FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-03-08 10:32  [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć


Zapraszam na kolejną relacje tym razem wybór padł na F-117 z wydawnictwa Pana Halińskiego. Już na wstępie chciałem na maxa podziękować ESP( Konradowi), który to niespodziewanie podarował mi ten model, co zrobiło na mnie ogromne wrażenie…tak po prostu dostałem go a dodam, że wtedy się jeszcze nie znaliśmy. Ogromne DZIĘKI

Pierwotne plany przewidywały zupełnie coś innego, ale niestety kłopoty natury technicznej zmusiły odłożyć pierwotny projekt na trzy miesiące. Tym właśnie sposobem dorwałem się do „Brylanta” , którego trzy miesiące temu oglądałem przez połowę dnia na żywo.
Pewnie powiecie, że to brzydal, albo, że nie przypomina samolotu albo, że wybrałem sobie mało wymagający projekt. Myślę, że każdy, kto go kiedyś przeglądał wycinankę odniósł wrażenie łatwego przyjemnego modelu o długich prostych krawędziach, które wystarczy porozcinać i model poskłada się :) ..ja natomiast zawsze czułem przed nim respekt.
Niestety nie jest to takie łatwe powiedziałbym, że model jest super wymagający i sprawia każdemu, kto się za niego zabierze ogromne problemy. Składa się na to parę czynników takich jak duże powierzchnie, które falują się i zapadają, szkielet w postaci kratownicy, który lubi się zwichrować, retusz czarnego koloru tak, który tak naprawdę czarnym nie jest itd.

Model postanowiłem zrobić bez żadnych wypasów, bo tak jak wspomniałem kiedyś przy F-14 ma to być projekt, który pozwoli mi się przede wszystkim nauczyć obchodzić z lakierami tak wiec mam następujące założenia.
Chciałbym uzyskać efekt lakierowania, który możemy zaobserwować w modelach Marcina G., Andrzeja S., Pawła K, Rowina.

Chciałbym nadać modelowi wyblakły czarny kolor, czyli zbliżyć go do oryginału. Pierwotnie samolot jest pokrywany czarną farbą lub substancją, która potem na skutek działania promieni słonecznych zmienia kolor.

Jeden z kumpli zapytał mnie czy będę paginował poszycie oczywiście nie białe linie, które widzimy w modelu i w rzeczywistości to łączenia blach, które wypełnione są na płasko białą masą uszczelniającą w niektórych miejscach szerokość tych wypełnień dochodzi do jednego 1 cm :). Z tym faktem łączy się moje trzecie założenie, czyli brak retuszu.

Model zostanie zbudowany praktycznie bez retuszu tak jak wspomniałem trudno go właściwie dobrać, ponieważ” czarny” w modelach ze Stegny jest raczej popielatym albo cos w tym stylu, dlatego zrezygnuję z niego. Większość osób budując F-117 retuszuje wszystko na czarno, co skutkuje tym, że wspomniane wcześniej białe linie w modelu giną w przypadku, kiedy sklejona krawędź powinna ją dalej ją kontynuować.
Postanowiłem w 99% zrezygnować ze sklejek poszycia na rzecz klejenia na styk w zamyśle doklejania krawędzi do krawędzi w ¾ grubości jednej z nich. Właśnie ta „wystająca” ¼ białej nie wyretuszowanej krawędzi będzie kontynuacją narysowanych białych linii.

Ostatnie założenie to trochę kosmos, ale spróbuję …. co nie zmienia faktu, że zawsze mogę zmienić zdanie jak koncepcja mnie pokona :). Zaobserwowałem, że paradoksalnie szkielet w tym modelu jest przyczyną niepowodzeń albo zwichruje się i spód poszycia nie zgrywa się z górą albo powoduje pofalowanie poszycia, dlatego ostatnie moje kosmiczne założenie ma z tym związek.

Model zostanie zbudowany bez szkieletu powstanie jako skorupa poszycia „górnego” i „dolnego. Po sklejeniu tych skorup odwrócę je i zacznę wklejać odpowiednio docięte „płytki” z tektury 2 mm po wszystkim, jeśli nie zwariuję i uda się to góra zostanie połączona z dołem i będę miał model z wydawnictwa Pana Halińskiego bez szkieletu a jak wiemy wydawnictwo słynie z rozbudowanych szkielecików ;-).

Dobra starczy tych założeń i mojego pisania ;-) to co do tej pory powstało zostało sklejone wyłącznie BCG i Superglutem po wyeliminowaniu sklejek.
Czy udało się uzyskać białe łączenia, które przechodzą w białe linie sami ocenicie (trochę trudno to właściwie wychwycić aparatem).
Dodam tylko, że te białe narysowane linie są lekko brudnawe i w tym momencie może ktoś się dopatrzy różnic w kontynuacji biała linia-krawędź, ale specjalnie nie przybrudziłem wszystkiego. Model ma być wielokrotnie polakierowany, więc biała krawędź na pewno zrobi się ciemniejsza, co zbliży ja do linii podziału. Ale tu jest fajnie wyloty silnia robiłem dwie godz. a w F-14 z osiem miesięcy ;-).














Pozdro

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (06-03-08 11:01)

 
06-03-08 12:05  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

BERP napisał:
.
> Pewnie powiecie, że to brzydal, albo, że nie przypomina
> samolotu...

-Ucieszyłeś mnie tą relacją niesamowicie !!!! Dla mnie F-117 to najpiękniejsza maszyna latająca na świecie, więc będe tu często zaglądać. Powodzenia w pracach.
Pozdrawiam.

--

 
06-03-08 12:17  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
ukasso 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

W końcu się pochwaliłeś tą F-117stką, a już myślałem, że się nie doczekam :) Życzę powodzenia podczas wprowadzania w życie Twoich planów i tak dobrego efektu jak przy poprzednim modelu.

--
MIG-29

 
06-03-08 12:28  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Coś przeczuwałem,że kiedyś wpadnie ta "maszyna" w Twoje ręce.
Zwłaszcza,że pamiętam , jakie wrażenie zrobił na Tobie mój "kaszaniasty" model F 117 z wydawnictwa,którego nie pomnę,a który malowałem pędzlem...
Teraz sobie popatrzę,jak właściwie powinno się zrobić taki model ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-03-08 14:16  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
kari   

Nooo, z tą konstrukcją bezszkieletową to faktycznie szalona odwaga.
Jak na razie "baja" :-). Innowacja się sprawdza.
BERP napisał:

< ... wyloty silnia robiłem dwie godz. a w F-14 z osiem miesięcy ;-) >

No to, ...jeśli utrzymasz takie tempo budowy "latającego żelazka" ; to jest szansa, że na jesieni zobaczymy produkt finalny :-)
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
06-03-08 21:29  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witaj BERP!

No tak, teraz to mnie już wyślesz na samo dno.... :-)
F-117 to super samolocik, jak widać nie za bardzo mi się udał ale na półeccze czeka wydanie z A.H. Czeka w pokorze aż nabiorę umiejętności na innych modelach.

A teraz siadam wygodnie w pierwszym rzędzie i z otwartą buzią uczę sie od mistrza.

Piotr

--
Pozdrawiam,
Piotr

 
06-03-08 23:46  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
szpunek 

 

BERP napisał:

> Pierwotnie samolot jest pokrywany czarną farbą lub substancją, która potem na skutek działania promieni słonecznych zmienia kolor.

Dla mnie wydaje się że ta substancja odbija fale radaru w końcu jest to samolot typu Stealth.
Nie zmienia to faktu że będę bacznie obserwował twoją relację.

Pozdrawiam.

--
"Klejenie to przyjemność..."

 
07-03-08 04:24  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z tego co się orientuję to F- 117 jest malowany specjalną farbą pochłaniającą fale radarawe. Odbijać je ma natomiast poprzez sam kształt kadłuba. Jeśli chodzi o model to strasznie mnie ciekawi BERPIE jak sobie poradzisz z kratkami na wlotach powietrza i ze złotawym kolorem szyb kabiny. Czekam na ciąg dalszy i życzę powodzenia w budowie.
Pozdrawiam.

--

 
07-03-08 09:45  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Cieszę się, że temat zaproponowany w tej relacji ucieszył Was i w jakiś sposób zainteresował. Ukasso obiecałem, że wystartuje to dotrzymałem słowa natomiast wiesz jak jest u mnie z szybkością w modelarstwie …cienko no, ale mam nadzieje, że koniec nastąpi szybciej niż wspomniana jesień ;-).

Z wykonaniem i jego jakością poczekamy i zobaczmy jak będzie znacie moje podejście do mojego modelarstwa, zawsze mi coś nie pasuję, ale na pewno wytrwam do końca, bo samo żelazko prezentuję się świetnie, o czym przekonałem się oglądając model Mariusza i relację Piotra.

Farba, czyli substancja pochłaniająca fale radarowe ma niestety swoją czarną przeszłość, kiedy to była testowana i w celu zatarcia śladów po jej resztkach na różnych elementach postanowiono ją spalić na terenie „Strefy51” . Nie wiedziano o tym, ale okazało się, że podczas spalania jej wydobywają się dotąd nieznane i niezbadane związki chemiczne, które są śmiertelne dla ludzi. Wszystkie osoby, które brały bezpośrednio udział w paleniu tego zmarły a ich żony wytoczył sprawę. Wtedy po raz pierwszy oficjalnie padła nazwa „Strefa51”. Po wszystkim obszar, w którym były palone części i farba został zamknięty a wszystkie przedmioty, które miały kontakt z akcją samochody, ubrania budynki w pobliżu, narzędzia itd. spalono.

Sprawa wlotów powietrza została już rozwiązana oczywiście będą ażurowe, ale o tym niebawem. Oszklenie tu ma wątpliwości jest wiele zdjęć gdzie nie obserwujemy złotawego koloru na 100% szyba jest czymś pokryta i pewnie w zależności od kata patrzenia i oświetlenia jej zmienia kolor. Postaram się to sprawdzić na zdjęciach F-117, którego widziałem na żywo.

Dzięki za zainteresowanie tematem :)

Pozdro

--

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (07-03-08 09:52)

 
07-03-08 10:54  Odp: [Relacja]..'Chemical project'.. F-117 Military Model
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja próbowałem zrobić taką powłokę szyb oryginału w nastepujący sposób:

Na imitację szyby wykorzystałem dość sztywną folię ( w moim przypadku kilsza rentgenowska ;-) - dodatkowy efekt wyszedł sam, bo pozbawiona emulsji fotochemicznej klicza miała lekko niebieskawy odcień...) , od kolegi uzyskałem farbkę Humbrol,niestety numeru nie pamiętam,była to jednak barwa miedzi / złota. Farbkę dość mocno rozcieńczyłem i pomalowałem nią kliszę - pędzlem...;-(
I prawdopodobnie ten pędzel był przyczyną niepowodzenia. Teraz zrobiłbym to przy pomocy aerografu...

Jak wspomniałem malowanie pędzlem dało nierówne pokrycie, ale przejrzystość folii została zachowana ;-).

Czuję, że sobie Piotrze z tym poradzisz , zwłaszcza,że obecnie dostępne są rozmaite "gadżety" dla plastyków (więc może poszperać w tym kierunku...?).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024