FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-04-11 23:42  [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Witam.
Zapraszam do kolejnej próby robienia relacji w moim wykonaniu. Do "pełni szczęścia" brakuje mi jeszcze lotniskowca i pancernika, Padło na lotniskowiec, na razie zbieram, elementy wyposażenia, a sam kadłub ma powstać po przeprowadzce do większego lokum.

Działka.

Samoloty.

Łódki


Chciał bym w miarę możliwości waloryzować model, w tym celu niektóre części zapożyczam z IJN Junyo. I tu mam pytanie w sprawie łodzi (kutra).Części na zdjęciu prosto z Zuikaku

W modelu ma on 6 cm. Czyli i ni tak ni siak, ni 11 metrów ni 15, po powiększeniu . Chciałem zapożyczyć sobie kuterek z Junyo lub Fuso, pod warunkiem, że był 11-sto metrowy. TomS w Hiei robił tę większą wersję, ale na coś takiego bym się nie porwał, nie ta liga, i tu pytanie, które były na Zuikaku?
Zdjęcia jak zwykle robione po japońsku, czyli jako tako, ale i tak zapraszam do opinii i wsparcia .
Pozdraiam.

 
13-04-11 08:30  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj Cyryl
Jednak tak Cię nosiło z zamiarem sklejenia lotniskowca, że nie wytrzymałeś.
Brawo za podjętą decyzję.
Te elementy, które już skleiłeś wyglądają dobrze, bardzo podobają mi sie działa artylerii głównej, zrobiłeś przezroczyste kabinki w samolotach- kolejny plus.
Jednak widzę, że będzie to kolejny malowany model. Jedna rada nie spiesz się, ten model mimo swoich mankamentów, jest sklejalny i to w stopniu zadowalającym. Jeśli gdzieś coś ci nie wyjdzie będzie ciężko to zakryć farbą.
Polecam Ci moją galerię Shokaku, sporo zdjęć może Ci być pomocnych podczas klejenia Zuikaku.

Odpowiadając na twoje pytanie.
Jeśli masz możliwość to zaadoptuj kutry z Fuso Hala, mają dokładnie 11m (5,5 cm x 200=11)
Natomiast zastanowiłbym się nad ich waloryzacją, zdetalizowaniem.
Dlaczego?
Otóż kutry te są rozlokowane na pokładzie łodziowym na rufie, zakryte pokładem startowym, i tak naprawdę będzie widać tylko burty, ale wybór należy do Ciebie.

Czekam na dalsze wieści z Twojej stoczni.

A tak przy okazji Szczęśliwy zuraw ma ostatnio niezłe branie, kilka relacji i galerii sie pojawiło.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
13-04-11 14:11  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Witaj
Temat fajny i widac że chcesz :-)
Tylko nie śpiesz się z malowaniem, widać już niedokładności, szczególnie na plotkach i łodziach.
A samolociki bardzo fajne
Pzdr

 
13-04-11 14:46  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Spróbowałem sił z deskowaniem pokładu, oj zeszło się, zona się śmiała, że równie dobrze mógłbym deskę do pasowania wydeskować. I tak poszedłem na łatwiznę, ponieważ długie paski okleiny naklejałem na przerysowany fragment pokładu, i ciąłem na 2.5 cm dechy, potem kolejny pasek przesunięcie nacięcia i tak dalej , Jak złoże kadłub to prysnę całość lakierem, i pomaluję kamuflaż

Jorzik, Shokaku podglądam, a jak że, nawet myślałem żeby Zuikaku przemalować na szaro, ale wizja japońskiego okrętu w kamuflażu zwyciężyła, martwi mnie trochę ten niebieski (Humbrol 49), ale może na całości będzie lepiej wyglądał. Z tymi niedomalowaniami to racja, do poprawy, za bardzo się spieszyłem, jeszcze ciepłe fotografowałem. Z tymi kutrami też rczej nie ma co przesadzać, skoro mają być zakryte, zapożyczę z innego modelu,(może z Nisshina).

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
13-04-11 17:31  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No faktycznie z deskami poszedłeś na łatwiznę ale gdybyś zostawił wycinankowy pokład to była by dopiero łatwizna.
Będę zaglądał do relacji i powodzenia w budowie.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-04-11 20:16  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Okleina (a często i inne materiały) potrafi z czasem zmieniać wymiary. Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem jest naklejanie jej na podobne podłoże lub oryginalny pokład - nawet jeżeli coś w przyszłości wylezie to i tak nie będzie bardzo widoczne.

Powodzenia w budowie

 
13-04-11 20:57  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

TomS, właśnie to odczuwam,:-) próbuję okleić pokłady na kutrach i nie a rewelacji, na papierze strasznie się ślizga, może jak bym zostawił do wyschnięcia....Pokład główny przerysowywałem na kalkę techniczną i po kolei naklejałem budaprenem na tekturę. Wyklejanie pokładu deskami 2.5 cm w ogóle mi nie szło i dlatego to moje ułatwienie, dłuszsze dechy lepiej się trzymały i w miarę moich możliwości mogłem zachować oś pokładu, potem wystarczyło ponacinać na cegiełkę. Po złożeniu kadłuba mam zamiar jeszcze poszpachlować na wzór Witka i jego Yamato, po za tym 3/4 pokładu pokryje kamuflaż, więc jakoś to się wszystko na prawdę zakamufluje.;-)

 
13-04-11 22:22  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kiedyś wyszedł Gakken z modele Zikaku w skali 1:100 coś takiego mam z Yamato ale model Zuikaku był kiepsko wykonany nie to co Gakken z Yamato i tam były wykonane blachy poszycia na burtach ale blachy te były zbyt wielkie i kiepsko to wyglądało. Jeśli będziesz wykonywał takie poszycie to mogę Ci pomóc. Warto poświęcić trochę czasu zwłaszcza że robisz deskowany pokład.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-04-11 22:32  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

:-);-) Chętnie skorzystam, na tę chwile mam tylko zdjęcia plastikowych modeli i to też nie bardzo wiadomo o co chodzi, Daj znać co i jak z tymi planami, aj a się z nimi zmierzę .Dzięki.

 
13-04-11 23:25  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie mam planów tylko mogę Cię poratować zdjęciami i tym co mam na temat tego lotniskowca.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
13-04-11 23:30  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Ok o tym myślałem. Poratuj.
Dzięki

 
15-04-11 14:59  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Wymęczyłem kutry.

Nie jestem zadowolony z malowania, ta farba jest bardzo gęsta,, i nawet po rozcieńczeniu jej rozpuszczalnikiem (zwykły marketowy), ciągnie się nie miłosiernie, co widać nawet po położeniu trzech warstw.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
15-04-11 15:54  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Jaką farbą malujesz? Może receptą na gęstość będzie użycie lepszego rozpuszczalnika i dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi warstwami.
Nie znam konstrukcji Zuikaku, ale jeżeli łajby znajdują się tak jak na wielu lotniskowcach japońskich niejako pod dachem z pokładu startowego (na rufie) to może lepiej złożyć maszt aby tam je wcisnąć?

Post zmieniony (15-04-11 15:55)

 
15-04-11 15:57  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Zmień farbę koniecznie bo zepsujesz model. Albo rozcienczalnik. Ja humbrole rozieńczałem olejkiem terpentynowym. Sprawdza się.,
Szkoda bo widac że pracy ładujesz w to na maxa. A tak to malowanie popsuło te kutry doszczętnie :-(

 
15-04-11 17:34  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Trochę kosmate te Twoje kuterki, więcej imprtegnuj kaponem ,szlif papierem co najmniej 400-tką,powodzenia,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
15-04-11 22:48  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Jutro zakupię tempertynę balsamiczną, to podobno to samo co olejek balsamiczny, i przetestuję z tą farbą, jak będzie lipa to wracam do farb Vallejo, rozrabia się je z wodą więc nie ma problemu z doborem rozcieńczanika, nie wiem co mnie pokusiło z tymi humbrolami...
A kuterki, cóż jak wspominał TomS, będą schowane od pokładem na rufie, ze złożonymi masztami, więc może i tych kosmyków nie będzie tak widać ;-).

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
16-04-11 08:49  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Czy tak bardzo kosmate? Może troszkę, ale przy okazji innych relacji prowadzono już dyskusję na temat: co potrafi zrobić makro nawet z najlepiej wykonanym detalem. Ja brałbym poprawkę na wielkość zdjęcia. Ile one mają w rzeczywistości? 4,5 lub 5,5cm?
Warto wrzucać zdjęcia z wyznacznikiem wielkości (linijka, grosz, tic-tac...). Oprócz pokazania rozmiaru drobiazgu, zmieniają sposób jego odbioru. Wiemy, że nie oglądamy gotowego modelu, ale jego maleńką część składową.

 
16-04-11 09:45  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,w zasadzie jest różnica między trochę i troszeczkę,nie chodziło mi o pognębienie kolegi .Wiemy wszyscy ,że makro obnaża aż nadto,ale po to są relacje aby sobie pomóc w osiągnięciu jak najlepszego efektu naszej pracy ,powodzenia w budowie ,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
16-04-11 21:10  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Zostałem dziś szczęśliwym posiadaczem terpentyny balsamicznej, 0.5l l. za jedyne 26 zł. starczy na lata. Kolejną łajbę pomalowałem przy użyciu owej terpentyny i ... wygląda to że lepiej, ale trzeba nieźle się namęczyć, żeby dobrać odpowiednią konsystęcję. Myślę, że to jednak i ta farba humbrol 49 jest nie teges, na próbę pomalowałem inny element zieloną farbą humbrol 39, i nie było z nią żadnych problemów, i to bez rozcieńczania.


Do zdjęć dodałem groszówkę, więc i relacja robi się coraz bardziej profesjonalna;-)
marek1

Kiedyś narzekałem na słaby aparat, teraz mam lepszy i co mam powiedzieć...
;-) nie oszukasz oj nie oszukasz. Kończy się zwolnienie lekarskie, więc relacja zwolni.
Pozdrawiam

 
16-04-11 21:49  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Widzę, że na japońcach te łajby były wszędzie prawie takie same.
Mój niepokój budzi brak zadaszenia rufowej części w obu kutrach - na Zuikaku tak rzeczywiście było?
W Kakao jedna ma budkę z ewidentnym dachem, druga przynajmniej szkielet pod brezent.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
16-04-11 22:00  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Jeśli mogę coś poradzić ... w temacie fotografii... staraj się robić zdjęcia nie używając funkcji makro. lepiej dać max powiększenie bez makro. Z moich doświadczeń fortograficznych ( a parałem się fotografia kilka lat zawodowo) efekt makro powoduje że efekty niewidoczne gołym, nieuzbrojonym okiem urastają do niesamowitych rozmiarów i coś co widziane gołym okiem jest gładkie i piękne w makrofotografi robi się kosmate i brzydkie. Wiele modeli traci niepotrzebnie na wyglądzie poprzez użycie trybu makro. Oko ludzie jest znacznie mniej czułe i drobne niedoskonałości malowania czy sklejania są niedostrzegalne gołym okiem podczas gdy na zdjęciu robionym w trybie makro wychodzi masakra

Post zmieniony (16-04-11 22:00)

 
16-04-11 22:38  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Batonus, oczywiście powinien być przynajmniej szkielet pod brezent, już się za nie zabieram.
Próbując podrasować model można sobie wybierać poszczególne elementy wyposażenia które się powtarzały na okrętach, Ja zapożyczyłem łodzie z Nisshina, działka z Junyo, bo na wykonanie ich od podstaw po prostu bym się nie porwał.
Jakub, Ja jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o fotografie, między innymi dlatego też nie prowadziłem relacji. Więcej czasu zabierało mi przygotowanie i robienie zdjęć niż samo klejenie, a wiadomo lepiej sobie posklejać niż użerać się z aparatem, zwłaszcza że efekty i tak marne.
Nie robię zdjęć w trybie makro, tylko na ”P”, następnie kadruję i przybliżam w aparacie, tak oprawione wrzucam na forum, może dla tego taki efekt. Mimo wszystko coś na nich widać. Postaram się popracować nad zdjęciami. Trochę to zabawne, teraz się martwię jak skadrować małe elementy, a później będę się głowił jak złapać cały model;-).
Pozdrawiam

 
16-04-11 22:40  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

W temacie brezentów. Opierając się np na Anatomii Fuso można stwierdzić, że zarówno wersja Batonusa jak i Cyryla jest ok. Stelaż pod brezentem jest składany. Mamy wiec do wyboru: wersję z naciągniętym brezentem, wersję minimal (Cyryl) czy też wersje z samym stelażem bez brezentu. I każda powinna być poprawna.

 
16-04-11 23:52  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cyryl odnośnie tych pierwszych kutrów które robiłeś to ja na twoim miejscu zmatował bym je papierem 1200 wodnym ale na sucho i pomalował jeszcze raz, będą lepiej wyglądały i stracą owłosienie:-)
Jak tylko znajdę trochę czasu to skompletuje Ci te zdjęcia Zuikaku.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
17-04-11 00:45  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Stelaże na kutrach rozłożone, ale na brezent mnie nie namówicie.;-)
Witek, ok może nabiorę odwagi na kadłub.

 
06-03-12 21:11  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Cześć.
Od siebie.
Udało nam sie w końcu przeprowadzić na swoje, więc pojawia się szansa na postawienie stępki pod lotniskowiec. Nie wiem czemu, ale to właśnie w moje biurko zostało złożone zaraz po przeprowadzce....ale skoro już stało... siadłem przy nim... i ciach kadłub gotowy! Żebyście minę żony widzieli ( 2 dzień mieszkania);-).

O modelu.
Kadłub skleiłem budaprenem z "laserówki", krawędzie wręgi zagutowałem, a cały szkielet prysnąłem lakierem i sprayem, to dobry patent przy "obieraniu szkieletu z nadmiaru pianki ponieważ bardziej go widać. Później dałem piankę budowlaną, niskoprężną i po wyschnięciu ciosałem coś na kształt kadłuba, Po wycięciu przykleiłem poszycie.. Następnie poszła szpachla, szlif papierem 100, pryskanie sprayem,( i tak w koło do stanu dzisiejszego. Maluję kadłub sprayami w różnych kolorach ponieważ bardziej widać górki-dołki.

Niestety nie miałem aparatu do wczoraj, więc nie mam zdjęci z poszczególnych etapów budowy. Ogólnie szału nie ma, czeka mnie jeszcze trochę szpachlowania.
Gnębi mnie jeszcze temat pokrycia kadłuba blachami, i tu mam dylemat, robić nie robić. Wycinaka jest starej daty, a ja nie czuję się raczej na siłach aż tak baaardzo ingerować w zmiany. Na pewno odpuszczę sobie nity, ale z blaszkami bym pokombinował. Dzięki uprzejmości Witka dostałem trochę materiału na ten temat, ale nadal jest w tej kwestii więcej pytań niż odpowiedzi. Na szybko skleciłem sobie takie coś:

Nie bardzo ogarniam wielkości tych blach, co model, lub zdjęcie to inaczej to wygląda.
I bulaje też się różnie układają....( tu na zdjęciu robione na sztukę)
Myślę jednak ,że z blachami i tak by lepiej wyglądał, niż na goło. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Jak radzicie ? oklejać ? czy nie ? Malowanie oczywiście do poprawy;-)
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
07-03-12 11:44  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam
Wysłałem Ci na priv zdjęcie porównujące ilość poszycia na burtach i nie wiem czy dostałeś?
Odnośnie prób które pokazałeś na ostatnich zdjęciach to powiem że poszycia blach nie były układane na "cegłówkę" tylko podobnie jak deski na pokładach i to nie na wszystkich jednakowo.

Zdjęcie przedstawia najprawdopodobniej poszycie Zuikaku gdyż pochodzi z Gakkena o tym lotniskowcu.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
01-07-12 14:09  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Cześć.
Trzy miesiące mineły od ostatniego wpisu, jak ten czas leci.
Dzięki uprzejmości Witka dostałem "arkusze blachy" i nimi okleiłem kadłub, wyszło jak zwykle, tam gdzie kadłub prosty, w miarę dobrze, ale na rufie i na dziobie gorzej, a na dodatek niektóre arkusze odchodzą od kadłuba i pojawiają się burchle, zresztą widać wszystko na fotkach, podcinam je i zalewam klejem, ale boję się, więcej szkód mogę narobić niż pożytku (a pisał Witek"Zaimpregnuj caponem!")

I zdjęcia całości.pokład nie przyklejony.

W pierwszej wersji miałem wykonać cały kadłub (bulaje, kotwice, śruby, itp) a sponsony później, ale raz że podobno podpórki wychodziły niektórym na bulajach, a dwa monotonność klejenia blach zmusiły mnie do zmiany pola walki i postanowiłem robić sponsony a między nimi wiercić bulaje. I łatwiej chyba będzie malować. no zobaczymy co z tego wyjdzie. Model jest na takim etapie budowy. że szkoda mi porzucać temat.
Pozdrawiam

 
01-07-12 16:00  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Hej. Nie jestem ekspertem od "Żurawi" ale chyba pokład w Zuikaku nie był deskowany. Miałem tę wycinankę i nie było tam żadnych desek, tylko ultra dziwny kamuflarz, jakby na blasze robiony ;)
Shokaku, owszem, tak jak go wydał GPM - miał piękny deskowany "placyk"
To jedno. Druga sprawa: cosik Ci się pofalował ten pokład :/ Fotka zrobiona z dość dużej odległości, ale widać to . Jako,że to lotniskowiec będzie się to rzucało w oczy :/
jak to naklejałeś?

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
01-07-12 16:56  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Kamuflaż był na deskach, to w wycinance wygląda tak kosmicznie.
Co do pofalowanego pokładu, to deski z okleiny desko podobnej naklejane były na kalkę techniczną, a ta z kolei na tekturę 1mm.Elementy pokładu robione były z rok temu i przeleżały w kartonie, jak je ostatnio wyjąłem to mi kapcie spadły, poszczególne elementy wygięły się w "U". Dopiero po kilku dniach leżenia pd szafką się wyprostowały. Spróbuję naciąć wzdłuż desek i podlać klejem. Jak już wspominałem, projekt to ambitny niestety pewne rzeczy robię pierwszy raz. Nastawiam samolotów tu i tam i się to jakoś zakamufluje.;-)

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
01-07-12 18:03  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Cyryl
Muszę Cię pochwalić za to, iż nie boisz się wyzwań ipodjałeś taki temat jak blachy na burtach.
Wydawać by się mogło że na tak dużym kadłubie nie będzie to trudne i powiem że na prostych odcinkach jest fajnie. Jak wspomniałeś kłopot był na rufie, ale może trzeb było te odcinki ponacinać i wówczas wyoblenia ładnie by wyszły.
Druga rzecz to imitacje nitów, moim zdaniem powinieneś je nakłówać od wewnętrznej stronyblach,wówczas byłyby wypukłe.
Nie poddawaj się bo metoda klejenia którą stosujesz jest ciekawa choćpracochłonna i daleko wykracza poza ramy klejenia zwykłej kartonówki.
Ja ze swoim Kitakami męczę się już pół roku i końca nie widać, ale mówi się jeśli coś Cię zniechęca lub nudzi,odpuść, wróć za jakiś czas.
Będę śledził z uwagą postępy.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
01-07-12 18:51  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Rozczaruję cię Jorzik, nity odpuściłem, mimo że były zaznaczone na blachach.wszystko to zginie po malowaniu, liczę że kamuflaż i brudzing trochę to zniweluje. Z ogólnego efektu jestem zadowolony, kleję i kleje końca nie widać a nawet nad pokład z robotą nie wyszedłem ;-)taki urok lotniskowców.

 
01-07-12 20:28  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cyryl a mówiłem że jeśli czegoś nie jesteś pewien to pisz na priv. Nie było by teraz takich numerów z pokładem, a co do poszycie to samo! należało kilka razy przeciągnąć palcami po rancie który ma być dłuższy a w ostateczności zwilżyć go śliną i pasek papieru robi się plastyczny.
Nie chcę Cie straszyć ale pod farbą raczej tego nie ukryjesz a wręcz przeciwnie uwydatnisz wszystkie niedociągnięcia ale spróbować warto bo włożyłeś w ten model sporo czasu i pracy a i nauczysz się wiele i kolejny będzie dużo lepszy tak jak i u mnie po Yamato będzie następny model dużo lepszy.
I apeluję do Ciebie jak masz jakieś wątpliwości to pisz na priv.
Czekam na kolejne zdjęcia i trzymam kciuki.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
01-07-12 20:53  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Witek z czerwoną gębą czytam twój wpis, i obiecuję poprawę.
Spostrzegłem jednak dziś coś dziwnego z tym pokładem. Nie twierdzę, że pokład jest w porządku, zresztą widać to na zdjęciach, robiłem je dziś rano, a pogoda wiadomo upał jak diabli, model został przy oknie do tej pory, a między czasie była burza i generalnie zmiana pogody, poszedłem zobaczyć co z tym zrobić i myślę, że jest tych bąbli dużo mniej. Czyżby ta okleina tak pracowała pod wpływem temperatury.

 
02-07-12 00:26  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

To nie okleiny, najgorsza jest kalka techniczna. Jednym ze sposobów na kalkę jest zalanie jej cyjanem. Pokład będzie się odkształcał cały czas.

--

Post zmieniony (02-07-12 09:51)

 
02-07-12 23:43  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A może pottraktować pokład caponem lub jakimś lakierem matowym tylko bez przesady. Jeśli chodzi o poszycie to wygląda to ładnie, ale gdzie nie gdzie widziałem ostre zakończenia blach (( tak się chyba raczej nie wykonuje poszycia. Jest tego mało gorzej wyglądają babole. Wszystko jakbyś kleił całość od razu na klej wodny.
Nie wiem ile z tego pokryje farba, ale może i w tym wypadku należało by najpierw położyć capon lub inny specyfik który by nasączył trochę poszycie i je utwardził jak też nie było by już podatne tak na wilgoć. Może ktoś już miał podobne problemy i poradzi Ci jak sam to robił, bo szkoda tej pracy co włożyłeś w model i szkoda by tracić taki świetny kadłub.

 
03-07-12 07:42  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Samo klejenie płyt poszycia klejem wodnym nie jest wcale takim złym pomysłem o ile nie przesadzimy z wilgocią i zachowamy czujność przy ich naklejaniu.
Witek ma racje - malowanie niczego nie zamaskuje a wręcz odwrotnie. Przy połysku efekt będzie jeszcze bardziej widoczny. Nie wiem czy to się sprawdzi ale proponuje zaimpregnować (chodzi mi generalnie o utwardzenie) i delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym miejsca gdzie pojawiły się fałdy.
Układałem pasy używając kleju wodnego który pozwalał na płynne układanie blach. Fałdy nie pojawiły się, ale nie podobały mi się zbyt ostre krawędzie. Zastosowałem podobną metodę - zamiast impregnacji caponem, CA itp. pokryłem kadłub warstwą lub dwoma lakieru podkładowego w sprayu i przeszlifowałem krawędzie papierem 1200.

PS. W temacie okleiny - z moich doświadczeń wynika, że okleina potrafi się kurczyć, zmieniać wymiar. Po pewnym czasie przestałem wierzyć jej klejowi (jest zbyt słaby aby przeciwdziałać wspomnianemu zjawisku) i np. deski a szalupach przyklejałem na CA.

Pozdrawiam
Tomek

Post zmieniony (03-07-12 07:53)

 
03-07-12 10:06  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Kadłub pokryłem już lakierem rozrzedzonym 50/50 z rozpuszczalnikiem, i wygląda to lepiej. Przetrę całość drobnym papierem, może uda się zgubić te kanty i fałdy. Co do pokładu to Witek ma rację, to wina kalki technicznej, pogoda się zmieniła i znów bąble się pojawiły. Na Witkowym Yamato widziałem dużo kalki, więc uznałem, że to bezpieczny materiał. (a wystarczyło zapytać;-))
Co do poładu, to będę się starał go ratować, pdkleję CA, i całość prysnę spryem.
Muszę jeszcze przeanalizować kolejne etapy budowy, zabrałem się już za sponsony, ale widzę, ze jeszcze mnustwo pracy przy kadłubie mnie czeka.
Dzięki za rady.

 
15-11-12 14:01  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Cześć.
Powoli kleję dalej.
Całość wygląda tak.

Podoklejałem te wszystkie balkony, przykleiłem większą część okapników, i wkeiłem druciki pod "barierki" na burtach.

Zdaję sobie sprawę że nie wszystko idzie tak jak bym chciał, co tam po woli do przodu.

Mam kilka pytań do znawców tematu.
W wycinance nie ma praktycznie żadnych drzwi narysowanych na burtach, musiało ich być co najmniej kilka, to samo jest ze schodami pomiędzy barierkami, sponsonami, a przecież załoga musiała się przemieszczać po okręcie nie brykając po pokładzie. Pytanie brzmi, ma ktoś rysunki lub zdjęcia, które z grusza chociaż pokazują, drzwi i schody na okręcie?
I jeszcze relingi, w Gakkenie, Zuikaku relingi są przynajmniej te przy balkonach doklejane do"czoła podestu, a nie klasycznie montowane od góry tuż przy krawędzi, chyba to jasno opisałem, Kilka słupków dla przykładu.

Czy taki typ montażu mógł mieć miejsce?
Wiem, że mój model z grubsza będzie przypominał oryginał, ale zawsze przynajmniej próbuję.:-)

--

Post zmieniony (16-11-12 13:27)

 
15-11-12 14:29  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Fajnie, że prace ruszyły, zapowiada się ciekawy model.
Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to w wielu miejscach krawędzie są strasznie postrzępione. Potraktuj je przynajmniej po wycięciu BCG i wygładź paznokciem bo malowanie tylko uwypukli poszarpane krawędzie. Przydało by się również lepiej dopasowywać podpory pod podestami, aby czubki nie wystawały poza podest (je również przydało by się potraktować BCG i ładnie uformować). Wiem że te prace są strasznie upierdliwe i wydłużają budowę, ale efekt napewno Ci to wynagrodzi.

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w dalszej budowie tego kolosa.

 
19-11-12 17:47  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Dzięki za radę Pirania, spróbuję poprawić te meszki przed malowaniem. Model klei się wolno, bo faktycznie jest mnóstwo upierdliwych detali, jak już chyba o tym piałem, "kleisz, kleisz, a jeszcze nad pokład nie wyszedłeś", taki urok lotniskowców. Z tym klejem BCG, to się cały czas uczę nim posługiwać, nie łatwo ale potencjał o on ma.
I jeszcze podpytam o jeden temat, który mnie czeka przed malowaniem.
W wycinance osłony dział i działek od strony zewnętrznej są gładkie, a większość plastikowych modeli podejrzanych w Googlach ma żebrowanie, nie mam niestety zdjęć okrętu z tymi osłonami, więc nie wiem czy jest sens bawić się w takie *******ki. Jak ktoś ma coś na ten temat był bym wdzięczny.
Pozdrawiam.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
20-11-12 00:25  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cyryl jutro wieczorem postaram się sprawdzić schody miedzy pomostami i włazy wejściowe na burtach. Napisze coś więcej.
Sory za pisownie.
Wczoraj nie dałem rady jak tylko będę miał chwile to opisze co i jak.


--

Post zmieniony (21-11-12 10:49)

 
22-12-12 23:16  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Cześć.
Obiecałem sobie, że przed końcem roku rozpocznę malowanie kadłuba, ale już wiem, że nie wyrobię się. Tzn. Kadłub prysnąłem, podkładem i lakierem raz. Oczywiście babole od razu się uwidoczniły tak więc jest co poprawiać. Może to i lepiej że teraz,a nie na gotowym modelu.
Zdjęcia.

I pierwsze detale wyposażenia.

Dramat pokładów trwa.

Już chyba wspominałem, że pokłady przeleżały schowane w " twardej książce" i dopiero teraz po wyjęciu tak wariują :-( ech kalka kalka...zastanawiam się jak to usztywnić, a robić od nowa.... odpada.
No to pomarudziłem
WESOŁYCH ŚWIĄT !!!!
I kupy modeli pod choinką! z laserami czy bez, byle dużo!
Pozdrawiam

 
31-12-12 12:56  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Urlop świąteczno noworoczny sprzyja klejeniu, a raczej malowaniu.

W założeniu model miał być malowany aerografem, jednak wyszło jak wyszło: 3 warstwy farby, oklejanie taśmą malarską kamuflażu, farba oczywiście wpłynęła pod taśmę i teraz trzeba wszystko poprawiać, maskować itd. Zdjęcia robione na szybko, druga strona dopiero się maluje.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
31-12-12 13:44  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Niezłe to! Możez zdradzić nazwy farb, albo numery?? Zdaje się, że w "Yunyo" mam podobne barwy, przyda się ta wiedza.

 
31-12-12 14:43  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Niebieski- pokłady i wyposażenie REVELL 49
Ciemny zielony REVELL 39
Jasny zielony HUMBROl 120 MAT
Poniżej linii wodnej, tradycyjnie podkład w sprayu z marketu.
Farby dobierałem pod kolor części z wycinanki, plus tzw. doradztwo "pana ze sklepu modelarskiego". Na Modelworku podpatrywałem relacje plastikowych moeli można tam znaleźć trochę informacji na ten temat.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 
31-12-12 17:06  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ja po kilku kombinacjach z taśmą malarską jednak zdecydowałem sie na tą z Tamiya. Może parę złotych trzeba wydać, ale nie ma takich problemów.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
31-12-12 17:24  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jak przedmówca Tamiya rządzi. Po prostu rewelacja i nie ma żadnych praktycznie z nią problemów.
Okręt zaczyna fajnie wyglądać.

 
31-12-12 17:41  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Cyryl
No niezle to wygląda, jednak pamiętaj na przyszłośc nie stosuj taśmy malarskiej do maskowania bo jak widzę na modelu po jej odklejeniu zeszła z nia farba. Ta walorka części podwodnej jest miła dla oka.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
31-12-12 18:06  Odp: [Relacja]Wyposażenie IJN Zuikaku GPM1:200(model z czsem:-))
Cyryl 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 5
 

Jaka walorka?;-) farba spłyneła i już walorka. Spróbuję to zdrapać resztę podmalować, i walorka! Przyznaję że projekt mnie pod wieloma względami przerasta, ale nie marudzimy, kleimy. Niestety za mało mam danych na temat tego okrętu, żeby w miarę realnie oddać wygląd modelu. Do następnego spróbuję się bardziej przygotować.
Przede mną dziób i rufa, chciałbym dodać coś od siebie, mam kilak fotek(dzięki Witek), ale tam ciasno ciemno niewiele widać. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

--
W kolejce: Isuzu, Matsu, Fuso , Nagato, Junyo, Hiei, Yukikaze.Nisshin, Oyodo,
Akagi, Zuiho, Mogami, Tama, Nahi, SBT.
Do kupienia: Suzuya, Uranami, I-400..............

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024