FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
11-11-07 21:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Thorin! I szosa i góral, z tym, że generalnie na szosie ściganko(kiedyś wyścigi) a na góralu spacerek(głównie z żoną).

Części zamkowe w toku. Miałem dwie koncepcje jedna aby zrobić te elementy poprzez składanie ich z poszczególnych ścianek a druga że będę szlifował sklejony z czterech warstw 2 mm tektury klocek. Obie mają swoje wady i zalety. Pierwsza wymaga większej precyzji w klejeniu druga wytrwałości w szlifowaniu. Zwyciężyła druga bo wymaga mniej czasu. Na zdjęciach widać jak z klocka powstaje dana część i jak wygląda część zamkowa zrobiona z wielu cienkich elementów (najpierw trzy rurki, potem ścianki boczne).



--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
24-11-07 22:13  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jednocześnie wykańczam zamki i robię podstawy dział.



--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
24-11-07 22:44  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Szczęśliwy ten kto dysponuje odpowiednią dokumentacją do wykonania takich cudów :-)
Oczywiście dokumentację trzeba umieć zmaterializować do kształtu modelu ale Ty to potrafisz czego dowodem są Twoje zdjęcia.
Gdybyś tylko mógł zamieszczać od czasu do czasu na fotce nieśmiertelną monetę jednogroszową bo niektórzy mogliby pomyśleć że to są oryginalne zamki armat ;-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
25-11-07 03:56  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Avenger 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jak zwykle jakość powala na kolana ;-)

Pozdrawiam Krzysiek

--
W stoczni: USS SARATOGA CV-3

 
26-11-07 09:35  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Muszę Ci się przyznać, że o ile kiedyś z radością witałem każde nowe zdjęcie Twojego Wichra, to ostatnio, zamiast radości mam bardzo mieszane uczucia, a nawet obawę, którą można streścić: "czym mnie tym razem załamiesz?" ;-)

Ale nic się nie matrw, załamuj mnie jak najczęściej :-D

Jest takie zdjęcie działa Wichra ze zdjętą maską. Widać tam całe mnóstwo "szpejstwa" przy zamku (jakieś cięgła, wałeczki, pokrętełka i inne ...perele). Zamierzasz to oczywiście zrobić?

Pozdrawiam

P.S.Jaki ma wymiar ta "nakręteczka" na końcu oporopowrotnika?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
26-11-07 11:59  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Waldek! Nakrętki mają ok. 1,5 mm. Próbowałem je zrobic z kartonu ale wystapił problem z rozwarstwianiem nawet gdy impregnowałem cyjanoakrylem. Zrobiłem zatem nakrętki z plastiku. Co do reszty szpejostwa to oczywiście zamierzam je zrobić, bo są widoczne nawet bez ściągania osłony i raczej nie będą stanowić jakiegoś szczególnego problemu. Poważniejszy problem jest z zamierzeniem wykonania otwieranych zamków oraz ruchomych podajników do pocisków (przynajmniej w jednym, dwóch). Podajnik służył do wsuwania samego pocisku, natomiast ładunek prochowy wsadzany był ręcznie i to widać na niektórych zdjęciach (stąd też dwie windy służyłu nie tyle do zwiększenia ilości podawanych pocisków lecz do osobnego podawania pocisków i ładunku) Podejrzewam, że podajnik stosowano ze względu na to, że głęboki otwór w części zamkowej bardzo utrudniał wsunięcie dość ciężkiego pocisku w przewód lufy a w każdym razie zabierałoby znacznie więcej czasu (nota bene ze względu na rozdział pocisku i ładunku szybkostrzelność dział Wichra była niska - ale za to mieli najlepszych artylerzystów, zbierali dzięki temu wiele laurów i udowodnili swoją wyższość w czasie pamiętnego starcia z niszczycielami niemieckimi, kiedy już pierwsza salwa z Wichra nakryła cel!!! a niemiecka salwa padła podobno o ok. 3 km za krótko!!!)

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (26-11-07 19:19)

 
26-11-07 12:13  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jest ciekawy artykuł o Wichrze w ostatnich MILITARIAch. Polecam.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-11-07 14:28  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Dzięki Mariusz za info. Już nabyłem i też mogę polecić tym, co nie mają Monografii a chcieliby trochę więcej wiedzieć . Artykuł nie jest pisany oczywiście pod kątem modelarzy ale jego obszerność, zdjęcia i rysunki napewno mogą pomóc w budowie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
26-11-07 14:54  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Też nabyłem już te Militaria, ale artykułu jeszcze nie czytałem - brak czasu.
Ruchomy podajnik to jest coś! Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało w Twoim wykonaniu.
Podobne rozwiązania stosowano i w innych flotach/armatach, np do brytyjskich dział 4,7", amerykańskich 5", czy japońskich 120 mm. Nie wiem, czy to urządzenie spowalniało szybkostrzelność, ale na pewno poprawiało warunki i bezpieczeńswo obsługi, gdyż nie trzeba było wkładać ręki do komory nabojowej, a dodatkowo przy większych kątach podniesienia wpychać ręcznie pocisk "pod górę". Niska szybkostrzelność francuskich "stotrzydziestek" mogła wynikać z ogólnie przestarzałej konstrukcji...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
15-12-07 18:05  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Coś tam dalej dłubie ale krucho z czasem to i postępy minimalne. Jak widać części zasadnicze podstaw zrobione, do nich będą doczepione pozostałe elementy jak system podnoszenia i obrotu działa, celownik itd. Na zdjęciach lufa jak w czasie odrzutu, który wynosił w realu ok 0,5 metra.




--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
15-12-07 18:43  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Ogromny respekt, jak patrze na postępy to normalnie świątecznego karpia mam na twarzy;) Efekt powalający!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
07-03-08 10:52  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Długo wytrzymałem, ale już dłużej nie mogę. Dlaczego w tym wątku nic się nie dzieje od prawie trzech miesięcy?! Jako wierny kibic postępów prac przy tym modelu, jestem głęboko zaniepokojony, a "głód" nowych zdjęć staje się trudny do wytrzymania ;-)

Jhradca, daj przynajmniej jakiś znak, że żyjesz.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-03-08 11:45  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No cóż, modelarstwo,zwłaszcza na wysokim poziomie, to nie wyścigi ;-).
Zapewniam,że w takich relacjach cierpliwość jest sowicie wynagradzana!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
07-03-08 14:32  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Mariusz, mnie tego mówić nie musisz. Mój najszybciej wykonany model okrętu budowałem 21 miesięcy (ścigacz torpedowy w 1:100 - patrz link w moim podpisie) i wcale nie chcę, żeby jhradca już kończył budowę "Wichra". Wręcz przeciwnie, niech buduje jak najdłużej ;-) byleby relacja trwała. Przyzwyczaiłem się, że co weekend były nowe zdjęcia, a tu już tak długo nic nima :-(
Domyślam się, że autor pewnie nie ma teraz czasu na budowę, chciałem żeby się jednak sam wypowiedział i żeby wiedział, że nie zapomnieliśmy o jego Wicherku.

Pozdrawiam

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
08-03-08 23:23  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Z pewną taką nieśmiałością, chciałem wyjaśnić, że od dłuższego czasu nie mam możliwości klejenia Wichra. Ilość roboty jaka się na mnie zwaliła, powoduje, że nawet jak obiektywnie mam trochę czasu wolnego to nie mam po prostu siły na zebranie się i klejenie.
Bardzo mi miło mi, że pamiętacie o mnie, ale nie mam co wstawiać bo nic nie zrobiłem. Żeby była jasność sprawy, relację skończę wraz z modelem, tylko jakieś nieszczęście mogłoby spowodować niedokończenie modelu.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
09-03-08 23:57  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Rozumiem Cię doskonale! Odtąd będę cierpliwie czekać. Powodzenia!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
10-03-08 13:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
crolick 



Na Forum:
Galerie - 5
 

Chłopaku nie musisz nic nowego robić żeby wstawiać nowe zdjęcia tego co już do tej pory zrobiłeś. Oglądanie tego modelu to sama przyjemność!!

--

 
04-05-08 21:12  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Wreszcie miałem trochę czasu, więc troszkę pociagnąłem do przodu. Efekty nie powalają bo to tylko maty przeciwpoślizgowe pod działa ale dają w du... , bo cięcie kilkudziesięciu drucików i ich przyklejanie to naprawdę katorgą. Zrobiłem też osie armat, przy czym okazało się, że otwór przez mostkiem jest zbyt przesunięty do rzodu i trzeba było wyciąć otwór od nowa uważając na wszystko co do tej pory zrobiłem.



--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
04-05-08 22:08  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Widzę, że okrętowe misie zbudziły się w majowy weekend ze snu zimowego i podganiają w wolnym czasie wieloletnie relacje :))))

Jak zwykle wierność oryginałowi budzi szacunek. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby liczba tych drucików zgadzała się z oryginalną ;)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-05-08 11:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Z wielką radością witam postęp prac!
"Szycie" mat - piewsza klasa! A tak właściwie, to z czego te maty zrobiłeś?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
05-05-08 11:58  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Maty są zrobione z fakturowanego papieru do ksero (stosowanego na efektowne papiery firmowe). Ten ma fakturę płótna, są z fakturą drewna i inne. Faktura jest raczej nieodpowiednia do modeli mniejszych niż skala 1:2 ale lepsza niż żadna. Myślałem o prawdziwym płotnie ale próby nie wypadły pomyślnie, brakowało mi płótna, które byłoby dostatecznie sztywne, a w zasadzie tzw. ceraty czyli płótna pokrytego z jednej strony tworzywem zapewniającym sztywność a jednocześnie posiadającą z jednej strony fakturę płótna.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
06-05-08 00:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Teraz już "po herbacie", ale czy rozważałeś naklejenie płótna np. na brystol, albo nawet na cieńszy papier i "zaglutowanie" tego ze sobą? Sztywność i faktura byłyby chyba odpowiednie... . Oczywiście nie znaczy, że mi się Twój wyrób nie podoba, jest super jak zawsze. Tak mi się tylko nasunęło.

Pozdrawiam

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
07-05-08 19:03  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam!! i podziwiam:)) piękny model nam rośnie;))
Mam pytanie merytoryczne: na jakiej podstawie zaprojektowałeś kształt mat?? nie wiem jak to opisać, ale osoby interesujące się ORP Wicher powinny zrozumieć o co mi chodzi.
W/g PM dwie części spośród dziesięciu były "wycięte". Podobny kszałt zaprojektowano w modelu z AH. Jeśli chodzi o stary model GPM (1:200) jest ona symetryczna, tj taka jaką Ty zaprojektowałeś i wykonałeś. Niestety na żadnym ze zdjęć w monografii Wichra z AJ Press (będącej dla mnie wyrocznią w sprawie tego okrętu) nie jest ona zamieszczona .
Pozdrawiam.

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
08-05-08 21:56  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Plewus! Szczerze pisząc to nie sądziłem, że ktokolwiek zauważy róznię pomiędzy tym co ja zrobiłem a tym co jest w modelu AH, który jest podstawą mojego Wichra. Rzeczywiście moje maty różnią się od tych w PM jak i modelu AH. Zanim zdecydowałem się na kształt dużo czasu spędziłem na analizie tegoż zagadnienia.
Na żadnym zdjęciu ani na żadnym planie nie ma takiego wewnętrznego podcięcia. Przepatrzyłem plany francuskich niszczycieli o identycznej lub podobnej budowie, żaden nie ma takiego wcięcia. Dziwne jest to, że PM są sporządzone według planów stoczniowych a w planach stoczniowych, które są w monografii AJ-Press-u maty nie mają wcięcia wewnętrznego za to mają inną oś symetrii, którą potwierdzają zdjęcia monografii i pod pierwszym działem mata ma ścięte dwa fragmenty bowiem nachodziłaby na jakieś urządzenia o czym ani w PM ani w modelu AH nie uwzględniono.



--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
16-07-08 23:42  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Pacykarz 

Na Forum:
Galerie - 1
 

no kolego czekamy na dalszy ciąg chyba już wystarczy wakacji w tym roku pokaż choć coś bo , że siedzisz i gapisz się w okno to nie wierze a przed odejściem z tego świata chciałbym jeszcze zobaczyć koniec relacji

--
http://tnij.org/pl_pcf

 
28-08-08 18:37  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Puk Puk...
Czekamy na ciąg dalszy... już 3 miesiące mijają od ostatniego update'u. Coś z Wicherkiem się dzieje??

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
28-08-08 23:02  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Niestety, mimo wakacji miałem dużo pracy zawodowej i na Wichra nie miałem czasu. Ponieważ ilość pracy ma ostatnio tendencję wzrostową i charakterystykę fali, toteż podejrzewam, że jeszcze jakiś czas w stoczni będzie przestój. Zapewniam, że jak tylko fala zleceń opadnie, biorę się do roboty. Pozdrawiam.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
12-10-08 22:17  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Obudziłem stoczniowców z letargu, którzy wykonali barbety dział.



--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (12-10-08 22:18)

 
12-10-08 22:54  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Super! Czy zębatka jest wykonana w ten sam sposób, co przy wyrzutniach torpedowych?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
13-10-08 17:29  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Dokładnie, opaska zaciskowa tyle, że zwężona.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
14-10-08 13:24  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
ROBO 

 - 10

..piekny Wicherek :)


PS.na Allegro widzialem Garlanda w tej skali ..
bedziesz doklejal cos destroyerowego w 1:100
--

---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo


Post zmieniony (14-10-08 13:28)

 
15-10-08 00:42  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Robo! Garland to fajny temat, chociaż jeśli chodzi o ten typ niszczyciela to skłaniałbym się raczej do wykonania Gloworma w 1:100 za raczej nieoczekiwany po angolach numer z tarananowaniem Hippera. A jak już skończę Wichra (kiedy to będzie?!) to zamierzam zbudować Duilio w 1:100 z 1876 (niby pancernik ale wielkością zbliżony do Wichra).

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (15-10-08 01:39)

 
15-10-08 09:06  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Robo, ten model Garlanda w 1:100 niestety bardzo źle przystaje do oryginału, bo został opracowany w oparciu o złe plany modelarskie. Na pewno lepiej wybrać Garlanda z Questu, albo właśnie Glowworma z GPM w 1:200 i powiększyć do "właściwej" ;-) skali. Modele te (autorstwa MacGregora) są oparte na oryginalnych planach stoczniowych Glowworma i (sprawdzałem to) nieźle w tych planach "leżą". Po powiększeniu i wydruku na nieco grubszym kartonie, całkiem dobrze powinny się skleić, co też sprawdziłem na fragmencie nadbudówki Garlanda.

Zaśmiecam wątek, przepraszam.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
15-10-08 14:41  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
ROBO 

 - 10

...dzieki za wypowiedzi :)

zobaczyc dyon naszych destroyerow w tej skali i w takim wykonaniu, to byłby shock- oczywiscie pozytywny :P


PS. wspomnialem o "Wiencu", bo akurat wpadł mi w oko gdy przegladałem Allegro a w miedzyczasie przegladałem owa relacje ,poprostu zbieg okolicznosci. :)

--

---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo


Post zmieniony (15-10-08 14:42)

 
22-10-08 12:33  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
RadoB   

Ehe, ehe, to ja go teraz kupiłem na allegro :) jeszcze nie dotarł do mnie. Nie wiem niestety kiedy go zacznę, muszę coś pokombinować ze skanowaniem, bo szkoda oryginału, mam też oryginał Wichra w 1:100 z AH do kolekcji, ale za tego to chyba szybko tez się nie wezmę mimo, że zaczęły mnie fascynować okręty w skali 1:100 (na razie na próbę i wypróbowanie pewnych metod robię Jaskółkę). Za jakiś czas będę próbował korwetę Agasiz w 1:100, zobaczę jak mi wyjdzie. A jako ciekawostkę podam, że niedawno widziałem w jakimś sklepie internetowyn ofertę Wichra w skali 1:100 od Halińskiego za 116 zł



Post zmieniony (22-10-08 12:34)

 
22-10-08 12:43  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Chyba więc już czas aby wydawnictwo AH na nowo wydało tego "Wichra" i najlepiej, żeby to nie było zwykłe wznowienie.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
22-10-08 15:35  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
ROBO 

 - 10

..czyzby nastała moda na skale 1:100 ?? :)
destroyera to jeszcze bym przełknał w pokoju ale.....pancura to .......:)))))


.Waldek K napisał:

> Chyba więc już czas aby wydawnictwo AH na nowo wydało tego
> "Wichra" i najlepiej, żeby to nie było zwykłe wznowienie.
>
> --albo BURZE w wojennch szatach :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
22-10-08 22:05  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ba!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
26-10-08 17:41  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Oto pierwsza, niejako prototypowa maska armaty. Wycinankowa maska jest niestety niesymetryczna, wręcz pokrzywiona. Da się skleić ale jest wówczas krzywa, fakt, że tego nie widać na pierwszy rzut oka ale odchyły w osi podstawy maski i samej maski są widoczne na wycinance gołym okiem, żaden lewy element nie jest lustrzanym odbiciem prawego. Poza tym okienka na celowniki armaty są w niewłaściwych miejscach mimo, że PM właściwie je pokazują. Także kształt środkowej częsci maski był uproszczony i ściety na płasko, gdy tymczasem jest tam taki ząbkowany występ osłaniający mechanizm obrotu działa, do którego można było się dostać przez otwierane okienka, których na wycinance nawet nie zaznaczono. W tym stanie rzeczy maski zrobiłem od podstaw przy użyciu papieru milimetrowego. Mam nadzieję, że rozumiecie, że mimo że maska jest niedokończona (brak dolnej części i klapek od okienek w masce, odbojników do klapek) nie mogłem się powstrzymać przed zaimprowizowaniem armaty stojącej na nadbudówce. Na chwilę obecną zrezygnowałem z nitów. Nie wiem jak mógłbym je zrobić aby były równo ustawione i dostatecznie małe. Wykłuwanie nitów od strony wewnętrznej nie ma szans na powodzenie. Nie wyjdzie równo. Można by robić na płaskich elementach ale po sklejeniu nie ma szans na wyszlifowanie łączenia. Jeśli ktoś ma dobry pomysł, chętnie spróbuję ale na razie czarno to widzę.




Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (26-10-08 18:02)

 
26-10-08 19:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Świetna robota.

Może nity zrobić z wikolu?

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
26-10-08 21:10  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Można by próbować wytłaczać od wewnątrz po wyszlifowaniu. Musiałbyś tylko przed sklejeniem dokładnie zaznaczyć położenie nitów, a natstępnie po sklejeniu i wyszlifowaniu mozolnie nakłówać cyrklem na macie. Odpowiedzio wolno i precyzyjnie dałoby sie zrobić, ale robota naprawdę upie......wa.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
26-10-08 21:35  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Mariusz! Próbowałem w ten sposób. Ale nawet przy papierze milimetrowym nie udawało się tak nakłuwać aby rząd nitów wyszedł idealnie równo a właściwie podwójny rząd nitów. Nawet niewielka odchyłka wygląda źle i psuje efekt całej osłony. Myślałem raczej a nawieceniu otworów wiertłem i powsadzanie tam drutów, które potem się zeszlifuje. Ale nawiercanie też mi niewychodzi idealnie, a wklejone druty też nie układają się idealnie i wracam do punktu wyjścia. Spróbuję jeszcze z wycinanymi igłą nitami, ale muszę sobie kupić lupę nagłowną lub lampę z szkłami powiększającymi, bo bez tego nie ma szans nawet na próbę.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
26-10-08 22:18  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Druty......

A jakbyś tak najpierw zrobił otwory pod druciki, potem skleił i szlifowal maskę, a na koniec wkleił druciki, przyciął i przyszlifował je? To mogłoby się udać.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
26-10-08 22:30  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Niestety nie udaje mi się skleić osłony tak aby rzędy otworków były idealnie względem siebie.Chodzi o to, że przy zagięciach maski nity są w rzędach obok siebie a nadto te rzędy są tak ułożone, że nity są naprzemiennie względem siebie i jest ich dużo. Minimalne róznice w sklejeniu brzegów osłony i nie dość, że rzędy nitów albo się zbliżają lub oddalają to jeszcze dodatkowo nie są dobrze ułożone względem siebie. Oznacza to, że otwory trzeba szpachlować i cała robota do kosza. Nie mam na to dość czasu i cierpliwości.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
27-10-08 08:34  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
RadoB   

Myślę, że jak nie zrobisz nitów to będzie i bardzo dobrze, i pięknie, przecież widać wyrażnie jak super to wszystko robisz, pozatym rozumiem robienie nitów w skali 1:25, ewentualnie 1:33, ale 1:100? To już przesada ;)
(mam nadzieję, że za to zdanie mnie na tym forum nie zjedzą :D)

 
27-10-08 09:33  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Zgadzam się z RadoB, tym bardziej, że w innych miejscach nie robiłeś nitów (zwłaszcza na kadłubie). No chyba, że te są jakieś szczególnie wielkie.

Jeśli jednak, będziesz się upierał, to równe otworki można wykonać zębatką o orpowiednio ukształtowanych ząbkach. Są nawet takie gotowe przyrządy, a używają modelarze plastykowi właśnie do robienia nitów, tyle że w samolotach.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
05-01-09 14:40  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Witam wszystkich w Nowym Roku.

Osłony dział zrobione, więc zabrałem się za kończenie samych armat. To co widać na zdjęciach to część osprzętu armaty wzorcowo-testowej. Jeśli wszystko jest w porządku, będzie służyć jako wzorzec do wykonania pozostałych egzemplarzy. Jest to konieczne bo zamek jest ruchomy i podobnie będzie z podajnikiem pocisku. Wykonywanie czterech elementów od razu nie ma sensu bo jeśli coś nie pasuje to trzeba poprawiać wszystkie.
Następnym razem reszta osprzętu i znowu przerwa w relacji na wykonanie pozostałych.




--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (05-01-09 15:54)

 
05-01-09 22:05  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
mario1970   

w modelarstwie plastikowym używa się tzw nitowadeł , ( kółko z zębami ) , przesuwając je po powierzchni , robisz regularnie dziurki .

Przy twojej ilości nitów i skali chyba takie urządzenie musisz sam zmajstrować.

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?start=0&t=15998

- tu masz jak to wygląda. W mojej ocenie ważne jest byś miał regularnie zaznaczone miejsca . Potem poprawisz w tych miejscach . Ewentualnie dodasz nit.

i starczy bo mi ktoś zarzuci , ze znowu o plastiku gadam.

--



 
06-01-09 09:21  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Super to wygląda, a czy masz jakieś zdjęcia wykonane przed malowaniem? I jeszcze jedno pytanie: czy ten blok zamka nie był przypadkiem w kolorze metalu? Kojarzą mi się różne działa i zwykle jest tam dużo elementów niemalowanych (większe elementy stalowe, mniejsze mosiężne).

Z niecierpliwością czekam na efekt końcowy.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
06-01-09 10:58  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Mario, dzięki za podrzucenie pomysłu. Problemem jest jednak zdobycie zębatki o odpowiedniej liczbie ząbków. Poza tym to dopiero początek, bo nity były wypukłe prawie półkule. Nitownik zrobiłby wgłębienia ale co dalej? Wklejanie drucików na wylot (a nie może być inaczej bo drucik aby się nie wyrwał przy szlifowaniu musi być przylepiony od wewnątrz, ponieważ lepienie od zewnatrz robiłoby ślady ) tej chwili gdy osłona jest od wewnątrz trudnodostępna i posiada wzmocnienia szlifowanie drutów od wewnątrz jest praktycznie niemożliwe. Tak czy inaczej przyrząd do robienia nitów czy wyznaczania otworów jest super. Niestety moim zdaniem jedynym rozwiązaniem dla moich osłon jest igła lekarska 0,4 (tylko takie są najmniejsze) cienki stalowy drut do wypychania wyciętego nita, lupa i cierpliwość. Dużo cierpliwości.

Waldek, malowanie na szaro ma ujawnić wszystkie niedociągnięcia, których nie widać wcześniej i oczywiście nie jest to malowanie ostateczne. Nie bez znaczenia jest także ocena kształtu elementu czy jego rozmiaru po pomalowaniu, co ma niebagatelne znaczenie przy zamykanym zamku. Inna sprawa, że trzon zamka można zrobić znacznie mniejszy od średnicy otworu w zamku, bo jak mi się wydaje trzon zamka jest zbudowany w sposób nieco podobny do wrzeciona w wiertarce, stąd chyba widoczne na zdjęciach przerwy w elementach trzonu które na czas wystrzału blokują się rowkami na swoim zewnętrznym obwodzie z rowkami w otworze zamka (ale nie mam pewności). Jak zrobię pełny osprzęt jednego działa to wstawię zdjęcia z elementami pozostałych przed malowaniem (jak robiłem to co na zdjęciu, to tak się ucieszyłem, że wszystko chodzi od pierwszego razu, że nie muszę poprawiać pozycji osi trzonu zamka, że od razu chciałem zobaczyć jak to wszystko do kupy wygląda). Mogę tylko stwierdzić, że nie użyłem plastiku ;-)

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (06-01-09 11:02)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024