FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-03-08 10:32  [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć


Zapraszam na kolejną relacje tym razem wybór padł na F-117 z wydawnictwa Pana Halińskiego. Już na wstępie chciałem na maxa podziękować ESP( Konradowi), który to niespodziewanie podarował mi ten model, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie…tak po prostu dostałem go a dodam, że wtedy się jeszcze nie znaliśmy. Ogromne DZIĘKI

Pierwotne plany przewidywały zupełnie coś innego, ale niestety kłopoty natury technicznej zmusiły odłożyć pierwotny projekt na trzy miesiące. Tym właśnie sposobem dorwałem się do „Brylanta” , którego trzy miesiące temu oglądałem przez połowę dnia na żywo.
Pewnie powiecie, że to brzydal, albo, że nie przypomina samolotu albo, że wybrałem sobie mało wymagający projekt. Myślę, że każdy, kto go kiedyś przeglądał wycinankę odniósł wrażenie łatwego przyjemnego modelu o długich prostych krawędziach, które wystarczy porozcinać i model poskłada się :) ..ja natomiast zawsze czułem przed nim respekt.
Niestety nie jest to takie łatwe powiedziałbym, że model jest super wymagający i sprawia każdemu, kto się za niego zabierze ogromne problemy. Składa się na to parę czynników takich jak duże powierzchnie, które falują się i zapadają, szkielet w postaci kratownicy, który lubi się zwichrować, retusz czarnego koloru tak, który tak naprawdę czarnym nie jest itd.

Model postanowiłem zrobić bez żadnych wypasów, bo tak jak wspomniałem kiedyś przy F-14 ma to być projekt, który pozwoli mi się przede wszystkim nauczyć obchodzić z lakierami tak wiec mam następujące założenia.
Chciałbym uzyskać efekt lakierowania, który możemy zaobserwować w modelach Marcina G., Andrzeja S., Pawła K, Rowina.

Chciałbym nadać modelowi wyblakły czarny kolor, czyli zbliżyć go do oryginału. Pierwotnie samolot jest pokrywany czarną farbą lub substancją, która potem na skutek działania promieni słonecznych zmienia kolor.

Jeden z kumpli zapytał mnie czy będę paginował poszycie oczywiście nie białe linie, które widzimy w modelu i w rzeczywistości to łączenia blach, które wypełnione są na płasko białą masą uszczelniającą w niektórych miejscach szerokość tych wypełnień dochodzi do jednego 1 cm :). Z tym faktem łączy się moje trzecie założenie, czyli brak retuszu.

Model zostanie zbudowany praktycznie bez retuszu tak jak wspomniałem trudno go właściwie dobrać, ponieważ” czarny” w modelach ze Stegny jest raczej popielatym albo cos w tym stylu, dlatego zrezygnuję z niego. Większość osób budując F-117 retuszuje wszystko na czarno, co skutkuje tym, że wspomniane wcześniej białe linie w modelu giną w przypadku, kiedy sklejona krawędź powinna ją dalej ją kontynuować.
Postanowiłem w 99% zrezygnować ze sklejek poszycia na rzecz klejenia na styk w zamyśle doklejania krawędzi do krawędzi w ¾ grubości jednej z nich. Właśnie ta „wystająca” ¼ białej nie wyretuszowanej krawędzi będzie kontynuacją narysowanych białych linii.

Ostatnie założenie to trochę kosmos, ale spróbuję …. co nie zmienia faktu, że zawsze mogę zmienić zdanie jak koncepcja mnie pokona :). Zaobserwowałem, że paradoksalnie szkielet w tym modelu jest przyczyną niepowodzeń albo zwichruje się i spód poszycia nie zgrywa się z górą albo powoduje pofalowanie poszycia, dlatego ostatnie moje kosmiczne założenie ma z tym związek.

Model zostanie zbudowany bez szkieletu powstanie jako skorupa poszycia „górnego” i „dolnego. Po sklejeniu tych skorup odwrócę je i zacznę wklejać odpowiednio docięte „płytki” z tektury 2 mm po wszystkim, jeśli nie zwariuję i uda się to góra zostanie połączona z dołem i będę miał model z wydawnictwa Pana Halińskiego bez szkieletu a jak wiemy wydawnictwo słynie z rozbudowanych szkielecików ;-).

Dobra starczy tych założeń i mojego pisania ;-) to co do tej pory powstało zostało sklejone wyłącznie BCG i Superglutem po wyeliminowaniu sklejek.
Czy udało się uzyskać białe łączenia, które przechodzą w białe linie sami ocenicie (trochę trudno to właściwie wychwycić aparatem).
Dodam tylko, że te białe narysowane linie są lekko brudnawe i w tym momencie może ktoś się dopatrzy różnic w kontynuacji biała linia-krawędź, ale specjalnie nie przybrudziłem wszystkiego. Model ma być wielokrotnie polakierowany, więc biała krawędź na pewno zrobi się ciemniejsza, co zbliży ja do linii podziału. Ale tu jest fajnie wyloty silnia robiłem dwie godz. a w F-14 z osiem miesięcy ;-).














Pozdro

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (06-03-08 11:01)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
BERP 13880 06-03-08 10:32
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
vansen 512 06-03-08 12:05
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
ukasso 553 06-03-08 12:17
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
MARIUSZ 424 06-03-08 12:28
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
kari 487 06-03-08 14:16
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
Piotr 799 06-03-08 21:29
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
szpunek 546 06-03-08 23:46
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
vansen 426 07-03-08 04:24
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
BERP 637 07-03-08 09:45
 Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model  nowe
MARIUSZ 385 07-03-08 10:54

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024