FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 27Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 
06-01-09 11:30  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
mario1970   

Wg mnie masz do rozwiązania 2 problemy

- równe odstepy między nitami - wg mnie bez urządzenia typu nitowadło ani rusz . I myslę , że u jakiegoś zegarmistrza dobierzesz zębatkę. Tak ono ma ci jedynie zaznaczyć regularnie miejsce na nit.

- same nity - , które chyba w mojej ocenie można :

- samemu robić wybijając je oddzielnie,
- skorzystać ze sprzedawanych różnych mikrogranulek ( np: proszek do pomalowanych paznokci ) .

Sorry , ale te nity będziesz robił w takiej ilości , że muszą być w równych odstępach i muszą być powtarzalne , to w mojej ocenie determinuje , że bez sporządzenia urządzenia się nie obejdzie. Ręcznie wcześniej czy później zacznie wychodzić nierówno.

--



 
07-01-09 09:17  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
ZzB   

Hej
Popieram Mario1970
Ręczne precyzyjne wyznaczenie miejsc na nity jest praktycznie niewykonalne - bez jakiegoś nitowadła się nie obejdzie. A u zegarmistrza można znaleźć multum i jeszcze więcej zębatek o najróżniejszych średnicach. Uchwytem mogą być nawet dwa patyczki po lodach (łożyska to wklejone w drewienka odcinki igieł lekarskich)

Natomiast same nity - albo mikrogranulki albo brokat sylwestrowy.
Wybijanie nitów igłą z pleksy albo kartonu jest mozolne, oprócz tego dostajesz walec a nie półsferę. Brokat wykorzystałem po raz pierwszy przy Rodney'u, ponieważ znalazłem taki, którego "ziarenka" są sześciokątami (łby śrub). Ale można wykonywać z nich normalne nity kuliste - naklejasz "ziarenko" w wyznaczonym miejscu a potem kapiesz na nie wikolem/farbą (czymkolwiek o dużym napięciu powierzchniowym). Kropla nie rozpływa się na boki (bo trzyma się brokatu) i formuje całkiem przyzwoity "bąbelek".
Udanych eksperymentów

Pozdrowionka
ZzB

--

 
07-01-09 16:37  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Dzięki za kolejne pomysły. Właśnie oglądałem u znajomej kosmetyczki tzw. perełki do wklejania na paznokcie. Są to rzeczywiście małe kuleczki. Niestety czeka mnie przesiewanie setek kuleczek bo w pudełeczku za 5zł jest ich ogromna ilość i w dość znacznie różniących się średnicach, nawet dwukrotnie. Co gorsza regułą są wieksze a wymiarowo pasują mi te najmniejsze. Zatem czeka mnie niezła jazda albo zrobienie sita (dobrze, że właśnie kupiłem wiertła co 0,1 mm ). Dobrze by było aby te perełki dały się bezproblemowo przecinać, odpadałoby dokonywanie wgłębień a jedynie trzeba by lekko zaznaczać miejsc apod nity.
Co do zębatek to narazie nie mam czasu łazić po zegarmistrzach ale nie wydaje mi się, aby w moim przypadku nie mogło się obejść bez nitowadła. Oczywiście tak by było wygodniej a co ważniejsze znacznie szybciej ale i bez niego da się to zrobić. Najśmieszniejsze jest to, że jak patrzę na zdjęcia osłon, to te nity nie są rozmieszczone idealnie równo a jak mam zbliżać się do realu to może nawet powinienem zrobić nierówno ;-)

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (07-01-09 16:39)

 
07-01-09 21:07  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Maruda 

 

Ludzie, nie dajmy się zwariować. :) Bez nitów też wygląda fajnie. A zaoszczędzoną energię można przenieść na inne elementy.

 
08-01-09 09:26  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jeśli w oryginale nity nie były rozmieszczone równo, to pewnie miało to jakieś uzasadnienie (np. mocowaniem czegośtam do konstrukcji wewnętrznej osłon), czyli musiałbyś odwzorować ową "nierówność", a to jeszcze trudniejsze... ;-) Ciekawym bardzo ostatecznego efektu.

Pozwól, że zadam Ci jeszcze pytanie "z innej beczki" - przypominam sobie, że rozważałeś różne warianty wykonania słupków relingów. Czy już się na coś zdecydowałeś?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
08-01-09 11:16  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Waldek! Nie mam jeszcze ostatecznej koncepcji relingu. Zaprzyjaźniona osoba odlała mi słupek ze zgrubieniami z żywicy ale taki słupek się nie nadaje do niczego bo jest za wiotki. Zatem na razie koncepcja jest podobna do tej już pokazanej tzn. słupki z drutu stalowego naciętego mini szlifierką a następnie na miejsca nacięte będą nasuwane plastikowe lub żywiczne minikuleczki, dodatkowo nawiercane w miescach przelotu linek miniwiertłami 0,15 lub 0,2 mm. Linki będą z materiału ciągliwego, np. silikonowe lub lycrowe wyprute z pończoch(rajstop), żeby w razie dotknięcia nie uszkadzały się, a tak by było przy zastosowaniu np. drutu miedzianego 0,1. Jeśli są żyłki wędkarskie o takiej średnicy to też wypróbuję ale wobec nikłej ciągliwości lekkie uderzenie w reling może spowodować uszkodzenie relingu na dłuższym odcinku, bo żyłka może pociągnąć inne słupki a taka nić silikonowa się napnie i wróci do poprzedniego kształtu. Jak uderzenie pójdzie w jeden słupek to tylko jego zegnie i powinno wystarczyć jego wyprostowanie. Czeka mnie dużo pracy ale liczę, że efekt będzie tego wart.

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (08-01-09 18:52)

 
08-01-09 11:42  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

jhradca Ty nie jestes z tej planety! Skąd przybywasz? ;)

a tak na poważnie to respeckt za tak wysokie zawieszanie poprzeczki i dobijanie do niej.

--
Pozdrawiam ;)

W budowie:
Barka HMCS LCI (L) 125 |
HMS Abercrombie | Jeremiah O'Brien
Gotowe:
Artilleriefährprahm typu D3 | USS PGM-17 | USS PC-553 | K-335 GIEPARD | K-670 Skat | ORP ORZEŁ III | 705 Lira (Alfa)

 
08-01-09 20:25  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Miodzio dla oczu.
Rzeczywiście wrażenie ciężkości luf teraz jeszcze bardziej wzrosło.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
08-01-09 23:39  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jarku, a zastanawiałeś się nad relingami (słupkami) gotowymi? Jest coś z elementów fototrawionych, a przede wszystkim RB Model - http://www.rbmodel.pl/index.php?action=products&group=074 Tam wprawdzie mogą nie paswać niektóre wymiary, ale na pewno zrobiliby specjalną partię wg życzenia zamawiającego.

Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

Post zmieniony (08-01-09 23:40)

 
09-01-09 00:47  Odp: [relacja] Wicher 1:100 cz.3
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Waldek, zatkało mnie po raz kolejny! Najpierw te granulki na nity (i nie tylko) a teraz te słupki ! No toż to jak najlepszy prezent imieninowy ! Słupki w ofercie tej firmy są prawie idealne! Wysłałem maila z zapytaniem o wykonanie zamówienia i czekam na odpowiedź. Jak to wypali, oszczędzę masę czasu i jestem prawie pewien, że to będzie ostatni rok budowy, bo poza dwoma Hotchkissami i dwoma Vickersami reszta to dobiazgi.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 27Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024