FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-03-08 10:32  [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć


Zapraszam na kolejną relacje tym razem wybór padł na F-117 z wydawnictwa Pana Halińskiego. Już na wstępie chciałem na maxa podziękować ESP( Konradowi), który to niespodziewanie podarował mi ten model, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie…tak po prostu dostałem go a dodam, że wtedy się jeszcze nie znaliśmy. Ogromne DZIĘKI

Pierwotne plany przewidywały zupełnie coś innego, ale niestety kłopoty natury technicznej zmusiły odłożyć pierwotny projekt na trzy miesiące. Tym właśnie sposobem dorwałem się do „Brylanta” , którego trzy miesiące temu oglądałem przez połowę dnia na żywo.
Pewnie powiecie, że to brzydal, albo, że nie przypomina samolotu albo, że wybrałem sobie mało wymagający projekt. Myślę, że każdy, kto go kiedyś przeglądał wycinankę odniósł wrażenie łatwego przyjemnego modelu o długich prostych krawędziach, które wystarczy porozcinać i model poskłada się :) ..ja natomiast zawsze czułem przed nim respekt.
Niestety nie jest to takie łatwe powiedziałbym, że model jest super wymagający i sprawia każdemu, kto się za niego zabierze ogromne problemy. Składa się na to parę czynników takich jak duże powierzchnie, które falują się i zapadają, szkielet w postaci kratownicy, który lubi się zwichrować, retusz czarnego koloru tak, który tak naprawdę czarnym nie jest itd.

Model postanowiłem zrobić bez żadnych wypasów, bo tak jak wspomniałem kiedyś przy F-14 ma to być projekt, który pozwoli mi się przede wszystkim nauczyć obchodzić z lakierami tak wiec mam następujące założenia.
Chciałbym uzyskać efekt lakierowania, który możemy zaobserwować w modelach Marcina G., Andrzeja S., Pawła K, Rowina.

Chciałbym nadać modelowi wyblakły czarny kolor, czyli zbliżyć go do oryginału. Pierwotnie samolot jest pokrywany czarną farbą lub substancją, która potem na skutek działania promieni słonecznych zmienia kolor.

Jeden z kumpli zapytał mnie czy będę paginował poszycie oczywiście nie białe linie, które widzimy w modelu i w rzeczywistości to łączenia blach, które wypełnione są na płasko białą masą uszczelniającą w niektórych miejscach szerokość tych wypełnień dochodzi do jednego 1 cm :). Z tym faktem łączy się moje trzecie założenie, czyli brak retuszu.

Model zostanie zbudowany praktycznie bez retuszu tak jak wspomniałem trudno go właściwie dobrać, ponieważ” czarny” w modelach ze Stegny jest raczej popielatym albo cos w tym stylu, dlatego zrezygnuję z niego. Większość osób budując F-117 retuszuje wszystko na czarno, co skutkuje tym, że wspomniane wcześniej białe linie w modelu giną w przypadku, kiedy sklejona krawędź powinna ją dalej ją kontynuować.
Postanowiłem w 99% zrezygnować ze sklejek poszycia na rzecz klejenia na styk w zamyśle doklejania krawędzi do krawędzi w ¾ grubości jednej z nich. Właśnie ta „wystająca” ¼ białej nie wyretuszowanej krawędzi będzie kontynuacją narysowanych białych linii.

Ostatnie założenie to trochę kosmos, ale spróbuję …. co nie zmienia faktu, że zawsze mogę zmienić zdanie jak koncepcja mnie pokona :). Zaobserwowałem, że paradoksalnie szkielet w tym modelu jest przyczyną niepowodzeń albo zwichruje się i spód poszycia nie zgrywa się z górą albo powoduje pofalowanie poszycia, dlatego ostatnie moje kosmiczne założenie ma z tym związek.

Model zostanie zbudowany bez szkieletu powstanie jako skorupa poszycia „górnego” i „dolnego. Po sklejeniu tych skorup odwrócę je i zacznę wklejać odpowiednio docięte „płytki” z tektury 2 mm po wszystkim, jeśli nie zwariuję i uda się to góra zostanie połączona z dołem i będę miał model z wydawnictwa Pana Halińskiego bez szkieletu a jak wiemy wydawnictwo słynie z rozbudowanych szkielecików ;-).

Dobra starczy tych założeń i mojego pisania ;-) to co do tej pory powstało zostało sklejone wyłącznie BCG i Superglutem po wyeliminowaniu sklejek.
Czy udało się uzyskać białe łączenia, które przechodzą w białe linie sami ocenicie (trochę trudno to właściwie wychwycić aparatem).
Dodam tylko, że te białe narysowane linie są lekko brudnawe i w tym momencie może ktoś się dopatrzy różnic w kontynuacji biała linia-krawędź, ale specjalnie nie przybrudziłem wszystkiego. Model ma być wielokrotnie polakierowany, więc biała krawędź na pewno zrobi się ciemniejsza, co zbliży ja do linii podziału. Ale tu jest fajnie wyloty silnia robiłem dwie godz. a w F-14 z osiem miesięcy ;-).














Pozdro

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (06-03-08 11:01)

 
06-03-08 12:05  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

BERP napisał:
.
> Pewnie powiecie, że to brzydal, albo, że nie przypomina
> samolotu...

-Ucieszyłeś mnie tą relacją niesamowicie !!!! Dla mnie F-117 to najpiękniejsza maszyna latająca na świecie, więc będe tu często zaglądać. Powodzenia w pracach.
Pozdrawiam.

--

 
06-03-08 12:17  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

W końcu się pochwaliłeś tą F-117stką, a już myślałem, że się nie doczekam :) Życzę powodzenia podczas wprowadzania w życie Twoich planów i tak dobrego efektu jak przy poprzednim modelu.

--
MIG-29

 
06-03-08 12:28  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Coś przeczuwałem,że kiedyś wpadnie ta "maszyna" w Twoje ręce.
Zwłaszcza,że pamiętam , jakie wrażenie zrobił na Tobie mój "kaszaniasty" model F 117 z wydawnictwa,którego nie pomnę,a który malowałem pędzlem...
Teraz sobie popatrzę,jak właściwie powinno się zrobić taki model ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-03-08 14:16  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Nooo, z tą konstrukcją bezszkieletową to faktycznie szalona odwaga.
Jak na razie "baja" :-). Innowacja się sprawdza.
BERP napisał:

< ... wyloty silnia robiłem dwie godz. a w F-14 z osiem miesięcy ;-) >

No to, ...jeśli utrzymasz takie tempo budowy "latającego żelazka" ; to jest szansa, że na jesieni zobaczymy produkt finalny :-)
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
06-03-08 21:29  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witaj BERP!

No tak, teraz to mnie już wyślesz na samo dno.... :-)
F-117 to super samolocik, jak widać nie za bardzo mi się udał ale na półeccze czeka wydanie z A.H. Czeka w pokorze aż nabiorę umiejętności na innych modelach.

A teraz siadam wygodnie w pierwszym rzędzie i z otwartą buzią uczę sie od mistrza.

Piotr

--
Pozdrawiam,
Piotr

 
06-03-08 23:46  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
szpunek 

 

BERP napisał:

> Pierwotnie samolot jest pokrywany czarną farbą lub substancją, która potem na skutek działania promieni słonecznych zmienia kolor.

Dla mnie wydaje się że ta substancja odbija fale radaru w końcu jest to samolot typu Stealth.
Nie zmienia to faktu że będę bacznie obserwował twoją relację.

Pozdrawiam.

--
"Klejenie to przyjemność..."

 
07-03-08 04:24  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z tego co się orientuję to F- 117 jest malowany specjalną farbą pochłaniającą fale radarawe. Odbijać je ma natomiast poprzez sam kształt kadłuba. Jeśli chodzi o model to strasznie mnie ciekawi BERPIE jak sobie poradzisz z kratkami na wlotach powietrza i ze złotawym kolorem szyb kabiny. Czekam na ciąg dalszy i życzę powodzenia w budowie.
Pozdrawiam.

--

 
07-03-08 09:45  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Cieszę się, że temat zaproponowany w tej relacji ucieszył Was i w jakiś sposób zainteresował. Ukasso obiecałem, że wystartuje to dotrzymałem słowa natomiast wiesz jak jest u mnie z szybkością w modelarstwie …cienko no, ale mam nadzieje, że koniec nastąpi szybciej niż wspomniana jesień ;-).

Z wykonaniem i jego jakością poczekamy i zobaczmy jak będzie znacie moje podejście do mojego modelarstwa, zawsze mi coś nie pasuję, ale na pewno wytrwam do końca, bo samo żelazko prezentuję się świetnie, o czym przekonałem się oglądając model Mariusza i relację Piotra.

Farba, czyli substancja pochłaniająca fale radarowe ma niestety swoją czarną przeszłość, kiedy to była testowana i w celu zatarcia śladów po jej resztkach na różnych elementach postanowiono ją spalić na terenie „Strefy51” . Nie wiedziano o tym, ale okazało się, że podczas spalania jej wydobywają się dotąd nieznane i niezbadane związki chemiczne, które są śmiertelne dla ludzi. Wszystkie osoby, które brały bezpośrednio udział w paleniu tego zmarły a ich żony wytoczył sprawę. Wtedy po raz pierwszy oficjalnie padła nazwa „Strefa51”. Po wszystkim obszar, w którym były palone części i farba został zamknięty a wszystkie przedmioty, które miały kontakt z akcją samochody, ubrania budynki w pobliżu, narzędzia itd. spalono.

Sprawa wlotów powietrza została już rozwiązana oczywiście będą ażurowe, ale o tym niebawem. Oszklenie tu ma wątpliwości jest wiele zdjęć gdzie nie obserwujemy złotawego koloru na 100% szyba jest czymś pokryta i pewnie w zależności od kata patrzenia i oświetlenia jej zmienia kolor. Postaram się to sprawdzić na zdjęciach F-117, którego widziałem na żywo.

Dzięki za zainteresowanie tematem :)

Pozdro

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (07-03-08 09:52)

 
07-03-08 10:54  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja próbowałem zrobić taką powłokę szyb oryginału w nastepujący sposób:

Na imitację szyby wykorzystałem dość sztywną folię ( w moim przypadku kilsza rentgenowska ;-) - dodatkowy efekt wyszedł sam, bo pozbawiona emulsji fotochemicznej klicza miała lekko niebieskawy odcień...) , od kolegi uzyskałem farbkę Humbrol,niestety numeru nie pamiętam,była to jednak barwa miedzi / złota. Farbkę dość mocno rozcieńczyłem i pomalowałem nią kliszę - pędzlem...;-(
I prawdopodobnie ten pędzel był przyczyną niepowodzenia. Teraz zrobiłbym to przy pomocy aerografu...

Jak wspomniałem malowanie pędzlem dało nierówne pokrycie, ale przejrzystość folii została zachowana ;-).

Czuję, że sobie Piotrze z tym poradzisz , zwłaszcza,że obecnie dostępne są rozmaite "gadżety" dla plastyków (więc może poszperać w tym kierunku...?).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-03-08 15:42  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Mariusz gdzieś przemknęła mi przed oczami folia w kolorze o którym mowa więc jeżeli okaże się że faktycznie ta szyba ma mienić się złotawo brązowym kolorkiem postaram się ponownie odświeżyć pamięć i dorwać ją.
Pomysł z pomalowaniem jak dla mnie ciekawy i na pewno sprawdzę go żeby zobaczyć czy dam radę coś takiego zrobić.

Dziś super skromnie i brzydko, czyli wnęki podwozia i uzbrojenia oklejone jakże egzotyczną tekturą 0.5 mm boże jak ładnie to wygląda ... bleee ;-).

Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają przejście białego łączenia w białą narysowaną linie (lewa strona lina wydrukowana prawa miejsce łączenia), czyli jedno z moich wstępnych założeń.








Pozdro ;-)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
09-03-08 15:53  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

"Egzotyczna" tektura 0,5 mm...Ale ten nadruk : nitrogliceryna...
Zapowiada się "wybuchowa" relacja! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-03-08 16:36  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

http://dlr.thexhunters.com/black_projects/011_9.jpg
http://dlr.thexhunters.com/black_projects/007_5.jpg
Może nie jest to wyrazisty żółtawy kolor, ale moim zdaniem na idealnie przeźroczyste to też nie wygląda. Nie mniej jednak, jakkolwiek to zrobisz kibicuję Ci, bo to bardzo piękny samolot i ciekaw jestem końcowego efektu. Powodzenia-czekam na dalszy ciąg prac i foty.
Pozdrawiam.

--

 
11-03-08 09:27  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

To i ja dorzucę od siebie:
http://www.airliners.net/photo/USA---Air/Lockheed-F-117A-Nighthawk/1317879/M/

W ogóle na tej stronce można znaleźć dużo świetnych fotek tego samolotu.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
11-03-08 16:39  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Chęć dążenia BERP-a do doskonałości w budowie jest tak silna, że jednym z większych wyzwań rzeczywiście będzie dobór odpowiedniego oszklenia.



Pod fotkami widniał zapis :

<Special coatings on the cockpit canopy glass make the panels appear as metallic surfaces to radar.>

... co w moim nieudolnym ;-) tłumaczeniu oznacza:

<specjalną powłokę naniesioną na płycie szkła owiewki kokpitu o wyglądzie metalicznej powierzchni (anty?) radarowej :-)

Jeżeli coś pokręciłem to przepraszam :-)

Dodatkowo (na drugiej fotce) widać w przedniej części owiewki charakterystyczne "tęczowe" przebarwienia.

Pozdrawiam.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
11-03-08 17:12  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Krzysiek D. 

 

A może by oszklenie z miki wyłupać. W końcu kolorek podobny.



Post zmieniony (11-03-08 17:13)

 
11-03-08 19:47  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
qwertura 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Widzę ze zdjęć które zamieściłeś w części pierwszej że zabawę z tym modelem zacząłeś od sklejenia górnych i bocznych części kadłuba. Kiedyś zrobiłem ten model i powiem Ci że największe problemy miałem ze spasowanie wszystkich części poszycia kadłuba ze sobą tzn. dolnych, bocznych i górnych do sklejonego szkieletu. Wszystkie te części przyklejałem po kolei zgodnie z instrukcją. Po krótkiej walce spasowałem wszystkie segmenty kadłuba ale musiałem dopasowywać części indywidualnie. Mam nadzieję że uda Ci sie dopasować wszystkie sklejone segmenty do gotowego szkielety. Powodzenia.

--

 
12-03-08 09:52  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Oki utwierdziliście mnie w tym, że oszklenie nie może być po prostu przeźroczyste :) więc dziś rozpocznę żmudny proces myślenia jak to zrobić ;-) żeby było tak jak na powyższych zdjęciach. Spróbuję dostać taka folię jak to nie poskutkuje będę kombinował z patentem Mariusza.

Dokładnie sklejanie zaczęło się od górnych i dolnych elementów, ponieważ będę podklejał je tektura 2mm i tak po prostu będzie mi wygodnie, ale zdaję sobie sprawę, że połączenie góry z dołem na a tak dużej płaszczyźnie nie będzie łatwe. Obawiam się tego momentu, ale myślę, że jak poświęcę odpowiednią ilość czasu na pasowanie góry z dołem, czyli jakiś tydzień to wszystko się uda. Następnym razem obiecuję sobie kleić model bez dziwactw i zgodnie z instrukcją …zaoszczędzę nerwów i obaw ;-).

Pozdro trrrrrr

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
12-03-08 10:30  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Witam.

Takie oszklenie mozna by zrobic z plyty kompaktowej. Efekt taki wlasnie dawaly plyty cd po zerwaniu nosnika. Z tym ze jest jedna wada tego. Niestety grubosc. Mozna by ewentualnie sprobow zrobic cos takiego z plyty DVD gdyz nosnik jest zawarty w srodku pomiedzy dwona warstwami plexi czy z czego to tam jest zrobione. Natomiast na plytach CD nosnik (folia aluminiowa) byla naklejona na wierzchu.
Ja wlasnie mam zamiar wykorzystac to przy abramsie gdzyz tam wizjery wygladaja dosc podobnie a dokladnie sam efekt odbicia swiatla od pryzmatow znajdujacych sie w wizjerach.


Pozdrawiam

 
12-03-08 16:07  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Panowie co tu kombinować z płytami :)

Pan Piotruś mieszka w Łodzi, miasto troszeczke studenckie, punktów ksero milion, albo nawet i dwa, a tam?? Folia, której używają w ksero do robienia okładek bindowanych kopii książek...i moc kolorów, zółte, czerwone, niebieskie i najważniejszy.....taki podpalany!! :P hahaha ale wymyśliłem kolor, nie umiem go określić, ale mam taką okładkę w książce (kolor zbliżony do kolorów owiewki F-16) i myślę, że to by był strzał w 10tke. Warto się w tym zakręcić, jak nie w jednym to w kilku punktach popytać. A jak by nie było w Łodzi to mogę wysłać z megastudenckiego miasta Lublina :P

pozdrawiam

 
12-03-08 16:14  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Kiedyś takiej kolorowej folii, tylko kilkakrotnie złożonej, używałem w ciemni jako filtr do lampki. Kolor foli oscylował pomiędzy pomarańczowym, a żółtym. A sama folia to było opakowanie od kwiatów – z kwiaciarni.

Nie jestem wielkim fanem odrzutowców, ale oglądanie modelarstwa w Twoim BERPIE wykonaniu to prawdziwa uczta!

--

Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (14-03-08 14:47)

 
12-03-08 16:16  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kari napisał:
<Special coatings on the cockpit canopy glass make the panels appear as metallic surfaces to radar.>

... co w moim nieudolnym ;-) tłumaczeniu oznacza:

<specjalną powłokę naniesioną na płycie szkła owiewki kokpitu o wyglądzie metalicznej powierzchni (anty?) radarowej :-)


A w moim tłumaczeniu:
"specjalna powłoka na szkle ( szybach) kabiny czyni ich powierzcznie odczytywane przez radar jako metaliczne"...ufff
chyba nie da sie tego przetłumaczyć dosłownie,ale sens jest taki,że powłoka eliminuje ewentualne odbicia radarowe z wnętrza kabiny ( poprzez szybę...? ).
Powłoka ma eliminować taką hipotetyczną możliwość.
Chyba ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
12-03-08 16:58  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Sleepwalker 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Dokładnie rzecz biorać szkło pokryte taką powłoką ma odbijać wiązkę radarową w ściśle określonym kierunku, czyli nie w kierunku skąd wiązka przybyła. Stąd osobliwe kanciaste kształty F-117. Kabina z całym wyposażeniem stanowiłaby doskonały reflektor fal radarowych, tak jak i np. łopatki turbin - stąd siatka na wlotach powietrza.
Podobne zasady obowiązują w budowie okrętów "stealth" - wszelkie nieregularne elementy wyposażenia w miarę możliwości są schowane i niewidoczne dla radaru.

--
God created Arrakis to train the faithful.

 
12-03-08 17:22  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Dzięki MARIUSZ, wiedziałem, że muszę szlifować drugi "ojczysty", ale chyba daleko nie odbiegłem z tłumaczeniem (powłoka metaliczna, szyba, powierzchnia, radar, :-) )

Pozdrawiam.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
14-03-08 09:26  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

No z tego, co widzę nie będzie problemu z uzyskaniem folii o zbliżonym kolorze na początek zrobiłem tak jak pisał Rowin udałem się do sklepu papierniczego akurat pech chciał, że skończyły im się folie w tym odcieniu, ale myślę, że w innych miejscach będą. Jeśli Łódź nie będzie przychylna oszkleniu F-117 wtedy zwracam się do zioma Rowina z prośbą przysłania tej wspaniałej studenckiej folii :). Ziomal pomimo zdania, jakie masz na temat mojego modelarstwa zaglądasz tu …miło.

Tuco pierwsza myśl skąd pozyskać taka folię krążyła mi właśnie w okolicach fotografii sam nie wiem, dlaczego ale jak widzę było to trafne. Ciesz się, że oglądanie tej relacji może wywoływać pozytywne odczucia.


F-117 powstaje dalej jak myślę w lepszym tempie niż F-14 :) udało się poskładać spodnią część poszycia, w których wyciąłem otwory na wnęki podwozia i komory bombowe. Wspominałem, że jak dotąd pasuje wszystko ładnie niestety na tym etapie budowy moim zdaniem komory bombowe były za małe w stosunku do wyciętych otworów w poszyciu. Przejrzałem inne zdjęcia z budowy tego modelu i dostrzegłem również podobny problem. Rozwiązałem go naklejając szerszy pasek poszycia między dwoma komorami, pasek pochodził z wcześniej wyciętych klap. Wszystko i tak będzie pod spodem do tego zakryte otwartymi klapami no, ale lubię wiedzieć, że jest wszędzie oki i dlatego to przerobiłem. Wszystko sklejone Superglutem i usztywnione dodatkowym paskiem tektury naklejonym od wewnętrznej strony na komory bombowe. Poszycie już w tym momencie nabrało fajnej sztywności w części środkowej, co mnie cieszy i rokuje pozytywnie na dalsze prace (podklejenie tekturą 2mm).

















Pozdro ;-)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
14-03-08 12:06  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Coś się uparł z tym moim zdaniem :) odwalasz kawał dobrej roboty i można się od Ciebie wiele nauczyć. A moje zdanie wynika z innego podejścia do modelowania i tyle. Więc rób swoje, a ja i tak będę tu czestym gościem dude. Jak narazie idzie kozak!! :)

 
14-03-08 12:14  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

No to cieszę się, że rozumiesz moje modelarstwo :) a ja rozumiem w 100% Twoje i jestem nim konkretnie podjarany!!! Zamierzam wykorzystać Twoje doświadczenia i rady w dziedzinie lakierowania to będzie pierwszy krok w stronę czegoś lepszego niż do tej pory.

Joł ziom ;-)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
14-03-08 20:47  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Seweryn 

 

Jakoś nie mam obaw o powodzenie tego projektu. Jak zawsze pięknie.

--
Seweryn

 
14-03-08 21:17  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Swego czasu myślałem, żeby użyć do tego oszklenia kolorowego filmu fotograficznego. Ma ciekawy kolor.

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
15-03-08 23:41  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

ALF dzięki :) staram się a jak będzie zobaczymy.
Folię na oszklenie niebawem zaprezentuje wtedy wspólnie zdecydujemy :) co wybrać.

Postanowiłem się zająć tym, co średnio lubię, czyli wyposażeniem kabiny. Główne ścianki zostały podklejone wybuchowa tekturka a następnie wklejone w poszycie. Tylna ściana w górnej części nie zostało jeszcze doklejona do poszycia zostawiam ja luźną do pasowania owiewki.
Zadecydowałem, że będzie w wersji zamkniętej, więc wszystko musi idealnie pasować. Właśnie z pasowaniem owiewki wiąże się pojawienie się cienkiej ramki na osłonie elektroniki. Przymierzyłem testową owiewkę i okazało się, że w dolnej części wpada mi zbyt głęboko, dlatego postanowiłem podnieść ją przez doklejenie cieniutkiej ramki, której i tak nie będzie widać po zamknięciu wszystkiego.













Pozdro :-)

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (16-03-08 00:13)

 
16-03-08 08:32  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Witaj BERP, czystość, dokładność i ... tempo ( iście kawaleryjskie :-).

Czy mi się wydaje? Czy nadrukowane elementy w kształcie "kropelki" na osłonie tablicy przyrządów próbowałeś wytłaczać? Jeżeli nie, to może warto pokusić się i z zapasu koloru wykonać takie tłoczone elementy. Na pewno taki zabieg wzbogaci i tak uproszczone (przez autora) wnętrze kokpitu.
Pomyślałbym także (przy okazji) o "wzbogaceniu" fotela (nie ma na fotkach:-); zwłaszcza jego charakterystycznych bocznych powierzchni oraz paneli bocznych, które moim zdaniem mają wygląd "rodem" z wczesnego Małego Modelarza :-)

Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
17-03-08 09:25  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Kari cieszę się, że ponownie gościsz w mojej relacji :).

Jeżeli chodzi o wyposażenie kabiny i jej uszczegółowienie mamy takie same zdanie jest ono uproszczone, przez co sprawnie składa się i nie blokuje dalszej budowy ;-).
Niestety w tym jednym przypadku nie zdecyduję się na uplastycznianie paneli i innego wyposażenia tak jak wcześniej wspomniałem model ma być zwykłym modelem, na którym nauczę się lakierować i sprawdzę jakieś tam swoje założenia, dlatego nie chciałbym siedzieć w kabinie przez miesiąc ;-).
Dodatkowo model zaplanowałem z zamknięta owiewka, która ma małe szybki i do tego będą nie w pełni przeźroczyste zgodnie z tym, co wcześniej zostało ustalone. Właśnie to wszystko zadecydowało o tym, że nic szczególnego nie robiłem z kabina, co mam nadzieje wybaczycie mi.
Powoli zbieram umiejętności i siłę na następny model, w którym takie sprawy jak kabina i inne małe bajery zmienią się diametralnie oj diametralnie ;-). Mam nadzieję, że fakt kabiny w standardzie nie zniechęci Was do oglądani a relacji.

Bąble, o których mowa zostały wytłoczone i zalane od środka Glutem może na zdjęciach tego nie widać, ale w rzeczywistości ładnie wystają.

Pozdro ;-)

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (17-03-08 10:27)

 
17-03-08 09:29  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Hmmm, Piotrek, Twoj standard jest lepszy niz niejedna walorka :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-03-08 00:30  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Rafael znasz mnie i wiesz, jakie ja mam zdanie na temat tego mojego standardu..zawsze mi coś nie pasuje może teraz to lakier zmieni …dzięki za tak wielkie słowa.

Stateczniki pionowe…
Ja to był kosmos jeszcze nigdy nie kleiłem tak zakręconych powierzchni …serio nie przesadzam, moim zdaniem..

Ekstremalny kształt..
Ekstremalnie pokręcone..
Ekstremalnie wymagające ..
Ekstremalnie pracochłonne ..
Ekstremalnie długo je robiłem.. ;-)

Autor zaprojektował je tak, że w miejscu załamań zygzaka powstały w dwóch miejscach szparki 0.5 mm, które w rzeczywistości wyglądają jak grubsza czarna linia, więc zero problemu. Wszystkie powierzchnie podkleiłem znaną już tekturką i wywaliłem osie obrotu, które miały być wykonane z papieru na rzecz porządnego stalowego druta o odpowiedniej średnicy. Wszystko się ładnie kręci a ja cieszę się że mam to za sobą :)












Wszystkim życzę Wesołych Świąt …:)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
22-03-08 08:59  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Witaj Piotrze, piękna robota, ale obawiam się jednak, że coś z tymi statecznikami jest nie tak :-(
Chodzi mi o te zagłębienia ( "gniazda" o trójkątnym kształcie), które powstały już po połączeniu obu elementów (bardzo wyraźnie widoczne na górnych fotkach np. fot. 3).
Moim zdaniem (z którym nie należy się od razu zgadzać :-) linia podziału (ten zygzak) powinna być cienka i wyraźna, a na zmontowanym stateczniku widać powstałe zagłębienia.
Oba elementy w pozycji "zerowej" winny tworzyć idealną jednolitą powierzchnię (oczywiście uwzględniające naturalne krzywizny).
U Ciebie te elementy na linii styku tworzą "zagłębienie" , linię prostą i dalej znowu "zagłębienie".
Sądzę, że trzeba będzie to "przełknąć" bo o jakichkolwiek poprawkach nie ma mowy.
Pozdrawiam.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
22-03-08 09:30  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
qwertura 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Według mnie stateczniki są sklejone poprawnie. Można to zobaczyć np. w "Przeglądzie konstrukcji lotniczych" nr 4. Cały samolot jest odmienny od wszystkich innych i dlatego nawet stateczniki wyglądają dziwnie.

--

 
22-03-08 10:20  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Krzysiek D. 

 

"Alien" rośnie w siłę :)
Super wykonanie, jeszcze nie doszedłem do siebie po F-14 a tu takie cuda pokazują :D

 
22-03-08 11:31  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Dzięki ziomale :) :)

Kari to musisz mi to jeszcze raz wytłumaczyć, bo nie załapałem, o co chodzi ;-). Coś jest nie tak z gniazdami i ich kształtem czy też jest zbyt durzy odstęp między dolną a górna częścią statecznika. Jeśli odstęp to zero problemu wszystko jest ruchome, więc można to obniżyć :). Korzystałem z tych zdjęć :)




Pozdro ;-)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
22-03-08 15:04  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Chyba jednak trzeba mi było wcześniej zapoznać się z dostępnymi fotkami w necie.
Na www.airliners.net przejrzałem wszystkie fotki F-117 (kilkaset) no i przyznaję się bez bicia, na kilku "stoi", że to ja popełniłem błąd. Przejrzałem także Militaty Model Pana Halińskiego i ... zwracam honor.
Stanąłem więc przed lustrem i złożyłem samokrytykę; dodatkowo ukarałem się wypiciem jednej butelki "złocistego napoju" :-) czyli napoju Bogów :-).
Na większości zdjęć ten fragment jest bardzo źle widoczny (ciemne fragmenty statecznika, stateczniki wychylone albo słaba rozdzielczość fotek, ... , itp) no i ... nie myli się ten co nic nie robi :-)
Pozdrawiam i kibicuję.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Post zmieniony (22-03-08 15:06)

 
22-03-08 18:53  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Kari zero problemów ja się tam nie gniewam mało tego cieszę się, że ktoś czuwa nad poprawnym wykonaniem projektu :).

Masz racje dobre fotki tyłu to raczej rzadkość nie wiem, z czego to wynika, ale zdecydowanie mniej ich niż wszystkiego innego, co dotyczy całego F-117. Do dziś jeszcze nie doszukałem się czegoś wyraźnego, co by pokazywało okolice wylotów silnika.

Chyba tak samo ukarze się w święta jak Ty na przykład za brak szkieletu w F-117 a co …;-)

Joł

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
23-03-08 16:59  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Dziś powierzchnie sterowe (opracowane przez autora mega dokładnie), czyli przedsmak tego, co mnie niebawem czeka …skrzydła to będzie wyzwanie. Wszystko już tradycyjnie podklejone tekturką i sklejone Superglutem.







Ttrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ;-)

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
10-05-20 12:49  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
XYZ    

jedno co mnie razi w modleach kartonowych jeśli mają być brane za poważne modele to fakt , że projektanci opracowują części jakby na przekór, gdy sa białe linie załamań zostawiają czane , gdy czarne - białem jak tutaj. Miałem w 1997 roku już model lotniskowca Graf Zepppelin gdzie zastosowano druk dwustronny. Linie załamań powinno sę dawać na wewnętrznej stronie aby po sklejeniu częsci nie było ich widać. Czy wydawcy zakłądają, że się będzie to retuszować? Miałem kiedyśsklejonych kilka modeli z kartonu i zawsze goscie siępytali o te linie, co to , czy ja to sam zrobiłem itp. Można w to miejsce dodać do modelu etykietkę z producentem modelu, materiałem , skalą nazwą którą się postawi przy modelu na półce czy w gablocie, ale po co za każdym sklejonym modelem z kartonu pokazywać z jakiego materiału jest zrobiony.

--
Hobby od 1982r. Statki , okręty, samoloty, kolej, arcitektura, urbanistyka, rysowanie, malowanie.

 
10-05-20 12:59  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

A ja już myślałem, że BERP się objawił i projekt reaktywował :D 12 lat... Forumowy złoty szpadel jak nic :D

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
27-08-21 17:06  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
lacek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@XYZ: "Linie załamań powinno sę dawać na wewnętrznej stronie aby po sklejeniu częsci nie było ich widać." druk dwustronny jest brdziej podatny na "minięcie się" obu stron, no chyba że już tak nie jest, na skutek postępu. W każdym razie na niewidoczność linii jest parent: dawać je "na zewnątrz części na arkuszu z wycinanką. Widziałem go w którymś z Fly modeli, ale pewnie wszyscy to stosują. GPM w modelu latarni Niechorzu nie stosuje, a nic innego w ciągu ostatnich 20 lat nie sklejałem, to nie pamięta,

Co do linii zagięcia to najbardziej rzucają się w oczy na powierzchniach wypukłych, oponach itp.

 
29-08-21 09:08  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Złoto jak złoto, ale to już jest konkretna platyna. ;) BERP!!!!! Zostaw ten rower i weź się do roboty. :D

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024