FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
30-08-10 00:37  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Rutek napisz prosze jak wycinasz WPS. bede wdzieczny.
Swietna robota!
Pozdrawiam.

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
30-08-10 03:13  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dziadek,
Dzięki serdeczne. Miło mi słyszeć taki komentarz. Twoim projektom również niczego nie brakuje.

air_22,
Podejrzewam, że chodzi ci o to czy wycinam przed, czy po uformowaniu części. Otóż wycinam przed, kiedy część jest jeszcze w płaskiej postaci. Jeżeli zaś chodzi o technikę, to zwyczajnie wydziobuję nożykiem. Miejsca trudne do wydziobania, tam gdzie pozostają odrobinki papieru za linią, obrabiam papierem ściernym po uprzednim nasączeniu krawędzi klejem CA. Zdarza się również, że taką niedokładnie wyciętą krawędź zwilżam lekko wodą i niedokładności przepycham na drugą stronę kartonu. Tworzy się w ten sposób po drugiej stronie kartonu kołnierz, który odcinam płasko ustawioną żyletką. Taką operację wykonuję zwłaszcza w miejscach gdzie nie mam dostępu papierem ściernym, czyli np. w wewnętrznych zakolach.

--

Post zmieniony (30-08-10 14:12)

 
02-09-10 00:21  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Chciałem przeprosić wszystkich czytających mój wątek za pomyłkę, która wkradła się do mojego postu na temat wypychania osłon na obwodzie okapotowania. Użyłem tam zwrotu „paginowanie „ jako określenie na wygniatanie linii. Zwrot ten jest niewłaściwy.

Właściwym określeniem na tłoczenie linii, bądź „rowkowanie” w kartonie jest : „bigowanie”

źródła:

http://www.sjp.pl/paginowanie
http://introbook.info/slownik.htm#Rowkowanie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bigowanie

Pozwoliłem sobie naprawić ten błąd we wspomnianym poście.

--

 
14-09-10 15:38  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

21 części do przodu i jest kadłub w wersji podstawowej. Nie jestem do końca zadowolony niestety. Jeżeli kiedykolwiek będę jeszcze miał szansę budować model samolotu, to na pewno zdecyduję się na pod poszycie, tak jak robi to w swoich modelach Marcin G. Lewa strona wygląda chyba trochę lepiej niż prawa. Nie mam co prawda krowich żeber ale dwa małe zapadnięcia są niestety. Myślę, że pod poszycie wyeliminowałoby ten problem. Kilka miejsc będę musiał również odrobinę wyretuszować po lakierowaniu.

Kolejny etap to wyposażenie kadłuba we wszystkie drobiazgi. W tym blachy, które w P11 były założone na poszyciu odstając od niego swoją grubością. W tej chwili mam w ten sposób naklejone dodatkowo „blachy” grzbietu za zagłówkiem i kawałek listwy nad numerem samolotu i symbolem eskadry na prawej burcie (pierwsze zdjęcie).

Dwa pierwsze duże zdjęcia działają również jako miniaturki.







Pozdrawiam!
Piotr

--

 
14-09-10 20:10  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Witam,
Może to trochę nie na miejscu, ale, jako że po raz pierwszy odzywam się w jednej z Twoich relacji, pozwolę sobie na początku wyrazić uznanie i podziękować za dotychczasowe wrażenia, jakie dostarczają Twoje modelarskie dokonania. To co mnie w nich najbardziej uderza, to jakaś delikatność Twoich modeli. Sam nie wiem jak to nazwać – ale jest w nich coś subtelnego i nieuchwytnego. To coś powoduje, że można się na ich zdjęcia gapić i gapić i gapić…
Ale nawet mimo tego zagapienia, ja dalej nie widzę tych zapadnięć, o których piszesz. To niesamowite, ale wygląda na to, że potrafisz zrobić nawet to, czego nie widać:). Jeśli jednak rzeczywiście one są (wszak nie wypada Ci nie wierzyć), to może nawet zadziała to jeszcze na plus tego modelu dodając mu jeszcze jedną nutkę oryginalności – na samolotach się nie znam, ale chyba podobne zapadnięcia na poszyciach samolotów w przyrodzie też występowały. Wiem, że może to marne pocieszenie, ale w tak subtelnym ujęciu - właściwie niewidocznym - to naprawdę nie wada.

Pozdrawiam
Mariaszek

 
16-09-10 15:57  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
Piotrze mam pytanko - czy ten gotowy element kadłuba lakierowałeś może lakierem matowym czy ten wygląd na zdjęciach wygląda tak po zagruntowaniu wcześniej wycinanki lakierem nitro tak jak pisałeś - a moje pytanie związane jest z wykonaniem łączeń segmentów są wręcz niewidoczne bardzo mi się to podoba i nie wiem czy jest to efekt lakierowania, wykonania zdjęć czy może czegoś innego jak możesz napisz kilka słów. Co do twojej pracy to ja tam żadnych zapadnięć nie wildze a wzrok mam dobry hihi model pierwsza klasa …
Pozdrawiam…

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
01-01-11 21:44  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Bardzo przepraszam za tak długą nieobecność. Sprawy prywatne niestety uniemożliwiają w dużym stopniu pracę przy modelu i czynne udzielanie się na forum.

Przepraszam, że do tej pory nie odpowiedziałem na zadane mi pytania.

Mariuszek,
Dziękuje za komplementy pod adresem mojego modelu. Cieszę się, że może się podobać to co robię. Zapadnięcia są widoczne bardziej w rzeczywistości. Na zdjęciach też je widzę, na pewno bardziej niż Wy. Z tej prostej przyczyny, że wiem gdzie są. Jeżeli nawet są w miejscach gdzie mogły by być w rzeczywistości, to i tak źle, bo przecież nie zostały zamierzone. W takim układzie świadczą tylko negatywnie o modelarzu.

Dziadek,
Model nie jest jeszcze tak naprawdę lakierowany. Jedynie wstępnie – roboczo. Łączenia segmentów tam gdzie się odrobinę rozjechały są wyretuszowane średnio gęstym klejem cyanoakrylowym i wyretuszowane farbką. Zresztą nie wszędzie jeszcze te poprawki zrobiłem. Popatrz na łączenie pierwszego i ostatniego segmentu. Są potwornie widoczne. Ostateczne retuszowanie tych miejsc mam zamiar zrobić po końcowym lakierowaniu.

Można by powiedzieć, że „Nic się nie klei” To wcale nie modelarskie powiedzenie, ale pasuje idealnie do tego co się dzieje z moim modelem w tej chwili. Zlepiłem co prawda stery i stateczniki, ale jak na trzy i pół miesiąca to raczej cieniutko. Życie niestety skutecznie uniemożliwia poważne modelarskie zajęcia.
Wszystkie części poszycia stateczników i sterów, za wyjątkiem dolnej części steru kierunku, skleiłem w formę skorupek, kształtując i klejąc karton na O-glue (tutejszy BCG) . Tak uformowane skorupki dostały dopiero później swoje szkielety. Zanim je wkleiłem, na szkielety nakleiłem tekturki i wyszlifowałem je do właściwego kształtu, ale tylko tam, gdzie na poszyciu będą przyklejone imitacje łączenia blach poszycia. Te usztywnienia mają stanowić solidne podłoże pod tą częścią poszycia na którą będę przyklejał imitację łączeń blach.
Wszystkie miejsca łączeń kartonu gdzie były nadrukowane jakiekolwiek kreski oznaczające miejsca rozcięć kartonu w celu ułatwienia formowania, potraktowałem cyanoakrylem i wyszlifowałem tak aby te kreski zniknęły. Na koniec te miejsca otrzymały retusz oczywiście.
Cała ta zabawa nie wychodzi mi jeszcze tak jak bym chciał. Są lepsi w te klocki i sporo mi jeszcze do nich brakuje.
Pierwsze zdjęcia pokazują kolejne wcielenia statecznika pionowego. Na nim było najwięcej szlifowania i zabawy, więc na jego przykładzie pokażę cały proces. Miejsca malowane, w tak ogromnym powiększeniu wyglądają niestety tragicznie.




Kilka ujęć na całe stateczniki ze sterami. Będzie przy nich jeszcze sporo pracy zanim pójdą na kadłub, więc proszę o cierpliwość.




Tymczasem życzę wszystkim zdrowego, obfitującego w sukcesy modelarskie i nie tylko, Nowego Roku!
Piotr

 
01-01-11 22:48  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Bodek   

Sprawy prywatne niestety uniemożliwiają w dużym stopniu pracę przy modelu i czynne udzielanie się na forum.


No to udzielaj się biernie.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 
03-01-11 13:53  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie,no,nie jest tak tragicznie. Kolor podmalunku szczytu statecznika pionowego dobrany moim zdaniem bardzo dobrze,i tak naprawdę,to jak ktoś nie będzie wiedział,to na gotowym modelu się tego nie dopatrzy.
A oglądanie modelu pod lupą moim zdaniem jest wykonywane celowo, by koniecznie dopatrzeć sie jakiegoś malutkiego błędu, by można było powiedzieć : eeee, lipa, malowane...
Wykonywane zatem takiej oceny z nastawieniem na przemożną chęć znalezienia błędów w ładnie wykonanym modelu jest dla mnie "niezręcznością towarzyską"... ;-) ;D
Jedź dalej - dobrze Ci idzie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-01-11 16:13  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rutku piękna praca , a czy nie korciło Cię aby postarać się odwzorowac blachę falistą (chyba dobrze to nazwałem ) na statecznikach i sterach , miałem okazję oglądac model p.Andrzeja Latyńskiego i wspaniale się to prezentuje ,
http://www.modelarstwo.pl/index.php?cid=56&cc=gallery_show&content_id=2103&picture_id=9818
a widząc co potrafisz myślę że dasz spokojnie radę .
pozdrawiam Andrzej

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Relacje z galeriami
12412
1124
1265
11351
20380
1135.6
Scharnhorst
Takao
Yukikaze

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024