FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
21-06-11 15:05  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ok, tylko skąd sie wzieło określenie "redukcyjne"? Od faktu "zmniejszania" obiektu rzeczywistego?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-06-11 16:39  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ja rozumiem "modelarstwo redukcyjne" jako wierne odtwarzanie rzeczywistości. Słowo kluczowe to "wierne". Czyli: skoro obiekt wyjściowy był pomalowany farbą w odcieniu X, to moim modelarskim obowiązkiem jest jak najdokładniej ustalić, jak ów odcień wyglądał, i tak właśnie model pomalować. Moje osobiste rozumienie "modelarstwa redukcyjnego" nie dopuszcza np. tego, o czym pisze Łosiu, czyli "oszustw malarskich". Tak samo, jak nie dopuszcza zamontowania 6 dział na jednostce, która tych dział miała 8. I idąc dalej - śrub z łbem sześciokątnym, gdy w realu były ośmiokątne.

Modelarzem stricte redukcyjnym jest np. Andrzej Ziober, budujący wewnętrzne elementy konstrukcyjne ogona śmigłowca, których po zamknięciu bryły i tak nie będzie widać.

Mnie tego rodzaju podejście nie interesuje, mnie interesuje podbarwione emocjami opowiadanie historii, czyli uwypuklanie tego, co MNIE wydaje się ważne, czyli takie rozkładanie akcentów, by oglądający widział i czuł to, co JA chcę mu pokazać, co DLA MNIE jest najważniejsze. Inaczej: interesuje mnie, by oglądający dał się poprowadzić za MOJĄ wizją zdarzenia.
Nie interesuje mnie obiektywizm, tylko subiektywizm. Dlatego nawet w podpisie wyraźnie to zaznaczyłam.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
21-06-11 16:51  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nie przesadzajmy - słowo "wierne" nalezy uzywać ostroznie. Pomalujesz farbą identyczną jak oryginał, ale i tak będzie kicha bo model jest z papieru/ropy i jest malutki ;-))

Model ma wyglądać identycznie jak oryginał (tylko malutki :-)) ) a własnie wg mnie rozjasnienie koloru sprawia ze model naprawde tak wygląda. Ale EOT, bo modelarstwo teoretyczne nalezy zostawić teoretykom ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
21-06-11 16:52  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Dziekuje, ale mi chodzi o cos innego- tzn skad sie wzieło samo słowo "REDUKCYJNE" w określeniu tego typu hobby, tzn że niby co ono ma określać, tzn że co jest niby REDUKOWANE? ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-06-11 17:05  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

redukcja: zmniejszenie, ograniczenie. Pewnie w tym sensie że zmniejszasz obiekt rzeczywisty. Kiedys modele dzieliło się na kategorie rc, sylwetkowe, blokowe, latające, pływające i redukcyjne (i pewnie jakieś inne). Cechą redukcyjnych było to że się "nie ruszały" i były wierną, aczkolwiek pomniejszoną repliką oryginału.

Wszystkie modele plastikowe i kartonowe to były modele redukcyjne, a ich uszczególowienie było zależne od umiejętności i cech materiału. Tylko teraz niektórym odbija i wprowadzają podział na modele plastikowe redukcyjne i jakieś inne, ale to wg mnie wynika z wybujałego ego niektórych modelarzy, którzy chcą żeby ich modele (wg nich lepsze od innych) były dodatkowo wyróżnione.

--

Post zmieniony (21-06-11 17:06)

 
21-06-11 17:07  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Przywołałaś tu Andrzeja Ziobra. I słusznie bo jeśli jego dzieła nie są modelarstwem redukcyjnym to już nie wiem co mogło by nim być.
Jednak sam AZ wielokrotnie pisał o aspekcie iluzji, złudzenia czy wręcz "oszustwa" w modelarstwie redukcyjnym. Zwłaszcza w temacie malowania, czy ogólnie odtwarzania powierzchni modelu ( ślady eksploatacji, zabrudzenia, warunki ekspozycji obiektu itp ).
Wszystko zależy od ZAMIERZONEGO przez modelarza EFEKTU.

Ja w każdym razie żadnej sprzeczności tu nie widzę.
Ostatecznym sędzią zawsze będzie oglądający model "widz".

I zapewniam cię, że u mnie swój zamierzony efekt osiągasz.
Mnie się twoje "historie" podobają :).

Czekam na ciąg dalszy "Platfusa".

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
22-06-11 08:04  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Platfus się robi, o czem uprzejmie donoszę.
Dziś zainicjowałam "Operację Dymowyje Truby", znaczy się kominy zaczęłam stawiać. Póki co same "tutki", jeszcze nie uzbrojone w opaski, kratownice, odciągi ani rury parowe.
Pierwszą trubę pomalowałam jasnym, niemal piaskowym żółtym w odcieniu zbliżonym do tego, jaki ostatecznie zamierzyłam; pozostałe trzy ciapnęłam podkładową ostrą żółcią, tzw. słoneczną. W realu różnica jest tzw. porażająca, na zdjęciu nie widać nic. Trudno.

Postawiłam też kilka kolejnych pudełeczek na pokładzie. Szczególnie uradowały mnie dwie wąskie chałupki na pokładzie dziobowym, które identyfikuję jako okrętowe toalety:

Na prawej burcie - oficerska, pojedyncza, bliżej lewej - marynarska, cztery stanowiska ;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
22-06-11 10:32  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Cytat: "bliżej lewej - marynarska, cztery stanowiska ;)"

To jest trochę niebezpieczne, tam może się lęgnąć zarzewie buntu załogi. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-06-11 10:37  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Nie mów im tego, plizzz, nie mów im tego głośno...!

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
24-06-11 08:23  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zabawiałam się przez minione dwa dni architekturą okołokominową, znaczy się fajki sklejałam. Chcę dokończyć kominy - zostały mi jeszcze rury parowe, syrena, kładki pomiędzy kominami, dwa świetliki na pokładzie - i wziąć się za odciągi. Potem mostek.
Dorobiłam też trapy w zejściówkach pokładowych (nie widać ich chyba), kilka kolejnych chałupek na pokładzie, dwa kibelki. Tym razem podoficerskie, dwustanowiskowe ;)

W całości okręt wygląda dziś tak:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 12Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024