FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
24-11-08 10:28  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Rajkubie

Zarzut dotyczący sprawdzania wszystkich farb, wszystkicjh producentów ,czemu miał służyć ?

Wyobraź sobie, że maluję Pactrami , MM , Tamiyą i Vallejo . Zastanawiam się nad przejściem na Gunze. Wash robię olejnymi artystycznymi. Kiedyś dawno temu malowałem humbrolami i olejnyą MM . Jakiś stan wiedzy na ten temat mam. Ileś puszek farby kupiłem. Pactra jest najsłabszą z nich , niestey jest tania i to powoduje, że jest popularna . Jest też strasznie mało wydajna.

Ileś eksperymentów z farbami, rozcieńczalnikami , retrderami też robiłem. Zapowiadają się następne rozcieńczalnik do Gunze + farby Tamiya.

W swojej odpowiedzi odniosłem się do sforumułowania kolegi Romana. i pokazałem istniejące zagrożenia. Wierzę , że kolor na wycinance będzie OK , ale nie podobała mi się logika postępowania . Mam prawo mieć swoje zdanie

Koledze Romanowi za przywrócenie pierwotnej treści postu dziękuję.

--



 
24-11-08 11:17  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Chciałbym na koniec pokazać co zmusiło mnie do szukania własnego sposobu na dobór koloru.

Po prawej stronie (A) jest kolor olive drab ze strony podanej przez mario, taki sam jest na większości stron gdzie podają nawet wartości rgb i cmyk, po lewej stronie(B) kolory ze strony o malowaniu USA. Różnica jest spora. Nie wiem jak wam ale kolor A mi nie pasował, dlatego też farba pomogła mi się upewnić. Nie chcę pokazać że mario podał złą stronę tylko, że trudno oprzeć się wyłącznie na internecie. Gdyby wszystkie strony podawały te same wartości koloru olive drab na pewno bym nie szukał innego rozwiązania.


PS. Decyzja o ostatecznym kolorze zajęła mi pół roku czasu. Dlatego wierzcie że się starałem. Teraz wszystko w rękach chochlika drukarskiego:)
--

Pozdrawiam.
-----------------

Post zmieniony (24-11-08 12:03)

 
24-11-08 11:49  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ha!
A jednak miałem rację ;-) !
Widzicie,jakby mogło być spokojnie jak by pokazano białą surówkę ( czy tam sałatkę, czy cośtamcośtam ) ;-)
A poważnie:
Nigdy nie naprawialiście samochodu u blacharza?
Ja się w takiej sytuacji dowiedziałem,że dobranie farby po jej numerze to nie wszystko...
Ta która jest już na aucie z pewnością będzie się różniła od tej ( z tym samym numerem) z nowej puszki.Wszystko przezwpływy atmosferyczne i słońce działające na lakier.
No,chyba ,że zaliczyliście "dzwon" tuż na wyjeździe "nówką" z salonu...;-(

Zatem gorąca dyskusja nad jedynie słusznym kolorem malowania zawsze mnie bawi...

Więcej luzu...

Teraz proponuję ustalić , kto podejmuje się pierwszej relacji z budowy tego wyczekiwanego modelu ;-) ;P

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-11-08 12:45  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Romanie


Ja też nie uznaje internetu za jedyne źródło mądrości . Gdybyś napisał to tak jak w ostatnim poście słowa bym nie napisał. Napisałeś inaczej stąd moja odpowiedź. Jest to typowa sytuacja , związana z pisaniem na forach , ktoś używa sktótu myslowego i pisze w przekonaniu, że czytający będą wiedzieć o co chodzi. I to się zdarza.

Co prawda dalej mi się nie podoba koncepcja opierania się na kolorze z farby ( i to pactry ) , ale OK po rozszerzeniu twojej wypowiedzi pewne rzeczy stają się bardziej jasne .

Twoje poszukiwania w pełni rozumiem i wynikające z tego rozterki też .

Mariuszu

Czemu ma słuzyć to wołanie o " więcej luzu" .

Żadnych krzyków , żadnych bluzgów , kulturalna merytoryczna dyskusja na interesujący mnie temat. I co? . Też źle ? . Jakbym napisał " super miodzio" też byś mi napisał " więcej luzu"

Tu się nikt nie kłóci . Dyskusja to normalna rzecz w demokracji, i normalne jest , że jak jest swoboda wypowiedzi , to będą różne opinie na dany temat . I się tego trzeba nauczyć. ak ktoś pisze post to się powinien liczyć z tym, że ktoś inny się do tego co piszę ustosunkuje . ]

Czy naprawdę , każdy post inny niż " super"," miodzio " , szczęka mi się turla po podłodze" i zsiadam w ostanim rzędzie bliżej wyjścia "musi wymagać wołania o " więcej luzu:"
Czy teksy typu " super" , "kiedy ja będę potrafił kleic jak ty" są jedyną formą dyskusji jaką jesteśmy w stanie pojąć . Wydaje mi się, że nie.






Post zmieniony (24-11-08 12:56)

 
24-11-08 12:59  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Roman napisał:
"Po drugie może ktoś będzie chciał retuszować model gotową farbką olive drab, więc chyba lepiej by kolor modelu był zbliżony do niej."

I to jest chyba najrozsądniejsze podejście do tematu. Jeśli projektant wybierze jakąś farbę (oczywiście opierając się na jakiś w miarę prawdopodobnych przesłankach, typu np. przeliczniki FS na np. Humbrol i dopasowywanie CMYK czy RGB do koloru farby) i porówna jej próbkę do próbki wydruku, to będzie chyba to, o co tak naprawdę chodzi modelarzom - łatwy dobór farb do retuszu. O zgodności historycznej nie ma co dyskutować, bo odbiór kolorów jest, był i będzie subiektywny i niejednoznaczny z definicji (kiedyś był na forum poruszony ten temat i nawet był link do stosownego, długiego artykułu uzasadniającego, niestety nie pamiętam go).

Ze swojej strony podaję to, co po długich poszukiwaniach znalazłem do swojego Shermana (uniwersalny Olive Drab używany w amerykańskiej pancerce):

FS 34087 (były też odcienie 23070, 34084, ale to w lotnictwie, do 1943 i po 1943)
Humbrol 155, była też opcja 66, ale odradzono mi ją, jako za ciemną. Nadaje się do przyciemniania przy różnicowaniu odcieni powierzchni.
Revell 66
Model Master 1711
Pactra A30

Osobiście zakupiłem Humbrola 155.

Taka informacja zamieszczona w instrukcji, w wycinance jest nieoceniona dla budujących model w standardzie. Reszta i tak da sobie radę.
--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (24-11-08 13:23)

 
24-11-08 16:57  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
kari   

... z tą farbką to już przeginacie na maksa ;-) , ... za parę lat papier pożółknie, a farba wypłowieje, ... i wtedy dopiero będzie zagwostka: jaki to był kolor.
----------------------------------------------

 
24-11-08 18:06  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Monster sQbee   

Dwa dni po skończeniu modelu wyladuje na nim tłuste d... teściowej albo weźmie je do łapki ulubiony ulubieniec rodziny................wtedy ten kolor bedzie najistotniejszy.
Panowie - macie się za dorosłych co podkreślacie dbając o "poprawność" a różnicie się od przedszkolaków tym, że pozabijalibyście sie łopatkami PRZED dojściem do piaskownicy. Weźta sobie coś na rozluźnienie - proponuje nieprzegotowane mleko i przepić setą oleju kujawskiego - będzie paleta happy yellow !

 
24-11-08 18:33  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Kolego Kari i Monster sQbee

Ponieważ wasze posty nie wnoszą nic nowego do tematu. Pozwolicie , że się do nich nie odniosę. Jak widać normalna dyskusja jest trudna , ale trzeba próbować.

--



 
24-11-08 19:14  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Mario, moim zdaniem Roman wybrał bardzo dobra drogę dobrania koloru do modelu. zgadzam się z Tobą że może Pactra nie jest najlepszym wzorem ale lepsze to niż same numery z komputera. Problem z dobraniem koloru do modelu kartonowego polega na tym że na monitorze widzimy kolor w RBG, na drukarce w CMYK, a w profesjonalnej drukarni to albo CMYK, albo Pantone albo heksahromatyczne i bądź tu mądry... A jeżeli Roman poszedł do drukarni i porównał kolor z maszyny z kolore modelu to dostał takie wartość koloru które dają szanse na to że model będzie miał mniej więcej poprawne barwy a nie np brązowy, trawiastozielony albo szary.

A gwarancji na to że cały nakład wyjdzie w tym samym kolorze to chyba i tak nigdy nie ma.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
24-11-08 20:10  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
kari   


----------------------------------------------------------------------------------------------------------
dopisek moderatora

Kari, Twój wpis usunąłem, spróbuj napisać to w bardziej akceptowanej na tym Forum formie.

Rajkub

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024