FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
16-03-07 09:47  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Widzę że koniec już bliski i będzie niedługo można podziwiać ten piękny model. Śledziłem twoją relację od samiuśkiego początku i zdecydowałem się teraz zadać kilka pytań. Model generalnie sprawia wrażenie trudnego w budowie, a jaka jest twoja opinia? Oczywiście biorąc poprawkę na to iż daleko mi do takiej sprawności manualno-modelarskiej jaka ty w tej relacji prezentujesz.
I lamerskie pytanie, czym go kleisz. Ja staram się gównie stosować BCG i dlatego taka informacja pozwala mi wsiąść pewną poprawkę w kwestii techniki wykonania.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-03-07 17:14  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

...daleko mi do takiej sprawności manualno-modelarskiej jaka ty w tej relacji prezentujesz. Piterski, to żart jakiś chyba?
Niemniej jednak staram się. Jest w modelu wiele elementów, z których jestem zadowolony, ale są też ewidentne babole. Poza tym wiele z tych elementów nigdy nie ujrzałoby światła dziennego gdyby nie to forum. Wiele cennych rad wyczytanych na Konradusie zastosowałem w praktyce. Osiągnąłem pewien poziom modelarski, który jak widzę ciężko będzie mi przekroczyć.
Do klejenia używam głównie Butaprenu (Pronikol OBT III), niewielkie ilości cyjanoakrylu i wikolu.
Jeśli chodzi o stopień skomplikowania modelu... hmm....
Pytanie dość trudne, bo odpowiedź może być subiektywna. W kwestii kartonu uważam się za modelarza mało doświadczonego. Budowa Lublina na nastręczyła mi większych problemów. Nie ma tu zbyt wielu drobnych elementów, wszystko pasuje idealnie. Jedynie przy montażu górnych płatów zabrakło mi trzeciej ręki ;) Niestety nie mam na to żadnego patentu i trochę z nimi "tańcowałem". Jak pisałem już wcześniej, przez ten element zagrożone było ukończenie modelu. Tak więc w mojej ocenie nie jest to model zbyt skomplikowany, jest dość pracochłonny ale raczej nie skomplikowany. Oczywiście tak jak pisałem jest to ocena subiektywna i komuś innemu model może sprawić zupełnie inne problemy niż mi.

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
23-03-07 22:49  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Witam!

Pływaki już na swoim miejscu :)




Niestety w tym miejscu pojawia się pierwsza uwaga do projektanta :(
Otóż o ile mocowanie podłodzi do pływaków jest bardzo solidne, o tyle mocowanie ich do dolnych płatów pozostawia wiele do życzenia. Podłodzie są mocowane do poszycia dolnego płata. W efekcie powstała konstrukcja jest bardzo niestabilna i może wręcz doprowadzić do uszkodzenia (zerwania) poszycia. Aż się prosi aby w miejscu mocowania podłodzi do płata wkleić odpowiednio przycięty kawałek balsy czy choćby korka. Udało mi się wybrnąć z tej sytuacji poprzez wykonanie naciągów ze struny gitarowej (o ile dobrze pamiętam 0,16 mm). Zastosowanie takiego rozwiązania zapewniło bardzo dobrą sztywność konstrukcji i Lublin mógł wreszcie stanąć na własnych "nogach".

Na swoje miejsce zostały również wklejone stery i pachołki:



Tak więc model zaczyna przybierać docelowe kształty :) No i muszę przyznać, że robi niesamowite wrażenie! Mimo wielu błędów, których niestety nie udało się uniknąć będzie on z pewnością ozdobą kolekcji.

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
02-04-07 22:50  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Witam!

W ostatnich dniach powstała obrotnica oraz karabyny ;)
Niestety w tym momencie mała uwaga do projektanta. Rysunek wykonawczy obrotnicy jest wręcz koszmarny, niewiele z niego wynika. No ale co tam, dałem radę, a co z tego wyszło widać na zdjęciach.



no i "komplet" na stanowisku ogniowym



Jak widać obrotnica się obraca (toć w końcu po to jest).
Na dziś to tyle, a jutro jak dobrze pójdzie to zabieram się za śmigło :)

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
03-04-07 16:40  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Prace nad Lublinem trwają...
Tak jak sobie zaplanowałem dzisiaj wykonałem łopaty śmigła



oraz kołpak.




Całkiem zgrabnie to wyszło :)
Śmigło zrobiłem obracane, a jakże. Na dowód króciutki filmik z próbnego odpalenia silnika :)
Z góry przepraszam za marną jakość tego "materiału video" ale był on wykonany za pomocą telefonu komórkowego.

Wkrótce zabieram się za bomby...
...ech koniec już blisko.

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
03-04-07 22:03  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
k_natlenie 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dobry ten film ze śmigłem, słychać było dmuchanie. To po prostu kołpak przyklejony na oś lużno włożony w otwór do kolejnej wręgi, czy jakiś dodatkowy patent zastosowałeś, żeby się dobrze obracało? Model bardzo ładny, pozdrawiam!

 
03-04-07 22:44  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

W zasadzie jedynym dodatkowym patentem jest zastosowanie kawałka przezroczystej folii (takiej, której używam do wykonania oszklenia) pomiędzy wręgą kołpaka, a wręga kadłuba w celu uzyskania lepszego "poślizgu". Poza tym to kołpak siedzi luźno na szpilce, a szpilka sztywno w kadłubie.

PS
Zrobiłem jedną bombę... ufff....

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
17-04-07 23:06  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Witam!

Wczoraj skończyłem bomby :) W stosunku do tego co zaprojektował autor zrezygnowałem przy ich budowie ze sklejek. Stwierdziłem, że przy tak małych elementach zwijanych w wąskie ruloniki są one zbędne, a wręcz mogą przeszkadzać. Wszystkie elementy bomb kleiłem "na styk". Wyszło całkiem nieźle.



Ogólnie jestem zadowolony, myślałem, że będzie gorzej ;)

pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
19-04-07 15:08  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Witam!

Właśnie powstały wyrzutniki bombowe



Jak widać zrezygnowałem z wykonania uchwytów bomb z kartonu na rzecz tychże z drutu. Użyłem drutu oporowego o grubości tak ok 0,8 mm. Drut oporowy ma to do siebie, że bardzo łatwo się kształtuje, a jednocześnie jest dość sztywny do tak niewielkich elementów. Jak to wyszło widać na zdjęciu. Jak dla mnie całkiem nie najgorzej.

Bomby wraz z wyrzutnikami są już na swoim miejscu



Rzeczywiście jak ktoś już pisał w innej relacji z budowy Lublina, te bomby chyba nie miały szans zostać zrzucone. Konstrukcja podłodzi, a w zasadzie ich naciągów raczej by to skutecznie uniemożliwiła.
Na dziś to tyle.

pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
19-04-07 18:52  Re: [Relacja] Lublin R-VIII bis z CardPlane
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zrzucanie bomb: w projekcie jest ewidentny błąd. Naciągi podłodzi "na krzyż" były tylko z przodu, a tylne powinny zaczynać się w miejscach mocowania podłodzi do pływaków i kończyć się w dolnej części kadłuba mniej więcej w osi symetrii kolistego tła godła. Natomiast bomby powinny być nieznacznie przesunięte do tyłu. Jest to kolejny błąd; wcześniej zwrócono mi uwagę na stopnie.
Lech

--
http://www.modele-kartonowe.com

Post zmieniony (19-04-07 18:57)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024