FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
13-03-08 14:20  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ho-ho...!
Wpędzasz mnie w kompleksy z tym podwoziem ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-03-08 15:29  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Ech... następny "kółkowiec". Weźcie trochę "ziemskich" elementów zapodajcie ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
13-03-08 19:17  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Niezła ta "golonka" :-)

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
03-05-08 22:23  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Trochę wody w Wiśle upłynęło i czas trochę pokazać co się udało mi zrobić.
W pierwszym rzędzie mam skończoną pierwszą i prawie drugą goleń podwozia. Przed jej zakończeniem powstrzymały mnie jaja z czarną farbą matową o których wspominał kiedyś Lelum Polelum. Jednym słowem mat matowi nie równy :-/

No i po długich zmaganiach niezliczonych wydrukach przebrnąłem nieomal przez etap budowy osłony silnika. Daruje Wam już szczegóły tych perypetii i pokażę co mam obecnie.

RELACJA
Najpierw podwozie. W trakcie wykańczania osłon


a tu niemal kompletna 1 goleń



i druga w kawałkach czeka aż dojdę do ładu z farbą by była znowu czarna matowa, a nie połysk. Właśnie takie zabawy w malowanie szlifowanie glutowanie i repeat. Aż do skutku, zajmują mi najwięcej czasu.




a na koniec jeszcze kółko ogonowe i hak do chwytania aerofinisherów



No i wynik zmagań z osłoną, nie wszystko pasowało i trochę trzeba było ciać.



Jako pierwszą ciekawostkę powiem tyle, że spróbowałem zrobić tę osłonę bez retuszu krawędzi przed wycięciem. Zostały tylko zeszlifowane pod kątem by się ładnie schodziły.
Czy mi się udało zostawiam to Waszej ocenie i liczę na jakieś uwagi również od fachowców w tej dziedzinie.
Klejenie to też osobna historia ponieważ by uniknąć wydłużania elementów po ich posmarowaniu klejem BCG nanosiłem go kawałeczkami na ząbki sklejki, a nie paski osłony.
Oczywiście by wszystko to ładnie łapało po cieniowaniu na wszystkie krawędzie naniosłem klej i pozwoliłem mu wyschnąć.

Teraz jeszcze kilka ujęć.



No i na tym etapie mam nowy problem. Jak widać na łączeniach nanosiłem BCG i wygładzałem łączenie segmentów. Wystąpiło zjawisko jakiego się nie spodziewałem. Otóż klej gęstniejąc spowodował coś jak by rozpuszczanie wydruku. Mści się niestety brak lakierowania przed wycięciem. czasu się nie cofnie ale chodzą mi po głowie dwa pomysły.
Pierwszy to spróbować to polakierować mając nadzieje że lakier nie rozpuści druku i nanieść w miejsce otarć farbę "Aluminium" Pactry. Zastanawiam się jak to zrobić w tych wąskich szczelinach, może jakieś pomysły?
Drugi to przetrzeć to czarną pastelą olejną, rozpuszczoną terpentyną, która wyrówna barwę z tym, że nadal trzeba nanieść ślady odprysków.
Czekam na pomysły i sugestie.

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
04-05-08 07:56  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Thunder909 

 

Sklejenie tej oslony jest na cacy,miodzik. Retusz trzeba bylo jednak przed sklejeniem zrobic (krawedzie) ;-)) Teraz to gimanstyka bedzie. Sproboj najpierw z rozcienczona farba i nie czarna tylko szara. Czarna bedzie tutaj za ciemna .

 
05-05-08 10:21  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Po co tam retusz? Sztuka polega na tym by skleić bez retuszu. Było by sie udało gdybym polakierował elementy przed wycięciem. Klej nie rozpuścił by wydruku i było by cacy. Owszem zewnętrzne krawędzie będą retuszowane, a nawet od czoła dojdą jeszcze dwa pierścienie jeden wewnętrzny i czarny wykańczający otwór.
Sprawdziłem sprawę lakieru. Humbrol nie rozpuszcza wydruku, ale też nie zamaskuje śladów powstałych po BCG. Nie zostanie nic innego jak zabawa z czarna pastelą.
Próby zrobię na pierwszej osłonie. Mam nadzieje, że pomoże bo kolejnej osłony sklejać już nie zamierzam. Będzie potem tylko zabawa z nanoszeniem linii podziału osłony i odprysków.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-05-08 22:12  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Na dziś miała być cała osłona i z jednej strony jest z drugiej nie. Chodzi mianowicie o to, że wymaga ona jeszcze dopieszczenia polegającego na szlifowaniu lakierowaniu i może poprawieniu i dorobieniu gdzie nie gdzie odprysków. Z drugiej zaś strony mam jej na razie dość, a i chętnie usłyszę jakieś rady związane z jej dalszym wykonaniem.

RELACJA
Osłonę przetarłem mocno rozcieńczoną czarną pastelą olejną. Następnie polakierowałem i naniosłem odpryski Aluminiową Pactrą. No i na to znowu lakier, dwie warstwy. Później papier ścierny 1200 i szlif.

Nie wiem z jakiego powodu, ale od macania jej w palcach strasznie się lepi i łapie wszystkie paprochy. W odruchu pewnej desperacji wziąłem Kropelkę i chusteczkę i przetarłem całą osłonę. Pouzupełniałem ubytki na styku wlotu powietrza osłony i znowu wszystko przetarłem papierem ściernym i polakierowałem dwiema warstwami Humbrola.
Jak widać zarówno kolor nie jest jednorodny jak i powierzchnia różnie przyjęła lakier. Sądzę, że trzeba to pociągnąć jeszcze ze dwa razy lakierem, przeszlifować papierem 2000 dla wygładzenia i na to chyba już tylko satyn lub mat. Może wypadało by poprawić miejsca przetarć i gdzie nie gdzie jeszcze dorobić nowe. Tu jestem otwarty na sugestie, jest czas bo na razie osłona idzie do pudełka.

No, a tak to wygląda:



CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (18-10-08 22:23)

 
13-09-08 18:07  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Część papierowa wykonania silnika została zakończona, poniżej efekty pracy. W tej chwili jestem na półmetku drutowania cylindrów.



CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
02-10-08 01:00  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA

Brnąc nieustannie z wielką determinacją do końca tej budowy udało mi się dziś skończyć 37 lat i odrutować ostatni z 14 cylindrów.
Efekt tej wielogodzinnej roboty prezentuje poniżej.



Sekcja A to pierwszy rząd cylindrów który dam na tyle, są to pierwsze najmniej udane i na dokładkę część z gęstym część z luźnym splotem.
Sekcja B pójdzie od czoła.
Do wykonania zostało jeszcze 28 korytek będących osłonami popychaczy. No ale to już tylko karton.
Sploty na tulejkach jest inny niż na głowicach bo praktycznie wszystkie wykonałem przed zmianą koncepcji dotyczącej gęstości splotu.

Refleksja: czy było warto się tak narobić dla takiego efektu?
Jak na to patrzę to sądzę, że chyba jednak nie zobaczymy jak to będzie wyglądać złożone do kupy i pomalowane :-/ .

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
02-10-08 02:53  Odp: [Relacja] A6M2 Zero Model 21 [część II]
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

37 lat ... no popatrz, to Ty stara p...doła jesteś.
Wszystkiego najlepsiejszego i żeby Ci się wreszcie w Zerze części skończyły.

--
serwusik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 9Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024