FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
22-11-08 19:02  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Wspaniale. To ja poproszę jeszcze Pershinga i będę w pełni zadowolony:))

--

 
23-11-08 10:53  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Dziękuję kolegom za ciepłe przyjęcie tego modelu. Nie sądziłem, że biała surówka to obowiązkowy element prezentacji modelu, dlatego zdjęcia zrobiłem po pomalowaniu modelu. Model pomalowałem farbką olive drab firmy Pactra, która pomogła mi w ustaleniu wartości cmyk. Pozdrawiam wszystkich i życzę zadowolenia z zakupu i budowy modelu. Roman.

--

Pozdrawiam.
-----------------

Post zmieniony (24-11-08 09:44)

 
23-11-08 13:24  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Roman , raz jeszcze gratuluję modelu , nieważne , że został pomalowany , a nawet lepiej . Jeśli nawet coś będzie do skorygowania , to błędów nie popełnia ten , kto nic nie robi .
Ty jeśli moge prosić (?) nie próżnuj tylko projektuj polskie pojazdy : M7 "Bredę" , M10 "Gdynię" lub " Latajacą Krowę" por.Wiatrowskiego .
Powodzenia i czekamy na kolejne takie perełki . Homiku tobie także po raz kolejny gratuluje doboru tematów i mam nadzieje , że ta droga będzie kontynuowana .

--

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (23-11-08 16:45)

 
24-11-08 00:41  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Ja coś dodam od siebie.

Znowu mam wrażenie , że coś jest nie tak. Znów zabieranie się za problem od zadniej strony .

Najpierw było robienie modelu kartonowego na podstawie modelu plastikowego . Teraz na podstawie farbki , ustalany jest odcień Olive Drab.

A mnie się wydawało, ze jest coś takiego jak FS , czyli Federal Standard

tu link jakby co :

http://ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorcharts_fs.htm

Kilka uwag dotyczących kolorów i farb.

1. farba farbie nierówna i odcień farby danego producenta nierówny dlatego, ten sam olive drab u różnych producentów może mieć różny odcień.

2. Co do Pactry , to akurat z dostępnych farb jakościowo jedna z najsłabszych , jedna z przyczyn to to , ze tego samego koloru w zależności od produkcji może mieć różny odcień . Mogą być 3 opakowania farby Olive Drab i 3 różne odcienie.

3. W zależności od skali modelu kolor musi być stopniowo rozjaśniany . Bo inaczej niektóre czołgi w 1: 72 prawie czarne będą .

I starczy .

ciekawe czym znowu przez projektanta albo wydawce zostanę zaskoczony.

--



 
24-11-08 07:30  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Zostaniesz, bo Roman pomalował model Pactrą, a ostatecznie kolor i tak jest jeszcze weryfikowany i ostateczny odcień ma dopiero na plikach przyygotowywanych dla drukarni.
Byłeś wczoraj na konkursie w Łodzi, była tam też wydawca WAKu, wystarczyło z nim porozmawiać. Mario, modelu w drukarni nie maluje sie aerografem ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-11-08 09:16  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Rajkub.

Ja o chlebie , ty o niebie .

Byłem na wystawie , wiem , ze był wydawca , ale ten post ( w swej pierwotnej postaci )zobaczyłem dopiero wczoraj wieczorem. Tak więc nie było już okazji

W poście było okreslone sformułowanie , które po obecnej modyfikacji postu przez Romana już nie jestem w stanie dosłownie przytoczyć , ale mniej więcej miało to charakter " kupiłem farbkę pactry, pomalowałem nią model, aby móc ustalić odcień olive drab dla potrzeb barw w CMYK " . I do takiego sformułowania się odniosłem, a nie do przyszłych nieopisanych zamierzeń.

Stąd mój post.

Teraz spójrz na post Romana jako czujny moderator , bo jakiś nowy świecki obyczaj nam się tu rodzi.
Zdaje się , że kolega Roman dotychczasową część swojego postu zmienił i ktoś nowy , kto będzie czytał odniesie wrażenie, że kolega mario 1970 nie wie co pisze . Odniosłem wrażenie , że zmiana edycji własnego postu , służy poprawieniu literówek, poprawnemu podlinkowaniu zdjęć , poprawieniu błędów ortograficznych. Tymczasem pojawił się niewygodny post , ktoś się od niego odniósł , to się treśc postu zmienia i nie ma problemu. Z merytorycznej ddyskusji wychodzą nici . I własnie dyskusja się nam rozwaliła.
Reasumując odnoszę się do tego , co ktoś pisze , a nie do tego co będzie robił , a o czym nie pisze.

A ja myslałem , że nie aerografem w drukarni się modele maluje, tylko świstaki ręcznie poszczególnie kartki malują i dlatego niekiedy poszczególne strony mają różne odcienie. Myślę sobie , że u niektórych wydawców sporo musi być tych świstaków , co ręcznie robią , bo jakby aerografem było malowane to wszystkie kartki jednakowy kolor by miały i różnic pomiędzy stronami by nie było ; - )))))


I tyle

--






Post zmieniony (24-11-08 09:19)

 
24-11-08 09:32  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Zeby zakonczy te dyskusje o kolorach... Ciekaw jestem, czy wszystkie puszki farby zwanej Olive Drab, ktora malowano pojazdy US Army byly jednakowe zawsze i wszedzie, na przelomie wszystkich lat, kiedy uzytkowany byl rzeczony sprzet, przynajmniej w interesujacym nas okresie. Jedynym "rozsadnym" wyjsciem byloby chyba przeniesc sie w tamtejsze czasy i nieco sobie zeskrobac, a pozniej dac na spektrometr... Odniesienie sie do egzemplarzy muzealnych, nawet zachowanych w oryginalnym malowaniu nic nie da, bo barwne pigmenty maja to do siebie, ze lubia sie zmieniac (rozklad grup chromoforowych na drodze utleniania lub wplywu UV, tudziez inne reakcje chemiczne, nawet w zamknietych pojemnikach) w czasie. Dlatego dyskusje na temat poszukiwania idealnej zgodnosci koloru, a nawet jego dokladnego tonu, moim zdaniem niewiele wnosza, bo prawdopodobienstwo zgodnosci koloru z odnosnikiem FS, czy zawartoscia sloiczka Pactry jest chyba identyczne. Wazniejsze chyba, ze ten kolor jest blizszy Olive Drab, niz trawiastozielonemu....

Ale oczywiscie moge sie mylic...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
24-11-08 09:47  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Chyba nie tak " o chlebie i o niebie".

Bo właśnie napisałem,że kolor podlega weryfiakcjiprzed wydrukiem.

Piszesz o jakości farb Pactryt, czy sprawdzałeś wszystkie pactry, czy sprawdzałeś wszystkie Humbrole, Rewelle, Gunze, Agamy, Valleyo, Model Master itd ?

Biorąc konkretna farbę ( jak by nie skopaną przez producenta) w większości przypadków można znaleźć po numerze katalogowym za pomocą tabel przeliczeniowych ich odpowiednik w FS.

Słusznie zauważyłeś, że farby nawet tego samego producenta mają różne odcienie, tak samo jak miały różne odcienie farby produkowane w warunkach wojennych.
Truizmem jest już tutaj wspominanie o wpływie warunków atmosferycznych, eksploatacji, ognia, kurzu na wygląd konkretnego pojazdu.

Jako "plastikowiec" wiesz dobrze co wyczyniają koledzy budujący modele pojazdów, co się "dzieje" z kolorem bazowym i jak on wygląda po zastosowaniu całej tablicy Mendelejewa w płynie, paście, proszku itp., które to środki stosuje sie do nadania ostatecznego wyglądu modelowi z tworzywa sztucznego.

Chyba jednak wypada poczekać z recenzowaniem modelu, do momentu jego edycji.
Dopiero "wycinanka w ręku" jest wiarygodna podstawa do ocenia pracy projektanta i wydawcy i metod przez nich zastosowanych.

Myślę, że właśnie po moim wpisie, poprawka postu przez Romana nie "zaciemni" sensu Twojej wypowiedzi. I nie wymagaj, żebym egzekwował teraz od Romana przywrócenie poprzedniego brzmienia jego postu. Zresztą czytając Twoje i moje wpisy, każdy domyśli się jak on brzmiał w wersji poprzedniej.

Jednocześnie bardzo proszę o darowanie sobie na przyszłość określeń typu "czujny moderator" itp.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-11-08 09:51  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Mario masz rację. Niepotrzebnie zmieniłem post. przywracam poprzedni jego sens.

Strona którą mi podałeś w poscie nic nie mówi o wartościach cmyk, a w corelu czy w photoshopie nie wpisze FS ileś tam.
Po drugie może ktoś będzie chciał retuszować model gotową farbką olive drab, więc chyba lepiej by kolor modelu był zbliżony do niej.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
24-11-08 09:57  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Rafael

Oczywiście masz rację. Olive Drab występował w iluś tam odcieniach, Farba płowiała , szarzała , w danym okresie czasu występowały różne odcienie. I to nie podlega dyskusji. Co więcej świadomość tego to też jakaś tam wiedza. Ale jest coś takiego jak FS i jest to jakiś punkt wyjścia.

Tu chodzi o coś innego.

Post Romana w pierwotnej postaci pokazał w mojej ocenie ( powtarzam w mojej ocenie ) błędną logikę ustalania kolorów .Opakowanie farby nie moze być podstawą do ustalania kolorów , z przyczyn , które opisałem.

Jakbym chciał być złośliwy to mógłbym napisać , że jakby w butelce z napisem Olive Drab był przez pomyłkę nalany kolor różowy ( celowo przesadzam , by pokazać logikę takiego myślenia ) to idąc tym tokiem rozumowania model też powinien być różowy.
Bo opakowanie stanowiło podstawę do okreslenia koloru . I do tej logiki się odniosłem.

Roman mógł tego wcale nie pisać , ale jak pisze to niech się liczy się , że ktoś się do jego tekstu odniesie. i ja się od tego odniosłem
Coś musiało być jednak na rzeczy bo kolega Roman post zmienił.

A dlaczego mamy kończyć dyskusję o kolorach hę ; - ))) . Może przynajmniej kolejnemu projektantowi to się przyda z pożytkiem dla modelarzy.

--



 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024