FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 16Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
13-08-08 13:38  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jeśli tych (i innych elementów) nie dało by się wykonac w standardzie, to pewnie bez malowania by sie nie obeszło. Ale moja filozofia sklejania modeli kartonowych jest zdziebko inna...:-) Każdy model to poligon dla mojej wytrwałości i precyzji wykonania właśnie w standardzie - sprawdzam samego siebie, przekraczam kolejne granice moich możliwości (szczególnie jeśli chodzi o moje trzęsące się łapska). Zresztą przy tak dobrze zaprojektowanym modelu (chociaż w wózkach kół jezdnych jest chyba merytoryczny błąd) o dobrej kolorystyce, żal by mi było go malować:-) Tym bardziej, że kolor retuszu i samo retuszowanie idzie mi coraz lepiej:-) Mnie chyba po prostu standard bardziej kręci, jeśli chodzi o sama budowę - malowałem elementy FAI-M, ale jakoś bakcyla nie załapałem, nie czułem bluesa. Widocznie jeszcze nie przyszła na mnie pora:-)

A poza tym warto sprawdzić kolejnego autora modeli - jak zaznaczałem na wstępie:-)
Tymczasem szykuje mi się od jutra samotny urlop na Kaszubach i w okolicach Trójmiasta:-) Także kolejna porcja moich postepów gdzieś za 1,5 tygodnia:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
30-08-08 18:51  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzisiaj niewiele będzie nowości, ale trzeba trochę relację podciągnąć i zdopingować się do pracy - chociaż po GEKO ochoty jest aż nadto. Czasem jednak nie pozwalają "inne czynniki":-)

Jak wspomniałem wcześniej, byłem niejako zmuszony do zakupu drugiego egzemplarza modelu, by móc wykonać "grzybki" (wywietrzniki) w komplecie. W zaprzyjaźnionym sklepie modelarskim niestety nie było, ale szperając w internecie natknąłem sie na stronę http://www.ksiegarnia.gliwice.pl. Okazało się, że mają tam naprawdę pokaźny zbiór kartonówek, a wśród nich na szczęście znajduje się T-37A (alleluja - ostatni:-). A co najważniejsze - ceny w tej księgarni są bardzo atrakcyjne.

Trzeba było zakasać rękawy i nagnieść kolejnego grzyba:-) Następnie zabrałem się za osłonę silnika (cz.9).

Postęp - na pierwszy rzut oka - niewielki, ale trzeba coś pokazać:-) W każdym razie oprócz wzmocnień boków i tyłu, które były rozrysowane w opracowaniu, dorobiłem również elementy usztywniające przód i górę poszycia tego elementu. Teraz nie grozi mi przynajmniej zapadnięcie się go do środka przy nieco mocniejszym dociśnięciu modelarskim paluchem:-)

Lazarus miał mi przynieść na GEKO siateczkę na wlot powietrza... Przyniósł, ale na maleńki wlocik - oszukał mnie :-) Na szczęście znalazłem jeszcze spory zapas metalowej siatki, o którą się rozchodziło - też ją kiedyś dostałem.. od Lazarusa:-).


Będzie trzeba więc zabierać się do roboty:-) A tutaj czają się...

...dwa kolejne grzybki...:-) Tyle, że dwa razy mniejsze od poprzednich... mamma mia:-)

Ale najlepsze listowie jeszcze przede mną...:-)

Zobaczę czy mam w apteczce relanium:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
31-08-08 12:40  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jest już fajnie, a jak będzie z podwoziem,gąsienicami... ( ślinotok... ;-) )

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
31-08-08 14:13  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Malowane, niemalowane, nieistotne. Grunt, że pięknie kleisz. A teraz, jak już masz 2 egzemplarze i spory zapas koloru, to może by tak nity.... ;-)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
01-09-08 07:53  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
Sprudin 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Witam,

Jakoś tak się złożyło że nie dałem tutaj jeszcze znaku życia... Czym prędzej nadrabiam zaległości, wszak robota pięknie idzie :-) Grzybki wygniotłeś zawodowo :-) Retuszowałeś je jakoś czy tak dobrze się zbiegły listki że retusz nie był potrzebny? :-) Cały kadłubek jak narazie poraża...czystością i dokładnością. Brawo!

StuG napisał: " Każdy model to poligon dla mojej wytrwałości i precyzji wykonania właśnie w standardzie - sprawdzam samego siebie, przekraczam kolejne granice moich możliwości"

I to jest właśnie kwintesencja modelarstwa kartonowego...w standardzie ;-)

Działaj Waści, działaj :-) Ja sobie grzecznie popatrzę. Aha, dołączam się do pytania o nity :-) noooo i nie mogę się doczekać układu jezdnego, szczególnie gąsek :-D

Pozdrawiam!!

--
Hope is the first step on road to disappointment.

 
02-09-08 17:38  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Oczywiście nity będą wypukłe:-) Nawet bez drugiego egzemplarza można je wykonać, gdyż w modelu jest dość spory zapas koloru. Chociaż różni się on odcieniem od reszty (z powodu braku przybrudzeń), to do wykonywania nitów spokojnie można go użyć. Na razie nie przyklejam ich z prozaicznej przyczyny - zbyt często manewruję w paluchach modelarskich całym kadłubem, co grozi możliwością upierdliwego uszkadzania lub odpadania już przytwierdzonych nitów i śrub wszelkiej maści. A to jak wiadomo utrudnia życie, a i stresu przybywa:-)

Sprudin - boki listków oczywiście retuszowałem - raczej nie dałbym rady ukryć białych prześwitującyh kresek łączeń:-) W każdym grzybku musiałem uciąć minimalnie 2-3 listki, bo w niektórych miejscach nachodziły na siebie. Retuszowałem je najpierw "od wewnętrznej", bardzo rozwodnioną farbą, a na koniec, gdy juz grzybki były sklejone, rozcieńczyłem ją jeszcze bardziej i pociągnąłem pędzlem na zewnątrz. To była juz praktycznie "brudna woda";-)

Na mniejszych grzybkach, które pokazałem w poprzednim poście, poeksperymentowałem z retuszem. Wpadłem na pomysł, by wycięte płaskie kopułki przykleić stroną zadrukowaną do modelarskiej taśmy maskującej. Taśmę unieruchamiałem i delikatnie zalewałem wszystkie szczeliny. W ten sposób uniknąłem zabrudzeń części. Trzeba jednak pamiętać, by farba była bardzo rzadka - w przeciwnym wypadku wszystko nam sie pozakleja. Ponadto przy przyklejaniu elementów na taśmę, najlepiej kawałek części pozostawić poza nią, by je łatwo odkleić. Powoduje to retuszowanie w 2 etapach, ale czy ktoś mówił, że trzeba się spieszyć?;-)

Żeby nie był to taki "łysy" wpis, pokażę jeszcze na jakim etapie jest wykończenie podzespołu osłony silnika.

Tym razem "bohaterem odcinka" jest wlot powietrza, zrobiony przy pomocy pokazanej wcześniej siatki metalowej:-) Trochę było z tym zabawy, ale rezultat uznaję za znośny:-) Zastosowałem tutaj nieco inną kolejność niż zwykle - najpierw skleiłem ścianki boczne (rozcinając część na 4 elementy), potem przyciąłem i wkleiłem wymierzoną kratkę, a na koniec przykleiłem górę:-) Udało mi sie jeszcze przymocować dwie podstawy wlewów oraz podstawę tylnego reflektora:-)

Trwają poszukiwania kawałka czerwonej folii:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-09-08 15:46  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Znowu posunąłem się odrobinę do przodu, więc warto odświeżyć smrodliwy wątek:-)

Pod nóż poszły - jak to było zapowiadane - mniejsze "grzybki", a także układ wydechowy. O ile z samych prac nad kopułkami wlewów nie zachowały się żadne zdjęcia, to w drugim przypadku jedno jest :

Tak wyglądały elementy rury wydechowej po wycięciu, retuszu (trzeba było znowu namieszać jakąś czarno-brązową breję) i wstępnym kształtowaniu.

A tak już po... razem z gotowymi słynnymi grzybkami:-)

Sama rura wydechowa nie sprawiła trudności (praktycznie idealnie spasowana), aczkolwiek jej końcówka jest dość skomplikowana, bo składa się z 3 elementów. Nie wygląda to tragicznie:-)
Natomiast kopułki wlewów wymagały korekt. W trakcie formowania okazało się, że listków jest za dużo (albo inaczej - są za gęsto upakowane). W każdym razie poprawki nie były trudne, chociaż wymagały koncentracji i precyzji cięcia:-)

Do zakończenia przygody z tą częścią pojazdu muszę jeszcze dokleić tylną lampę, której kartonowe elementy są gotowe do finalnego złożenia.

Problem w tym, że nie wiem skąd wziąć czerwoną przezroczystą folię. Szukałem w domu, w pracy - nic nie wpadło mi w ręce. Malowanie mazakiem albo farbą odpada... i dalej główkuję, co mnie trochę powoli wnerwia :-) Albo mam jakieś zaćmienie...:-)

Aby jednak nie gapić sie jak wół na malowane wrota, biorę się tymczasem za część nr 12 (ta z relanium w tle... :-)))

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-09-08 17:29  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Stug, chyba każda firma, produkująca farby modelarskie (np. Humbrol, Model Master, Pactra, Gunze), ma w swojej ofercie przezroczyste farby, głównie czerwone i pomarańczowe, używane do malowania świateł w plastikowych modelach samochodów. Proponuję iść w tym kierunku.

--

 
08-09-08 19:15  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Te Ziom, a kiosku gdzieś pod domem nie masz? Okładkę na ksążkę/zeszyt foliową kup. Onę są takie właśnie przeźroczyste a kolorowe ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
09-09-08 00:36  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzięki Panowie za podpowiedzi, postaram się je wykorzystać do swych niecnych celów:-)

Tymczasem wstąpiła we mnie jakaś moc Thorgala Aerigsona, bo bez zwłoki zabrałem sie dzisiaj za wspomnianą część nr 12. Obyło sie bez relanium, ale niestety nie bez problemów. To chyba najtrudniejszy element jaki dotychczas wykonałem. Może dlatego, że tym razem listki były za wąskie (było ich za mało) i musiałem się nieźle nagimnastykować, by jakoś się ze sobą zeszły. Nie do końca się udało...

A oto wizualizacja moich słów...

Od razu uprzedzam, że to nienajlepsze zdjęcia, bo robione przy lampie halogenowej, która, w odróżnieniu od światła dziennego, wyolbrzymia drobne różnice koloru retuszu. Zresztą sami o tym dobrze wiecie :-) Ale nie mogłem się nie pochwalić:-) Pod częścią nr 12 przykleiłem nity - była to taka mała próbka tego, co czeka mnie w przyszłości - wszak T-37 trochę ich posiadał:-) Chyba zmienie jednak koncepcję ich retuszu. W przeciwnym razie się chyba zajadę:-)

Może jutro wstawię zdjęcia normalne, mniej dyskredytujące moja pracę:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 16Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024