FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-05-07 14:36  [r/g] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - Galeria strona 22
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich

Jeśli jesteście ciekawi jak powstał model parowozu towarowego Ty2



to zapraszam do przeczytania relacji z jego budowy. Model będzie zbudowany w skali 1:25 na bazie wycinanki wydawnictwa Angraf.

Parowóz Ty2 był podstawowym koniem roboczym naszego kolejnictwa w latach powojennych. W ramach reparacji wojennych dostaliśmy od Niemiec 1407 sztuk parowozów BR52, które po drobnych modyfikacjach zostały wprowadzone do użytku pod polskim oznaczeniem Ty2. Od 1945 roku do końca eksploatacji trakcji parowej była to najliczniejsza seria parowozów towarowych w Polsce.

Mam wielki sentyment do tego parowozu, ponieważ mój tata w latach 1965-1975 był maszynistą i kierował właśnie takim parowozem o numerze Ty2-970, w parowozowni w Lęborku. Mój model będzie miał właśnie taki numer. Wycinanka będzie bazą dla przeróbek i dołożenia wielu detali, które się w pierwotnym projekcie się nie znalazły. Model postaram się zrobić jak najwierniej, wszystko co jest widoczne w prawdziwym parowozie z zewnątrz i w budce maszynisty, i co da się wykonać z papieru i drutu, chciałbym odwzorować w swoim modelu. Ale otwieranej klapy dymnicy i świecących lamp raczej nie będę robił, bo przekonałem się na przykładzie prezentowanej tu Oelki, że światła zapalałem tylko kilka razy, a otwarta klapa dymnicy mnie razi, gdyż jestem przyzwyczajony do widoku parowozu z zamkniętą klapą. Co innego otwarte drzwi i właz na dachu w budce maszynisty. W modelu wykonam ponad 2000 śrub, nakrętek i nitów. Dla ułatwienia sobie pracy przy naklejeniu takiej dużej ilości drobnych (1,5mm) elementów wykonałem kroplomierz z igły lekarskiej - tak to wygląda w praktyce:



Model tego parowozu będzie miał 92 cm długości i będzie naprawdę wielki. Poniżej plan modelu w skali 1:1, a na nim mój poprzedni model TKp30, w porównaniu do niego Ty2 to kolos.



Model oczywiście będzie cały malowany i będzie nosił minimalne ślady eksploatacji. Tyle tytułem wstępu. A oto co do tej pory wykonałem.

Na początek zeskanowałem wszystkie kawałki ostoi porozrzucane na kilku arkuszach, ułożyłem je razem idealnie prosto, poprawiłem małą niedokładność (wszystkie osie kół jezdnych rozmieściłem dokładnie co 66 mm) i całość wydrukowałem wprost na dwóch arkuszach kartonu 0,7 mm.



A potem to już mrówcza praca - wycięcie wszystkich elementów ostoi, naklejenie na nich śrubek i nitów. Niektóre elementy, które będą trudniej dostępne wstępnie pomalowałem na czarno.













Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.

--

Post zmieniony (30-06-17 21:49)

 
16-05-07 15:50  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Wreszcie.
Już myślałem, że się nie doczekam. Model jest rzeczywiście wielki. Teraz jak zrobiłem już bryłę tendra w swojej "dwójce" przekonałem się jak jest duży. w razie jakichkolwiek problemów wal śmiało.
Jedna rada. Nie przyklejaj na razie hamulców. Poczekaj do momentu, gdy twój parowóz będzie miał już koła.

 
16-05-07 16:28  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Masz może jakiś patent na sprawne wycinanie tak duzej liczby śrub/nitów?

--

Yasiu
4446759



Post zmieniony (16-05-07 16:30)

 
16-05-07 17:12  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Mariusz, na planie widzę w lewym górnym rogu "Skala 1:50", czyli plan jest raczej w skali 1:2 w stosunku do modelu, a więc TKp30 będzie do niego jeszcze mniejszy, prawda?
Oby się tylko nie okazało, że model Ty2 będzie miał nie 92, a 184cm długości- żart oczywiście.

Z nieukrywaną przyjemnością będę tu zaglądał.
Pozdrawiam



Post zmieniony (16-05-07 17:14)

 
16-05-07 17:31  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

śruby są wycinane laserem.

 
16-05-07 22:58  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Witaj.
Jestem wlasnie na ukonczniu OLki. Tak jak ty, ja tez ja malowalem. Ostoje aerografem farbkami Valejo (wyszlo drogo, bo 10 funtow), a kociol, tender i elementy budki sprayem czarnym matowym acrylem (w Aberdeen po 3,95, w Polsce kupowalem spray po ok 12 zl za 400 ml). Spray ten ma ta zalete, ze dodatkowo usztywnia i impregnuje karton, wlewa sie w szczelinki, dodatkowo przyklejajac czesci i mozna go przetrzec wilgotna szmatka. Polecam Ci ta farbe, bo jest to szybkie i dajace fajny efekt malowanie. Na polozenie kilku warstw wystarcza 2 dodzinki.

Pozdrawiam ze Szkocji. MBig
P.S. Zakochalem sie w FUGRO DISCCOVERY.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
17-05-07 16:53  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - zanim przystąpiłem do budowy, to przejrzałem wszystkie relacje z dotyczące tego modelu i zgromadziłem pół tysiąca zdjęć oryginału. Ten problem jest mi znany i już na etapie wycinania ostoi poprawiłem odległości miedzy osiami, a także zaprojektowałem od nowa hamulce, bo te z wycinanki są za szerokie i za proste.

Yasiu - tyle nitów wyciąć dokładnie to ręcznie raczej ci się nie uda, a przy tak drobnym elemencie najprawdopodobniej będzie ci się rozwarstwiać karton, a jak nasączysz go cyjanoakrylem, to wycinanie będzie szło bardzo ciężko. Może zrobisz ze 100 nakrętek, ale nie 2000. Już samo naklejenie w tym modelu tylu śrubek, z których większość jest mało widoczna, jest sztuką dla sztuki. Gdybym miał je jeszcze samemu ręcznie wycinać, to byłby to już masochizm. Dlatego też zastosowałem śrubki wycinane laserowo.

JacekPlacek - plan jest w skali 1:1 w stosunku do budowanego modelu. Jest to powiększony na ksero 2x plan z wycinanki, po powiększeniu arkusz ma format A1, ale napis w rogu się nie zmienił. Powiększyłem go do takich rozmiarów, bo tam są narysowane szablony rur, które będzie trzeba zrobić w modelu.

MBig - ja ostoję , kocioł i tender także pomaluję sprayem, ale tylko podkład. Później to już jak zwykle pędzlem.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
17-05-07 20:12  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Pancho   

Witam
Mam pytanie odnośnie sprajów. Jakich firm spraje kupujecie? Czy stosowaliście lakier Deco Lack 400ml? Jeśli tak, czy można dowolny błyszczący kolor pokryć później bezbarwnym matem ?

 
17-05-07 20:34  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

poogladam sobie z ciekawoscia :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
24-05-07 19:16  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam ponownie

Powoli praca rozkręca się. Chociaż na zdjęciach wygląda to niepozornie, to pracy było dużo przy naklejaniu śrubek, nitów itp. W sumie do tej pory na całej ostoi ponaklejałem około 1400 szt. tego drobiazgu. Oczywiście nie musiałem liczyć na modelu, tylko policzyłem arkusiki, z których odcinam laserowo wycięte nakrętki (na każdym jest po 100 sztuk). Dorobiłem też poprzeczne wsporniki na ostoi, wsporniki pod zbiorniki sprężonego powietrza i całość pomalowałem sprayem. Nawet fajnie to wyszło, czy taki czarny macik na całej ostoi trochę przyrdzawić, czy tylko w zakamarkach wewnątrz ? Zrobiłem też resory od podstaw, zmieniłem je całkowicie dostosowując do oryginału. Teraz jest prawidłowa liczba, długość i grubość piór, a także dołożyłem podkładki i śruby mocujące. Resory będą jeszcze raz malowane.

A oto zdjęcia ostoi i resorów:









Jak zwykle czekam na wasze uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-05-07 19:46  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jak na razie model wychodzi wyśmienicie. Mam natomiast pytanie, dotyczące ostatniego zdjęcia, gdzie widać mocowanie resora. Całość wygląda tak, jak by była porządnie upaćkana smarem. Czy to zamierzony efekt, a jeśli tak, to jak go uzyskałeś? Dla mnie wygląda to bardzo ciekawie.

--

 
24-05-07 22:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

PiterATS chyba jest to efekt łączenia zwykłego kleju z cjanopanem - po pomalowaniu wyglada jak zaschły smar - mnie tak sie robi jak używam kleju UHU i zanim wyschnie używam cjanopanu - dość niepożadany efekt ale czasmai efektowny

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
28-05-07 11:28  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zamocowałem do ostoi układ resory - wahacze. Zrobiłem też małą waloryzację ostoi. Do tego celu posłużyły mi farbki akrylowe (po 5 zł szt.).



Mają one tą zaletę, że jak coś nie wyjdzie to można zetrzeć wilgotną szmatką, a po wyschnięciu uzyskujemy ładny matowy kolor i w przeciwieństwie do tempery, plakatówek, czy pasteli farbka jest niezmywalna i trwała. Efekt postarzenia zrobiłem wg zasady "jak uważasz, że jest za mało, to jest w porządku, a jeśli uważasz, że jest dobrze, to znaczy, że przesadziłeś". Waloryzacja była zrobiona metodą mokrego pędzla, tzn. niewielkie ilości farbki akrylowej były rozcieńczone wodą i nanoszone pędzelkiem w różne miejsca. Jak chciałem, żeby efekt był bardziej widoczny, to robiłem trochę jaśniejszy odcień i ponawiałem nanoszenie. Po wyschnięciu wody robi się ładny rdzawo-brudny odcień. W zależności od kąta patrzenia i oświetlenia, efekt postarzenia jest mniej lub bardziej widoczny. Ale generalnie nie przytłacza i oto mi chodziło.

Oto efekty sobotniej pracy.






--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-05-07 16:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wszyscy chętni mogą teraz obejrzeć i ściągnąć ponad 250 zdjęć parowozu Ty2, z których korzystam podczas budowy tego modelu. Zdjęcia zamieściłem w odzielnym wątku - [zdjęcia] szczegółowe parowozu towarowego Ty2

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 17:24  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Prace powoli posuwają się do przodu, ponieważ przerabiam wszystko, co nie jest zgodne z oryginalnym parowozem lub jest bardzo uproszczone. Po ostoi zabrałem się za element zwany popularnie kotłem. Przejście stojaka w walczak nie jest zupełnie gładkie (tak jak to zrobiłem w Ol49) tylko składa się z kawałków blach zachodzących na siebie. Stojak kotła otrzymał właściwe ułożenie i linie cięcia blach, a także dorobiłem zawory wyczystkowe (tak chyba się to nazywa). Otwory wokół zaworów na przedniej ścianie stojaka nie są idealnie gładkie, bo w oryginale są jeszcze gorzej wycięte.


A oto moje zmagania w odtworzeniu takiej rzeczywistości:





Stojak jest tylko zagruntowany, to nie jest jeszcze ostateczne malowanie

W międzyczasie też zaprojektowałem od nowa hamulce. Te z wycinanki są uproszczone i za szerokie. Niektórzy modelarze mieli problemy, żeby wcisnąć je między koła.



Tak to wygląda po pomalowaniu:



Na górze będzie jeszcze jedna śruba z zawleczką, ale to już po zamocowaniu do ostoi.
Hamulec jest trochę usmarowany i ubrudzony, tak jak cały model.

Jak zwykle czekam na wasze uwagi i komentarze.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 19:41  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

no no niezle - oby tak dalej

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
04-06-07 21:37  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Marek_G 

 

Cześć!
Jestem "cichociemnym tego forum" i jestem też zafascynowany Twymi relacjami na tematy budowy Polskich parowozów "fan" a właśnie w szczególności TY2 mam sentyment do tego parowozu, zawsze mnie się podobał i ucieszyłem się jak przeczytałem, iż będziesz go budował jak to możliwie najszczegółowiej. Sam kiedyś pracowałem na PKP nie jako maszynista lecz nastawniczy i wykonywałem pracę manewrową przeważnie i właśnie tym parowozem. Jestem w posiadaniu tej wycinanki sam zamierzam w krótkiej przyszłości zbudować ten model interesuje mnie czy ta zamieszczona fotka odnosząca się do klocków hamulcowych narysowanych przez Ciebie na rzeczywistych wymiarach loka i czy ja bym mógł z niej skorzystać tzn. wydrukować te klocki z zachowaniem Twego wymiarowania?. Czy klocki hamulcowe wycinane laserowo jakie oferuje Draf Model są zgodne z tymi jakie Ty rozrysowałeś?. I bardzo prosił bym Cię o pisanie o wszelkich odstępstwach od oryginalnej wycinanki jeśli to Ci nie sprawi to kłopotu.
RELACJA JEST SUPER! BARDZO PROFESJONALNA I PRECYZYJNA.
Tak trzymać. Jestem jej wielkim „fanem”
Pozdrawiam.
Marek G.

 
04-06-07 22:19  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Jak dla mnie klocki hamulcowe to rewelacja. Kolejny plus za to, że widać łączenie "blach" na skrzyni ogniowej. Zaszpachlowanie tych połączeń ni jak miało by się do oryginału. W swoim modelu zastanawiałem się w jaki sposób zrobić efekt pogniecionej blachy na otulinie kotła, bo przecież żadko było widać na parowozach Ty2 czy jakichkolwiek zresztąm innych idelanie gładką powłokę otuliny.Niestety nic nie wymyśliłem :). Pisałem już o tym w swojej relacji ale jeszcze raz powtórzę, pamiętaj, że babol tkwi w zbiornikach powietrznych. Element z którego robisz walec zbiornika jest za krótki.

P.S- Wreszcie się doczekałem Pt47 (1:25) pewnie za niedługo będzie kolejna relacja. Najpierw muszę skończyć swoją dwójkę. Pozostało mi już baaardzo mało do końca. Niestety awaria cyfraka blokuje mi prowadzenie relacji na forum.
W tej chwili strasznie się męczę z wykonaniem wypukłych ścian na tendrze :(

 
05-06-07 16:20  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dzięki za zainteresowanie relacją i słowa uznania.

Dla chętnych do ściągnięcia plik hamulec.cdr - 0.03MB , który możecie wykorzystać do wydrukowania (albo wycięcia laserem) elementów składowych hamulców, których próbkę widzieliście w moim poprzednim wpisie. Są one narysowane przeze mnie od podstaw i różnią się od tych z oferty Drafmodelu (tamte są zgodne z wycinanką). Jakby coś było nie jasne to pytajcie.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-06-07 19:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem kocioł, było sporo przeróbek, niektóre robione „na żywca” na gotowym elemencie. Nie podobał mi się dół stojaka kotła przy styku z popielnikiem, więc rozciąłem zrobiony stojak, wkleiłem kątowniki i śrubki.


Na stojaku od strony budki maszynisty porobiłem dodatkowo różne zawory wyczystkowe ( widać przyklejony papier maskujący, bo nie chciałem zamalować miejsc, w których będzie doklejany osprzęt ). Blachy na krawędzi stojaka zachodzą na siebie tak jak w oryginale ( w Ol49 zrobiłem to idealnie gładkie).



Następnie zrobiłem zbiornik piasecznicy i zbieralnik pary. Tutaj też zmiany dostosowujące te elementu do oryginału. Oba te elementy są za niskie, a zbieralnik pary nie jest wcale u góry wypukły, jak proponuje autor wycinanki, tylko zupełnie płaski. Na dymnicy zrobiłem też ślad po spawaniu. Z kominem walczyłem 5 godzin, by upodobnić go do oryginału.






Cały kocioł pomalowałem kilkakrotnie farbą czarną matową w sprayu marki Champion (400 ml za 8 zł). Nie mam jeszcze wprawy w malowaniu sprayem, ale chyba wyszło dobrze.



I mała przymiarka do ostoi:



Tradycyjnie czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-06-07 21:39  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Marek_G 

 

komin wyszedł bardzo dobrze i to jego postarzenie "bajera". A teraz trochę dziegciu nie zawadzi (bez obrazy) - przydało by się trochę strupów na "karoserii" dymnicy aby to współgrało ze sobą. Jak zrobiłeś podstawę komina chodzi mi o to zaokrąglenie w jego podstawie komin ten sprawia wrażenie jednolitego odlewu żeliwnego.

pozdrawiam
Marek G.

--

 
16-06-07 10:35  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Monolith - kocioł będzie jeszcze patynowany, dojdą ślady eksploatacji i ubrudzenia. Komin też jeszcze nie jest postarzany, to tylko malowanie, ale w przeciwieństwie do reszty tutaj po prostu farba nie była rozcierana po przeschnięciu. Zaokrąglenie u dołu jest zrobione szpachlówką z Wamodu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
16-06-07 19:53  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Mariusz jakbyś potrzebował skany zaworów odmulacza, inżektorów itp. to daj znać, Jak już szaleć to na maxa :)

 
17-06-07 11:10  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. poproszę o te skany na maila. Adres będziesz miał w mailu, który do ciebie wysłałem.
Czy to szaleństwo ? Żona moja mówi, żebym nie robił tego parowozu dokładniej niż w oryginale, a mnie to po prostu bawi i relaksuje. Tej wielkości modeli parowozów zrobię może ze cztery, więc chcę by przyzwoicie wygladały. Tylko te poprawki i wzbogacenia zabierają bardzo dużo czasu, bo wszystko muszę mierzyć i rysować od nowa, a to bardzo spowalnia budowę modelu. Ale ja mam czas, cierpliwość, nie narzekam tylko kleję dalej.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
17-06-07 11:53  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

i na tym polega pasja

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
19-06-07 16:33  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zrobiłem podpory kotła. Przy podporach trzeba uważać.,Te pod stojakiem kotła (na zdjęciu poniżej te z lewej strony) są za wysokie i trzeba je skrócić od góry o około 4 mm. Natomiast te znajdujące się pod walczakiem kotła ( na zdjęciu poniżej te z prawej strony ) są za krótkie od dołu o około 1-2 mm. Najlepiej zostawić przy wycinaniu części zapas i przyciąć na potrzebny wymiar po dopasowaniu.



Zrobiłem, a właściwiej pisząc, przerobiłem cały popielnik. Zmieniłem jego kształt na bardziej rzeczywisty oraz dołożyłem odchylane boczne klapy (czy ktoś wie do czego one służą - czy to jak drzwiczki od popielnika w piecu, którym się reguluje dopływ powietrza tzw. cug ) wraz z podnoszącymi je dźwigniami.

Oto efekty moich zmagań:







W następnej kolejności będę robił silniki, koła i układ hamulcowy.
Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
19-06-07 20:08  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Popielnik ma oczywiście klapy regulujace dostęp powietrza. Przy tej wielkości rusztu trzeba odpowiedniej ilości powietrza do spalenia paliwa.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
27-06-07 18:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Trwają prace przy budowie silników. Z oryginalnego projektu wycinanki pozostał tylko korpus, który wzmocniłem tekturą. Reszta jest zaprojektowana od podstaw na podstawie posiadanych zdjęć parowozu Ty2.

A oto co do tej pory zrobiłem:







Całość po sklejeniu będzie jeszcze raz malowana i waloryzowana.
Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-06-07 04:14  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Mariusz - czy koniecznie chcesz mnie zniechęcić do modelarstwa? ;-)))

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
29-06-07 06:40  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Podziwiam...

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
03-07-07 18:22  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Praca przy budowie silników dobiegła końca. A oto efekty moich zmagań w odtworzeniu rzeczywistości w kartonie. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale dzisiaj brak słońca zmusił mnie do robienia fotek przy lampie.

W szklanej gablotce pod ciepłem halogena schną sobie silniczki:



A oto i one w całej okazałości:









Nie robiłem bardzo pogniecionych blach, ponieważ osoba niezorientowana jak wyglądają silniki w rzeczywistości, mogłaby odebrać to tak, że zrobiłem coś źle, że mi się pogniotło. Silniki w odróżnieniu od silników parowozów nieczynnych sfotografowanych w skansenie, są oblepione smarem, olejem, kurzem. Z tyłu są włożone tymczasowe zaślepki, później tam będą wchodziły metalowe tłoczyska. Mam nadzieję, że udało mi się osiągnąć nieco efekt zbliżenia do oryginalnych silników.

Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
03-07-07 19:04  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
wichura3 

 

Co tu komentować. Widziałem Tkp30 z brudziem. Jak zrobisz go na tym ,to rozłozysz wszystkich. ( to znaczy siebie, bo konkurencji raczej nie masz )

 
06-07-07 18:23  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj parę zdjęć z budowy kółek tocznych. Kółeczka są wycinane laserowo, co nie znaczy, że jest przy nich mniej pracy. Zrobienie tych kółek zajęło mi około 16 godzin. A oto poszczególne fazy budowy kółek:




Kółka są świeżo pomalowane, jeszcze farba nie wyschła. Po wyschnięciu zrobię jeszcze delikatny "brudzing". Metalizer będzie polerowany, bo na razie widać na nim odciski palców.

A tyle mnie jeszcze czeka do sklejenia:



Wichura3, dlaczego mam się rozłożyć ? Prędzej się zaje..., to znaczy zarobię przy budowie tego modelu. Ale na końcowy efekt warto poczekać, choćby rok albo dwa.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-07-07 19:04  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Seweryn 

 

Genialnie Ci to wychodzi, widac pasje do kolejnictwa, a i modelarsko pierwsza klasa. Mam nadzieje że przywieziesz do Porabki to cudo.

--
Seweryn

 
06-07-07 19:10  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam, Mariuszu!
Wspomniałeś na wystawie we Wrocławiu, że modele malujesz zazwyczaj tylko pędzelkami. Czy ten metalizer również nałożyłeś pędzelkiem?? Czy mógłbyś opisać nieco dokładniej technikę malowania? I cóż to jest dokładnie za farba? Oj, sorry za nadmiar pytań, ale kwestia nakładania metalizera interesuje mnie szczególnie.

A poza tym dodam, że wszystko wygląda pięknie- jak zwykle. Jestem stałym oglądaczem tego wątku.
Pozdrawiam



Post zmieniony (06-07-07 19:11)

 
06-07-07 20:03  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
wichura3 

 

Poczekamy

 
06-07-07 20:42  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Marek_G 

 

Co dzień przeglądam to forum i zawsze nie mogę doczekać się na dalszą twą relację. Silniki parowe wyszły SUPER bdb. Jakie kleje stosujesz do budowy tego modelu, i czym sklejasz te koła (widzę szprychy pięknie wyoblone i ta bieżnia koła metaliczna, będzie to czadowo wyglądało?).

Z poważaniem Marek G.

 
09-07-07 13:08  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Koledzy, dziękuję za zainteresowanie moją relacją i aktywny udział. A oto odpowiedzi na Wasze pytania:

Seweryn "ALF" - mam w planach pokazanie tego parowozu w Porąbce, ale wątpię bym go skończył do września tego roku, raczej nastawiam się na Porąbkę 2008.

Jacek Placek - metalizer jest także nakładany pędzelkiem. Dokładniej to opiszę przy okazji prezentacji kół jezdnych. Pokaże w jakiej kolejności sklejanie, obróbka, jakimi narzędziami i kiedy szlifuję, jakimi pędzelkami i jakim sposobem maluję. A farbka to metalizer Humbrol nr 27003

Wichura3 - to czekajcie.

Marek_G - do klejenia modelu stosuję:
- butapren do naklejania elementów na tekturę, sklejania szkieletu wręgowego kotła i tendra
- wikol do sklejania ze sobą większości elementów modelu
- kropelka do nasączania i wzmacniania elementów, które będą szlifowane
- BCG do nakljenia nitów, nakrętek
Koła są sklejane wikolem

I na koniec kółeczka toczne po małej waloryzacji:



Trwają prace przy budowie 10 kół jezdnych.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
09-07-07 19:36  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Seweryn 

 

Jak będziesz w Porabce w tym roku, zabierz tyle ile masz, jeśli to nie będzie problem. Chciałbym widziec to cudo na żywo.

--
Seweryn

 
09-07-07 20:46  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Marek_G 

 

Bardzo dziękuje za odpowiedź w wszystkich mych kwestiach i kolegów.
Czuwam i czekam dalszego ciągu......

Z poważaniem FAN

Marek G.

 
13-07-07 15:09  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Trwają prace przy budowie kół jezdnych. Od szlifowania pilnikiem szprych męczą się ręce, więc w międzyczasie zrobiłem wózek przedni.





Koła są założone na sucho, a oś nie jest jeszcze przycięta na wymiar.
Koła jezdne powinienem niedługo skończyć. Zostało mi jeszcze malowanie.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
18-07-07 18:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję krok po kroku jak zrobiłem koła jezdne (wycinane laserowo).

Na początek dokładnie odcinamy koła, im dokładniej i równiej je odetniemy, tym mniej będziemy mieli później do szlifowania.



Następnie sklejamy warstwy kółka, które będą tworzyć właściwe koło z bieżnikiem



Później sklejamy ze sobą warstwy, które nazwałem pajączkiem i fazujemy je od środka koła na zewnątrz, ja robiłem to nożykiem



Tak przygotowaną warstwę doklejamy do wcześnie sklejonych, wszystko musi być zrobione równo, będzie mniej szlifowania. Nasączamy kropelką (lub innym klejem cyjanocośtam) szprychy i wewnętrzne strony obręczy.




Teraz najtrudniejszy i pracochłonny moment. Szlifujemy krawędzie szprych nadając im zaokrąglony kształt. Najpierw trochę ścinamy krawędzie szprych nożykiem, a później pilnikami szlifujemy krawędzie, aż uzyskamy odpowiedni kształt. Niestety w tych kołach wewnątrz są wypusty i nie da się zrobić idealnie zaoblonych z dwóch stron szprych, tak jak to zrobiłem przy kółkach tocznych, ponieważ te wypusty przeszkadzają w manewrowaniu pilnikiem i trzeba mocno uważać, żeby ich nie uszkodzić. Mniej doświadczeni modelarz mogą zrezygnować z tego szlifowania - zaoszczędzą czasu po 2 godziny na koło i nie zrobią sobie brzydkich kantów. Szlifujemy też wewnętrzne części szprych, zwłaszcza ślady po odcięcia.



Naklejamy przeciwwagi (ten księżyc u dołu) i obręcz na wierzch koła



Następnie na takiej mini szlifierce szlifujemy wstępnie papierem ściernym 400 i 600 zewnętrzną stronę koła - bieżnik



Tak obrobiony bieżnik nasączamy kropelką i szlifujemy do gładkości papierem ściernym 600 i 1200. Bieżnik po wyszlifowaniu błyszczy i przypomina lakierowaną sklejkę w przekroju



W dalszej kolejności przyklejamy od tyłu zewnętrzny pierścień i nasączamy go kropelką



Następnie szlifujemy krawędź pierścienia nadając mu zaokrąglony, najpierw robiłem to pilnikiem, później papierem ściernym 600 i 1200



Doklejamy podkładkę (to małe kółeczko) pod wiązar ...



i malujemy wnętrze koła na czerwono, ja zrobiłem to farbą akrylową Pactra A26 (podziękowania dla JHradcy, od niego odgapiłem ten kolor). Malujemy raz, po przeschnięciu usuwamy niedokładności szlifowania (po pomalowaniu lepiej je widać) i malujemy drugi raz. Żeby nie zamalować miejsc, na które będę jeszcze coś później przyklejał, nakleiłem na nie krążki wycięte z papieru samoprzylepnego (taka żółta taśma papierowa na rolce)



Teraz też ważna czynność - malowanie metalizerem bieżnika. Do tego celu zastosowałem metalizer Humbrola 27003. Najlepiej jak się Wam uda pomalować jednym pociągnięciem pędzla cały bieżnik dookoła od razu. Później malujemy wewnętrzną część pierścienia. Malujemy płaskim pędzlem 6-7 mm szerokości. Zdjęcia w trakcie malowania robiła mi żona, znana trzęsiłapa, więc są one trochę nieostre.





Jak tą czynność dobrze zrobicie, to bieżnik po pomalowaniu powinien tak wyglądać:



Teraz przystępujemy do szlifowania bieżnika, robimy to na miniszlifierce, najpierw delikatnie papierem ściernym 1200, a później polerka miękką szmatką bawełnianą




Jak zrobicie 10 kół, to będzie to tak wyglądać:



Teraz odklejamy papier maskujący, naklejamy na środek denko i malujemy go 2 razy na czerwono oraz białą farbką malujemy obręcz koła



W ten sposób robimy każde z 10 kół:



Pozostało nam naniesienie śladów eksploatacji, jeżeli robimy model w wersji przybrudzonej. Koła są w różnym stopniu ubrudzone - najbardziej to które jest pierwsze za silnikiem.



I w ten sposób zrobiłem wszystkie 10 kół:



Jak pisałem na początku koła są wycinane laserowo, co nie znaczy, że łatwo i szybko się je robi. Jak się chce osiągnąć trochę lepszy wynik, to trzeba im poświęcić więcej czasu. Ja wszystkie koła robiłem przez 12 dni po 6-8 godzin dziennie, czyli w sumie około 80 godzin. I wyszło jak widać. Czuję zadowolenie z osiągniętego efektu.

Jacek Placek, mam nadzieję, że teraz wyczerpująco odpowiedziałem w sprawie malowania metalizerem. Wichura3, czy brudzing jest odpowiedni ?

Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29


 
19-07-07 09:47  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Czemu tył zewnętrznego pierścienia w każdym kole pomalowałeś metalizerem?
Przecież on z niczym się nie styka więc nie ma prawa być wypolerowany jak bieżnia...

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
19-07-07 16:43  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Kopajt - tył zewnętrznego pierścienia we wszystkich kółach pomalowałem metalizerem, ponieważ w prawdziwym parowozie Ty2 (i w innych też) ta część jest nie pomalowana i pozostaje metaliczna.

Koła jezdne modelu mają naklejone przeciwwagi, które powodują niewyważenie i lekkie bicie przy szlifowaniu na miniszlifierce. Dlatego też ta część pierścienia nie daje się tak wyszlifować i wypolerować jak na bieżni, i pozostaje lekko porysowana sprawiając wrażenie zużycia.



--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
19-07-07 17:43  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

"Jacek Placek, mam nadzieję, że teraz wyczerpująco odpowiedziałem w sprawie malowania metalizerem."

Pewnie, że wyczerpująco! Wielkie dzięki!!! A koła wyglądają jak żywe.
Pozdrawiam

 
19-07-07 22:22  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Rysztur   

Aby umożliwić parowozom o pięciu osiach wiązanych pokonywanie minimalnych łuków torów (jeśli dobrze pamiętam r=150m, jutro sprawdzę) wewnętrzne osie miały podcięte obrzeża, a oś silnikowa (środkowa) praktycznie była go pozbawiona.
Na tym etapie prac możesz to jeszcze skorygować.
Tyle krytyki.... a teraz , dam sobie chyba spokój z modelarstwem.
To co robisz jest niewiarygodne... Powodzenia w dalszej budowie.

 
20-07-07 01:00  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

To jest zalezne od konkretnej serii. Ty2/42 mialy osie 1 i 5 mialy przesuw boczny o 25mm, 2, 3 i 4 byly sztywne, i tylko trzecia miala podtoczone obrecze. A parowoz przechodzil przez luki 150m.

 
20-07-07 20:15  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Mariusz - chyba jednak przeginasz ! Ja muszę do psychoterapeuty ;-(
Pozdrawiam i czekam na jeszcze (staram się być estetą).

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
24-07-07 12:36  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj przedstawię krok po kroku jak zrobiłem hamulce, a ściślej ramiona hamulców wraz ze szczękami. Tak jak napisałem już 04-06-2007 hamulce zostały przeze mnie zaprojektowane od podstaw, bo oryginalne z wycinanki są uproszczone i za szerokie.

Zaczynamy od wycięcia wszystkich elementów składowych, można to zrobić ręcznie, można wyciąć laserem:



Sklejamy ze sobą ramiona hamulców, nasączamy "cyjanocośtam" (kropelką):



Zaokrąglamy pilnikiem krawędzie, naklejamy pozostałe pierścienie i śruby:



Następnie naklejamy na uchwyty szczęk pierścienie od gniazda sworznia:



Sklejamy szczęki ze sobą i nasączamy kropelką:



Przyklejamy szczęki do uchwytów:



Pasujemy szczęki do ramion, wkładamy sworznie (ten na środku większy bez przyklejania):



Przyklejamy prowadnice-ograniczniki i nasączamy je kropelką:



Robimy zawleczki i naklejamy na nakrętkę i sworzeń:



Naklejamy nakrętki na pierścienie (później w otwory wmontuję osie, na których zawieszone będą ramiona hamulców)



Przed malowaniem rozdzielam wszystko i maluję farbą czarny półmat:



Następnie nanoszę ślady zużycia farbką akrylową ugier palony, a niektóre krawędzie pocieram ołówkiem:



Całość znowu montujemy i oto efekt końcowy:



W sumie praca przy tych hamulcach nie przysparza żadnych trudności, można je zrobić w ciągu 15 godzin.

W następnym odcinku wszystkie sklejone do tej pory podzespoły spotkają się ze sobą.
Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.


PS. Miło mi, że kolegom: Rysztur, Wisa i Jac. podoba się moja praca, dziękuję wszystkim za zainteresowanie moją relacją.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-07-07 14:36  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Jak dla mnie, to majstersztyk, na poprawienie humoru dodam, że hamulce w tendrze są też skopane. Ledwo udało mi sie je wcisnąć, szczególnie od strony wewnętrznej tam gdzie są zamocowane czopy skrętne.

PS-pytanie moje wybiega troszkę do przodu, a mianowicie chodzi mi o kalkomanie. Zdecydowałeś się już na jakiś konkretny sposób?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024