FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-05-07 14:36  [r/g] Precyzyjny parowóz towarowy Ty2 - Galeria strona 22
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich

Jeśli jesteście ciekawi jak powstał model parowozu towarowego Ty2



to zapraszam do przeczytania relacji z jego budowy. Model będzie zbudowany w skali 1:25 na bazie wycinanki wydawnictwa Angraf.

Parowóz Ty2 był podstawowym koniem roboczym naszego kolejnictwa w latach powojennych. W ramach reparacji wojennych dostaliśmy od Niemiec 1407 sztuk parowozów BR52, które po drobnych modyfikacjach zostały wprowadzone do użytku pod polskim oznaczeniem Ty2. Od 1945 roku do końca eksploatacji trakcji parowej była to najliczniejsza seria parowozów towarowych w Polsce.

Mam wielki sentyment do tego parowozu, ponieważ mój tata w latach 1965-1975 był maszynistą i kierował właśnie takim parowozem o numerze Ty2-970, w parowozowni w Lęborku. Mój model będzie miał właśnie taki numer. Wycinanka będzie bazą dla przeróbek i dołożenia wielu detali, które się w pierwotnym projekcie się nie znalazły. Model postaram się zrobić jak najwierniej, wszystko co jest widoczne w prawdziwym parowozie z zewnątrz i w budce maszynisty, i co da się wykonać z papieru i drutu, chciałbym odwzorować w swoim modelu. Ale otwieranej klapy dymnicy i świecących lamp raczej nie będę robił, bo przekonałem się na przykładzie prezentowanej tu Oelki, że światła zapalałem tylko kilka razy, a otwarta klapa dymnicy mnie razi, gdyż jestem przyzwyczajony do widoku parowozu z zamkniętą klapą. Co innego otwarte drzwi i właz na dachu w budce maszynisty. W modelu wykonam ponad 2000 śrub, nakrętek i nitów. Dla ułatwienia sobie pracy przy naklejeniu takiej dużej ilości drobnych (1,5mm) elementów wykonałem kroplomierz z igły lekarskiej - tak to wygląda w praktyce:



Model tego parowozu będzie miał 92 cm długości i będzie naprawdę wielki. Poniżej plan modelu w skali 1:1, a na nim mój poprzedni model TKp30, w porównaniu do niego Ty2 to kolos.



Model oczywiście będzie cały malowany i będzie nosił minimalne ślady eksploatacji. Tyle tytułem wstępu. A oto co do tej pory wykonałem.

Na początek zeskanowałem wszystkie kawałki ostoi porozrzucane na kilku arkuszach, ułożyłem je razem idealnie prosto, poprawiłem małą niedokładność (wszystkie osie kół jezdnych rozmieściłem dokładnie co 66 mm) i całość wydrukowałem wprost na dwóch arkuszach kartonu 0,7 mm.



A potem to już mrówcza praca - wycięcie wszystkich elementów ostoi, naklejenie na nich śrubek i nitów. Niektóre elementy, które będą trudniej dostępne wstępnie pomalowałem na czarno.













Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.

--

Post zmieniony (30-06-17 21:49)

 
17-05-07 16:53  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - zanim przystąpiłem do budowy, to przejrzałem wszystkie relacje z dotyczące tego modelu i zgromadziłem pół tysiąca zdjęć oryginału. Ten problem jest mi znany i już na etapie wycinania ostoi poprawiłem odległości miedzy osiami, a także zaprojektowałem od nowa hamulce, bo te z wycinanki są za szerokie i za proste.

Yasiu - tyle nitów wyciąć dokładnie to ręcznie raczej ci się nie uda, a przy tak drobnym elemencie najprawdopodobniej będzie ci się rozwarstwiać karton, a jak nasączysz go cyjanoakrylem, to wycinanie będzie szło bardzo ciężko. Może zrobisz ze 100 nakrętek, ale nie 2000. Już samo naklejenie w tym modelu tylu śrubek, z których większość jest mało widoczna, jest sztuką dla sztuki. Gdybym miał je jeszcze samemu ręcznie wycinać, to byłby to już masochizm. Dlatego też zastosowałem śrubki wycinane laserowo.

JacekPlacek - plan jest w skali 1:1 w stosunku do budowanego modelu. Jest to powiększony na ksero 2x plan z wycinanki, po powiększeniu arkusz ma format A1, ale napis w rogu się nie zmienił. Powiększyłem go do takich rozmiarów, bo tam są narysowane szablony rur, które będzie trzeba zrobić w modelu.

MBig - ja ostoję , kocioł i tender także pomaluję sprayem, ale tylko podkład. Później to już jak zwykle pędzlem.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-05-07 19:16  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam ponownie

Powoli praca rozkręca się. Chociaż na zdjęciach wygląda to niepozornie, to pracy było dużo przy naklejaniu śrubek, nitów itp. W sumie do tej pory na całej ostoi ponaklejałem około 1400 szt. tego drobiazgu. Oczywiście nie musiałem liczyć na modelu, tylko policzyłem arkusiki, z których odcinam laserowo wycięte nakrętki (na każdym jest po 100 sztuk). Dorobiłem też poprzeczne wsporniki na ostoi, wsporniki pod zbiorniki sprężonego powietrza i całość pomalowałem sprayem. Nawet fajnie to wyszło, czy taki czarny macik na całej ostoi trochę przyrdzawić, czy tylko w zakamarkach wewnątrz ? Zrobiłem też resory od podstaw, zmieniłem je całkowicie dostosowując do oryginału. Teraz jest prawidłowa liczba, długość i grubość piór, a także dołożyłem podkładki i śruby mocujące. Resory będą jeszcze raz malowane.

A oto zdjęcia ostoi i resorów:









Jak zwykle czekam na wasze uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
28-05-07 11:28  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zamocowałem do ostoi układ resory - wahacze. Zrobiłem też małą waloryzację ostoi. Do tego celu posłużyły mi farbki akrylowe (po 5 zł szt.).



Mają one tą zaletę, że jak coś nie wyjdzie to można zetrzeć wilgotną szmatką, a po wyschnięciu uzyskujemy ładny matowy kolor i w przeciwieństwie do tempery, plakatówek, czy pasteli farbka jest niezmywalna i trwała. Efekt postarzenia zrobiłem wg zasady "jak uważasz, że jest za mało, to jest w porządku, a jeśli uważasz, że jest dobrze, to znaczy, że przesadziłeś". Waloryzacja była zrobiona metodą mokrego pędzla, tzn. niewielkie ilości farbki akrylowej były rozcieńczone wodą i nanoszone pędzelkiem w różne miejsca. Jak chciałem, żeby efekt był bardziej widoczny, to robiłem trochę jaśniejszy odcień i ponawiałem nanoszenie. Po wyschnięciu wody robi się ładny rdzawo-brudny odcień. W zależności od kąta patrzenia i oświetlenia, efekt postarzenia jest mniej lub bardziej widoczny. Ale generalnie nie przytłacza i oto mi chodziło.

Oto efekty sobotniej pracy.






--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-05-07 16:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wszyscy chętni mogą teraz obejrzeć i ściągnąć ponad 250 zdjęć parowozu Ty2, z których korzystam podczas budowy tego modelu. Zdjęcia zamieściłem w odzielnym wątku - [zdjęcia] szczegółowe parowozu towarowego Ty2

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 17:24  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Prace powoli posuwają się do przodu, ponieważ przerabiam wszystko, co nie jest zgodne z oryginalnym parowozem lub jest bardzo uproszczone. Po ostoi zabrałem się za element zwany popularnie kotłem. Przejście stojaka w walczak nie jest zupełnie gładkie (tak jak to zrobiłem w Ol49) tylko składa się z kawałków blach zachodzących na siebie. Stojak kotła otrzymał właściwe ułożenie i linie cięcia blach, a także dorobiłem zawory wyczystkowe (tak chyba się to nazywa). Otwory wokół zaworów na przedniej ścianie stojaka nie są idealnie gładkie, bo w oryginale są jeszcze gorzej wycięte.


A oto moje zmagania w odtworzeniu takiej rzeczywistości:





Stojak jest tylko zagruntowany, to nie jest jeszcze ostateczne malowanie

W międzyczasie też zaprojektowałem od nowa hamulce. Te z wycinanki są uproszczone i za szerokie. Niektórzy modelarze mieli problemy, żeby wcisnąć je między koła.



Tak to wygląda po pomalowaniu:



Na górze będzie jeszcze jedna śruba z zawleczką, ale to już po zamocowaniu do ostoi.
Hamulec jest trochę usmarowany i ubrudzony, tak jak cały model.

Jak zwykle czekam na wasze uwagi i komentarze.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
05-06-07 16:20  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dzięki za zainteresowanie relacją i słowa uznania.

Dla chętnych do ściągnięcia plik hamulec.cdr - 0.03MB , który możecie wykorzystać do wydrukowania (albo wycięcia laserem) elementów składowych hamulców, których próbkę widzieliście w moim poprzednim wpisie. Są one narysowane przeze mnie od podstaw i różnią się od tych z oferty Drafmodelu (tamte są zgodne z wycinanką). Jakby coś było nie jasne to pytajcie.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-06-07 19:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem kocioł, było sporo przeróbek, niektóre robione „na żywca” na gotowym elemencie. Nie podobał mi się dół stojaka kotła przy styku z popielnikiem, więc rozciąłem zrobiony stojak, wkleiłem kątowniki i śrubki.


Na stojaku od strony budki maszynisty porobiłem dodatkowo różne zawory wyczystkowe ( widać przyklejony papier maskujący, bo nie chciałem zamalować miejsc, w których będzie doklejany osprzęt ). Blachy na krawędzi stojaka zachodzą na siebie tak jak w oryginale ( w Ol49 zrobiłem to idealnie gładkie).



Następnie zrobiłem zbiornik piasecznicy i zbieralnik pary. Tutaj też zmiany dostosowujące te elementu do oryginału. Oba te elementy są za niskie, a zbieralnik pary nie jest wcale u góry wypukły, jak proponuje autor wycinanki, tylko zupełnie płaski. Na dymnicy zrobiłem też ślad po spawaniu. Z kominem walczyłem 5 godzin, by upodobnić go do oryginału.






Cały kocioł pomalowałem kilkakrotnie farbą czarną matową w sprayu marki Champion (400 ml za 8 zł). Nie mam jeszcze wprawy w malowaniu sprayem, ale chyba wyszło dobrze.



I mała przymiarka do ostoi:



Tradycyjnie czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
16-06-07 10:35  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Monolith - kocioł będzie jeszcze patynowany, dojdą ślady eksploatacji i ubrudzenia. Komin też jeszcze nie jest postarzany, to tylko malowanie, ale w przeciwieństwie do reszty tutaj po prostu farba nie była rozcierana po przeschnięciu. Zaokrąglenie u dołu jest zrobione szpachlówką z Wamodu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
17-06-07 11:10  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. poproszę o te skany na maila. Adres będziesz miał w mailu, który do ciebie wysłałem.
Czy to szaleństwo ? Żona moja mówi, żebym nie robił tego parowozu dokładniej niż w oryginale, a mnie to po prostu bawi i relaksuje. Tej wielkości modeli parowozów zrobię może ze cztery, więc chcę by przyzwoicie wygladały. Tylko te poprawki i wzbogacenia zabierają bardzo dużo czasu, bo wszystko muszę mierzyć i rysować od nowa, a to bardzo spowalnia budowę modelu. Ale ja mam czas, cierpliwość, nie narzekam tylko kleję dalej.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
19-06-07 16:33  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zrobiłem podpory kotła. Przy podporach trzeba uważać.,Te pod stojakiem kotła (na zdjęciu poniżej te z lewej strony) są za wysokie i trzeba je skrócić od góry o około 4 mm. Natomiast te znajdujące się pod walczakiem kotła ( na zdjęciu poniżej te z prawej strony ) są za krótkie od dołu o około 1-2 mm. Najlepiej zostawić przy wycinaniu części zapas i przyciąć na potrzebny wymiar po dopasowaniu.



Zrobiłem, a właściwiej pisząc, przerobiłem cały popielnik. Zmieniłem jego kształt na bardziej rzeczywisty oraz dołożyłem odchylane boczne klapy (czy ktoś wie do czego one służą - czy to jak drzwiczki od popielnika w piecu, którym się reguluje dopływ powietrza tzw. cug ) wraz z podnoszącymi je dźwigniami.

Oto efekty moich zmagań:







W następnej kolejności będę robił silniki, koła i układ hamulcowy.
Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
27-06-07 18:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Trwają prace przy budowie silników. Z oryginalnego projektu wycinanki pozostał tylko korpus, który wzmocniłem tekturą. Reszta jest zaprojektowana od podstaw na podstawie posiadanych zdjęć parowozu Ty2.

A oto co do tej pory zrobiłem:







Całość po sklejeniu będzie jeszcze raz malowana i waloryzowana.
Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
03-07-07 18:22  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Praca przy budowie silników dobiegła końca. A oto efekty moich zmagań w odtworzeniu rzeczywistości w kartonie. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale dzisiaj brak słońca zmusił mnie do robienia fotek przy lampie.

W szklanej gablotce pod ciepłem halogena schną sobie silniczki:



A oto i one w całej okazałości:









Nie robiłem bardzo pogniecionych blach, ponieważ osoba niezorientowana jak wyglądają silniki w rzeczywistości, mogłaby odebrać to tak, że zrobiłem coś źle, że mi się pogniotło. Silniki w odróżnieniu od silników parowozów nieczynnych sfotografowanych w skansenie, są oblepione smarem, olejem, kurzem. Z tyłu są włożone tymczasowe zaślepki, później tam będą wchodziły metalowe tłoczyska. Mam nadzieję, że udało mi się osiągnąć nieco efekt zbliżenia do oryginalnych silników.

Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-07-07 18:23  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj parę zdjęć z budowy kółek tocznych. Kółeczka są wycinane laserowo, co nie znaczy, że jest przy nich mniej pracy. Zrobienie tych kółek zajęło mi około 16 godzin. A oto poszczególne fazy budowy kółek:




Kółka są świeżo pomalowane, jeszcze farba nie wyschła. Po wyschnięciu zrobię jeszcze delikatny "brudzing". Metalizer będzie polerowany, bo na razie widać na nim odciski palców.

A tyle mnie jeszcze czeka do sklejenia:



Wichura3, dlaczego mam się rozłożyć ? Prędzej się zaje..., to znaczy zarobię przy budowie tego modelu. Ale na końcowy efekt warto poczekać, choćby rok albo dwa.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
09-07-07 13:08  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Koledzy, dziękuję za zainteresowanie moją relacją i aktywny udział. A oto odpowiedzi na Wasze pytania:

Seweryn "ALF" - mam w planach pokazanie tego parowozu w Porąbce, ale wątpię bym go skończył do września tego roku, raczej nastawiam się na Porąbkę 2008.

Jacek Placek - metalizer jest także nakładany pędzelkiem. Dokładniej to opiszę przy okazji prezentacji kół jezdnych. Pokaże w jakiej kolejności sklejanie, obróbka, jakimi narzędziami i kiedy szlifuję, jakimi pędzelkami i jakim sposobem maluję. A farbka to metalizer Humbrol nr 27003

Wichura3 - to czekajcie.

Marek_G - do klejenia modelu stosuję:
- butapren do naklejania elementów na tekturę, sklejania szkieletu wręgowego kotła i tendra
- wikol do sklejania ze sobą większości elementów modelu
- kropelka do nasączania i wzmacniania elementów, które będą szlifowane
- BCG do nakljenia nitów, nakrętek
Koła są sklejane wikolem

I na koniec kółeczka toczne po małej waloryzacji:



Trwają prace przy budowie 10 kół jezdnych.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
13-07-07 15:09  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Trwają prace przy budowie kół jezdnych. Od szlifowania pilnikiem szprych męczą się ręce, więc w międzyczasie zrobiłem wózek przedni.





Koła są założone na sucho, a oś nie jest jeszcze przycięta na wymiar.
Koła jezdne powinienem niedługo skończyć. Zostało mi jeszcze malowanie.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
18-07-07 18:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

W dzisiejszym wpisie zaprezentuję krok po kroku jak zrobiłem koła jezdne (wycinane laserowo).

Na początek dokładnie odcinamy koła, im dokładniej i równiej je odetniemy, tym mniej będziemy mieli później do szlifowania.



Następnie sklejamy warstwy kółka, które będą tworzyć właściwe koło z bieżnikiem



Później sklejamy ze sobą warstwy, które nazwałem pajączkiem i fazujemy je od środka koła na zewnątrz, ja robiłem to nożykiem



Tak przygotowaną warstwę doklejamy do wcześnie sklejonych, wszystko musi być zrobione równo, będzie mniej szlifowania. Nasączamy kropelką (lub innym klejem cyjanocośtam) szprychy i wewnętrzne strony obręczy.




Teraz najtrudniejszy i pracochłonny moment. Szlifujemy krawędzie szprych nadając im zaokrąglony kształt. Najpierw trochę ścinamy krawędzie szprych nożykiem, a później pilnikami szlifujemy krawędzie, aż uzyskamy odpowiedni kształt. Niestety w tych kołach wewnątrz są wypusty i nie da się zrobić idealnie zaoblonych z dwóch stron szprych, tak jak to zrobiłem przy kółkach tocznych, ponieważ te wypusty przeszkadzają w manewrowaniu pilnikiem i trzeba mocno uważać, żeby ich nie uszkodzić. Mniej doświadczeni modelarz mogą zrezygnować z tego szlifowania - zaoszczędzą czasu po 2 godziny na koło i nie zrobią sobie brzydkich kantów. Szlifujemy też wewnętrzne części szprych, zwłaszcza ślady po odcięcia.



Naklejamy przeciwwagi (ten księżyc u dołu) i obręcz na wierzch koła



Następnie na takiej mini szlifierce szlifujemy wstępnie papierem ściernym 400 i 600 zewnętrzną stronę koła - bieżnik



Tak obrobiony bieżnik nasączamy kropelką i szlifujemy do gładkości papierem ściernym 600 i 1200. Bieżnik po wyszlifowaniu błyszczy i przypomina lakierowaną sklejkę w przekroju



W dalszej kolejności przyklejamy od tyłu zewnętrzny pierścień i nasączamy go kropelką



Następnie szlifujemy krawędź pierścienia nadając mu zaokrąglony, najpierw robiłem to pilnikiem, później papierem ściernym 600 i 1200



Doklejamy podkładkę (to małe kółeczko) pod wiązar ...



i malujemy wnętrze koła na czerwono, ja zrobiłem to farbą akrylową Pactra A26 (podziękowania dla JHradcy, od niego odgapiłem ten kolor). Malujemy raz, po przeschnięciu usuwamy niedokładności szlifowania (po pomalowaniu lepiej je widać) i malujemy drugi raz. Żeby nie zamalować miejsc, na które będę jeszcze coś później przyklejał, nakleiłem na nie krążki wycięte z papieru samoprzylepnego (taka żółta taśma papierowa na rolce)



Teraz też ważna czynność - malowanie metalizerem bieżnika. Do tego celu zastosowałem metalizer Humbrola 27003. Najlepiej jak się Wam uda pomalować jednym pociągnięciem pędzla cały bieżnik dookoła od razu. Później malujemy wewnętrzną część pierścienia. Malujemy płaskim pędzlem 6-7 mm szerokości. Zdjęcia w trakcie malowania robiła mi żona, znana trzęsiłapa, więc są one trochę nieostre.





Jak tą czynność dobrze zrobicie, to bieżnik po pomalowaniu powinien tak wyglądać:



Teraz przystępujemy do szlifowania bieżnika, robimy to na miniszlifierce, najpierw delikatnie papierem ściernym 1200, a później polerka miękką szmatką bawełnianą




Jak zrobicie 10 kół, to będzie to tak wyglądać:



Teraz odklejamy papier maskujący, naklejamy na środek denko i malujemy go 2 razy na czerwono oraz białą farbką malujemy obręcz koła



W ten sposób robimy każde z 10 kół:



Pozostało nam naniesienie śladów eksploatacji, jeżeli robimy model w wersji przybrudzonej. Koła są w różnym stopniu ubrudzone - najbardziej to które jest pierwsze za silnikiem.



I w ten sposób zrobiłem wszystkie 10 kół:



Jak pisałem na początku koła są wycinane laserowo, co nie znaczy, że łatwo i szybko się je robi. Jak się chce osiągnąć trochę lepszy wynik, to trzeba im poświęcić więcej czasu. Ja wszystkie koła robiłem przez 12 dni po 6-8 godzin dziennie, czyli w sumie około 80 godzin. I wyszło jak widać. Czuję zadowolenie z osiągniętego efektu.

Jacek Placek, mam nadzieję, że teraz wyczerpująco odpowiedziałem w sprawie malowania metalizerem. Wichura3, czy brudzing jest odpowiedni ?

Czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29


 
19-07-07 16:43  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Kopajt - tył zewnętrznego pierścienia we wszystkich kółach pomalowałem metalizerem, ponieważ w prawdziwym parowozie Ty2 (i w innych też) ta część jest nie pomalowana i pozostaje metaliczna.

Koła jezdne modelu mają naklejone przeciwwagi, które powodują niewyważenie i lekkie bicie przy szlifowaniu na miniszlifierce. Dlatego też ta część pierścienia nie daje się tak wyszlifować i wypolerować jak na bieżni, i pozostaje lekko porysowana sprawiając wrażenie zużycia.



--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-07-07 12:36  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj przedstawię krok po kroku jak zrobiłem hamulce, a ściślej ramiona hamulców wraz ze szczękami. Tak jak napisałem już 04-06-2007 hamulce zostały przeze mnie zaprojektowane od podstaw, bo oryginalne z wycinanki są uproszczone i za szerokie.

Zaczynamy od wycięcia wszystkich elementów składowych, można to zrobić ręcznie, można wyciąć laserem:



Sklejamy ze sobą ramiona hamulców, nasączamy "cyjanocośtam" (kropelką):



Zaokrąglamy pilnikiem krawędzie, naklejamy pozostałe pierścienie i śruby:



Następnie naklejamy na uchwyty szczęk pierścienie od gniazda sworznia:



Sklejamy szczęki ze sobą i nasączamy kropelką:



Przyklejamy szczęki do uchwytów:



Pasujemy szczęki do ramion, wkładamy sworznie (ten na środku większy bez przyklejania):



Przyklejamy prowadnice-ograniczniki i nasączamy je kropelką:



Robimy zawleczki i naklejamy na nakrętkę i sworzeń:



Naklejamy nakrętki na pierścienie (później w otwory wmontuję osie, na których zawieszone będą ramiona hamulców)



Przed malowaniem rozdzielam wszystko i maluję farbą czarny półmat:



Następnie nanoszę ślady zużycia farbką akrylową ugier palony, a niektóre krawędzie pocieram ołówkiem:



Całość znowu montujemy i oto efekt końcowy:



W sumie praca przy tych hamulcach nie przysparza żadnych trudności, można je zrobić w ciągu 15 godzin.

W następnym odcinku wszystkie sklejone do tej pory podzespoły spotkają się ze sobą.
Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.


PS. Miło mi, że kolegom: Rysztur, Wisa i Jac. podoba się moja praca, dziękuję wszystkim za zainteresowanie moją relacją.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
25-07-07 19:42  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - zamierzam zamówić wykonanie kalkomanii w firmie, która świadczy takie usługi. Tutaj można obejrzeć przykład kalkomanii oraz podane są namiary - telefon oraz adres email: http://www.allegro.pl/item196577489_biala_kalkomania_polskiej_strazy_pozarnej.html
Jeszcze tam nie pisałem, ani nie dzwoniłem. Muszę najpierw zrobić projekt napisów (u mnie będzie ich więcej niż w oryginalnej wycinance) w corelu i wtedy jak będę miał to gotowe, to wyślę im zapytanie o cenę.
Czy ktoś miał do czynienia z produktami tej firmy i może coś napisać o jakości wykonania ?

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (25-07-07 20:30)

 
02-08-07 14:48  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Przez ostatni tydzień mało zrobiłem, gdyż po kilkudziesięciu godzinach pracy przy kołach i hamulcach musiałem trochę odpocząć od modelu.

Zrobiłem rury piasecznic (tędy ze zbiornika piasecznicy leciał piasek pod koła, gdy było ślisko). Było sporo pracy z dopasowaniem i wygięciem drutu imitującego rury. Rury nie przykleiłem bezpośrednio na ostoi, tylko jak w prawdziwym Ty2, zostały one przyczepione za pomocą małych wsporników w pewnej odległości od ostoi. Rury w późniejszym etapie prac będą połączone z górną częścią.



Zamontowałem ramiona hamulców, od dołu są one złączone poprzeczną belką, brakuje jeszcze dźwigni, drążków i cylindrów hamulcowych.






A oto parę zdjęć całości:








Kocioł i nie jest jeszcze cały postarzony i przyłożony bez przyklejania.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
13-09-07 12:39  Re:
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich po przerwie urlopowej. Tym razem długo czekaliście na dalszy odcinek mojego serialu, ale mam nadzieję, że po obejrzeniu kolejnej porcji zdjęć nie będziecie zawiedzeni.

Wszystkie elementy, które dzisiaj prezentuję, zostały na nowo przeprojektowane i narysowane. Te oryginalne z wycinanki niestety były zbyt ubogie.

Najpierw dorobiłem błotniki nad kółkami tocznymi i resor przedni:



Później zrobiłem wspornik pod jarzmo wahacza:





Dorobiłem dźwignię do zaworów odwadniających:



Zrobiłem belkę zderzakową:





Zrobiłem krzyżulec z prowadnicą:



i jarzmo stawidła:



Teraz moim zdaniem najtrudniejsza czynność przy budowie tego parowozu - zrobienie i przyklejenie układu parorzdzielczego i wiązarów. Elementy są sklejone podobną metodą jak ramię hamulca - kilka warstw kartonu, nasączone cyjanopanem, oszlifowane i pomalowane. Trudność polega na tym, że większość elementów trzeba spasować i przyklejać po kilka jednocześnie, gdyż swobodne ich końce muszą się zbiegać w ściśle określonym punkcie w przestrzeni, a tam nie jest to przecież narysowane. Ja przy prawidłowym ustawieniu posługiwałem się zdjęciami prawdziwego parowozu. Na następnych zdjęciach pokaże w jakiej kolejności je wszystkie przykleiłem.

W pierwszej kolejności przyklejamy wiązary po obu stronach modelu ( pamiętać o prawidłowym ustawieniu kół - koła znajdujące się bliżej nas obracamy wszystkie o 90 stopni w prawo), następnie przyklejamy prowadnicę wraz z nasuniętym krzyżulcem (nie przyklejamy go do prowadnicy - ma się swobodnie przesuwać):



Teraz kolej na wstawienie tłoczyska i zamocowanie korbowodu. Tłoczysko przyklejamy do krzyżulca i wsuwamy drugi koniec do silnika (nie przyklejmy). Wsuwamy korbowód do krzyżulca i dopasowujemy położenie przesuwając go po prowadnicy, tak by koniec korbowody idealnie pasował do miejsca na wiązarze i przyklejamy:



Przyklejamy elementy zespołu wahacza:



Wodzik suwaka wsuwamy w wahacz , a na drugim końcu wsuwamy stawidło. Ustawiamy w określonym położeniu (koniec wodzika od strony stawidła jest na tej samej wysokość po obu stronach, natomiast stawidło ma inne położenie) i przyklejamy:



Ustawiamy i przyklejamy przeciwkorbę i drążek mimośrodowy:



I kończymy przyklejając wał stawidłowy wraz z dźwigniami:



Parę szczegółów po sklejeniu całości:







Wstawiłem jeszcze sprężynę:



A tak prezentuje się cały parowóz w porównaniu z poprzednio sklejonym modelem parowozu TKp30 :



Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
21-09-07 09:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dziękuję wszystkim za wyrazy uznania, motywuje mnie to do dalszej wytężonej pracy.
Hubertuss - w tym modelu nie ma zrobionych nitów z główek od szpilek, chyba miałeś na myśli nity wielkości główki szpilki. Wszystkie nity w tym modelu są zrobione metodą: wycinam kółeczka o średnicy jak ma mieć nit, naklejam klejem bcg, na wierzch kółeczka wykałaczką nanoszę kroplę wikolu, dzieki czemu nit jest trochę wypukły.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
21-09-07 16:52  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich "oglądaczy"

Z góry przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale dzisiaj było w Gdyni pochmurno. Nie miałem aparatu przez kilka dni i dlatego prezentuję tylko gotowe elementy, a nie poszczególne fazy wykonania.

Oto jak dokończyłem układ hamulcowy, a konkretnie cylinder hamulcowy i wszystkie dźwignie i cięgna:





Następnym etapem było zrobienie zbiorników na sprężone powietrze. Korpus zbiorników jest zrobiony z wycinanki, boki z 3 warstw tektury 1 mm, najpierw lekko sfazowane nożykiem, a po nasączeniu cyjanoakrylem oszlifowane pilnikiem i papierem ściernym. Zbiorniki wzbogacone w różne zawory i korki zaślepiające. Całość pomalowana czerwoną pactrą i lekko ubrudzona. Do wystających przyłączy będą później doprowadzone rury.





Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
25-09-07 18:51  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

hubertus - odpowiedź zamieściłem w relacji Ol49 . Niech i inni zobaczą o jakie nity chodziło, i jak je zrobić.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
28-09-07 18:13  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Ostatnio częściej chodziłem na grzyby niż kleiłem model, dlatego też dzisiaj pokaże tylko jak zrobiłem klapę dymnicy.

Najpierw od nowa narysowałem w Corelu klapę bardziej zgodną z oryginałem, po wydrukowaniu na brystolu pomalowałem to dwa razy lakierem bezbarwnym matowym.



Wyciąłem cyrklem koło z tekturki 1,5 mm i nakleiłem na nią front klapy oraz różne drobiazgi, śubki, zawiasy. Brzeg nasączyłem cyjanoakrylem i lekko zaokrągliłem.



Maskolem zakryłem napis, który ma zostać niemalowany. Lepiej ciut wyjechać za krawędź litery (cyfry) niż później zeskrobywać farbę.



Zrobiłem "łapy" trzymające klapę dymnicy w pozycji zamkniętej.




Pomalowałem czarnym matem kilkakrotnie klapę i zdrapałem maskol. Na razie klapa wygląda tak sobie, wymaga jeszcze ostatecznego "szlifu".



A tak całość wygląda po poprawkach i małym ubrudzeniu:



Pierwszy raz robiłem napisy taką metodą. Można raczej ją zastosować do większych napisów. Jeżeli litery miałyby być w innym kolorze niż biały, to można wcześniej pomalować kawałek brystolu odpowiednią farbą. Jak na pierwszy raz to chyba wyszło mi w miarę przyzwoicie.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
08-10-07 17:37  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - tyle razy oglądałem to zdjęcie i nie zwróciłem uwagi, że są tam wystające bolce. Ale nie nazywałbym się Precyzyjny, gdybym ich nie dorobił. Mam nadzieję, że teraz klapa jest jak trzeba.



Obecnie trwają prace przy budowie budki maszynisty.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
15-10-07 16:21  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj zademonstruje jak zrobiłem budkę maszynisty (część zewnętrzną).

Najpierw zrobiłem podłogę z tektury 1mm i nakleiłem na nią drewniane paski, które następnie nieco przybrudziłem. Te "białawe" miejsca to odblaski, ślady po "rozlanej" wodzie i oleju:





Następnie zrobiłem wszystkie ścianki boczne i drzwiczki. Ścianki przednia i tylna są trochę niedokładnie spasowane (cześć zewnętrzna z wewnętrzną) . Należy wyciąć z zapasem jak na zdjęciach ten biały naddatek. Każdą ściankę malowałem trzykrotnie. Napisy zrobiłem metodą poprzednio opisaną przy klapie dymnicy i jak dla mnie to uważam, że wyszły zupełnie przyzwoicie. Są małe niedokładności, ale na którym parowozie były one namalowane idealnie, nie zatarły się i nie przybrudziły ?





W dalszej kolejności skleiłem ze sobą wszystkie ściany. Podłoga jest cały czas nie przyklejona.



Dorobiłem nowe pokrycie dachu. W oryginale składa się ono z trzech pasów blachy. Zrobiłem od podstaw klapę na dachu. Po pomalowaniu dach pobrudziłem. Z całego nadwozia parowozu dach był najbardziej brudny i przyrdzewiały.





I mała przymiarka na sucho do całości



Na zewnątrz pozostało dorobić jeszcze różne tabliczki, poręcze, uchwyty, zaczepy, boczne szybki i wstawić drzwi. W środku budka będzie malowana i częściowo wykładana drewnem, ale o tym w następnym odcinku.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
16-10-07 10:02  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Robert B. - tym razem to się faktycznie czepiasz i to bez powodu :-). Napisałem przecież wyżej, że "pozostało dorobić jeszcze różne tabliczki, poręcze, uchwyty, zaczepy". To co nazywasz hakiem to zaczep. Wszystkie odstające elementy, żeby nie uległy uszkodzeniu w trakcie prac, zostaną zamocowane po zrobieniu wnętrza. Na dachu widać miejsca przyklejenia zaczepów - są na nie naklejone prostokąty z taśmy maskującej (lepiej się będą trzymały nie pomalowanego papieru).

Kwestię połączenia parowozu z tendrem masz wyjaśnioną na zdjęciach w mojej relacji Ol49.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
23-10-07 16:29  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

W dzisiejszym odcinku ciąg dalszy budki maszynisty - tym razem wnętrze. Ściany oraz sufit wyłożone są drewnianymi deseczkami. Zrobiłem okna boczne i okienka przednie, wstawiłem drzwi. Okna i drzwi są częściowo otwarte. Dorobiłem skrzynkę elektryczną z włącznikami. Nie jest to super cacko jak u innych, ale specjalnie się do tego elementu nie przykładałem, bo pod sufitem po zamontowaniu budki na stałe, będzie mało widoczny. Zrobiłem też wszystkie poręcze i parę mniejszych detali. Pozostałe brakujące elementy przykleję dopiero po zamontowaniu budki na stałe. Budkę odkładam na bok, najpierw zrobię pozostałe wyposażenie stojaka kotła.

Oto parę fotek:











Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
24-10-07 11:05  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

PiterATS - w parowozach Ty2 taka "boazeria" była powszechna. W zachowanych jeszcze pod parą parowozach Ty2 911 i 953 (w Chabówce) też ją możesz spotkać. Czasami te deski są pomalowane farbą, ale w 911 zachowały się w stanie surowym (nie licząc środków konserwujących, oleju i brudu)



Ta boazeria to pikuś. Żona zażyczyła sobie, aby wskazówki w manometrach się ruszały, pokrętła obracały, a w wodoskazach była woda :-)

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
30-10-07 17:14  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj tylko małe co nieco. Zaczęło się robienie wyposażenia, które jest małe, zabiera sporo czasu i jest mało efektowne luzem. Zrobiłem parę detali, które będę montował w dalszej kolejności. Najwięcej czasu zabrały mi pokrywy zaworów wyczystkowych (możecie mnie poprawić, jeśli się to inaczej nazywa) w liczbie 10 szt. Oryginalne pokrywy były sklejane metodą listkową. Ja je zrobiłem z 3 sklejonych ze sobą kółeczek z tektury 1mm. Następnie nożykiem olfa ściąłem wstępnie brzegi i po nasączeniu CA szlifowałem (powtarzać kilka razy), aż do uzyskania wymaganego kształtu. Jedną pokrywkę robi się godzinę, ale warto, gdyż wyglądają chyba lepiej niż te oryginalne z wycinanki.

Oto kilka fotek z frontu robót:





Do końca grudnia tempo prac raczej nie wzrośnie, bo w tym czasie mam więcej pracy zawodowej. Ale i tak postaram się co tydzień coś tu wstawić.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

PS. Kto wie co to za samolot w rogu ostatniego zdjęcia ?

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
31-10-07 14:01  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Ceva zgadłeś, w nagrodę możesz pierwszy obejrzeć zdjęcie całego samolotu :-)
Samolot ten zrobiłem jakieś 13 lat temu. Przeżył nawet upadek z wysokości 2 m, chociaż skrzydło i statecznik się odłamały.


--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
05-11-07 11:43  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Hubertuss - gablotka osłaniająca TKp30 jest zrobiona ze szkła gr. 3 mm, za jej wykonanie zapłaciłem 40 zł. Ty2 będzie miał zrobioną gablotkę z pleksi ze względu na znacznie większy wymiar. Szkło w takim przypadku, byłoby za ciężkie. Zrobienie gablotki z pleksi o wymiarach 100 x 20 x 25 cm w Gdyni kosztuje 100 zł.
--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-01-08 23:09  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Nie uwierzysz, ale w tym tygodniu zamierzałem sam wznowic relację. Pracuje aktualnie nad wyposażeniem budki maszynisty i zabiera to troche czasu, ale przez ostatnie dwa tygodnie coś tam ulepiłem. Niestety nie da się na okrągło robić modelu przez 8 godzin dziennie - codziennie. Trzeba też popracować, a w mojej branży (jestem właścicielem sklepu komputerowego) okres do listopada do stycznia to żniwa i dużo pracy.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
30-01-08 15:52  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam ponownie.

Pora wznowić relację, bo od ostatniej prezentacji moich dokonań minęło już 3 miesiące.
Zapraszam ponownie wszystkich do śledzenia i komentowania mojej zabawy z kartonem. Obecnie pracuję na wyposażeniem budki maszynisty. Dorobiłem schodki prowadzące do budki (będą doklejone później) oraz zacząłem sklejać wyposażenie stojaka. Swoje modele buduję wzbogacając to co się da, by było jak najbardziej podobne do oryginału. Niestety w przypadku wyposażenia budki idę na łatwiznę i dlatego te elementy są takie uproszczone. Z tej przyczyny, że po zamknięciu budki niewiele będzie widać, co jest w środku.

Oto parę fotek co ostatnio zostało zrobione:









Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (30-01-08 16:07)

 
01-02-08 16:59  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Tadeusz_h taką gablotkę z pleksi można zamówić w tej firmie: http://www.acryland.pl/kontakt.php . Kosztowała mnie ona 100 zł.

Hubertuss otwórz sobie relację na 2 stronie, znajdź wątek ze zdjęciami farbek akrylowych w tubkach, tam jest opisane co i jak. Przede wszystkim trzeba dużo prób, by dojść do własnego sposbu. Żeden opis, a nawet film instruktażowy nie zastąpią tego. A rury są zrobione po prostu z kawałków przewodu elektrycznego 1,5 mm miedzianego w izolacji. Łatwo się formuje i po wygięciu trzyma kształt, łatwo się maluje, przyklejałem klejem CA

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
08-02-08 12:37  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj dalszy ciąg prac nad wyposażeniem budki maszynisty. Dorobiłem zegary, jakieś zawory, dźwignię przepustnicy (taki "pedał gazu" w parowozie), dźwignie do wytrząsania rusztu (niech znawcy parowozów poprawią mnie, jeśli źle ponazywałem te częśći). Zegary tez są lekko ubrudzone. Praca idzie pomału, bo te wszystkie elementy są od podstaw narysowane przeze mnie.



I widoczki na całość wyposażenia:



Zachwycaliście się moimi zegarami w Ol49, a one nie mają w rzeczywistości takich mosiężnych pierścieni, raczej to taka mała fantazja. Zegary w prawdziwym Ty2 wyglądają tak:



Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
12-02-08 10:35  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dzisiaj tylko kilka zdjęć i jeden element, ale malutki i pracochłonny. Robiłem go przez 2 dni. Przyznam się, że nawet nie wiem do czego on służy, wygląda to na jakiś rozdzielacz, zawory. Może jakiś znawca parowozów podpowie co to takiego.



I pamiątkowa fotka:



Miło gdy taki znawca i uznany modelarz jak Berp docenia moją pracę. Ale z tą fakturą to już przesada, to po prostu moje zaniedbanie. Źle rozmieszałem farbkę akrylową i wyszła trochę za gęsta pozostawiając po wyschnięciu grubsze ziarno.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-02-08 12:13  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Pitt35 wszystkie pokrętła, nakrętki oraz koła jezdne są wycięte techniką laserową. Pokrętła zostały utwardzone klejem typu kropelka, a ich krawędzie zostały lekko oszlifowane.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
15-02-08 11:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dziekuję wszystkim kolegom za uznanie. Wpłynęło to na mnie bardzo motywująco i postanowiłem zrobić jeszcze coś w tym stylu. Kolejne 2 dni poświęciłem na zrobienie wodowskazów. Kolejna mała rzecz, bardzo pracochłonna, zrobiona całkowicie od podstaw. To co było w wycinance w ogóle nie przypominało pierwowzoru. Poza tym we wszystkich prawdziwych Ty2, które mogłem oglądać na żywo i na zdjęciach były 2 wodowskazy, a nie jeden i kurki probiercze.

A to moja robótka:



W tej rurce jak przystało na wodowskaz jest w środku woda.

Tak się prezentuje całe wyposażenie, które do tej pory zrobiłem:



Po zrobieniu tych elementów moja żona jakoś dziwnie na mnie spoglądała. Powiedziała nawet, że to już nie modelarstwo tylko chyba choroba psychiczna :-)

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-02-08 17:56  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem budowę osprzętu do kierowania parowozem. Dorobiłem półeczkę z dzbankiem, dorobiłem zawór do sterowania piasecznicą, dorobiłem zawór maszynisty. Czy ktoś wie dlaczego to nazywa się zaworem maszynisty, a nie po prostu hamulcem, czy oprócz hamowania urządzenie to pełniło też inne funkcje ? Do zaworu służacego do zakrapiania do dymnicy, popielnika i zalewania węgla wodą dorobiłem wężyk.









Pamiątkowe zdjęcia całości:



Czy te rękawiczki nie odstają od reszty ?



Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
02-03-08 13:51  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Dziękuje wam za słowa uznania i za doping.

Trochę śmiesznie napisałem ten poprzedni wpis, wynika z niego, że dzbanek służył do kierowania parowozem. Ale dzbanek był faktycznie na wyposażeniu i był niezbędny do prawdłowego "nawadniania" obsługi parowozu. Bez picia przez kilka, czy nawet kilkanaście godzin, załoga przy tak cieżkiej pracy długo by nie wytrzymała. A bez załogi parowóz nie pojedzie. Wniosek - dzbanek był niezbędny do kierowania parowozem.

Czy ktoś ma pomysł jak zrobić taki słoik ?



A rękawiczki są bardziej brudne od dołu, a od góry mniej. Załóżmy, że moje leżą wierzchem do góry :-)

Co do wodowskazów - sprawdziłem widać przez "szybkę" rurkę z wodą. Tylko wskutek zamknięcia lub kontakt z klejem woda zrobiła mi się jakaś bura.



--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
09-04-08 14:26  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam wszystkich kibiców tej relacji, jeżeli jeszcze o niej pamiętają, bo od ostatniego wpisu trochę czasu minęło. Dziękuję za wasze komentarze i uwagi, zawsze można coś w nich "wyłowić' przydatnego. Pablo 76 napisałem, że skończyłem pracę nad wszystkimi urządzeniami, służącymi do kierowania parowozem, ale siedzeń i oświetlenia nie zaliczałem do tego, a też miałem w planie zrobić. Inne wymienione przez ciebie brakujące część świadomie pominąłem, z racji ich małej wielkości. Pisałem już o tym wcześniej, że wnętrze budki maszynisty robię trochę uproszczone. W końcu to tylko model. Przez ostatni miesiąc zrobiłem następujące rzeczy:

Wykonałem siedzenia i oświetlenie sufitowe budki. Można było zrobić więcej przewodów do skrzynki elektrycznej, ale jak zobaczyłem ile widać sufitu, gdy model jest postawiony, to dałem sobie spokój.



Dorobiłem zasuwy Friedmanna i odmulacz:



W dalszej kolejności wkleiłem podpory walczaka. Wyprowadziłem rury piasecznic i od zbiorników sprężonego powietrza tak, by wystawały dłuższe końce (później będzie mi łatwiej zamocować resztę). W końcu cały "kocioł" został na stałe przyklejony na swoje miejsce.



Następnie zrobiłem boczne okienka do budki maszynisty oraz pomalowałem i przykleiłem tabliczki z godłem, typem parowozu i numerem. Tabliczki zaprojektowałem od podstaw wzorując się na oryginale. Tabliczki są troszeczkę ubrudzone, wszak nie mogą odstawać od reszty parowozu. Po tych zabiegach budka została przyklejona na stałe do ostoi.



Potem zrobiłem dźwignie do nawrotnika i kurków odwadniających silniki:



Zrobiłem pomosty boczne - na razie nie są jeszcze przyklejone na stałe:





A tak prezentuje się cały model:





Mam nadzieję, że nie przynudzam wstawiając taką ilość zdjęć.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
10-04-08 14:09  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Czy główne forum działa ? Pytam, bo jest godzina 14, a na forum głównym nie ma od wczoraj ani jednego nowego postu. Podnoszę wątek w celu sprawdzenia. Moderatora proszę o usunięcie tego wpisu.
-------------------------------------------------------------
PS. Jednak działa, wszystko w porzadku.
--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (10-04-08 14:11)

 
14-04-08 17:33  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Tym razem zdjęć niewiele, bo i przerwa niedługa. Zrobiłem zawory kotłowe. Są one zmienienione na bardziej prawdziwe i jak w naturze są trochę skorodowane. Pewien problem był z ukształtowaniem rur, walczyłem z nimi chyba ze 3 godziny, zanim dały się odpowiednio dopasować.





Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
19-04-08 13:27  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Myślę, że na tym forum też przyda się taka informacja.

Technika malowania tabliczek.

Najpierw pomalowałem tabliczki na biało farbą akrylową i odczekałem 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Następnie pomalowałem tabliczki gęstawą farbką czerwoną, podziobałem twardym pędzeleczkiem tło tabliczek i natychmiast wytarłem wilgotną szmatka czerwoną farbę z wypukłości (ramka, orzełek, napisy). Po godzinnym schnięciu tabliczka została lekko przeszlifowana na papierze ściernym 1200, w celu usunięcia resztek czerwonej farby z wypukłości. Trzeba to zrobić z wyczuciem, by nie zetrzeć całkowicie białej. Po nastepnych 3 godzinach tabliczki lekko ubrudziłem metodą suchego pędzla czarną farbką akrylową. Zrobienie tabliczek zajęło mi 2 dni, ale było warto.



--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
25-04-08 12:47  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Ostatnio zrobiłem tylko jeden element - sprężarkę. Jest ona całkowicie zaprojektowana od nowa. Trochę przy niej pracy było, żeby upodobnić ją choć trochę do oryginalnej. Sprężarka jest w naturze cała oblepiona smarem, olejem, brudem. Blacha na górnej części jest w rzeczywistości nawet bardziej pognieciona, ale nie chciałem, aż tak tego naśladować, bo osoba nie znająca się na rzeczy mogłaby to odebrać, że zrobiłem to niestarannie. Po ostatecznym zamocowaniu do parowozu do sprężarki będzie dochodziło jeszcze więcej rur.












Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.
--

Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Post zmieniony (25-04-08 12:48)

 
26-04-08 11:39  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Małe uzupełnienie

Na prośbę kilku forumowiczów zrobiłem zdjęcie sprężarki z groszem dla porównania wielkości. Przymierzyłem sprężarkę na sucho, czy będzie pasować do pomostu. Miejsca jest mało, ale wchodzi bez problemu.





Potr D. - dzięki za miłe słowa. Nie wiedziałem, że dają takie medale, ale na pewno do pierwszego modelarza RP mi jeszcze daleko.

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-05-08 15:46  Odp: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Sprężarka została już przyklejona na stałe, wszystkie rury podłączone. Dorobiłem jakiś zbiornik na rurze doprowadzającej parę (to coś podobne do tłumika), przedłużyłem tą rurę w okolice silników.



Następnie zabrałem się za zawory przy piasecznicy. Zrobiłem zdjęcie porównawcze z groszem. Przez swoją wielkość niepozornie wyglądają, ale pracy było przy nich sporo. Z jednej strony dorobiłem też pomost i stopnie.



Dorobiłem smarownicę, odchodzą od niej przewody olejowe do silników.



Położyłem też rurki, które kończą się w okolicach dymnicy, ale nie wiem do czego służą.



Pomosty boczne wzdłuż walczaka zostały już przyklejone na stałe.







Zrobiłem też podesty pod budką maszynisty.



A tutaj porównanie do wcześniej robionego parowozu TKp30 , przy czy należy pamiętać, że do Ty2 będzie jeszcze podczepiony z tyłu tender, trochę dłuższy od tego małego parowozu.



Mam nadzieję, że moje relacje się Wam przydają, może nawet nie tylko zwolennikom sklejania lokomotyw. Czy modelarze robiący modele inne niż kolejowe mogą coś z moich relacji podpatrzyć i przenieść do swoich modeli ?

Będę wdzięczny za wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024