FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
09-01-07 21:10  [Relacja\Galeria] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Jacekredfive 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam wszystkich.
Ten model znalazłem przypadkiem podczas przeglądania gazet w osiedlowym sklepie.
W porównaniu z wydaniem z przed prawie kilkunastu lat tego wydawnictwa zmieniono typ łączenia segmentów kadłuba, wprowadzono waloryzacje w postaci możliwości wykonania otwartych hamulców aerodynamicznych i otwartej kabiny. Sama kabina pilota ma bardzo dziwną tablicę przyrządów. Przypomina ona radzieckie modyfikacje polegające na zabudowie celownika telewizyjnego do naprowadzania rakiet korygowanych tym torem W naszych suczkach tego nie ma.

karton zagruntowałem obustronnie caponem. Dzięki temu zabiegowi łatwo można usunąć klej jak i naddatki farby z retuszowania krawędzi.
Segment kabiny składałem dwa razy. Okazało się, że po złożeniu kabiny i komory podwozia przedniego wyszły mi bardzo duże szpary. Rozerwałem wszystko. Skleiłem do kupy sąsiadujące ze sobą wręgi i rozpocząłem montaż od nowa.


Ponowne złożenie dało znacznie lepsze efekty.


Przy budowie przedniego wiatrochronu kabiny postanowiłem wykorzystać kilka pomysłów. Mam do dyspozycji bardzo dobry karton 0,5mm który jest jednostronnie lakierowany. Wyciąłem osłonę i by ją usztywnić podkleiłem paskami kartonu. Szyby są wycięte z foli stosowanej do bindowania techniką grzebieniową dokumentów które wkleiłem klejem błyskawicznym Henkla ( załączony obrazek) Klej ma żółtawy odcień, szybko łapie i nie reaguje folią co miało miejsce w przypadku prób z Super Glue.


A oto efekt końcowy:


Jeśli chodzi o klej do modelu to zatoczyłem pełne koło po kilku próbach wróciłem do kleju szewskiego. Najpierw impregnuję wacikiem powierzchnię klejoną, odczekuje kilka minut i ponownie smaruję.

Poziom mojej cierpliwości nie jest jednak wysoki co widać

Modele kleję przeważnie zaraz po przyjściu z pracy, a pracuję jako inżynier automatyk w utrzymaniu ruchu ( praca jest super tylko poziom " ciśnienia" jest czasami zbyt wysoki), co pozwala mi się dobrze zrelaksować i zająć się innymi sprawami jak np moją żoną która jest w błogosławionym stanie. Modele, stoją sobie na półce, a że jestem z natury bardzo gościnny przeważnie po tęsknym spojrzeniu pociech moich znajomych czy sąsiadów wędrują te modele w dobre ręce ( mig29 MM wytrzymał u mojej chrześnicy prawie 3 miesiące).

--



Post zmieniony (22-05-09 18:14)

 
10-01-07 00:55  Re: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Avenger 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mój pierwszy model .Od niego zaczeła się moja przygoda z modelarstwem :-)
Powodzenia.

 
10-01-07 08:20  Re: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Zanim zaczniesz dalej kleić proponuję zapoznać się z moją relacją - pozwoli to uniknąć Ci kilku błędów, które niestety model ten posiada a i może być pomocna.
Sam model po sklejeniu prezentuje się bardzo ładnie i z pewnością jakiś bąbel z Twojej rodziny będzie znów zadowolony ;-)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
10-01-07 11:57  Re: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Jacekredfive 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam
Dzięki za link do twojej relacji. Znalazłem dzięki niej poważne niedopatrzenie w głównym sworzniu goleni podwozia przedniego. Sworzeń podkleiłem kartonem i zapomniałem o nim.
Oglądając zdjęcia orginału zacząłem szukać w wyciętych elementach tego detalu ale go nie znalazłem. A teraz idę poszukać zużytych długopisow u kolegow na rury wyrzutni rakiet niekierowanych.

 
04-02-07 15:41  Re: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Jacekredfive 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Witam
Prace przy modelu dość szybko się posuwały. Wszystkie wręgi musiałem dopasowywać.
Jednak wprawy nabrałem dopiero na samym końcu i nie ustrzegłem się przed charakterystycznymi zgrubieniami w dole kadłuba.


[URL=http://i136.photobucket.com/albums/q182/redfive_01/su22098.jpg][IMG]http://i136.photobucket.com.
Wystrój kabiny jest bardzo ubogi. Spokoju nie dawała mi osłona przeciwsłoneczna w prawej górnej części tablicy przyrządów. Zrobiłem więc monitor telewizyjny. Taką konfigurację znalazłem w internecie.

Oderwałem się od kadłuba i zająłem się uzbrojeniem podwieszanym. Bomby przypominają
drugo wojenne Fab500, obecnie stosuje się FAB500FN które mają bardziej opływowy kształt. To samo tyczy się wyrzutni UB32 których postanowiłem nie robić. Mam w planach kupienie Su34 z Gomixu. Nie widziałem tego opracowania ale mam nadzieję ,że są tam pociski kierowane telewizyjnie, lub laserowo które nie wymagały dodatkowej elektroniki na pylonach a przenoszone były przez Su22. Rakiety R60 wyposażyłem w przednie powierzchnie sterowe.



Po uzbrojeniu wykonałem podwozie główne. Niestety źle przykleiłem ( 2 razy poprawiałem) płyty komór podwozia głównego. Z samym podwoziem niemiałem kłopotów. Wahacze podwozia głównego podkleiłem kartonem dzięki czemu nie dokładnie ukryłem drut stelaża.




Skrzydła postanowiłem najpierw obkleić pylonami i kierownicami strug a dopiero później
Przymocować do kadłuba. Pomysł był dobry, jednak okazało się ,że pylony rakiet R60 są zadarte do góry. Przykleiłem je Super Glue i nie próbowałem ich odrywać.



Szukałem oszklenia do osłony kabiny ale niestety nic nie znalazłem. Postanowiłem wyciąć szablon z wycinanki i dopasować kawałki folii by zamodelować osłonę.
Ramę obleiłem 0,5 mm kartonem, pomalowałem i przykleiłem do kadłuba.
Następnie wkleiłem kawałki folii. Trochę mi to wszystko pouciekało ale jestem zadowolony z efektu.

Na deser zostawiłem sobie klapy hamulców aerodynamicznych.


Na razie poczekam z wyborem uzbrojenia, może wykonam w wariancie czysto bombowym np 6x FAB500, może uzbrojenie rakietowe ( wtedy zdejmę bomby.) - zobaczymy.



Mam nadzieję, że któryś z naszych krajowych wydawców wkrótce wyda ten model i to niekoniecznie w barwach polskich.



Post zmieniony (04-02-07 15:52)

 
12-03-09 13:14  Odp: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Jacekredfive 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dwa lata temu zastanawiałem się nad asortymentem uzbrojenia. w między czasie urodził się Wojtek i zamknąłem warsztat.




Mam pomagiera, ktory jak na razie testuje smak wszelkiego papieru, czy spelnia wyśrubowane wymagania do klejenia.


--

 
12-03-09 22:58  Odp: [Relacja] Su22 Fitter, Mały Modelarz
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Na ostatnim zdjeciu... Ta ręka jakos niepokojąco czai sie na pactre...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024