FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-10-06 17:39  [Relacja/Galeria] Błyskawica 1:300 - MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam

Model z Modelarstwa Okrętowego - dość znany na forum, są już dwie relacje. Ja niestety nie bawiłem się tak w drobiazgi jak koledzy :). Nie ma bulajów, klamek itp. szaleństw. Sklejam "z wycinanki" - z małymi wyjątkami. Pierwszy to poręcze na nadbudówkach, zrobione z drutu, drugi wyjątek może będzie przy masztach i olinowaniu (czy raczej oantenowaniu). Coś mi się w nich nie zgadza...
Głównie kleje samoloty, to mój pierwszy okręt, w których robię pełną druciarnie - relingi, maszty anteny, naciągi itp. Zazwyczaj ograniczałem się do masztu ze spinacza i luf ze szpilek (za młodu Jaskółka, Kronsztad, Richelieu i Ark Royal). Dla mnie ten okręt to nauka obróbki drutów i w zasadzie powrót do modelarstwa. W ciągu ostatnich kilku lat skleiłem do końca tylko 5 samolotów w 1:50 więc się nie liczy :) (wcześniej kilkanaście MMów).
Model zaczęty w chwili ukazania się - po przyniesieniu z kiosku złożyłem sobie szkielet - od tego momentu zakochałem się w laserkach :D - 20 minut i miałem szkielet :D:D. Szkielet zrobiony, to trzeba dokończyć (niestety, nie skleił się sam...).

Pierwsza fotka, stan prac na dzisiaj. Kadłub, nadbudówki, relingi, naciągi komina. Została drobnica.


Taki kształt (kolejność klejenia) wymusiła metoda zabezpieczania, którą wybrałem do tego modelu. Postanowiłem pobawić się lakierem. Całość przed wycięciem zaimpregnowana rozcieńczonym lakierem nitro (ale i tak okazał się za gęsty), po sklejeniu dwa razy połysk i dwa razy mat Humbrola w słoiczkach. Lakierowałem całe podzespoły, czyli osobno miałem kadłub z nadbudówką maszynowni i przylegającą podstawą boforsa, osobno dół, mostek i podstawa reflektora w dziobowej nadbudówce, rufowa nadbudówka, komin z podstawą, oraz podstawa boforsa na śródokręciu. Po polakierowaniu dodałem druciarnie i skleiłem w całość (najpierw relingi do nadbudówek i kadłuba, słupki w nadbudówkach).
Retusz przed klejeniem części temperami, powtórzony po sklejeniu jeśli trzeba. Druty malowane Humbrolem 64. Elementy kroje Olfą AK3 na podkładce z Rossmana, prawą ręką. Kleje budasiem (elementy 2 warstwowe, trochę nadbudówka), klejem szewskim (przyklejanie dużych elementów np nadbudówek do kadłuba), BCG (drobnica) oraz klej cyjanoakrylowy Bond z Model Hobby 20g ciekły - do wszystkiego - naprawdę mocno nim paćkałem, chciałem sprawdzić jego maskowanie lakierem. Szczególnie krawędź dziobu i łączenie w dziobowej części pokładu z poszyciem burt, wzmacnianie łączeń w nadbudówce, wzmacnianie krawędzi nadbudówek - głównie wystających ponad pokłady (po wyretuszowaniu, żeby farma nie schodziła i krawędź się nie niszczyła przy manipulowaniu elementem), zalewałem żeberka wzmacniające pokłady na nadbudówkach, no i wszystkie druty.
Relingi z drutu miedzianego o nieznanej mi grubości :) - słupki ok 0,2-0,3 mm stawiane pojedyńczo do elementów. Do nadbudówek na styk, do kadłuba w otworki, przy pomocy pensety z doklejonym kartonowym "dystansem" ustalającym ich wysokość. Poprzeczki o grubości niemierzalnej dla mnie :) - jest tak cienki, że miałem problemu z widzeniem go podczas klejenia.. (wyprułem go z małego przekaźniczka) Oczywiście farba dorzuciła trochę do grubości, ale chyba i tak widać że strasznie cienkie dziadostwo... Na kadłubie są dość równe, na nadbudówkach lekko zwisają. W sumie tak było w rzeczywistości, więc bardziej mnie to ucieszyło niż zmartwiło (a nie był to zamierzony efekt - to co na zdjęciu to poprawiony efekt, trochę go pogłębiłem i wyrównałem).
Słupki przy nadbudówkach z drutu stalowego z kwiaciarni :) (0,9 i 1,3mm). Syreny (to przy kominie) z drutu miedzianego ok 1.3mm i papieru + gruba warstwa cyjanoakryla.

Fotki nadbudówek (widać niedokładności malowania relingów, na żywo tego nie widać, ale i tak trzeba poprawić) :

Na zdjęciu komina widać mały błąd opracowania. Na pokładzie, pod drzwiami w podstawie boforsa, jest białe pole. Należy je zamalować, w rzeczywistości nie ma tam co przyklejać (na zdjęciu minimalnie ciemniejsze pole). Chciałem tylko zaznaczyć, że BŁĄD NIE DYSKWALIFIKUJE OPRACOWANIA, nie zamierzam autora pozwać, pobić i żądać zwrotu pieniędzy. Pisze to tylko dlatego, że po sklejeniu nadbudówki i relingów możecie mieć problem z pomalowaniem tego. Lepiej zrobić to na początku klejenia.


Rufa - głowica śruby uformowana na oszlifowanej wykałaczce, przy pomocy BCG i rąk) - później klej cyjanoakrylowy i papier ścierny. To ostatnie to tylko formalność, okazało się, że samo uformowanie BCG i warstwa kleju dała taki właśnie gładziutki kształt. Malowane Humbrolem 16.


Na koniec zdjęcie z groszówką - bez niego relacja nie miałaby sensu :D...



Zdjęcia autorstwa Łukasza K, są robione w makro, więc tak naprawdę to tego nie widać (tzn czegokolwiek, co się Wam w nich nie spodoba :twisted: )

c.d.n. - ale nie za szybko. Narobię drobiazgów, to zaniosę do kogoś z cyfrą. Ale to potrwa.

Uwagi krytyczne mile widziane.

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (08-10-06 19:26)

 
08-10-06 19:11  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
konradus 
satrapa ;>


 

Prośba:
Proszę, wstawiaj linki do zdjęć w rozmiarze oryginalnym żeby nie trzeba było dwa razy klikać. Przerobiłem w Twoim poście link do ostatniego zdjęcia, żebyś zobaczył o co mi chodzi ;-)

--

 
08-10-06 19:33  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

bardzo ladny model tylko jeden drobiazg razi- pancerne relingi na nadbudówc- te na ktorych to niby jest białe płótno ;]

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-10-06 19:46  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

no niestety, użyłem tych z wycinanki drukowanych na normalnym kartonie. Jest jeszcze komplet wydrukowany na ofsecie, ale mi się nie podoba kolor.
Oczywiście w realu nie wygląda to tak źle, bo to zdjęcie w makro ;-))

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (08-10-06 19:47)

 
08-10-06 20:14  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

no jasne. w rzeczywistosci nic nie widac hhehe ;] ale mogles np rozwarstwic karton i bys mial ladne, cianiutkie... ;]

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
27-10-06 21:30  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam

Od ostatniej sesji foto wiele nie skleiłem – „aklimatyzacja” po urlopie i ogólny brak czasu. Co jakiś czas dziergam sobie drobnicę. Posklejam trochę tego, a później hurtowo polakieruje i jazda na stanowiska.

To efekt moich ostatnich prac (zdjęcia są w makro ;-) - retusz na żywo nie wygląda tak tragicznie, te fotki strasznie wyciągnęły raster)

Świecenie się elementów to wynik lania kleju cyjanoakrylowego, po lakierowaniu nie będzie widać.

Podstawy dalmierzy zwinąłem przy pomocy BCG (no i palców), sklejałem na styk, żadnych zakładek.

Dalej nie chciało mi się rozwastwiać relingów :-) - następnym razem. Teraz konsekwentnie jest jak jest.

Dalmierze


Busole

Tłoczone po maźnięciu BCG, na to klej cyjanoakrylowy. Czubek dorobiony, bo nie mogłem na arkuszu znaleźć tych elementów. Wydaje mi się, że coś co później użyłem do zwieńczenia wywietrzników z maszynowni to te elementy, ale nie mam pewności :) (to taki zwijany tenteges z doklejonym mocowaniem na fotkach grupowych)

Reflektory

„Widelec” musiałem mocniej podmalować bo czarne linie paskudnie psuły efekt (bardziej niż to co teraz widać :) ). Nie wiem czy są OK, zostały mi jakieś części :D - jakieś kółko które chyba trzeba było podkleić pod "szkiełko" :).

Schodki

To zdjęcie jest w makro ale na żywo też są takie krzywe ;-)))


Lufy 120mm

Użyłem tych wydrukowanych na papierze ofsetowym, nawijałem na igle 0,5mm – daje to 150mm, ale igły 0,4 nie miałem :) (chyba nie mi go przekwalifikują na krążownik lekki :-D ), są wzmocnione cyjanoakrylowym – będą śmigane drobnym papierkiem i malowane.

Grupowe zdjęcie z Groszówką.


Oprócz tego, skleiłem druciany pomost na kominie, ale nie mam fot bo nie chciało mi się brać całego modelu do kolegi :). W sumie wyszedł tak sobie, ale i tak go nie miałem zamiaru robić, myślałem że nie dam rady. Zrobiłem go pod wpływem impulsu (a dokładnie zdjęć kominów Batonusowego Takao ) i cieszę się że w ogóle wyszedł podobny do tych ze zdjęć oryginału :).
Poza tym poprawiłem nazwę na na rufie (z lewej strony), dopiero na zdjęciach Łukasza zauważyłem że jest do góry nogami :-D - na żywo nawet nie wiedziałem że tam jest jakiś napis!! Myślałem że tam tylko napaćkali farbą jakieś kropki żeby z grubsza przypominało napis...
Przed poprawką


--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
01-12-06 23:00  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dużo nie zrobiłem. Raptem 5 szalup, podstawki i żurawik do nich. Na zdjęciach tylko łupinki, bo jak wygląda płaski element sklejony z dwóch części to chyba wiecie. A jak nie to użyjcie wyobraźni :D

Zdjęcia genialne nie są, bo niestety pracuję w godzinach urzędowania słońca i robione były przy jednej lampce (ale mocnej). Sam ich nie pstrykam to nie marudzę i wklejam co mam :-). Ważne że udało mi się wychwycić na nich pare ważnych dla mnie rzeczy
1. Szalupy nie mają przekroju trójkąta, więc raczej jestem zadowolony z formowania części. Formowałem oczywiście BCG (no i rękami :-) ).
2. całość utopiłem w kleju cyjanoakrylowym i ostro przeszlifowałem papierkiem (się naoglądało modeli M.Grygiela :-) ) - dzięki czemu łączenia nacięć na burtach są gładziutkie jak dola część pleców 20latki :). Łączenie ukryte pod warstwą kleju i wyszlifowane bez uszczerbku dla druku (szlifowany był klej, nie część). Efekt naprawde niezły. Oczywiście na żywo, bo to jest w MAKRO >:-] i wyszły wszystkie babole których naprawde (ale to naprawde) nie widać :-) (ta najgorsza i tak będzie tak wklejona, że prawie nie będzie jej widać :-) )
Całość machnięta lakierem Humbrola 2xbłyski 2xmat - w rzeczywistości się tak nie świecą.




--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
13-01-07 14:11  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam w nowy odcinku. :-) (jeśli to wogóle kogoś interesuje :D)

Obecnie się męczę z drobnicą.
Ze złych wiadomości:
Łodzie mi trochę pożółkły :-( nie mam pojęcia czemu. Lakierowane i klejone dokładnie tym samym co reszta modelu... Lipnie to trochę wygląda, ale teraz i tak ich nie zmienie. Chyba bym się pochlastał mając je robić jeszcze raz :-) - po tym sobie odpocznę od okrętów. Za dużo samolotów na stercie :-)

Ale do rzeczy. Piszę sobie bo miałem chwilę nową komórkę w łapkach. Ma lampę błyskową i nawet sporą matrycę to pomyślałem, że się nim pobawię i pokaże co tam ostatnio zbroiłem.

Powoli drobnica zalega na pokładzie.
Wyrzutnie torpedowe na miejscu

Nadbudówki nie pokażę, bo mi się pobrudziła podłoga i strasznie to wygląda :-( - tak to jest z powrotami do klejenia, brak kilku elementarnych nawyków na początku klejenia. To się stało na początku, przed etapem z pierwszego wpisu, to mam nadzieje że teraz się nie powtórzy (tfu tfu).

Zostały w sumie tylko działa (z tym że główne już sklejone, czekają na lakier i złożenie do kupy), żurawiki, tratwy, i maszt z odrutowaniem. Maszt już właściwie czeka na przyklejenie, czekam z nim na dokończenie komina, bo ma już przyklejone olinowanie z żyłki 0,08mm. Był już raz przyklejony jako goły, ale przy przyklejaniu żyłek mi się uje.. >:-[ znaczy się odkleił.
Papierowa kratka na kominie mi się nie podobała, postanowiłem sprawdzić jak to fajnie mają sklejacze japońców. To taka namiastka tego co oni mają, ale i tak dała mi w kość. Szacunek Panowie Takao- i Yukikazo-file.

To komin z nałożoną kratką - tylko na spasowanie, będzie oczywiście zdjęta i pomalowana.


Na drugiej fotce widać pożółkłe łodzie, oczywiście w rzeczywistości to tak źle nie wygląda :) (ale tym razem to nie przez MAKRO :-D tylko lampę :-) )
Widoczny naciąg komina jest w Makro, dlatego ... go wogóle widać :-) zawsze się boje ze ktoś podejdzie do modelu i chwyci za komi, naprawde ledwo je widać w rzeczywistości. A ile się nakląłem klejąc je... Malowanie znaczenie je pogrubiło.

To sajonara do następnego razu, mam nadzieje go skończyć na Osowskie spotkanie.

--

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (13-01-07 14:11)

 
13-01-07 14:51  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Yamato23 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jezeli sie nie myle to ani Grom ani Blyskawica nie miały takich kratek przed modernizacją, może masz jakies zdjecia tej kratki, bo nie chce mi sie wierzyć, że takie coś było.

--
Na warsztacie:
AAV7

Pozdrawiam

 
15-01-07 00:22  Re: [Relacja] Błyskawica 1:300 MO
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Zdjęcia z prób stoczniowych Błyskotki i różne fotki Błyskotki i Groma z 1937 z monografi AJ-Pressu twierdzą inaczej, ale nie chce mi się piracić fot :-D (no dobra, nie mam skanera...)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024