FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-03-11 11:54  [R/G] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400 KMST
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Smyrgnęłam na półkę gotowego Wielorybka wraz ze Stiereguszczim, zwolniła się pochylnia, a więc następny okręt trafił na warsztat. Tym razem jest to malutki, śliczny holenderski torpedowiec Z-5:

Rzecz jasna przeskalowany do 1/400.

Torpedowce mają w sobie coś uroczego: zdaje się, że to jeden z moich ukochanych typów okrętów. Jeden w drugiego podobny a każdy inny i każdy śliczny.

Z-5 nie miał szczególnie bogatej bojowej karty, więc trzeba mu było wymyślić bardziej pokojową dioramkę. Wycinanka przedstawia stan na 1920 rok: nasunęło mi to myśl, żeby dostawić na dioramkę jakiś I-wojenny wodnosamolot. Poszukałam, znalazłam: strona Papershipwright udostępnia darmowy model Hansy Brandenburg W.29.
Model wprawdzie w skali 1/250, ale ileż to roboty przestawić drukarkę...

Dioramka przedstawiać będzie moment przeładunku niezupełnie legalnych skrzynek z wódką z niemieckiego W.29 na holenderski torpedowiec. Scena bez podbudowy historycznej, wyłącznie na podbudowie mojej fantazji. Na razie zrobiłam szkielet torpedowca...

...znalazłam mu deseczkę na podstawkę...

...zakomponowałam całą Wielką Dioramę:

Dziś rano poszyłam burty, zaglutkowałam miejsca połączeń itd. :

Na rufie poszycie burt wyszło mi sporo za krótkie. Hm. Dosztukowałam paseczek papieru, zaglutkowałam, zeszlifuję na gładko.


Kolejnym etapem będą tory minowe z drucika i półokrągłe obrotnice aparatów torpedowych. Ale to już jutro.
Okręcik będę oczywiście malować: nie jestem w stanie zaakceptować rastra na wydruku. Nie i koniec.
Samolocik jak na razie składa się ładnie. Trochę radości mogą mi dostarczyć pływaki... ale to też jutro.

--

Post zmieniony (08-08-11 11:00)

 
07-03-11 12:21  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
jacob 

 

Cześć viltianus.
Zawsze podziwiałem marynistycznych modelarzy kartowych za ich niespożyte pokłady cierpliwości ale takie mikromodelarstwo w dodatku też kartonowe to dla mnie jakaś alchemia :) Mam tylko jedną uwagę (też w skali 1:400) co do samolociku - nie wiem na ile jest to jeszcze przymiarka, a na ile tak ma być - ale lotki w płatach nie powinny tak zwisać na obu skrzydłach. Jeśli już to asymetrycznie - jedna w dół - druga w górę, i nie aż tak baaardzo wychylone, tak z 1/3 tego wychylenia co jest i powinno być ok (a ile to jest 1/3 z 1:400, obłęd:)

 
07-03-11 12:26  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

jacob - dziękuję, skoryguję.
:)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-03-11 08:20  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Samolocikowi dziś jedynie trochę ucywilizowałam lotki, głównie zajmowałam się drutowaniem kadłuba Z-5. Powstały tory minowe, obrotnice pod aparaty torpedowe, odbojnice, jakieś małe głupotki na pokładzie. Oraz zaczęłam nadbudówkę kotłowni.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-03-11 13:36  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

W czyim malowaniu będzie samolot?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-03-11 13:38  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Jako projektant zaprojektowali. W niemieckim.
Lubię lozengę.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-03-11 14:38  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

uuu, to nie dooobrze ;) Niemcowie po 1919 roku nie mogli posiadać samolotów ;) To znaczy... Tak, wiem, nie trzymasz sie wiernie "pranwdy historyncznej", no ale jeśli dałoby sie nadać mu jakieś rzeczywistrze...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-03-11 14:49  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Do służby w marynarce holenderskiej Z-5 wszedł w 1917 roku. Przebudowa miała miejsce w 1931, o ile pamiętam. Czyli w/w spotkanie mogło mieć miejsce w 1918. Mogło?
Jeśli nie mogło, przemaluję samolocik na barwy, powiedzmy, duńskie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-03-11 15:02  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Po pierwszym poscie myslalem, ze dioramka ma byc na 1920 rok. No alo dobra, jakby nie było, będzie ciekawie ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-03-11 15:08  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

To wycinanka jest wg stanu na 1920 rok.
Ale fakt, że początkowo planowałam osadzić scenkę właśnie w tym 1920 roku. Tyle że zorientowałam się, że w 1920 nie mogłabym postawić na wodzie owego W.29 i zmieniłam plany. O zmianie nikogo nie poinformowałam, za co niniejszym przepraszam.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-03-11 21:01  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Viltianus - E tam, od razu przepraszać. Nie przejmuj się - tworzysz piękne historie i jesteś ich opowiadaczem - Ty tu rządzisz. A wyobraźnia nie lubi granic - wtedy już nie jest wyobraźnią:) Maszyna może być kradziona - wszak to przemytnicy - to i samolot ukraść mogli. A co? Nie mogli? Z powojennego demobilu?:)

A jako, że jesteś jakby nie było kobiecym "rodzynkiem" na naszym forum, pozwól, że niniejszym złożę Ci życzenia wszystkiego co najlepsze w Dniu Kobiet. Oby nie zabrakło Ci wyobraźni przy opowiadaniu kolejnych historii - mają swój niepowtarzalny urok:)

Pozdrawiam
Mariaszek

 
08-03-11 23:00  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Też się przyłączam do cieplutkich życzeń wszelkiej pomyślności i wielu pięknych modeli.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-03-11 08:42  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Rodzynek bardzo dziękuje. :)
Co do merytorycznej zgodności samolotu. Lotnik ze mnie taki sobie, ale nie wydaje mi się, żeby 2 lata po wojnie ktokolwiek latał maszyną z oznaczeniami państwowymi pokonanego kraju. Zresztą samolot ma na burcie konkretny numer i pewnie pasjonaci byliby w stanie odtworzyć historię tego egzemplarza. Więc - moja historia, choć jakoś tam mieści się w granicach prawdopodobieństwa, to jednak jest fikcyjna.
Ukraść mogli, pewnie że tak. Tylko czy chociaż krzyży by nie zamalowali...?

A że jestem opowiadaczem historii, to fakt. Dziękuję :)

Dłubiemy...

Wyszliśmy (moja biedna, spracowana załoga stoczni i ja) ponad kadłub, stanęły pierwsze nadbudówki.

Pojawił się drugi (po zbyt krótkim poszyciu burt) zonk: za długa nadbudówka. Za długa o ok. 1 mm - wylazła mi na tor minowy. Zrobię z tym porządek, ale już jutro.

Równolegle robię figurkę, która będzie nawigatorem na Z-5 - Mr Snailor. To ten duży pan przed dziobem torpedowca :)

Jutro chyba zabiorę się za moją ukochaną drobnicę pokładową... albo za nieco mniej ukochane kominy.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
10-03-11 08:14  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zrobiliśmy przeto kominy - wszystkie trzy, jeszcze bez odciągów. Zrobiliśmy też większość nawiewników, kilka jakichś klapek z zawiasami, i całość wstępnie podmalowaliśmy. Jutro chyba weźmiemy się za relingi na pomoście dowodzenia i pomoście reflektora.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
11-03-11 08:46  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Poustawiałam słupki relingów, jakem zamierzyła. Z rozpędu ustawiłam też słupki na pokładzie dziobowym. Oraz zrobiłam odciągi do kominów.


Od znawcy tematu (wielkie dzięki, Remik!) dostałam wczoraj informację, że wycinanka zawiera błąd - mianowicie projektant narysował wszystkim trzem kominom siatki jednakowej wysokości, gdy tak naprawdę komin nr 3 powinien być niższy. Popatrzcie na zdjęcie:

Ja oczywiście błąd projektanta powieliłam na modelu, choć zastanowiło mnie, że na rysunku zestawieniowym kominy kończą się na tej samej wysokości:

Tragedii specjalnej nie ma: obetnę trochę trzeci komin i podniosę dwa przednie. Dorobię im "kapy" z pasków papieru, tak żeby kończyły się na wysokości pokładu reflektora (w tej chwili są ciut niżej).
Mogłabym oczywiście zrobić to "po modelarsku", czyli oberwać komin nr 3, obciąć go u dołu i przykleić na nowo, ale jakoś niespecjalnie mam ochotę na tego rodzaju demolkę na pokładzie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
11-03-11 09:09  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,powiedz proszę gdzie zbudowano Z5, nasz Mazur był z serii Z1-4,zbudowany w Szczecinie.,pozdrawiam marek
PS>już wiem,tam gdzie nasz Orzeł
--

Post zmieniony (11-03-11 09:26)

 
11-03-11 09:46  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Marek, zerknij tutaj:
Holenderskie torpedowce Z-1 - Z-4

"Mazura", swoją drogą, też zamierzam zbudować, jako i "Ślązaka" albo "Podhalanina". "Ś" i "P" nawet mam już zmniejszone do 1/400.

BTW. Ja nie galopuję. Ja poruszam się w swoistym, dostojnym tempie, jak przystało na starą kobietę z chorym kręgosłupem ;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
14-03-11 08:46  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Kapy kominów nadbudowałam, zrobiłam relingi na fordeku i na mostku, zamontowałam też druciane trapy:

No a potem zabrałam się za miłą memu sercu drobnicę:

Nie podoba mi się zamocowanie kominka na dachu nadbudówki (ten drut, omijający pokład reflektora i pionowo celujący w niebo). Na wycinance i - co gorsza - na planach jest jedynie wetkniety w dach nadbudówki, co oznacza, że ok. 5 m zagiętej rury buja się luzem nad pokładem. Pierwszy porządny wiatr i rura leci na pokład... Ja przepraszam, ale tak nie może być. Na własną rękę i na własny zdrowy rozsądek dorobię kominkowi podpórkę i odciąg mocujący go do pokładu reflektora.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
14-03-11 09:44  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

...nie widzę możliwości, by taki komin trzymał się tylko morskiej bryzy...
pozdrawiam
Andrzej

 
14-03-11 10:34  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Nie będzie, nie martw się.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
15-03-11 08:16  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zagoniłam do roboty Rudego Killera...

...i zmajstrowaliśmy oba koła sterowe:


Poza tym podstawy pod działa, trochę miłej sercu drobnicy:


No i podparłam nieszczęsny kominek:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
15-03-11 17:34  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

fajne koło sterowe;)

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
15-03-11 18:18  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Tomuel 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czy to koło jest nieco skrzywione, czy tak ma być wg. tego, co pokazuje zdjęcie?

--

Post zmieniony (19-03-11 23:51)

 
16-03-11 08:48  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Tomuel - u mnie w stoczni koła sterowe wykonuje Rudy Killer, który jest kotem ślepym, więc koło miało prawo wyjść nieco krzywo.
A poważnie - oczywiście nie powinno być krzywe. Spojrzę w domu i ewentualnie naprostuję, dziękuję.

Dziś będzie sporo tekstu w moim poście - zabrałam się bowiem za uzbrojenie. Najpierw wyrzutnie torpedowe - wycinankowe jakoś do mnie nie przemawiały, uproszczone takie... dorobiłam im trochę drutów:

Na drugim zdjęciu widać też drabinkę, którą postanowiłam dorobić zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - coś takiego na okręcie być musiało, nawet jeśli na zdjęciach tego nie widać.
Postawiłam słupki relingu wokół podestów dział:

Podmalowałam całość, delikatnie zawashowałam celem uplastycznienia:

Jutro/pojutrze porządnie to pomaluję.

Analizując wygląd podestów dział oraz okolic wyrzutni torped odkryłam parę zonków:
1. na wycinance reling wokół dział jest pełny i posiada 8 słupków, jak również żurawik (do ładowania amunicji?) umocowany do relingu:

Żurawik to szablon nr IX.

Na planach w MO (nie wzięłam ze sobą, musicie mi uwierzyć na słowo) reling obejmuje ok. 150 stopni w tylnej półsferze podestu, przód przed lufą jest całkowicie odsłonięty.
Na zdjęciu z roku 1924 reling jest pełny i dodatkowo pod lufą posiada "poręcz", jak na niektórych konstrukcjach francuskich:

Podeliberowałam i postanowiłam zrobić jak na zdjęciu, czyli z ową porączką.

2. Żurawik amunicyjny na zdjęciu mocowany jest w rogu fordeku i wygląda na wyraźnie wyższy niż na wycinance i na planach. Wydaje mi się to sensowniejsze - chyba łatwiej w ten sposób ładować amunicję niż za pomocą kurdupla podwiązanego do słupka relingu. Zrobię, jak jest na zdjęciu. Aha: nie analizowałam jeszcze pod tym kątem działa rufowego, zajmę się tym jutro.

3. Na wycinance i na planach nie ma nawet śladu trapów prowadzących z pokładu na podesty dział. Podesty są niby dość niskie (spójrzcie na marynarzy obok), ale jakoś nie przemawia do mnie koncepcja wskakiwania na nie i zeskakiwania: jakis trap powinien tam jednak być. Dorobię.

4. Projektant kazał robić relingi wokół dział pełne, bez najmniejszego choćby przejścia dla artylerzystów. Co oni, przepraszam, skakali przez relingi jak przez płotki? Niemożliwe. Zrobię z tym porządek.

5. Reling na pokładzie głównym, na wysokości dziobowych wyrzutni torped. Są zdjęcia, na których widać cień relingu mocowanego do ścianki fordeku, są i takie, gdzie reling zdaje się kończyć mniej wiecej w połowie wyrzutni. Tak czy owak: aby można było strzelać z wyrzutni, trzeba ją obrócić i wystawić jej ryjek na zewnątrz, a to się w żaden sposób nie da zrobić, dopóki nie usunie się relingu. Wniosek: reling składany.
Moja dioramka przedstawiać będzie okręt w morzu, ale nie podczas strzelania torped. Konkluzja: wyrzutnie w położeniu marszowym, relingi kompletne, kończące się na ściance fordeku.

Są na tym zdjęciu jeszcze inne smakowite detale, typu bomy ładunkowe (?) w okolicy rufowych wyrzutni torped oraz tratwy na wysokości trzeciego komina, ale tym zajmę się w swoim czasie, czyli za parę dni.
Na dzisiaj koniec marudzenia i wymundrzania się.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-03-11 10:46  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Analiza wzorowa, wnioski sensowne. Słusznie opierasz się na fotografiach, rysunki zawsze obarczone są ryzykiem "radosnej twórczości". Co do szczegółów:
1.nic dodać, nic ująć... Reling powinien być naokoło, z uwzględnieniem zejść na pokład (sądzę, że dwa, na obie burty, mogą być zabezpieczane np. łańcuszkiem. Podwyższona góra z przodu - jak na zdjęciach.
2. wg mnie to coś na rysunku mogłoby być najwyżej prowizorycznym oświetleniem kawałka pokładu, na zdjęciach nie widać śladu. Żurawik za tylną krawędzią pokładu dziobowego może (technicznie bardzo prosto) być konstrukcją składaną, montowaną nan czas robót i demontowalną.
3. trap to może za dużo powiedziane, ale mogłaby być jedna zwykła klamra wygięta w dół, spawana do krawędzi podestu jako szczebel - wystarczy.
4. patrz ad.1
5. to rejon, gdzie na co dzień nie ma potrzeby się plątać...Można zrobić konstrukcję składaną, ale mogło też być prościej - np. słupek stały za osią obrotu wyrzutni, a dalej dla bezpieczeństwa zakładana barierka z łańcuszka, łatwa do zdjęcia w razie potrzeby
pozdrawiam
Andrzej

 
16-03-11 10:52  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Dziękować :)

Ad. 3
Mam niejasne wrażenie (ale sprawdzę dopiero w domu), że podesty obu dział na wycinance zostały zaprojektowane jako wyższe niż wynikałoby ze zdjęcia. I, o ile w realu faktycznie chłopaki mogliby wchodzić na podest wprost z pokładu, o tyle w modelu koniecznie będę musiała zrobić klamrę/trap.
Wydaje mi się, że w modelu podest znajduje się gdzieś tak na wysokości bioder albo pasa dorosłego człowieka, gdy na zdjęciu nie dosięga kolan.
Kolejny zonk.

Ad. 5
Strasznie długi byłby ten łańcuszek, tak ze 3 metry... przy przechyłach chyba by nim mocno telepało i tłukłby o rurę wyrzutni.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-03-11 11:03  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

zależy, ile miałby luzu...oczywiście, można też szukać innych rozwiązań... choćby właśnie słupek składany
To i tak tylko na wszelki wypadek!
Andrzej

 
17-03-11 08:38  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Nie miała baba kłopotu, zabrała się za torpedowiec... ;)
Dzisiaj zrobiłam niewiele - mechanizm sterowy na rufie, relingi wokół podestów dział, trapy, żurawik dziobowego działa...

...- za to myślałam i kombinowałam, aż mi dym z uszu poszedł.

Im bardziej gapię się na zdjęcia, tym bardziej nie mogę dostrzec żadnego żurawika do załadunku działa rufowego. Za to wydaje mi się, że jego rolę mogły spełniać bomy (dźwigi) mocowane do tylnego masztu. Bomy całkiem ładnie widać na zdjęciach z MO, przedstawiających bliźniaki Z-5, czyli Z-6 i Z-8:


Kontemplując z kolei plany z MO odkryłam uproszczenie wycinanki, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi, a które teraz trudno mi będzie poprawić: kapy u podstaw wszystkich trzech kominów:


Nie podobają mi się wycinankowe działa, ale z kolei rysunki na planach też niewiele wnoszą. Działa w tym modelu są zupełnie "rozebrane", i każde uproszczenie będzie bardzo brzydko widoczne. Cóż. Trzeba będzie poszukać lepszych rysunków dział.

Podesty dział na moim modelu są mniej więcej na wysokości bioder/pasa marynarza. Prawdopodobnie częściowo są za wysokie z mojej winy - wycinając podstawy mogłam nie odjąć grubości papieru, co w skali 1/400 już ma znaczenie. Niemniej są jakie są i musiałam zrobić trapy (2-3 szczebelki). Zrobiłam. Poręcze dorobię hurtem pod sam koniec pracy nad modelem.

Na dziś chyba dosyć marudzenia. Jutro dalszy ciąg programu.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
17-03-11 09:06  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

tjaa...
Pozwolisz, Kasiu, że Ci trochę "nawtykam"...?
...ale zanim zdołasz skutecznie zaprotestować i tak to zrobię...
Wprawdzie już to mówiłem, ale:
- Przede wszystkim nie podobają mi się kapy kominów! Przypominają trochę niektóre kombinacje japońskie - poszerzone wyloty zakończone "bułą".... Rozumiem Twój wstręt do przerabienia, ale... ja chyba bym kominy zrobił od nowa jeszcze raz, od początku poprawione...
- drabinki na podest działa mogę takie być. To co proponowałem, to tylko przykładowa opcja, zwłaszcza, że tego najprawdopodobniej w realu nie było (zonk projektu), ale nie ma sensu przerabiać całości
- zejściówki z baku na pokład śródokręcia - napracowałaś się, wyszło nienajgorzej... tylko wg mnie powinny tutaj zdecydowanie być typowe, blaszane schodki, a nie drabina!
- schodki z pokładu śródokręcia do poziomu wody - akurat odwrotnie: stałych schodków w takim układzie NIE MA! Jeśli spuścili trap, który w tej okolicy ma prawo (składany) istnieć, to typowa konstrukcja związana z małym podestem opartym o pokład i ze schodami wzdłuż burty, "przytulonymi policzkiem" do burty! W przypadku jak tutaj, przyjmowania czegoś na morzu, uważam, że nikt się nie bawiłby takim trapem, lecz cała akcja zostałaby przeprowadzona za pomocą jakiegoś żurawika, ew. bomu etc.; jeśliby koniecznie chcieli się wzajemnie uściskać - zwykła drabinka linowa zrzucona z burty!
- już wspominałem kilkakrotnie - w makro warstwa farby sprawia wrażenie bardziej gęstej pasty, niż farby! Może jednak spróbuj ją rozcieńczać, żeby pomalowana powierzchnia nie wyglądała na tynkowaną...
- relingi - też już omawialiśmy, przeanalizuj linka, którego Ci dziś podesłałem... A pierwsza rzecz - przy montażu po równym przycięciu słupków zwróć uwagę, by górna poręcz była położona na słupkach, bo to się rzuca w oczy...
...mam nadzieję, że mnie za to wszystko nie zastrzelisz przy najbliższej okazji...
pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (17-03-11 09:14)

 
17-03-11 09:20  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ad. 1
Mnie też nie.
Na pewno nie będą czarne. Przebudowywać ich nie zamierzam, mimo wszystko nie.
Ad. 3
Na prawdziwe schodnie nie ma tam miejsca. Dlatego zrobiłam trapy.
Ad. 4
Usiłujesz mnie nakłonić do zrobienia od podstaw sztormtrapu???
Ad. 5
Racja. Chociaż i tak mocno ją rozcieńczam.
Ad. 6
Św. racja. Z równym przycinaniem słupków wciąż mam kłopoty.
Ad. 7
Nie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
17-03-11 09:32  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

to tylko moje subiektywne uwagi...
ad.7. dziękuję, nie zapomnę Ci tego!
A.

 
18-03-11 08:21  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Dziś bez żadnych planowo-wycinankowo-zdjęciowych odkryć, post będzie krótki.
Ustawiłam słupki relingu na pokładzie głównym, zmajstrowałam armatki i żurawiki łodziowe (chyba ich nie widać).


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-03-11 09:23  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Armatki jako argument przewagi nad potencjalnym interlokutorem sympatyczne, całkiem przekonywyjące...!
Reszta... zachowując świadomość Twojej opinii, jeśli pozwolisz, pozostanę przy swoim zdaniu (a nawet, jeśli nie pozwolisz - najwyżej przy okazji nad kuflem... hmm... acidofilnego spiszemy protokół rozbieżności...:-) ). Kapy kominów po przemalowaniu nie sa już tak przytłaczające, ale i tak są za duże!
Wyrzutnie torpedowe wyglądają całkiem ładnie (muszę cały czas pamiętać, że to makro; w realu na pewno są lepsze), ale chyba ciut przedobrzyłas z washem - sprawiają wrażenie zakonserwowanych grubą warstwą smaru na najbliższe dziesięć lat... Przy ewentualnym poprawianiu uważaj, żeby nie zalać zbyt grubą warstwą farby...
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (18-03-11 09:26)

 
18-03-11 09:33  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Andrzej, w porządku, nie pogryzę Cię :)
Z kapami spróbuję jeszcze coś zrobić, jako i z niepodocinanymi relingami. Wyrzutnie podczyszczę, wciąż jestem w trakcie prac malarskich. I nie będę ich malować, tylko suchopędzlować.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-03-11 09:36  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

"... nie pogryzę Cię :) "
...wiedziałem, że uczciwa dawka acidofilnego łagodzi obyczaje...
:-)
Pzdr.
A.

Post zmieniony (18-03-11 09:42)

 
18-03-11 10:20  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Moim b.skromnym zdaniem, aparaty wyglądają bardzo dobrze,pozdrawiam marek
PS>mam wycinankę V108 świetny materiał na Kaszuba

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
18-03-11 10:27  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Marek, co to za wycinanka?
czemu ja jej nie mam???
;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-03-11 10:45  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Ściągnięta z tej samej strony co Twój samolot,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
18-03-11 10:48  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Steelnavy. Racja. Znalazłam i już mam.
Marek, usiłujesz mnie na coś namówić, czy mi się wydaje, a?
;)

BTW. Samolot ściągnęłam z Papershipwright.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
18-03-11 11:53  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Kasiu,nie próbuję Cię do niczego namawiać,model świetnie opracowany ,chyba nawet nie trzeba go będzie malować w tym czasie jeszcze nie było dyrektyw odnośnie malowania .Do tego jakiś wodnosamolot ,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
19-03-11 15:51  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Poczytałam sobie relację od początku do końca i normalnie jestem walnięta obuchem w łeb.Toż ja myślałam,że tylko moja osoba posiada taki "skrzywiony" światopogląd.Podziwiam Cię za klejenie okrętów i to w takiej skali!
P.S.Proszę pozdrowić Killera.Ja mam w domu też kota z upośledzonym wzrokiem,nigdy nie weszła powyżej poziomu dywanu,a na imię jej Todzia.

 
21-03-11 08:37  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

mrówka - dziękuję w imieniu Rudego Killera.
Ze mną mieszka mruczków 6 oraz jedna **** rasy burej.
Na szczęście więcej nas jest na świecie, takich ze "skrzywionym światopoglądem" :)
Pozdrów Todzię.

Przez weekend moi stoczniowcy hodowali lenia:


I zrobili niewiele: raptem relingi i maszty. Na własną rękę (posiłkując się zdjęciami) dorobiłam też dwa bomy/dźwigi na stermaszcie.

Coś tam podmalowałam, coś wyrównałam... generalnie jednak leń zwyciężył ;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
21-03-11 08:57  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Kasiu,chciałbym mieć takiego lenia,model prawie skończony.Z1 -malowany czy kalkomania ?,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
21-03-11 09:07  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Cyfry malowane od ręki (na razie tylko jedna, cienka warstwa farby - będą kolejne). Zarys cyfr wytrasowałam sobie igiełką przed wycięciem burt z arkusza.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
22-03-11 08:10  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Popatrzyłam wczoraj na mojego torpedowca, podziwowałam się, i doszłam do wniosku, że czas zacząć wiązać sznurki. No i powiązałam.

Przez te bomy/dźwigi na rufie okręt nabrał urody frachtowca...

Nie wszystkie jeszcze linki zrobiłam, nie wszystkie też poodcinałam końcówki.
Potem znowu się podziwowałam i uznałam, że czas przenieść modelik na podstawkę docelową - może dzięki temu mniej linek sobie pourywam. Przeniosłam.

Dorobiłam na koniec światła pozycyjne na maszcie (nie ma ich ani w wycinance, ani co gorsza w planach - grrr...! Na szczęście są na zdjęciach).

Całość dioramki będzie wyglądała tak:

Żółta plastelinowa bułeczka imituje póki co łódź z torpedowca, płynącą do samolotu po skrzynki z Johnnie Walkerem ;)

Wykoncypowałam, że wyrzucę do wody prawoburtową kotwicę - w końcu, tak to sobie wyobrażam, nawet jeśli torpedowiec umówił się z samolotem na konkretną godzinę w konkretnym miejscu, to pewnie i tak raczej okręt chwilę musi czekać na przylot samolotu. A żeby się nie telepać na fali i żeby nie utrzymywać okrętu w miejscu za pomocą pracy silników, to pewnie chłopcy wyrzucili kotwicę.
Jeśli mój pomysł z kotwicą jest głupi, powiedzcie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
23-03-11 08:42  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Dziś znowu będzie dość długi post, za co jednakowoż nie przepraszam.

Wczoraj wieczorem dostałam od mojego kumpla Ziutka sms-a treści następującej:
"Uwaga: jednostka na kotwicy zazwyczaj utrzymuje się dziobem pod wiatr. Samolot na wodzie ustawiany jest tak samo, silnik pracuje. Jeśli chcesz go wyłączyć, wrzuć dryfkotwę."
Który to sms zmusił mnie do staranniejszego przemyślenia koncepcji dioramki ;)

Zmieniłam ustawienie samolotu względem okrętu, zrobiłam też zaczątki grzbietów fal (te białe buły - do pojutrza powinny sprzezroczyścieć). Oczywiscie jeszcze nad nimi popracuję. U mnie na Bałtyku sztorm, który doskonale słyszałam, więc i moje fale dość wysokie wyszły ;)


Zrobiłam osłony śrub - kolejny zonk: w wycinance są zupełnie inne niż na planach. Zrobiłam takie, jak w wycinance.


Dalsze zonki to:
1. brak w wycinance legarów pod kotwice, chociaż w planach są. Czemu P.T. Projektant akurat tę część uprościł, pojąć nie mogę. Cztery malutkie patyczki albo kawałeczki tektury!

2. żurawiki pokładowe. Po pierwsze primo, wszystkie 5 Projektant narysował identyczne, chociaż na każdym zdjęciu widać, że dziobowy (kotwiczny) jest większy i zupełnie inny w kształcie niż pozostałe. Po drugie primo, narysował je tak, jakby ramieniem pracującym był ukośny odciąg a odciągiem poziome ramię. Niby nic, głupi detal, ale bez sensu to wygląda.
Ja żurawiki dopiero zaczęłam robić, więc na razie ich nie pokazuję. Kotwiczny początkowo zamierzałam zrobić taki sam jak pokładowe, tylko większy, ale już po zrobieniu zdjęć zmieniłam zdanie - zrobię go o tak, jak tutaj wygląda:

BTW. Mam wrażenie, że ten akurat żurawik dość mocno przypomina żurawiki z naszych przedwojennych "ptaszków" - wykorzystam tę wiedzę ;)

3. łodzie. Owszem, obie zostały zaprojektowane w pozycji spoczynkowej, ale żadna nie ma ani steru z rumplem, ani wioseł.
U mnie jedna łódź płynie z okrętu do samolotu:

Druga spoczywa pod brezentem na żurawiku:

Oczywiście obydwu dorobię stery. Wiosła złożyłam pod brezentem.

4. to już może nie tyle błąd wycinanki, co wynik przyjętej filozofii projektowania. Na wszystkich zdjeciach Z5 i bliźniaków, które posiadam (kilkanaście sztuk) widać a) brezentowy tent nad mostkiem, b) brezentowe lub pikowane osłony mostka, c) tent między fordekiem a mostkiem. Na większości zdjęć wszystkie 3 są rozłożone (zerknijcie na zdjęcie). Postanowiłam - żeby znowu nie chować okrętu pod Wielkim Białym Namiotem - zrobić tak:
a) brezent na relingu mostka - zrobić, i to pikowany,
b) tent nad mostkiem - zrobić tylko szkielet nośny, bez płachty (umówmy się, że marynarze zdjęli ją celem oczyszczenia z mewich, pardon, kup),
c) tent nad pokładem - zrobić szkielet, w osi okrętu rozciągnąć drut, na drucie udrapować zrolowane płótno tenta.
Na razie zaczęłam robić konstrukcję tentu nad pokładem:

Na niektórych zdjęciach widać też brezent wokół relingów dział - chyba nie chcę go robić, ale jeszcze pomyślę.
Uff. Na dzisiaj to chyba tyle.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
23-03-11 08:51  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cytat: "jednostka na kotwicy zazwyczaj utrzymuje się dziobem pod wiatr"

Twój torpedowiec jakoś bokiem stoi - kotwica rufowa?, czy co?

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
23-03-11 08:52  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Kasiu ,samolocik nie powinien stać na pływaczkach?reszta piękna,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
23-03-11 08:53  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ostoja - nie. On się kończy ustawiać wzmiankowanym dziobem pod wiatr.
Zastanawiałam się, czy fal nie zrobić idealnie prostopadle, ale jakoś mi się to nie podobało. Tak po babsku: nie bo nie.
Strzeliłam jeszcze jednego babola - na fali okręt powinien choć trochę kołysać się od dziobu na rufę, a przynajmniej z burty na burtę. Ja go ustawiłam na równej stępce. Niby może tak być, ale trochę zła na siebie jestem.
Edit: Marek - oczywiście, że tak. Samolocik jeszcze nie jest skończony, ma zlepiony jedynie kadłub i płaty.
--

Post zmieniony (23-03-11 08:54)

 
23-03-11 08:56  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Aaaa, to znaczy, że wiatr się zmienił akurat - chytre.

Marek, pływaczki na pewno będą jeszcze nie zrobione ale coś z tym rastrem na samolociku trzeba koniecznie zrobić.

--

Post zmieniony (23-03-11 08:57)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024