FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 55 z 73Strony:  <=  <-  53  54  55  56  57  ->  => 
07-04-16 09:42  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wiatrowice mają raczej dobre wymiary, ustaliłem je na podstawie zdjęcia z miarką. To poręcz jest około 3-4 mm za nisko, ale nie mam możliwości tego poprawić, bo taka wysokość wynikła z położenia innych elementów i rur. Jeżeli jakiś element na kotle wcześniej zrobiłem ciut niżej, niż to jest w prawdziwym parowozie, to następne też musiały być niżej. Jak się zrobił z tego łańcuszek, to ostatnia w ciągu poręcz ma największe odchylenie w położeniu. Ale to już jest taka przypadłość wynikająca z tego, że przy budowie modelu nie posługiwałem się planami tylko zdjęciami, a te trochę przekłamują, z powodu perspektywy, faktyczne położenie i wymiary, a dodatkowo większość wymiarów ze zdjęć brałem "na oko". No cóż, pozostaje mi tylko się załamać i nie robić więcej tego modelu lub rzucić się na jakieś druty:)

Viking_BB, na pewno przez drzwiczki jest łatwiejszy dostęp, ale konstruktorzy parowozu Pu29 nie mieli kiedy zrobić poprawek w projekcie i wprowadzić ich do produkcji, bo zostały zbudowane tylko 3 takie parowozy.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
07-04-16 10:23  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

A ja to jestem pewien, że Mariusz zrobił specjalnie te wiatrownice ciut za wysokie, żeby koledzy mogli sobie na czymś pojeździć i podyskutować :-) Nie wierzę, że Mariuszowi coś umknęło. To wszystko zostało PRECYZYJNIE zaplanowane :-)
Mariusz. Ja za dużo się nie wypowiadam przy Twoich relacjach bo jeśli chodzi o parowozy to jestem na pierwszym stopniu wtajemniczenia tzn rozróżniam co jest parowozem a co nie jest a oglądając Twoje relacje i zdjęcia to za każdym razem zatyka mnie i nie wiem co powiedzieć a co dopiero mówić o pisaniu. Dla mnie jesteś niedościgłym wzorem :-)
Czekam na Twoje kolejne relacje tak jak na relacje Mrówki z budowy pojazdów pancernych, z zapartym tchem i wywieszonym jęzorem jak mój pies.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 
07-04-16 11:59  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Ponieważ akurat mam pod ręką starodawne przyrządy kreślarskie z wiadomego powodu : ) to pozwoliłem sobie przyłożyć 50 cm linijkę do ekranu monitora do zdjęcia nr 7, pierwsze po lewej stronie w drugim rzędzie z postu Precyzyjnego z dn. 06 - 04 -16 z godz. 13:39. Krawędź linijki umiejscowiłem na wysokości krawędzi dachu lokomotywy co dało wynik, że wiatrownica na tym zdjęciu wystaje 6 mm nad tą krawędź.
Podobną czynność wykonałem na zdjęciu prawdziwego parowozu wykorzystując zdjęcie Mavericka33 z dn. 07- 04 -16 z godz. 00:01 co dało wynik, że górna krawędź wiatrownicy pokrywa się z krawędzią dachu lokomotywy.

Jeżeli chodzi o czerwoną poręcz to na tym samym zdjęciu modelu znajduje się ona 4 mm poniżej krawędzi dachu, a na zdjęciu prawdziwej lokomotywy jest to 3,5 - 4 mm, czyli wynika z tego " dochodzenia" do prawdy, że to jednak wiatrownice są za wysokie.

Dokonałem jeszcze dodatkowego porównania, a mianowicie wykonałem podobne czynności w stosunku do parametru - górna krawędź wiatrownicy vs górna krawędź kotła, no tego okrągłego walca lokomotywy : ) i wyszło mi, że na zdjęciu modelu krawędź wiatrownicy jest poniżej krawędzi kotła 2 mm, a na zdjęciu loko 4 mm.

Post zmieniony (07-04-16 12:06)

 
07-04-16 12:34  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Halogen wszystko pięknie wymierzyłeś, tylko jest jedno ale. Model jest w skali 1:25 i przy robieniu zdjęcia jest całkiem inna perspektywa niż przy robieniu zdjęć prawdziwego parowozu. Model jest zazwyczaj fotografowany od góry, a oryginał z pozycji stojącego fotografa, czyli raczej od dołu.

A na dowód, że zdjęcia przekłamują wymiary i wzajemne położenie masz poniższy fragment ogólnego planu zestawieniowego parowozu Pu29. Są to oryginalne plany konstrukcyjne, pochodzące ze strony http://www.naukaipostep.pl/archiwum_techniki/archiwum_techniki/, a więc jak najbardziej wiarygodne.

Ty piszesz, że na podstawie przyłożonej linijki stwierdziłeś, że górna krawędź wiatrownicy jest na zdjęciu prawdziwego parowozu na tej samej wysokości co dolna krawędź dachu. Według planów konstrukcyjnych jest jednak inaczej - krawędź wiatrownicy (dłuższa linia), jest sporo powyżej krawędzi dachu (krótsza linia z lewej strony).



Tak jak napisałem, większość wymiarów jest branych "na oko", bo nie dysponowałem planami (poza kilkoma ogólnymi ze strony www.naukaipostep.pl), więc mogło się zdarzyć, że nie jest to na 100% zgodne z oryginałem.
Endrju, jak na to wpadłeś ? Oczywiście, że to wszystko było zamierzone i zaplanowane, żeby zrobiła się dyskusja jak w galerii http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=308703&t=308703&filtr=0&page=1

Temat dyskusji: czy można robić model jak nie dysponuje się szczegółowymi planami tylko na podstawie zdjęć ? :)

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
07-04-16 13:11  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Wystarczy, abyś przyłożył linijkę do górnej krawędzi wiatrownicy i zobaczysz jak jest - tylko ty masz model do dyspozycji. Patrząc na zdjęcia modelu i prawdziwej lokomotywy, które porównałem wydaje się, że pod względem perspektywy są porównywalne.
Pokazujesz model - ktoś dostrzegł nieścisłość i jest wymiana poglądów, no chyba to normalne, nikt ci nie wyszukuje błędów na siłę.

Jest tylko jedno ale, narysowałeś grube linie, a na zdjęciach widać, że między dolną krawędzią dachu, a górna krawędzią okna jest przestrzeń boku budki maszynisty, a na planach jakoś tego nie widać , być może gruba krecha to zasłania ?
Jak za pewne wiesz plany planami, a ostateczny wygląd parowozu mógł się różnić, mogły powstawać jakieś zmiany konstrukcyjne, stąd zdjęcia oryginału są chyba bardziej wiarygodne.
Jeżeli rzeczywiście jest różnica to wymiana wiatrownic nie jest chyba jakimś problemem ?

Post zmieniony (07-04-16 13:29)

 
07-04-16 13:25  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Halogen podyskutować można tylko nikt naprawdę nie jest w stanie stwierdzić jak było naprawdę. Może zdjęcia przekłamują, może w produkcji parowozu zmienili coś i wyszło inaczej jak na planach, a stanu obecnego parowozu w skansenie nie można brać w ogóle pod uwagę, bo dużo elementów zostało zamontowanych na potrzeby wystawowe skansenu, także i wiatrownice. Te obecne nie mają z boku otworu, a w czasie służby były z otworami. Więc dyskusja jest o tym, co być mogło, a nie jest, na podstawie czegoś, czym nie dysponujemy, żeby to sprawdzić.

Poniżej masz inne zdjęcie prawdziwego parowozu, także ze strony www.naukaipostep.pl.
Zaznaczyłem na czerwono prostą cienką linię równoległą do górnej krawędzi wiatrownicy i z tego zdjęcia jasno wynika, że ta krawędź jest jednak wyżej niż krawędź budki.


--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
07-04-16 13:38  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Sorry dokonałem aktualizacji nie wiedząc, że w tym czasie wykonałeś nowy wpis.

Wydaje mi się, że zaczynamy powoli dochodzić do absurdalnej sytuacji, bo jakakolwiek uwaga o pokazywanym modelu na forum inna niż zachwyt sprowadzana jest do jakiejś niestosownej czynności.

Post zmieniony (07-04-16 13:41)

 
07-04-16 13:51  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Nikt tak nie napisał, że tylko się można zachwycać. Pokazuję tylko, że nie można wierzyć zawsze zdjęciom. Napisałem też, że z powodu braku planów i brania wymiarów "na oko", na podstawie zdjęć (którym nie można wierzyć), mogłem zrobić jakiś błąd w wymiarze. I cała dyskusja zmierza tylko do tego, że model jest wizją jego autora jak to mogło wyglądać w rzeczywistości, co nie znaczy, że to jest w 100% zgodny z oryginałem i nie ma w nim błędów.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
07-04-16 14:23  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Przypominam tylko dla porządku, że sugestia o zbyt wysokich wiatrownicach nie była mojego autorstwa, ja tylko całkowicie przypadkiem sprawdziłem na podstawie tego co widać w tym temacie, czy tak MOŻE być.
Według mnie ta linia czerwona jest poprowadzona nieprawidłowo, ale dajmy sobie spokój.

Tak wygląda zdjęcie z planów http://www.simp-poznan.pl/dokumentacja-maszyn-i-urzadzen/archiwum-techniki/parowozy.html bez tych grubych linii, które narysowałeś .
Na pierwszej stronie tej relacji jest zdjęcie, gdzie jest tak jak na planach krawędź dachu równo z górną krawędzią okien.
Natomiast w modelu jak i na zdjęciu parowozu z czerwoną linią między krawędzią okna i dachu jest jeszcze ściana boczna budki parowozu.

Post zmieniony (07-04-16 16:26)

 
07-04-16 16:47  Odp: [R] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz, czyli metr szczęścia - NOWE FOTKI
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Halogen, nie chodziło mi o udowodnienie kto ma rację, a kto nie, tylko o przedstawienie źródeł, dlaczego zrobiłem to tak, a nie inaczej. I nie piszę też, że robię wszystko bezbłędnie, bo poręcz jest trochę za nisko. Skoro wywiązała się dyskusja, to zaprezentowałem po prostu swoje stanowisko. Gdyby wszyscy mieli takie same zdanie, to dyskusja byłaby niepotrzebna.

W tym parowozie było tyle przeróbek, że inaczej wyglądał, przed wojną, inaczej w trakcie służby, a całkiem inaczej obecnie w skansenie. Przy czym obecna wersja, odbudowana na potrzeby skansenu, jest najmniej wiarygodna i tylko w jakimś procencie przypomina parowóz z dawnych lat. Tak więc błądzę trochę po omacku, coś zrobię na podstawie jednego zdjęcia, a po jakimś czasie ktoś zamieści w internecie inne zdjęcie, gdzie dany element wygląda inaczej.

Podsumowując, jestem wdzięczny Wam za wszystkie komentarze, także te "bez zachwytu". Nie zawsze mogę poprawić zauważone błędy, bo musiałbym przerobić pół modelu, a generalnie to ja jestem leniwy i jakbym miał z tego powodu robić model o rok lub dwa dłużej, to by mi się nie chciało. Ale jak da się coś szybko poprawić, dzięki Waszym uwagom, to to robię.


--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 55 z 73Strony:  <=  <-  53  54  55  56  57  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024