym ew. szybkim dostaniu się do łodzi

PS. Szukając rysunku trafiłem właśnie na zdanie u Skulskiego które zdawało by się potwierdzać moją teorię: "canvas rack was used only sporadically" (stelaż na płótnie był używany tylko sporadycznie)

Właśnie zobaczyłem post Jurka :) Pierwsze dwie fotki mogą być argumentem za możliwością ujrzenia postawionego stelażu na pokładzie ale i na nich widać że zjawisko to należało do mniejszości ;)
Tak jak napisałem, nie twierdzę że taki widok był niemożliwy, a to, że raczej nieczęsty,

Post zmieniony (02-02-13 11:03)

 
02-02-13 13:50  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dlatego wykonanie łódki ze stelażem jak i bez chyba będzie ok . Natomiast jak wiadomo łódka z drutami będzie się dużo ładniej prezentować na modelu .

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 
02-02-13 21:39  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

I tej końcowej konkluzji Andreasa się trzymajmy, a Cyryl niech zasuwa z budową.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
02-02-13 22:07  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Ze spuszczoną głową powoli.....biorę się za klejenie bo jest co poprawiać.Ale cudów nie obiecuję. Dzięki za nowe materiały.Postaram się z nich skorzystać.
P.S.
Z tymi pokrowcami,fajnie że temat się rozwinął, przyda się na przyszłość i innym miłośnikom IJN. Mi bardziej zależało na przyspieszeniu budowy i nie robieniu wnętrza w łodziach (no i ten pokład który wszystko zakrywa). Ale jak to mówią w pewnym programie w TV "Nie ma lipy". Fanatycy kartonu wszędzie zajrzą;-).
Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 10Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024