FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
12-01-08 14:54  [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Witam.

I tak pewnie pomyślicie, na co ja się porywam w świetle tego, co dotąd pokazałem, więc przynajmniej nie dawajcie temu wyrazu. ;-) A poważnie - po prostu musiałem się zabrać za ten model między innymi i po to, żeby sobie co nieco udowodnić.

Model w skali 1:33 przedstawia myśliwiec P.11c w oznakowaniu maszyny, na której latał Stanisław Skalski - piszę tak, ponieważ oddaje egzemplarz wyposażony w 4 kaemy, podczas gdy ze wspomnień St. Skalskiego wynika, że jego samolot miał tylko 2; odstąpiłem jednak od likwidowania luf skrzydłowych, o czym wspomnę szczegółowo w odpowiednim czasie.
Grafika z okładki:


Jak dotąd zmontowałem "klatkę" kabiny wraz z przednią wręgą:




Nie obyło się bez kłopotów - wypusty bocznych kratownic po solidnym nasączeniu CA stały się nieco za grube i nie chciały się zmieścić w otworach wręgi; pomogło zdjęcie jednej warstwy brystolu. Proponuję "następcom" rozważenie obcięcia wypustów na częściach wyklejających kratownice od wewnątrz.

Ciąg dalszy nastąpi niebawem - zamierzam dziś (nic na siłę, oczywiście) zrobić podłogę i dno klatki.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (12-01-08 15:13)

 
12-01-08 16:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ufff... Plan wypełniłem - znów nie bez przeszkód niestety.

Klatka kabiny po dodaniu półwręgi z podstawą busoli; obok skompletowana podłoga z magazynkami:



i całość zmontowana razem z dnem klatki (dno jeszcze przed retuszem):



Jak widać, magazynki zamocowane do podłogi wystają poza boczne kratownice i wmontowanie całego kompletu do wnętrza klatki - jako, że w instrukcji nie zamieszczono wskazówek, którędy to zrobić - wiąże się z koniecznością pewnej szarpaniny, musiałem rozgiąć (i tym samym lekko zmaltretować) boki, żeby podłoga dała się wepchnąć na miejsce. Na szczęście udało się bez uszkodzeń, chociaż cała klatka jest leciutko zwichrowana, ale przyklejenie tylnej wręgi powinno całość wyprostować.
Zwichrowania widoczne na zdjęciach są jak zwykle w rzeczywistości niezauważalne - tym niemniej spróbuję je poprawić...

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-01-08 19:15)

 
13-01-08 00:00  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

Melduje sie pierwszy oglądający :-)

Trzymaj tempo takie jak dotychczas to sie nie pogniewamy :-P

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
13-01-08 11:05  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Retusz, Sturmovik, retusz kuleje strasznie...

 
13-01-08 12:07  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Messer - zawsze się o tym przekonuję dopiero na zdjęciach :-/
EDIT: ulepszyłem, efekty będą widoczne na późniejszych zdjęciach :-)
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-01-08 14:57)

 
13-01-08 19:07  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Niestety, sił wczoraj wieczorem i dziś po południu starczyło mi tylko na zrobienie orczyka i uplastycznienie tablicy przyrządów:

i na wstawienie orczyka do wnętrza klatki kabiny:

Retusz jest poprawiony, chociaż nadal daleko mu do ideału. Jutro postaram się dodać zespół drążka - w tej klatce będzie wymagał jednak zdolności jeśli nie akrobatycznych, to prestidigitatorskich, ale spróbuję się nie poddawać :-)

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-01-08 19:08)

 
13-01-08 20:55  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
OzzY 

 

Dorosły facet jestes to powiem wprost. Poszukaj w googlu informacji o >>Głebi Ostrosci<< albo oddaj aparat bardziej potrzebującym bo u Ciebie sie marnuje. Nawet na tym kitowym słoiku co masz da sie robic lepsze, moze nie zdjecia, ale przynajmniej fotki.

Hint: przymknij przysłone PRZYNAJMNIEJ dwukrotnie, wybierz punkt AF na centralny i celuj w podmiot fotografowany a nie zieloną mate na ostatnim planie....

 
13-01-08 21:07  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Dzięki za wskazówki - z lenistwa poprzestawałem na trybach auto. Mam nadzieję, że teraz lepiej (f=36):

...tyle, że przy 0,5" ździebko się przesunęło...
Tak czy inaczej dzięki - do następnego etapu budowy już wyciągnę statyw :-)
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-01-08 21:09)

 
13-01-08 21:17  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
msegen 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 5
 

Witam.

Po pierwsze model ( zaczątek modelu ) super ;-)

Po drugie nie chcę nikogo pouczać ale dać jedynie wskazówkę , ładne zdjęcia małych elementów wychodzą mi po oddaleniu aparatu od danego elementu 50-60-100 cm i maksymalnym powiększeniu ( powiększenie trzeba dobrać do odległości albo ,odległość do powiększenia )

znów sie rozpisałem hęh .

--
http://www.airfixdogfighter.ok1.pl/

 
13-01-08 23:25  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
OzzY 

 

Lepiej??!!
Adam.... czy Ty naprawde nie widzisz co wstawiasz?
Po otwarciu tej Twojej ostatniej fotki zacząłem sie zastanawiac czy mam 3 promile czy wiecej i ze nieźle musi mnie trzymać lampka sylwestrowego szampana :|
Masz rekę neurochirurga i oczekiwales ze przez pół sekundy Ci nie drgnie??

Nie wiem czy jest sens Ci doradzac czy po prostu olac i nie wchodzic w te relacje.
Zastosowac sie do Twoje prosby z pierwszego zdania tego watku czy cos tlumaczyc liczac ze wyciagniesz wnioski. Wprawiasz mnie w konsternacje.
Bez urazy, ale od goscia w Twoim wieku i z wyzszym wykształceniem oczekuje zdecydowanie, zdecydowanie wiecej :| I to nie w kwesti artystycznego wykonania modelu i fotek (kwestia talentu) ale po prostu zwyklego, dobrego rzemiosła (w obu przypadkach - modelu i jego prezentacji)

 
13-01-08 23:46  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Sorry, na tych zdjęciach praktycznie nic nie widać, więc jak mamy oglądać i oceniać Twoja pracę? Szkoda czasu na takie relacje. Kiedyś robiłeś lepsze zdjęcia...

--

 
14-01-08 04:25  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

...wiedziałem, że nie powinienem się za to brać... ale skoro już wdepnąłem - zapomnijcie o poprzednich zdjęciach, bo nowych z poprzednich etapów nie zrobię, następne będą lepsze albo ich nie będzie wcale. OK?
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (14-01-08 05:35)

 
14-01-08 08:23  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Taka drobna rada, każdego ujęcia cykaj po kilka zdjęć, możesz wtedy sobie wybrać te najlepsze. Po to właśnie ktoś wymyślił aparaty cyfrowe i karty pamięci, żeby nie trzeba było czekać na wywołanie fotek które mogą nie wyjść ;o)
Zrób ze 30 fotek, z nich wybierz 5 które można wstawić na forum i już.

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
14-01-08 08:34  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Dawid - wielkie dzięki, nie pomyślałem choćby o takim drobiazgu jak bracketing. Wieczorem pokombinuję i zobaczymy.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-01-08 08:48  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Bracketingiem raczej nie zwaracaj sobie głowy, raczej ustaw aparat na statywie i rób według wskazań światłomierza.
Przysłonę zostaw w zakresie f8-f11, bo w tym zakresie większość obiektywów ma najlepsze parametry optyczne a głębia ostrości jest wystarczająca.

 
14-01-08 12:59  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
k_natlenie 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witaj,

Z tego co pamiętam masz Canona 400, można nim robić naprawdę dobre zdjęcia. Kup do niego chociażby statyw Hamy za 20zł, ustaw makro, i rób po kilka zdjęć z każdej strony, jak pisze Qrchak. Masz poza tym opcję na manualne ustawianie ostrości, skorzystaj. Wiem jak uciążliwe potrafi być złapanie ostrości małych części automatem, bo póki co tylko taki mam. A bracketing zostaw na nocne zdjęcia nad Wartą jak będziesz chciał się kiedyś przejść, najbardziej przydaje się do długich zdjęć przy bardzo słabym świetle.

Poza tym to trzymam kciuki za p 11, niech nie skończy na iluś tam % na Twojej liście.

Pozdrawiam!

--

 
14-01-08 13:10  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Dzięki wszystkim za rady - szczerze i bez śladu ironii. Wdrożę, wliczając użycie statywu i co najmniej jednego innego obiektywu, około godziny 19, jak dotrę do domu po dyżurze :-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-01-08 13:59  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
OzzY 

 

Ale nie śpiesz sie :>
Po co znow wątek ma isc w kierunku fotografi i jej obróbki :)
Powoli, dokladnie, nawet jak bys mial caly wieczor probowac i nic nie zamiescic... to nie wyscigi.
W koncu jeden obraz wart tysiąca słów, ergo... niech przemawia ten obraz tescią i artyzmem :D
Zapomnij o BKT. Statyw, min 2 swiatla z roznych kierunkow (mozesz sie wspomoc blendą), przykrecic przysłone i jechane.
Aha daj wyzwalanie migawki z opoznieniem 10s tak zeby aparat przestal sie bujac na statywie jak nacisniesz, złapiesz ostrosc i PUSCISZ spust.
Fajnie by bylo jeszcze jak byś WB dopasowal do oswietlenia jakim zaswiecisz model.... mozna pomarzyc - co nie ? ;)

 
14-01-08 14:02  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Czemu nie, skoro już mam się bawić w ręczną przysłonę, opóźnienie, zaślepkę na okular itd., to dostosowanie WB do żarowego to już pryszcz. Knypel do jedenastki najwyżej zacznę robic jutro czy kiedykolwiek później :D

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-01-08 19:28  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Raz jeszcze dziękuję za wszystkie uwagi. Zdjęcia zrobione w improwizowanych naprędce warunkach, ale z uwzględnieniem wskazówek, wyszły może nie idealnie, ale na pewno lepiej.
Oto one:
Klatka kabiny:



i uplastyczniona (chociaż w sumie wyszła mętnie...) tablica przyrządów:


Pozostaje mi mieć nadzieję, że już gorzej nie będzie. Stosowane parametry: przysłona 25, ISO 200, obiektyw 28-90 mm, balans bieli na lampy żarowe, ogniskowanie ręczne lub automatyczne na punkt centralny, migawka z automatu, bez flesza, minimalne sensowne ogniskowe, statyw, odległość rzędu 70 cm.

k_natlenie: nie martw się, to, co się zatrzymało na pewnej liczbie %, ruszy. Gdyby miało nie ruszyć, skasowałbym ze stopki.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (14-01-08 19:31)

 
14-01-08 22:06  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Naprawdę nie umiesz czytać? Czy tylko udajesz? Ozzy ładnie Ci napisał jak robić przyzwoite zdjęcia, a Ty dalej swoje...

--

 
14-01-08 23:02  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Kleić każdy może - jak mówi poeta.

Uszanuję Twoją prośbę z pierwszego postu i jedynie wesprę przedmówców - więcej pracy nad zdjęciami i przede wszystkim nad modelem, mniej planów i pośpiechu.

"Trzy razy przymierz, raz sklej" - stale aktualne i prawdziwe nawet w dobie komputerowych cacek z wydawnictwa AH.

Pozdr.

 
14-01-08 23:50  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Wytłumaczcie mi , na czym polega ta akcja "dopie..... Sturmovikowi " ? ;-)
Uczepiliście się ja rzep .....
Widziałem gorsze fotki i modele, bez takich komentarzy.

--


 
15-01-08 00:16  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

JaCkyL, jak na kogoś , który tylko sieje zamęt na forum i zawodowo wyszydza relacje to przesadziłeś; może powinieneś z powrotem na niebieskim się tylko udzielać? Masz tylko jedną galerię latadła, ale wyszydzających postów już troche napłodziłeś - to Twoje hobby?
Sturmovik, model wychodzi tak jak powinien, a nad dobraniem retuszuy jeszcze popracuj; instrukcję obróbki zdjęć mogę dać na priv.

 
15-01-08 08:17  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Całkiem skomplikowana ta klatka, szkoda, że w gotowym modelu nie będzie jej dobrze widać.
A co do fotek to proponuję przybliżyć trochę lampkę do fotografowanego obiektu. Sądząc po długości cieni jest za daleko. Daj ją tak blisko, jak to możliwe (bez wejścia w kadr). Lepiej oświetli to obiekt i nieco skróci czas migawki. Opcjonalnie możesz jeszcze z drugiej strony (poza kadrem) ustawić jakiś biały arkusz papieru - odbije trochę światło lampki i doświetli cienie.

 
15-01-08 10:05  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

a mnie się podoba;) swoją drogą Sturmovik z zawodu modelarz, a nie fotograf:) Nie łam się i powodzenia!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
15-01-08 10:27  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

szyszkownik, czy my się przypadkiem z Pantery czy tp. nie znamy?

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-08 12:46  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Nie znamy się:) Teza, że fotografem nie jesteś nooooo... nie trudno było wysnuć;)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
15-01-08 12:51  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Modelarzem też, jak widać, mocno takim sobie ;-) no nic, dziś wieczorem powolutku ruszam dalej...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-08 14:17  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Tu jest link i fragment tekstu Łukasza jaki napisał odnosnie robienia fotek. Krótko ale treściwe. Warto poczytać.

Odp: [relacja] Supermarine Spitfire Vb (Kartonowy Arsenał 1/2005) Łukasz K. 31-10-07 10:30

Co do zdjęć, to oprócz równomiernego oświetlenia z każdej strony (np. dwa-trzy źródła światła albo ekrany odbijające z folii alu czy białego papieru) kluczem jest duża głębia ostrości, którą osiągamy za pomocą przysłony. Im większa wartość przysłony, tym większa głębia. Mam obecnie aparat, który pozwala na kontrolę przysłony (i nie tylko ;) ), więc przysłonę zamknąłem maksymalnie i cykałem ze statywu. Oczywiście wiązało się to z długimi czasami naświetlania - najdłuższy w przypadku powyższych fotek to 6 sekund (światło jesienią nie najlepsze, a czułość najniższa możliwa, by nie było ziarna). ;) Obróbka w programie graficznym (gamma, kontrast, wyostrzenie itp.) to wisienka na torcie.

Od siebie mogę jedynie dodać , że co do odległości od przedmiotu fotografowanego to już kwestia obiektywu i dostępnego makra.

Pozdrowionka i powodzenia w słusznej misji.

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
15-01-08 15:12  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Nie jestem specem fotografii ale też się staram jak mogę i marzę by kiedyś sprawić sobie porządną lustrzankę. Zdjęcia z ostatniego QWKAK-u robił właśnie OzzY i to jakąś armatą :-)) Strzelał je z ręki w warunkach iście polowych. Jeśli on potrafił zrobić w knajpie takie dobre zdjęcia to ty Sturmovik też powinieneś.
Co mnie razi w tych zdjęciach? Dwie kwestie światło i ostrość. Z światłem dałeś ciała nie lubię bardzo zdjęć gdzie mamy jasna i ciemną stronę księżyca. Co do rozmycia zdjęć to czy ten efekt powstał po ich kompresji do mniejszego rozmiaru. Ja z tym mam problem szczególnie na małych detalach i ratuje się wyostrzając je trochę programem Picasa.
Chętnie bym obejrzał budowę tego modelu ale naprawdę popracuj nad prezentacja samych efektów pracy.
-----------------------
Pozdrawiam,
Piotr

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
15-01-08 19:00  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Myrmacki - przesadzasz, gdybym siał zamęt i zniszczenie to moje posty były by w każdym temacie, po prostu mam dosyć oglądania przysłowiowej wersalki zamiast modelu, czy rozmazanego czegoś przypominającego samolot. Ile razy można powtarzać? Kolega Sturmovik nie jest niedoświadczonym forumowiczem, żeby po 100 razy powtarzać to samo.
Pozdrawiam :)

--

 
15-01-08 19:17  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

No doooobra... wczoraj już nie miałem energii walczyć z ww. zdjęciami, zrobiłem to dziś, skoro nie mam igieł 0,6 i z robienia knypla nic nie wyjdzie:

Pozostałe przerobiłem podobnie, ale chyba już nie ma sensu ich teraz wrzucać.
Za dalsze rady dziękuję; światło mam istotnie kiepskie, robię co mogę i wiem, że w fotografii makro sporo się muszę jeszcze nauczyć.
Knypel będzie jutro.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-08 20:45  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To się zapytam, tak przy okazji- jeżeli ja nie posiadam aparatu typu Kodak lub
Canon XZ-milionpincetstodziewincet lecz zwyczajny aparat z telefonu 1,3 MP to mam prezentować tu cokolwiek tym sfotografowane, czy lepiej sobie dać spokój, co by się nie narazić na razy jakoweś lub kamienowanie????
Pozdrawiam.

--

 
15-01-08 20:50  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Pytanie nie dość, że off-topicowe to jeszcze w tonie prowokacji, ale co tam.

Klasa aparatu nie ma tu nic do rzeczy.
Zdjęcia można zrobić nawet kartonowym pudełkiem z dziurką - cała reszta to trochę umiejętności, trochę doświadczenia, trochę pracy i czasem talentu.

W skrócie, aparatem z komórki też można zrobić dobre zdjęcie, tak samo jak D400 słabe.
Myślę że na dobre zdjęcia z komórki nikt się boczyć nie będzie.

Pozdr.

 
15-01-08 20:53  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Na moje początkowe z Sony Ericssona K.700i (patrz wątek o SE-5a - link w stopce) boczono się mniej niż teraz. No cóż, do EOS-a 400D dopiero dorastam :P

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-08 21:19  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

I zrobiło się forum fotograficzne. Super. Niech Ci specjaliści od pstrykania wezmą pod uwagę, że fotografia to inne hobby niż modelarstwo, więc na tym forum jest zapewne 90% kolegów którzy nie maja pojęcia o aparatach. Nie maja do tego smykałki lub nie chcą mieć, bo ich to nie interesuje. Każdy robi takie fotki jakie potrafi i zapewne bardzo stara się, by wyglądały najlepiej. A potem jest zdziwienie, że jest mało fotorelacji z klejenia. Jak ktoś nie chce oglądać relacji ze zdjęciami "gorszej" jakości , to Jego wybór.

Sturmovik dawaj dalej tą jedenastkę.

--


 
15-01-08 21:32  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na szaleństwo Sturmovika
JaCkyL 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26
 

Raduss - a czy kolegom nie mającym pojęcia o fotografii ktoś wydłubał oczy i nie widza, co wstawiają??

--

 
15-01-08 21:34  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Za odpowiedzi dziękuję, za off-topic serdecznie przepraszam. I jeżeli ktoś myśli, że mam zamiar cokolwiek lub kogokolwiek prowokować to wyjaśniam, że nie jest to moją intencją.
Sturmovika zaś pragnę przeprosić za zaśmiecanie relacji... Zwyczajnie ciekaw byłem i tyle.
Pozdrawiam.

--

 
15-01-08 22:18  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

No to może wrócimy już do relacji o budowie modelu, bo o robieniu zdjęć przynajmniej na razie wystarczy. Luzik koledzy ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
15-01-08 22:22  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Czesiu - jako się rzekło, dziś nic nie zrobiłem z racji braku igieł stosownej grubości. Jutro robię knypel (cały zespół około 10 części) i może dam radę zrobić mechanizm podnoszenia fotela.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
15-01-08 22:52  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Adam, Ty tutaj rządzisz, Ty dyktujesz tempo :-)
Poprosiłem tylko kolegów, żeby wyhamowali troszkę w zapale prowadzenia tej edukacji fotograficznej, bo od nadmiaru nauki też można się pogubić ;-)
Klej swoje latadełko, a ja z przyjemnością będę śledził ciąg dalszy.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
17-01-08 18:33  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Drgnęło odrobinę - klatkę uzupełniłem o zespół drążka sterowego (jego konstrukcja wyklucza wklejenie całości złożonej "na zewnątrz", montaż praktycznie prowadziłem in situ, czyli wklejając zmontowane pojedyncze podzespoły). Wygląda to teraz tak:


Następny etap, czyli mechanizm podnoszenia fotela - już nie dziś.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (17-01-08 18:38)

 
20-01-08 13:37  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Uzupełniłem kabinę o zespół podnoszenia fotela, dźwignie przeładowania kaemów, fotel z całym zawieszeniem i pasami i tylną wręgę z zagłówkiem:

Jak to ładnie ujął zetpt przy innej okazji - w tych modelach nie ma miejsca na klej. Niejednokrotnie wciskam część na miejsce i spawam CA.
Zagłówek wyszedł fatalnie, chyba go przemaluję w całości.
Co do dźwigni przeładowania kaemów skrzydłowych: nie byłem pewien, czy demontując skrzydłowe karabiny usuwano również cały układ przeładowania, więc dla jasności wolałem zostawić jedno i drugie. Drugi powód, dla którego zostawię skrzydłowe lufy, wyłuszczę w stosownym czasie.
Biorę się za osprzęt kaemów kadłubowych - doprowadzenie taśm, odprowadzenie łusek i ogniwek, podstawy... ciąg dalszy zatem nastąpi.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
26-01-08 16:39  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Trochę to trwało - chroniczny brak czasu i energii. Dziś skończyłem kanały taśmy, ogniwek i łusek oraz podstawy kaemów kadłubowych. Na zdjęciach jak zwykle wygląda beznadziejnie, w rzeczywistości... przyzwoicie.


Tu uwaga: kanały (od przodu - ogniwek, taśmy i łusek) są wymierzone nieomal na wcisk, ich szerokie elementy lepiej chyba wycinać po wewnętrznej stronie obrysu. W dodatku kanały łusek kolidują z podstawami pod kaemy i musiałem zadziałać trochę na siłę i spawać na miejscu CA.

Czas teraz na wyposażenie drobne - wszelkie dźwignie i tym podobne. Znaczy, że ciąg dalszy znów tak szybko nie nastąpi.

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (27-01-08 09:05)

 
27-01-08 11:36  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Wczorajszy wieczór i dzisiejsze przedpołudnie dały dźwignie, dźwigienki, dźwigniątka, inne drobiazgi i zamki kaemów:



Bałem się o spasowanie kaemów z torami taśm i ogniwek, ale okazało się być niezgorsze - tory leciutko musiałem dogiąć, docisnąć i przyspawać CA. Karabiny są jeszcze przed retuszem.
Jeszcze tablica przyrządów - może jeszcze nawet dziś (zrobiona jest deska, puszek przyrządów na przedniej powierzchni jeszcze nie robiłem) - i będzie można poszywać...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
27-01-08 11:47  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Sturmovik, powstrzymywałem się dłuuuugo, bo myślałem, że po takiej dyskusji pokażesz znaczne postępy, ale już nie mogę. Być może to będzie przykre, ale zamierzam być po prostu szczery.

Po pierwsze, dlaczego bierzesz się za tak zaawansowany model, skoro masz problemy z równym wycinaniem części, ich zaginaniem i najprostszym retuszem (kuleje tak dobór koloru, jak i nałożenie go na model)? Ja też mam tę "jedenastkę", ale nie czuję się na razie na siłach, by ją zbudować. Jeżeli chcesz budować model od Hala, to weź coś prostszego, najlepiej ze starszych modeli.

Po drugie, po co Ci aparat i obiektywy za worek pieniędzy, skoro nie chcesz poświęcić paru godzin na nauczenie się choćby podstaw obsługi tego sprzętu? Nie "nie umiesz", tylko "nie chcesz" - to naprawdę widać. To, że skorzystasz z "co najmniej jednego innego obiektywu", kompletnie nic Ci nie da, jeżeli nie dowiesz się, jak on działa. To nie aparat robi zdjęcie, lecz TY.

Teraz poświęć kwadrans na zbudowanie sobie czegoś takiego. W ten sposób łatwo poradzisz sobie z oświetleniem, zmień tylko pomiar światła na centralny albo punktowy (masz instrukcję od aparatu, przeczytaj ją), o ile użyjesz białego tła.

Druga rzecz co do zdjęć: pomijając nawet denne oświetlenie, te zdjęcia za diabła nie wyglądają na robione lustrzanką. Coś źle ustawiasz. Zrób tak:
1. Ustaw se czułość na 200, balans bieli na żarówkę, lampę błyskową na wyłączoną, a rozmiar zdjęcia na 4 MPix albo podobnie.
2. Ustaw aparat na statywie.
3. Włącz samowyzwalacz, może być ten krótszy (zwykle 2 sekundy).
4. Wsadź obiekt do namiotu bezcieniowego, który właśnie zbudowałeś.
5. Na pewno masz podstawowy obiektyw (pewnie 18-55) - załóż go.
6. Ustaw długą ogniskową (jeżeli to 18-55, to będzie to 55).
7. Włącz MF i ustaw minimalną ostrość (nie nieskończoność, tylko to po przeciwnej stronie).
8. Włącz tryb Av.
9. Ustaw maksymalną przysłonę (zapewne będzie to ponad 30).
10. Postaw statyw tak, by aparat był przy krawędzi blatu, jakieś 10 cm ponad nią. Namiot ustaw bezpośrednio przed aparatem, czyli kilka cm od krawędzi blatu. Bezpośrednio nad namiotem ma być lampa. Spójrz na zdjęcie z lampą w tym wątku na Kartonworku, tam dokładnie widać, jak to ma być ustawione.
11. Przesuwaj obiekt fotografowany tak, by w wizjerze znalazł się w centrum obszaru ostrego.
12. Naciśnij spust migawki, zaczekaj kilka sekund.
13. Obejrzyj zdjęcie, jeżeli nie trafiłeś z ostrością, odpowiednio przesuń przedmiot (zapewne będzie to kilkanaście cm od obiektywu). Jak już będzie OK, skopiuj zdjęcie do kompa.
14. Wykadruj obiekt (obetnij zbędne tło), zmniejsz zdjęcie do kilkuset pikseli, wyostrz. Ewentualnie popraw jasność.
15. Wklej zdjęcie na forum.

I nie dziw się, że akurat Ciebie tak tu objeżdżają. Wielu ludzi robi co może ze zwykłymi aparatami, bo nie stać ich na lustro. Ty wstawiasz znacznie gorsze niż oni zdjęcia, przyznając się jednocześnie do tego, że robisz je lustrzanką. Takie marnotrawstwo możliwości potrafi wpienić, a jeżeli dodasz do tego fakt, że nie korzystasz z dobrych, prostych rad, jakich Ci się tu udziela, to już w ogóle nie powinieneś się dziwić, że ludzie się denerwują, jak tu wchodzą.

Reasumując: zarówno w dziedzinie modelarstwa, jak i jego dokumentowania, powinieneś popracować nad podstawami. Weź się za naukę, próby, testy. Czytaj fora. Nie wiesz czegoś, to zapytaj. Potem pokaż wyniki. Jeżeli nie będziesz korzystał z doświadczeń innych, a do tego nie będziesz próbował doskonalić się samodzielnie, to z Twojego modelarstwa nic obiektywnie ciekawego nie będzie.



Post zmieniony (27-01-08 11:49)

 
27-01-08 12:02  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Umówmy się zatem, że pokażę coś, co będzie odpowiednio dobrze zrobione i odpowiednio dobrze sfotografowane. Nie wiem kiedy to będzie, ale będzie.

...a następne zdjęcia w niniejszej i pozostałych relacjach przedstawią model gotowy...
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (28-01-08 20:49)

 
09-03-08 15:18  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Żeby nie było, że nic nie robię - kilka mini-zdjęć z telefonu (przy najmniejszej rozdzielczości):


Na ostatnim zdjęciu centropłat jest położony luźno; retusz zrobię po zamontowaniu go na stałe. Jako się rzekło, w miarę czasu i posiadanych rezerw energii robię chłodnicę oleju...
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (09-03-08 16:46)

 
30-03-08 17:53  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny), czyli dowód #38 na sza
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Płatowiec jest gotowy - zdjęcie dokumentujące:

Zabieram się za cylindry. Brrrr...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024