FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
24-03-09 00:39  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nadszedł czas trochę odgrzać tego kotleta, który pokrył się grubą wartstwą pleśni i wszelkiego innego paskudztwa, które dybie na modelarski czas biednego StuGa:-) Ale jak wiadomo StuG po zimie sie budzi i rusza do boju niby walnięty buhaj:-)

Skończyły się niewinne żarciki z listkami, grzybkami i innym zielskiem, zaczęła się kwintesencja pancernej karton-walki - podwozie:-)

Na przystawkę i rozgrzanie palców poszły koła podtrzymujące - małe niby to to, nieciekawe, ale musi być:-) Nie ma nad czym się za bardzo rozwodzić - zmieniłem jedynie sam środek kół - powklejałem tam przygotowane samodzielnie nakrętki, zamiast maleńkich kółeczek, które serwuje nam wycinanka:-)

W celu urozmaicenia sobie żmudnego pokonywania kolejnych etapów walki z podwoziem, zanitowałem trochę kadłub.

Nity wycinałem jak zwykle ołówkiem automatycznym 0,5 mm, następnie retuszowałem i przy pomocy BCG naklejałem w odpowiednich miejscach. Ograniczyłem sie na razie do tych miejsc, które nie będą w kolejnych fazach budowy narażone na częste miętolenie w paluchach.

Przyszedł również czas na koła napinające.

Najpierw trzeba było wykonać mechanizmy napinające, które składają się w większości z samych tulejek o średnicy ok. 3 mm. Powzmacniałem je drugimi krążkami (bo są pojedyncze) tektury włożonej do środka.

Same koła były bardziej pracochłonne.

Ogólnie rzecz biorąc koła jako takie są upierdliwe w sklejaniu, ale koła z niepełnymi obręczami (czyli ażurowane) są jeszcze bardziej zniechęcające:-) Tutaj już nie wystarczy sam cyrkiel tnący, tutaj trzeba dłubać:-)
Nie obyło się również bez niewielkich przeróbek. Okrągłe wypełnienia środkowych tulejek wykonałem sam, gdyż te zaproponowane przez autora były naklejane od góry, co mi nie bardzo odpowiadało. Poza tym zewnętrzne oklejki obręczy były za krótkie o jakiś 1 mm. Na szczęście bandaże kół skutecznie zakrywają prawie całą powierzchnię tych elementów - wystarczyło zamalować białe skrawki i po kłopocie.

Ale jak zwykle im dalej w las, tym więcej krzaków i kłód rzucanych pod nogi:-)

Aktualnie jestem na etapie sklejania do słynnej kupy kół jezdnych (zdjęcie), które są identyczne jeśli chodzi o technologie budowy, jak te napinające, tyle że są mniejsze i jest ich 4 razy więcej:-) Na zdjęciu obręcze sklecone na sucho.

Teraz nadchodzi czas robienia bandaży i wklejania żeberek, czyli sama radość.

Elementy kół napędowych mam również wycięte, ale złożę je dopiero wtedy, gdy dopasuje do ich zębów gąsienice, które mam zamiar sobie sam rozrysować. Ale to dopiero po wózkach...

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
24-03-09 08:19  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

No i następny standard, który mnie powala.

 
24-03-09 10:30  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tak oglądam te Twoje kółka i przychodzi mi do głowy taka myśl: jakbyś potrzebował jakichś rekomendacji przy zatrudnianiu się jako mikorochirurg - to masz gotowe "portfolio" ;-) !

Jak równo!
Jak gładko!
Pięęęknie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-03-09 11:45  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
Lazarus 



Na Forum:
Relacje w toku - 15
Relacje z galerią - 13
Galerie - 20
 

Nooo, Panie dziejku;-)) Piękna robota. Majsterczyk modelarski!!! Jak zwykle swoimi wielkimi paluchami potrafisz dobrze wyrzeźbić kartonik. I o to przecież chodzi;-)

pozdr. Lukas

--

 
24-03-09 18:08  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

A ja to oglądam na spotkaniach GEKO , możecie mi pozazdrościć !

Pozdrawiam .

Jańcio



HEY HEY!

 
24-03-09 21:34  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Ano Jańcio, ja Ci zazdroszczę i to bardzo. Grzegorz te kółka to "kosmiczny kosmos" jest:) Podziwiam sobie cichutko.

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
24-03-09 21:41  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Papcio Stug jak zawsze serwuje nam najwyższą jakość modelarstwa. Jest na co popatrzeć :D

--

 
11-04-09 18:40  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Po wielu trudach i znojach, a także na przekór Nibylungom i złym mocom pracowniczym powstały bandaże kół nośnych.

Gdzieniegdzie widać jeszcze jakieś paprochy, ale na czarnym to wszystko wylezie. Oczywiście dojdzie jeszcze finalny retusz, ale gdzie tam jeszcze:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
10-06-09 20:32  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Pozdrawiam wszystkich Polaków:-)

Rusza kolejna odsłona powolnej relacji składania do słynnej kupy czołgu T-37A:-)

Koła jezdne wreszcie skończone! Uffff...:-)

Ostatnie żeberkowane koła wykonywałem kilkanaście ładnych lat temu, gdy wziąłem w swoje zgrabne łapska pradawny model z pamiętnego roku 1989:-) A był nim oczywiście młodszy brat tejże konstrukcji - T-38.
Wystąpił tutaj mały ZONK. Mianowicie środkowe tuleje okazały się mieć zbyt małą średnicę i przyłożone żeberka nie dochodziły do ścianek. Musiałem nakleić na istniejące części dodatkowe paski z zapasu koloru, wcześniej lekko je rozwarstwiając, by średnica się w końcu zgadzała. Wyszło w miarę:-)

Jakiś czas temu zacząłem grzebać przy kołach napędowych, ale porzuciłem je szybko, gdyż i tak przyklejam je na końcu, gdy mam już zrobione gąsienice (rany, kiedy to będzie?;-)). Tym razem na chwilę powróciłem do nich.

Skleiłem je tak, jak sugeruje autor, aczkolwiek wydaje mi się, że jednak krawędzie środkowych elementów powinny się kończyć po zewnętrznej stronie kół, a nie od wewnątrz. Ale mała strata i tak pewnie nikt nie pozna:-) Trochę było zabawy z przyklejaniem tego wszystkiego na styk - a potem zalewanie mikroskopijnych szpar rozcieńczonym wikolem i podmalowywanie. I to się udało.

Mając w perspektywie wykonywanie wózków jezdnych postanowiłem nieco odetchnąć od układu jezdnego (chociaż ten czołg to praktycznie sam układ jezdny:-)) i wziąć do łap wieżę. A to, co z tego na razie wychodzi :

Popełniłem przy niej mały błąd i nieco mi się lewa strona wykrzywiła. Pozostaje mi mieć nadzieje, że nikt nie będzie na to zwracał uwagi:-) Jarzmo karabinu maszynowego za to dało mi nieźle w kość:-) Wszystko oczywiście na styk....

Pozostaje tylko podgrzać jeszcze atmosferę dwoma "rzutami ogólnymi" :

Na razie tyle....

C.D.N.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
10-06-09 23:04  Odp: [Relacja] Lekki czołg pływający T-37A - ORLIK 4/08
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Idzie powolutku ale super, podziwiam warsztat, prawdziwa wirtuozeria.
Widziałem na żywo we Wrocku.....rewelacja.
pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 16Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024