FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
01-07-08 07:29  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Najciekawsze jest to, że model nie tylko w widoku ogólnym wyglada jak oryginał. Wiele zdjęć makro, konkretnych szczegółów, nadal tą iluzję podtrzymuje. To rzadki efekt :)

 
01-07-08 23:34  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Twoją relację obserwuję od samego początku i nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że to relacja z rozbiórki oryginalnego parowozu, tylko pokazana od końca.
Podziwiam kunszt – szacunek.

Ciekaw jestem w jaki sposób skleisz wodę i węgiel.

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
02-07-08 00:36  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Yasiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Model jest przepiękny. Brakuje mi słów aby go opisać i dymu z komina :)
Mam jedno pytanko. Z czego zrobiłeś takie fajne odbłyśniki w latarniach?

--
Yasiu
4446759

 
02-07-08 10:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
tuchajbej 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 8


 - 9

Gratulacje. Myślę że zgodzą się wszyscy ze mną, na przyznanie Ci tytułu Mistrza Świata w kartonie

--
Pozdrowienia dla fanów kartonu

 
02-07-08 11:55  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Kiedy Stwórca postanowił wyczarować model doskonały parowozu zesłał go pod skalpel Precyzyjnego!!! :)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
02-07-08 16:55  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

absolutely over the top! Excellent! No words!

 
02-07-08 20:16  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Ten model pokazuje że nawet z niedopracowanego projektu można wyczarować cudo... wystarczy tylko chcieć :)

Gratulacje Mariusz - z tendrem w Twoim wykonaniu bez problemu zdobędziesz Mistrzostwo Polski w modelach kolejowych :)

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
02-07-08 23:10  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Hanys 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


 - 1

Mój ojciec był z zawodu maszynistą i pracował w przeszłości na parowozach. Kiedy zobaczył tą relację i efekt końcowy stwierdził, że Twój model jest lepszy od oryginału. Mnie tylko wypada się dołączyć do pieśni pochwalnej. Szacunek i podziw dla Ciebie. Pzdr

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

 
02-07-08 23:29  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Co do samego modelu podpisuję się pod tym co napisali poprzednicy. Mam tylko zastrzeżenia co do prowadzenia relacji. Myślę, że powinieneś sumienniej rozdzielać zdjęcia oryginału i modelu, bo szczególnie na miniaturkach trudno je rozróżnić :)

Gratuluję i zazdroszczę umiejętności.

 
11-07-08 14:43  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Trwają pracy przy tendrze, zdjęcia wkrótce.

Podczas pracy spotkałem się z małym problemem: nigdzie nie mogę znaleźć zdjęcia sprzęgu tendra, czy ktoś was dysponuje zdjęciem przedstawiającym ten element przy tendrze od Ty2 ?

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
13-07-08 21:14  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
jacko1971   

Jestem w szoku... wracam do plastiku.... MISTRZOSTWO ŚWIATA !

 
02-08-08 23:20  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
Pablo-76   

Witam ponownie wszystkich

Dość regularnie przeglądam tą stronę i obserwuję postępy prac przy parowozie. Zauważyłem ponadto, że jestem (chyba) najsurowszym recenzentem powstającego dzieła o nawie: Ty2- 970.
Tak- w tym określeniu, nie ma ni krzty przesady. Dowodem na to, są wszelkie wyrazy uznania (także i moje), jakie pojawiły się dotychczas w tym wątku. Nie mniej jednak, nie byłbym chyba sobą, gdybym także i tym razem, nie dosypał swojej przysłowiowej łyżki dziegciu...
Zanim przejdę do meritum, pragnę zapewnić, iż czynię to tylko dlatego, ponieważ mając przd sobą absolutnego arcy mistrza modelarstwa kartonowego- nie mogę sobie pozwolić aby nie napisać o kilku szczegółach (które należy poprawić), aby to dzieło, stało się wręcz ultra perfekcyjnym, lub jak kto woli ultra precyzyjnym ;) Do rzeczy zatem.
Szanowny Mariuszu (Precyzyjny)
Parowóz Ty2 jest dość wdzięcznym pierwowzorem do odtwarzania w modelu, ponieważ pozwala on, na dość dużą "swobodę". Spośród 1407 sztuk, jakie jeździły na PKP i kilkudziesięciu, jakie znajdowały się w przemyśle- ciężko byłoby znaleźć nawet dwa, które wyglądały po wyjściu z naprawy w ZNTK tak samo. Szczególnie od lat 70-tych, kiedy to wdrożono system rotacji części pomiędzy parowozami (miało to uprościć i przyspieszyć naprawy). Proces ten był tak wielki, że parowóz który wjeżdżał do zakładu na naprawę- opuszczając go po kilku miesiącach- w niczym praktycznie nie przypominał siebie samego. Mam w domu kilkanaście sztuk formularzy parowozu Ty2 i wertując zapisy dotyczące zakresu ich napraw- widzę jak na dłoni, że wszystkie Ty2 podczas całej swojej służby, miały zamieniany wielokrotnie kocioł, ostoję, tender pomiędzy innymi, będącymi wówczas w naprawie Ty2. O osprzęcie już wogóle nie będę wspominać... Ot, cała socjalistyczna gospodarka...
Dlaczego o tym piszę? Bo dzięki temu mogę przyjąć (choć jak dotąd, nie natrafiłem nigdzie na zdjęcia Ty2-970), że faktycznie w danym okresie tak on wyglądał...
Nie mniej jednak już na pierwszy rzut oka, rzucają się w oczy pewne błędy, które należałoby poprawić, bo psują one ogólne wspaniałe wrażenie, jakie się odczuwa, gdy przegląda się tą fotorelację...
Po pierwsze: reflektory i zderzaki.
Nie wiem czy wiesz, ale typowe "wiadro" (projektor), ma średnicę 41cm. Natomiast tarcza typowego zderzaka okrągłego, wynosi w oryginale 45 cm. Patrząc na zdjęcia Twojego modelu- mam wrażenie, że odwróciłes te proporcje..
Po drugie.
Zgarniacze w oryginale zamontowane są na wysokości około 15 cm nad główką szyny i są ustawione pod większym kątem, niż to widać na zdjęciach Twojego modelu. Wynika to z przyjętej i wdrożonej przez PKP normy UIC, mówiącej o skrajni taboru.
Po trzecie.
Co chodzi o wężownicę (na lewym pomoście parowozu)- to jest to osuszacz powietrza. A co chodzi o wygląd skrzyni sprzęgowej tendra 30D43 (bo taki jak mniemam budujesz), to faktycznie jest problem ze zdjęciami w necie. Najlepiej byłoby obfocić ją w naturze.

To tyle póki co. Jestem pełen podziwu, gdy widzę co "wyprawiasz" i liczę, że następnym parowozem, jaki weźmiesz na warsztat, będzie Pm2 lub Pt47. Talent taki jak Twój, pozwala odtwarzać "co do śrubki" istniejące do dziś oryginały! Marzy mi się, aby zobaczyć wykonany przez Ciebie model mojego rodzimego Pt47-157 lub bydgoskiego Pm2-34. Powodzenia Precyzyjny! Odezwę się jeszcze, bo szczerze Ci kibicuję :)

Pozdrawiam wszystkich

--



Post zmieniony (03-08-08 12:56)

 
03-08-08 13:12  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
kocur 

 

Witam ! ! !

Jako , ze temat wrocil na wyzyny forum pozwalam sobie wstawic ciekawy link. Prawdopodobnie to nie kartonowki i mozliwe , ze juz ktos to pokazal ale warto zobaczyc:
http://www.youtube.com/watch?v=wmmdRNG7Cp0&feature=related

No i oczywiscie niecierpliwie czekam na kolejna porcje zdjec z budowy Twojego Cuda !!!
Pozdrawiam !!!

 
04-08-08 21:06  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - zakończenie budowy parowozu (strona 15)
zremb 

 

Witam.
Dla wszystkich zainteresowanych tematem Ty2 link do fotek w oryginalnym rozmiarze.
ty2_sprzeg_tender.exe - 74.80MB

--
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

 
06-08-08 14:03  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dziękuję kolegom za zainteresowanie relacją i aktywny udział w zdobywaniu dokumentacji.

Czas pokazać zdjęcia z budowy tendra. Na początku jak zwykle szkielet. Trzeba zwrócić uwagę na poprawną geometrię. Ze względu, że nie ma żadnej płaskiej płaszczyzny, na której można położyć szkielet na stole, dodatkowo pomogłem sobie listewkami i całość obciążyłem.



Poszycie tendra zaprojektowałem od nowa uwzględniając właściwy podział blach i spawy:



Następnie pokryłem podkładem 2 x (bo pierwszy raz to prawie całkowicie się zeszlifował) i skleiłem razem całość. Wnętrze skrzyni węglowej trochę przerobiłem. Podniosłem dno, które i tak będzie przysypane węglem. A to po to, żeby nie sypać dużo węgla i nie obciążać modelu.



W dalszej kolejności 3 x pomalowałem całość na czarno (spray Champion RAL9011 mat), przed trzecim malowaniem naniosłem wikolem spawy ( w naturze są one bardziej widoczne - przy robieniu zdjęcia było słabe oświetlenie) :



Nadanie śladów używania zajęło mi znacznie więcej czasu niż pomalowanie tendra, ale myślę, że efekt jest zadawalający:



Tender należy do najbardziej zabrudzonych elementów parowozu, gdyż oprócz opadów deszczu wlewanie wody do tendra powodowało zacieki i rdzewienie.





Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-08-08 20:21  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

NIeźle nieźle Precyzyjny :)
Spawy wyszły super
Z tymi zaciekami wodnymi za mocno bym nie przesadzał, w większości są białe
Przyznam że model wyjdzie naprawde zar......cie :)

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
10-08-08 15:31  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Maverick33 dzięki za dobre słowo, ale nie wiem jak Ty dojrzałeś te spawy, na poprzednich zdjeciach. Obejrzałem jeszcze raz fotki i stwierdziłem, że w tym świetle jednak spawy są zdecydowanie mało widoczne. Dlatego też jeszcze raz zrobiłem zdjęcia boku w innym ustawieniu i oświetleniu, teraz dopiero te spawy widać porządnie. Oto efekt poprawkowej sesji zdjęciowej:



Porobiłem też fotki paru detali:



I na koniec fotka nowych dorobionych elementów - są to oliwiarki - w prawdziwym parowozie z tych zbiorniczków spływał przewodami olej do smarowanych części:



Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

PS. Maverick33 - nie wpadłem na to, co kryje się za kropkami w wyrazie "zar......cie". Myślałem, że może "zarąbiście", ale nie jest to jakieś specjalnie brzydkie słowo, żeby je wykropkowywać, a poza tym nie zgadza mi się liczba kropek. :)

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (10-08-08 15:39)

 
10-08-08 18:19  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

ano miało to być "zarąbiście" - raczej mie używam na forum niecenzuralnych słów
Pozdrawiam
Mav

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
12-08-08 19:35  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
petrus   

Witam wszystkich, forum tylko przeglądałem, teraz postanowiłem aktywniej włączyć się w jego tok. Ukończyłem model lokomotywy EP09 w skali 1:25. Dzięki informacji od Maverick33 liczę, że otrzymam od modelarzy a zwłaszcza od Precyzyjnego namiary na linki, strony lub adresy gdzie mógłbym nabyć gablotkę na mój model. Uznałem, że chyba nie będę sam ciął i łączył pleksi. Stąd moja prośba o takie informacje, zwłaszcza do precycyjnego (podobno sam kiedyś zamawiałeś gablotkę). Jakby co mój adres petrus.calamus@wp.pl, pozdrawiam wszystkich modelarzy.

 
13-08-08 10:07  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Petrus zapraszam do uważnej lektury mojej relacji. O gablotce pisałem na stronie 9 i 10. Jest też tam podany link do firmy, gdzie zamówiłem gablotkę. Innych namiarów Ci nie podam, bo wykonanie i cena usługi w tej firmie mi odpowiadała, więc nie szukałem innych. Jak wpiszesz w Google "gablota, pleksi, akryl, kaseton" to wyświetlą Ci się linki do firm, które się tym zajmują. Możesz zawęzić wynik wyszukiwań dopisując też swoje miasto lub większe w pobliżu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
13-08-08 20:37  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
petrus   

Precyzyjny - bardzo dziękuję za informację, rzeczywiście jeszcze uważniej przejrzałem relację z budowy Ty-2. Dalej nie mogę wyjść z zachwytu i podziwu, że takie cudo może wyjść z pod ręki jednego człowieka. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Jeśli można Cię prosić o napisanie na mój adres mailowy w celu zadania kilku pytań (niekoniecznie zasadnym na forum) będę wdzięczny.
Pozdrawiam. Petrus.

 
21-08-08 14:08  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Wszyscy chyba wyjechali na wakacje, bo aktywność na forum jest chyba trochę niższa. Nie zrażony tym postanowiłem zaprezentować dalszy ciąg, mam nadzieję, że znajdą się oglądający. Dużo tego nie ma, bo czasami jest taka duchota, że nic się nie chce robić.

Model parowozu straszne się kurzy, czas pomyśleć o gablotce. A ta musi na czymś stać, zresztą jak i sam model. Zrobiłem więc podstawkę pod model w formie torów. Tory, jak to u mnie, są uproszczone. Śrub łączących szyny z podkładami nie znajdziecie, a jak ktoś zapyta jak to się trzyma, to napiszę, że jest przyklejone wikolem. :)

Oto kilka zdjęć z poszczególnych etapów budowy podstawki:
(Dokładny opis co i jak się robi możecie znaleźć w mojej relacji TKp30 - link w podpisie.)

Na przygotowaną deskę przyklejamy podkłady, ramkę, malujemy i sypiemy tłuczeń,



dodajemy ziemię,



montujemy szyny i robimy "brudzing".



Malujemy ramkę na właściwy kolor i sprawdzamy, czy parowóz pasuje do toru:




Nawęgliłem też tender i zrobiłem mały klimacik w postaci włożonej łopaty oraz dorobiłem sprzęg tendrowy:





Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
21-08-08 14:40  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Komentarze: WOW!!!
Sugestie: kontynuuj prace i daj się nam nacieszyć ich widokiem ;-)
Uwagi: merytorycznych brak, niemerytorycznych.........................

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-08-08 16:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Potwierdzam słowa QN-ia : WOW !!
Model wygląda jakby był prawdziwy , a nie z kartonu .
Jak najbardziej śledzę twoją relację - nawet pozwoliłem sobie zamówić gablotkę z podanego przez Ciebie linka do firmy .
Kontynuuj pracę . To wg mnie MUSISZ robić . Za dużo jest chętnych do oglądania zdjęć , by ją wstrzymać ...

--
___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
22-08-08 08:40  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Osobiście potwierdzam wszystko co napisali poprzednicy.
Z uporem maniaka powtarzam że Twoje modelarstwo to geniusz absolutny. Każda aktualizacja Twojej relacji wiąże się z porażeniem moich gałek ocznych jakimś niesamowitym ujęciem tego co zrobiłeś. Takie modelarstwo to ideał do którego każdy chyba chce dążyć.

Czekam na Porąbkę i rezerwuje przy tym modelu ze dwie godziny na oglądanie !

Pozdro :)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
22-08-08 09:18  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Już dawno zaniemówiłem. Na szczęście oczy funkcjonują.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-08-08 10:15  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Po rownież wielu ochach i achach ;) mam jednak małe ale...
Precyzyjny, mógłbyś mi wytłumaczyć jak taka ilość węgla się ma utrzymać na pochyłym i gładkim elemencie? Przece na "chłopski rozum" to przy normalnych drganiach przy jeżdzie to od razu by zjechało i spadło na tory... Chyba że parowóz jeszcze nie ruszył w drogę, to wtedy uwierze, że nie zleci, ale chyba jak maszynista je tam specjalnie położył, bo z łopaty to z tej wysokości by się odbiło i spadło, pomijając już że to miejsce jest pod podłoga, a połaczenie tendra i parowozu powinno być osłonięte, więc ten węgiel znów nie ma jak tam się znaleźć. No chyba ze masz fotke z reala, ale i tak bym się długo zastanawiał jak ten węgiel się tam znalazł ;-)

 
22-08-08 10:50  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Zdjęcie pokazuje moment tuż po podgarnięciu usypującego się węgla.Łopata wsunięta na chwilę, gdy maszynista spożywa małe piwo poza kadrem...;-)
Lokomotywa stoi na stacji...

"Stoi na stacji lokomotywa,ciężka,ogromna i pot z niej spływa...
...a palacz wciąż węgiel w nią sypie..."

Wszystko gra!
I to jak !!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-08-08 11:11  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dziękuje kolegom za wyrazy uznania i doping. Relacji nie zamierzałem nigdy wstrzymywać, pisałem tylko, że postęp prac z powodu dusznej i parnej pogody jest niewielki.

Uboottd, oto zdjęcie jadącego Ty2 z rozsypanym węglem na tendrze.



Przecież świeżo po nawęgleniu mogło się rozsypać tu i tam. A przy małej prędkości, jak widać na fotce, nie zdążyło jeszcze pospadać. Zdjęciem drugiego przypadku nie dysponuję, ale widziałem osobiście w Chabówce na Ty2 953, bo fartuch łączący tender z parowozem był u dołu porwany. Przyznaję, że było tam więcej brudu, piachu, smaru i oleju, więc pewnie dlatego się trzymało. Ja w tym miejscu jeszcze dołożę trochę "brudu". Poza tym mój tender, jak widać, nie jest złączony (czyt. sklejony) na stałe z parowozem, można go odczepiać i wtedy mogło się również rozsypać. Jak widzisz wszystko da się wytłumaczyć :-)

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
22-08-08 12:11  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Z węglem na bokach tendra sie zgodze, mnie właśnie chodziło o ten na czołownicy. Co do rozłaczania, to nie jestem pewien, ale robiło się to tylko przy przeglądach w warsztacie a nie jakoś tak częściej. Natomiast co do porwania fartucha to ok, mnie to przekonuje ;)

 
22-08-08 12:25  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Pod wpływem "miażdżącej krytyki" Uboottda postanowiłem trochę dobrudzić tender i chyba teraz wygląda to korzystniej.

Oto zdjęcia (jeszcze gorące):





Jak widać czytam wszystkie wasze uwagi i jeśli można je wykorzystać do polepszenia wyglądu modelu, to robię poprawki.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (22-08-08 12:29)

 
22-08-08 12:40  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Miażdżącej... aż mi głupio się zrobiło... :)

 
22-08-08 13:06  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja jak zwykle jestem zachwycony! Z niecierpliwością oczekuję końca relacji. Może tylko sztych łopaty jest trochę za czysty ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
28-08-08 12:34  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Oto dalszy ciąg moich zmagań z tendrem. Zrobiłem taki element, chyba jest to jakiś ręczny hamulec, ale na 100% nie wiem. Ośka na górze i dole minimalnie się rozmija, ale nie szło zrobić lepiej ze względu na różnicę płaszczyzn w pionie, a faktycznie przelotowego otworu lekko skośnego nie chciałem wiercić, bo bałem się uszkodzenia modelu. Jak będzie założony brezentowy fartuch połączeniowy, to tego nie będzie z boku widać, a od przodu jest prosto.



A to drugi element, którego przeznaczenie nie jest mi znane. Wygląda to na jakiś wziernik rewizyjny, awaryjny wlew albo odpowietrzanie - może ktoś wie ?



Następnie zrobiłem część napędową układu hamulcowego, czyli zbiornik sprężonego powietrza, zawory rozrządcze, cylinder hamulcowy, dźwignie i przewody. Oczywiście w modelu nie mogło zabraknąć śrub i zawleczek:







Tender od dołu jest bardziej przyrdzewiały i brudny niż boki, bo tam nikt go specjalnie nie czyścił i ropował.

I na zakończenie kilka fotek ogólnych:







Przepraszam za słabe zdjęcia, ale dzisiaj jest w Gdyni zachmurzenie i przez to słabe oświetlenie. A do niedzieli pewnie nie chcielibyście czekać.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.


PS.
Berp pisze: " Czekam na Porąbkę i rezerwuje przy tym modelu ze dwie godziny na oglądanie"

Przy moim ślimaczym tempie niewykluczone, że będzie to dopiero Porąbka za rok. Niby dużo już nie zostało, ale wszystko musi być u mnie zrobione bez pośpiechu. Żona wyjeżdża na tydzień, to jest szansa, że podgonię, bo będę sklejał model od 8 do 23.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (28-08-08 12:54)

 
28-08-08 13:02  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

O.ja...
...i wszystko "oczywiście" ruchome...
Bo takie mam wrażenie ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
28-08-08 13:52  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - początek budowy tendra
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

W jaki sposób wykonałeś takie długie i równe spawy na bokach tendra?

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
01-09-08 14:48  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dzisiaj tylko odpowiedzi i porada.

Mariusz przeceniasz moje umiejętności i chęci, to wszystko tylko wygląda na ruchome, ale wszystko jest na stałe przyklejone. W tendrze ruchome tylko będą koła.

Kat specjalnie dla Ciebie, ale z myślą i o innych modelarzach, zrobiłem naprędce mini poradnik jak zrobić proste i równe spawy:

Najpierw przyklejam wzdłuż planowanego spawu taśmę maskująca Tamiya (rozcięta na pół dla oszczędności taśmy):



Następnie nakładam na powstałą szczelinę klej wikol. Trzeba uważać, żeby nie zrobiły się nam pęcherzyki jak na tym zdjęciu z prawej:



Teraz nie czekając na wyschnięcie kleju natychmiast odrywamy taśmę z jednej i z drugiej strony. Uzyskujemy prosty i równy pasek kleju, w razie potrzeby jego dokładność możemy skorygować nożykiem:



Malujemy model i uzyskujemy spaw:



Takie spawy można też robić na modelach niemalowanych. Taśma Tamiya odkleja się od drukowanego papieru bez pozostawienia śladu. Sam spaw wystarczy wyretuszować odpowiednim kolorem cieniutkim pędzelkiem.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
01-09-08 15:34  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
03-09-08 12:16  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam kolegów

Przedstawiam dalszy ciąg prac nad tendrem. Najpierw zrobiłem rurę ogrzewania parowego oraz przykleiłem tabliczki:



Następnie przykleiłem lampy i zrobiłem układ dźwigniowy do podnoszenia klap wlewu wody:





Na końcu zrobiłem lemiesze, stopnie, dokleiłem elementy sprzęgające i zderzaki. Sprzęg jak widać na zdjęciach jest ruchomy:



Na koniec kilka fotek całości:







Skrzynia tendra jest w zasadzie skończona. Pozostało zrobić elementy połączeniowe z parowozem, ale to dopiero wtedy, gdy skrzynia stanie na kołach. Teraz zabieram się za budowę wózków jezdnych.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
03-09-08 12:47  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
małyGlód 

 

A co tu komentować...

Siedze z rozdziawiona geba i tyle mam do powiedzenia: ŁAŁ

--
Pozdrawiam Pawel

Utknąłem w niemocy ... :/

 
03-09-08 17:22  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
Seweryn 

 

Widzę że jest szansa na Porąbke sie wyrobić. Piękny model.

--
Seweryn

 
04-09-08 14:03  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Seweryn "ALF" widzę, że nie możesz się doczekać obejrzenia modelu, o Porąbce pisałeś już w zeszłym roku. Do zrobienia pozostały mi jeszcze wózki jezdne, ale chciałbym zrobić w nich hamulce w jakości porównywalnej do hamulców z parowozu. A to jednak może zabrać trochę czasu. Jak się wyrobię i zdążę zrobić model, to zamierzam w tym roku do Porąbki przyjechać.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
10-09-08 12:46  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

W dzisiejszym odcinku przedstawię jak zrobiłem ramy wózków jezdnych. Najpierw zrobiłem resory z zaczepami, do standardu z wycinanki dodałem podkładki i zawleczki. Zaczepy zrobiłem ruchome, dzięki temu łatwiej je było później dopasować do uchwytów. Zrobiłem też ściany boczne wózków:



Teraz wszystko to zmontowałem, pomalowałem i lekko ubrudziłem. Na ostatnim zdjęciu środkowy element jest jeszcze czysty, pozostałe dwa już po brudzeniu:



Teraz połączyłem obie ścianki, położenie ukośnych kątowników zmieniłem na prawidłowe, czyli lekko wznoszące się do środka. Zmieniłem też całkowicie kształt środkowego prostokątnego wspornika. Całość pomalowałem i postarzyłem. Wnętrze wózków jest znacznie bardziej brudne i przyrdzewiałe niż ścianki na zewnątrz:









I w ten oto sposób zrobiłem ramy dwóch wózków. Teraz czas na zestawy kołowe wraz z maźnicami.
Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
10-09-08 16:25  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
Seweryn 

 

Widzę że prawie każdy element ciety laserowo, popieram ten sposób. Jak zawsze pięknie.

--
Seweryn

 
10-09-08 23:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Nie są te resory trochę zbyt gładkie ? Jakiś wyraźniejszy podział na pióra byłby mile widziany, bo tak to wyglądają na monolit...

 
11-09-08 10:54  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Uboottd, chyba nie obejrzełeś dokładnie wszystkich zdjęć, bo o ile na ostatnim słabo to widać, to na poprzednich wyraźnie widać podział na pióra i nie wygląda mi to na monolit:



--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
11-09-08 20:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Przyjrzałem się wszystkim, jednak za punkt odniesienia przyjąłem faktycznie ostatnią fotkę idąc po lini rozumowania, że jest to najbardziej ostateczny kształt i nawet byłem zdziwiony że gdzieś ten rysunek piór gdzieś po drodze zaginął... :)
A przy okazji drugie co mi się rzuciło ale już nie chciałem dawać strasznej listy bo zaś będzie "miażdżąca krytyka" jak ostatnio :) to te obejmy na srodku resorów to są strasznie cienkie... a powinny mieć grubość mniej więcej taką jak pojedyńcze pióro ;) Natomiast cała reszta strasznie mi się podoba ;)

 
17-09-08 15:44  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 -
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam w moim serialu

Dzisiaj dalszy ciąg budowy wózków. Zdjęć mało, ale pracy było sporo.

Najpierw zrobiłem 8 kompletów maźnic (obudowy łożysk ślizgowych). Niestety nie udało mi się zrobić lekko wypukłych pokryw - to te blaszki fototrawione. Nie dysponowałem odpowiednią matrycą i stemplem, żeby je wycisnąć, a kulistą końcówką pędzla na podkładce olfy źle to wychodziło.



Następnie zrobiłem 8 kół (metodą jak koła od parowozu - szczegółowy opis na początku mojej relacji):



Teraz to wszystko zmontowałem, wózki stanęły na własnych kołach:







Zacząłem robić hamulce, trzeba to jeszcze wszystko zmontować i przykleić do wózków oraz zrobić elementy łączące tender z parowozem.



Czy zdążę do Porąbki ? To się okaże, jak mnie tam zobaczycie, to na pewno tylko z gotowym modelem. Ale to wyjaśni się w sobotę lub w następnym odcinku relacji, za tydzień. Wtedy na pewno pokażę gotowy tender.

Przepraszam za słabej jakości zdjęcia, ale ostatnio ciągle pochmurno, a nie dysponuję odpowiednim stanowiskiem ze sztucznym oświetleniem do robienia zdjęć.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
18-09-08 19:17  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
ekul   

Jedno jest pewne - ta relacja jest genialna. Nie wpływa jednak dobrze na mój zapał do sklejania :-) hihi. Pozdrawiam i dzięki!

--

 
18-09-08 20:47  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2 - budowa tendra
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A mnie prócz perfekcji wykonania powala systematyczność. Że też Ci się cały czas chce ...

--
serwusik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024