FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
16-04-09 11:00  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Tym razem nieco mniej zdjęć, choć pracy było naprawdę dużo.
Prawie gotowe turbiny. Prawie, gdyż wszystko złożone na sucho. Łopaty wyglądają na krzywe i niesymetrycznie rozłożone i takie są :-). Po rozcięciu okazało się, że retusz linii nacięć jest praktycznie niemożliwy (czytaj ogromnie trudny), zatem pomalowałem całość rozrzedzoną niebieską farbą. A i tak widać gdzieniegdzie prześwity. Ale to trzeba się mocno przybliżyć i ustawić pod odpowiednim kątem, co w gotowym modelu nie będzie takie proste ;-) Turbiny nabite na kijek do szaszłyka - bez niego cała konstrukcja jest niezmiernie delikatna i podatna na rozerwanie. Już po finalnym zamocowaniu postaram się uporządkować nieco rozłożenie pierścieni i samych łopat.




I jeszcze 2 potężne rury. W zbliżeniu widać spasowanie projektu. Można wycinać i kleić w ciemno, bez przysłowiowego "trzy razy przymierz, raz sklej".



--
pzdr
Kemot

 
17-04-09 08:49  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

No i skończyło się rumakowanie…

Wczoraj niewiele udało się skleić, gdyż natrafiłem na wiele problemów podczas budowy kolejnego elementu.

===============================================
W modelu na jednym z arkuszy znalazłem malutką erratę dotyczącą 2 części, w tym przedstawionych poniżej podpór podestu. Tak więc opisanego poniżej błędu w zasadzie nie ma (pod warunkiem ze się zauważy powtórzone części na arkuszu).
================================================

Na początek podpory pod podest. Wyjaśniam od razu, że podest powinien być delikatnie zagłębiony (tak wywnioskowałem ze zdjęć renderingu na stronie Thomasa Pleinera). Nic to, wykonałem inną podstawę, wg mnie bardziej stabilną.



No to dalej, żółty element firmowany przez Siemensa. Praktycznie tylko sam korpus był OK (choć nie do końca, bo nie chciał się zmieścić w podłodze i musiałem lekko przyciąć czołową ścianę). Konstrukcja szkieletu jakoś do mnie nie przemawia. Na zdjęciu już mocno przerobiona, ale chyba ją całkowicie wyrzucę.



Jeszcze tutaj nie widać dwóch profili o przekroju prostokąta, gdzie musiałem zamalowywać białe pole bo nie wiem co tam przykleić. Chyba najsłabszy punkt modelu jak do tej pory. Mam nadzieję, że ostatni.

--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (17-04-09 13:52)

 
20-04-09 10:47  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Weekend to ostatnio u mnie wzmożona praca przy elektrowni, więc w poniedziałki można się spodziewać jakiś nowości.
Po pierwsze, zakończyłem prace z urządzeniem Siemensa. Po głębszej analizie zdecydowałem się na dodanie podpory pod korpus (w opracowaniu przygotowany jest on do zdejmowania)



Dalszy etap budowy dotyczył suwnicy z potężną wyciągarką, docelowo do zamontowania na szynach przy ścianach budynku. Postanowiłem przy tej okazji przećwiczyć metodę zaginania elementów, w której od wewnętrznej strony elementu nożykiem nacina się trójkątny rowek w miejscu gięcia. Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony uzyskanymi rezultatami. Konstrukcja jest sztywniejsza niż przy rozcinaniu części na pojedyncze ściany. Nie trzeba retuszować. Jedyna trudność, to idealne wyznaczenie miejsca gięcia.



Niestety natrafiłem na kolejny zonk. Podest na jednym z ramion suwnicy jest sporo za krótki. Przejrzałem odpady materiałów z budowy i doszukałem się czegoś, co troszkę przypomina strukturą brakujący podest. Po jednej stronie suwnicy wyciąłem niebieskie włazy i pozostawię je otwarte.



Zaczęła się też miniaturyzacja ma maxa w modelu. Ponieważ ten fragment będzie dobrze widoczny nie odpuściłem i wykonałem barierki z drucika (w opracowaniu był to element z zaczernionymi polami). Drabiny pozostawiam takie jak są. Jest ich zbyt wiele w modelu, w tym część namalowana. Nie będę tego zmieniał. Dodam jeszcze, że kratkowane podesty będą miały barierki (jeszcze ich fizycznie nie mam, dlatego części nie są posklejane w kompletną całość.



Poniżej fragment wózków mechanizmu wyciągarki i sama wyciągarka. Przy ogromnych powierzchniach poprzednich części aż dziwnie sklejało się takie detale.



Niedziela upłynęła przy budowie budynku reaktora. Zanim zabrałem się do pracy sporo uwagi musiałem poświęcić analizie rysunków i przekrojów. O wielkości tej budowli świadczy jedno ze zdjęć. W sumie większych kłopotów nie miałem. Pierścienie wzmacniające całą konstrukcję wymagały lekkiego doszlifowania. Górny podest, pomalowałem cały na niebiesko-zielony kolor. Czasza przykrywająca reaktor będzie wykonana tylko we fragmencie i było by widać białe pola, w dodatku oznakowane numerem części do przyklejenia. Zbliżenie na górną wewnętrzną ścianę, jeszcze bez retuszowana. Tutaj miałem spore problemy ze spasowaniem wzajemnym pionowych linii (po prostu trzy fragmenty ścian, stanowiące całość, przy wklejaniu do środka są za duże i linie rozjechały się conieco).



--
pzdr
Kemot

 
20-04-09 11:13  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Kemot napisał:

> Postanowiłem przy tej okazji przećwiczyć metodę zaginania
> elementów, w której od wewnętrznej strony elementu nożykiem
> nacina się trójkątny rowek w miejscu gięcia. Muszę przyznać, że
> jestem mile zaskoczony uzyskanymi rezultatami. Konstrukcja jest
> sztywniejsza niż przy rozcinaniu części na pojedyncze ściany.
> Nie trzeba retuszować. Jedyna trudność, to idealne wyznaczenie
> miejsca gięcia.


Mógłbyś troszke rozwinąć temat? Bo nieustannie poszukuję łatwej i skutecznej metody na idealne zaginanie ostrych krawędzi.
Teoretycznie wiadomo co i jak, ale praktyka może nastęczać trudności. Ja do tej pory nie nacinałem tylko dość mocno nagniatałem (paginowałem) od niezadrukowanej strony ostrym końcem takiego niby-cyrkla. Powstaje dość wyraźny rowek, część się ładnie i bez załamiań zagina, przynajmniej przy kącie 90 st.. Efekt chyba podobny, za to łatwiejszy do wykonania niż nacinanie.
Ciekaw jestem czy różnica tych dwóch metod jest aż tak znacząca, żeby się męczyć z nacinaniem?

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
20-04-09 11:16  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Karton, jakość druku i kolorystyka piękne. Do tego czystość i dokładność sklejania - poczekam aż zobaczę na wystawie i pewnie sobie kupię bo bardzo mi się podoba.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
20-04-09 11:36  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Mała Mi, ja to robię trochę po partyzancku.
Igłą lub nożykiem zaznaczam linię gięcia. Potem już po niezadrukowanej stronie nacinam z wyczuciem karton. Linijkę przesuwam na oko względem zaznaczonej linii (raz w 1, raz w 2-gą stronę - ciężko powiedzieć o ile, "na oko" - ale będzie to jakieś 0,1-0,15mm. Można troszkę też przy nacinaniu przechylić nożyk pod kątem (raz pod linijkę, a raz od linijki), aby cięcie tworzyło trójkąt. Na koniec, od linijki, wyskrobuje odwróconym go góry ostrzem olfy papier. Jak za mało nacięte to po prostu da się to zeskrobać kilka razy przeciągając (oczywiście z wyczuciem) nożykiem.

Pokazałem wcześniej skalę modelu, może teraz mały fotomontaż jak ściany reaktora komponowały by się z Aurorą. Po prostych obliczeniach wynika, że teoretycznie krążownik mógłby przepłynąć przez środek mając jeszcze troszkę zapasu nad masztem i pod stępką.



pzdr
Kemot

Post zmieniony (20-04-09 12:37)

 
23-04-09 18:06  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kilka ostatnich dni poświęciłem wykonaniu wewnętrznej ściany budynku reaktora. Wcześniej jednak zdjęcie dwóch elementów stanowiących obudowę dla 4 zbiorników. Elementy jeszcze bez barierek. Przez mniejsze otwory w ścianach będą poprowadzone rury.



Konstrukcja ścian wewnętrznych już na etapie analizy rysunków wywoływała obawy o spasowanie i finalne ładne sklejenie części.



Zanim skleiłem szkielet postanowiłem wpasować jego dolny fragment w przygotowane wcześniej pierścienie ścian. Okazało się, że tekturowe wzmocnienia są zbyt duże. Początkowo zabrałem się za szlifowanie, jednak okazało się, że szybciej będzie obciąć nożyczkami półksiężyce 64b (prawie 1 mm każdy). Ciężko wskazać przyczynę tej niedokładności. Albo przy projektowaniu nie uwzględniono grubości kartonu, albo podczas sklejania ścian (a raczej ich wycinania – konkretnie miejsc łączenia ze sobą poszczególnych oklejek) popełniłem błąd, który nakładając się na siebie spowodował wspomniane problemy. Generalnie zmuszony byłem do zmniejszenia zewnętrznego obrysu części 64b jak również pionowych wzmocnień 64a. Dodatkowo podłogę od lewej strony wzmocniłem 1mm pierścieniem własnej konstrukcji.



Nie kleiłem jednak w kolejności jak w instrukcji. Obawiałem się, że jak zmontuje cały szkielet (nawet pomniejszony) będzie kłopot z nasunięciem ścian. Dlatego też w pierwszej kolejności zamocowałem ścianę wewnętrzną, potem przykleiłem pionowe i następnie poziome wzmocnienia (niestety nie mam zdjęcia z tego etapu). Na tak przygotowany element nasunąłem ścianę zewnętrzną. Końcówka to uzupełnienie górnej części pierścienia ścian (elementy musiałem trochę poprzycinać z długości). Na koniec pozostaje jeszcze wykonanie delikatnego retuszu miejsca łączenia na samej górze. Akurat na zaprezentowanym zbliżeniu wszystko jest OK., lecz są miejsca, gdzie papier się troszkę skosmacił i po wyrównaniu wymaga podmalowania (ten fragment będzie akurat dobrze widoczny).



ps. wiem, że te zdjęcia to praktycznie w kółko to samo – białe pierścienie, ale taki fragment budowy modelu. Myślę, że już w następnym poście relacja nabierze kolorów i ciekawszych kształtów.

--
pzdr
Kemot

 
24-04-09 19:09  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam.
Dziś tylko króciutko, otrzymałem wycięte laserowo elementy i musze się nimi pochwalić. Najpierw relingi (choć tutaj w zasadzie bardziej pasuje terminologia barierki) – podwójne dla skali 1:400 – pasują idealnie.
Zastosowałem też drabiny 2mm x 1,4mm – też pasuje bardzo dobrze. A przynajmniej wygląda to zdecydowanie lepiej niż płaskie kartonowe paski.



I na deser, zbliżenia kratownic hali. Jestem mega zadowolony. Krzywizna mniejszej kratownicy to wina optyki aparatu.



--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (24-04-09 19:11)

 
27-04-09 09:33  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Planowałem, że w weekend ukończę budowę wnętrza hali. Rzeczywistość jednak okazała się bardzo brutalna. Czas jaki potrzebny jest do wklejenia (niby już gotowych) podzespołów hali jest naprawdę duży. Zaczynam powątpiewać, czy uda mi się model skończyć do 6 czerwca (pomimo, że praktycznie cały dostępny czas poświęcam pracy nad elektrownią).
Ale do rzeczy. Wkleiłem ściany wewnętrzne elektrowni do zewnętrznej bryły. Ogromnie skomplikowana operacja. Chyba jednak można było opracować to inaczej. Pogrubione ściany powinny być sklejane najpierw ze sobą a potem z tego tworzona konstrukcja budynku (oczywiście to moje przemyślenia odnoście projektu – tutaj, w modelu, nie można było tak postąpić, gdyż zmiana grubości elementów pociągnęła by za sobą wiele innych korekt).
Generalnie jednak udało się wkomponować wszystko na sucho, a potem wciskałem klej między ściany i sklejałem je ze sobą.



Teraz przyszedł czas na konstrukcję stalową. Najlepiej byłoby to wklejać jeszcze przed połączeniem ścian razem, ale obawiałem się, czy uda mi się takie dwie bryły wcisnąć jedna w drugą (ściany stały by się sztywne, bez możliwości wyginania).
Z pozoru prosta czynność wklejania płaskowników pochłonęła ogromne ilości czasu. W międzyczasie (prawie cała sobota) przygotowałem wycięte laserem kratownice.



Podczas pasowania pionowych podpór okazało się, jedna grupa ażurowych części jest lustrzanym odbiciem rysunku na ścianie. Szkoda, że tego nie zauważyłem wcześniej, gdyż przygotowując obrys do laserowego cięcia mogłem to poprawić. Teraz tuż przy brzegu wstawiłem 2 zapasowe podpory z sąsiedniej ściany a dalej – te wolnostojące będą niestety z odwróconym układem szczelin. Prawdę mówiąc, wszystkie ażurowane podpory mają błędy. Te które widać na zdjęciu wklejone w komplecie nie powinny mieć niewielkiego wpustu. Drugie z kolei, jak wcześniej wspomniałem powinny mieć odbicie lustrzane. Niestety zaczyna tych błędów przybywać...



Ostatnie zdjęcie to zamocowany na miejscu zbiornik. Ten kratkowany podest też kompletnie nie pasował (rozstaw otworów).



--
pzdr
Kemot

 
28-04-09 11:21  Odp: [R] Elektrownia atomowa 1600MW
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Trwa doposażenie głównej hali. Na początek ochronna barierka. W tej „czarnej dziurze” będzie jeszcze widoczny tunel z małym podestem. Być może uda mi się też „otworzyć” drzwi w zewnętrznych ścianach budynku prowadzące do tego tunelu (na przestrzał) – szkoda tylko że wcześniej tego nie zauważyłem, jak wycinałem ściany, teraz trzeba będzie ciąć na gotowym budynku.



Również komplet turbin z dodatkami wreszcie na miejscu. Cała operacja była troszkę skomplikowana, gdyż wszystko umocowałem na jednej osi, zatem trzeba było wklejać 3 turbiny na raz.



--
pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024