FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
01-12-06 00:17  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Nadeszła chwila oddechu od kół jezdnych:)

Aktualnie składam do kupy całe układy kół napinających.

Uwypuklam co się da - jak widać. Powiedzmy sobie szczerze - ze średnim skutkiem:) Koła te zostaną jako pierwsze doklejone do kadłuba. Następnie przykleję przednie wózki kół jezdnych, aby odpowiednio "wypoziomować" kadłub. Potem to już z górki:))

Nadmienię jeszcze z obowiązku, że części, które tutaj pokazuję, także są niezbyt zgodne z obiektem rzeczywistym:) Heh - ostatnio nawet zauważyłem, że do błędów opracowania dołożyłem własny - odwrotnie przykleiłem przednią część wanny kadłuba (ta z zaczepem holowniczym). Więcej nitów miało być na dole... :)))

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-12-06 23:37  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Koła napinające systematycznie, acz powoli, nabierają finalnego kształtu...


Ich także nie ominęły moje "super" uplastycznienia:) Po sklejeniu kół i wycięciu otworów ulżeniowych, wyciąłem wspomnianą wcześniej metodą "na wzornik" pierścienie o szerokości mniej więcej 0,5 mm.


Następnie przykleiłem je do tarcz kół. Operacja dość stresująca, bo posmarowanie klejem niebezpiecznie rozmiękczało pierścień. Pomogłem sobie jednak "wzornikiem".


Dalsza własna twórczość zaowocowała przyklejeniem śrub od strony wewnętrznej. Tutaj pojawił się kolejny dylemat - śrub tych powinno być 12, w modelu jest 8 zaznaczeń. Zostawiłem tak jak jest, nie dałoby się po prostu ukryć narysowanych miejsc na śrubki:) O ile po wewnętrznej stronie nie rzucałoby się to w oczy, to problem był nie do przejścia po stronie zewnętrznej.


Na koniec pozostało połączenie kół w pary za pomocą wcześniej przygotowanych osi oraz przyklejenie nakrętek z wystającymi częściami śrub po zewnętrzne stronie tarcz. Jeszcze tylko retusz i można było przymierzyć koła do wózków - efekt widoczny na zdjęciach.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-12-06 23:52  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
Enzo 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No StuG'u jak zwykle dajesz czadu, wszystko jak narazie luxik,
powodzenia !!

Pozdrawiam

--
Panther

 
08-12-06 00:15  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

i pomyśleć ,że to model za całe 3,50 ;] wygląda świetnie
Ciekawe jak poradzisz sobie z gąskami

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
08-12-06 00:30  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 28


 - 4

I co trzeba wydawać kwoty pow. 70 pln za model żeby publika wyła z zachwytu.

Pozdrawiam Wojtek.

 
04-01-07 00:31  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Witam po świąteczno-noworocznej przerwie:)

Po zakończeniu prac nad kołami napinającymi wróciłem do wahaczy.

Ponieważ przerobione koła jezdne mają inną szerokość niż zaproponowane przez autora, szerokość wahaczy musiałem również nieco zmienić, wykonując od podstaw tuleje. "Od siebie" dodałem również wzmocnienia i śruby.

W tak zwanym "międzyczasie" wykonałem - a właściwie dokończyłem (gdyż części miałem przygotowane wcześniej) "budowę" zawiasów górnych włazów komory silnika (notabene nieprawidłowych:)

Ukośne kształty krawędzi tych włazów, które im sam zresztą nadałem, wymusiły wykonanie niewielkich przycięć zawiasów u podstawy. Poza tym wszystko pasowało:)

W ostatnich godzinach przed zabawą sylwestrową chwyciłem narzędzia, by wykonać coś drobnego i "na szybko":) Pech chciał, że wybrałem sobie reflektory:) Skończyłem je dzisiaj:) - chociaż jak na mnie to i tak "sprinterski" czas:P

Poniżej podam prawie krok po kroku przepis, jak w tzw. "standardzie" wykonać w miarę ładnie prezentujące się reflektory o małej średnicy kopułek (w tym wypadku ok 6 mm).


Zaczynamy oczywiście od dokładnego wycięcia samych kopułek.


Po wycięciu i zwilżeniu elementów wodą, śliną lub klejem BCG (najlepsza opcja) delikatnie formujemy je na zwykłej gumce przy pomocy wałków/rurek, aby miały tendencję do samoczynnego zwijania się. W tym wypadku wystarczyły dwa mosiężne wałki o różnych średnicach.


Następnie delikatnie prostujemy element i "wałkujemy" same listki "w pionie" aż do uzyskania ich łukowatego kształtu.


Tak powinien mniej więcej wyglądać przygotowany element do sklejania...


Na innym wałku o dobranej średnicy sklejamy "na styk" kopułki reflektorów.


Smarujemy klejem BCG wewnętrzną część tak przygotowanych elementów wraz z krawędziami listków. Następnie delikatnie w palcach zaginamy listki do wewnątrz tak, aby klej "złapał" krawędzie. Kładziemy kopułkę na stole/macie i delikatnie palcem dociskamy element. Zazwyczaj BCG może nie skleić do razu wszystkich listków, więc w razie konieczności w te miejsca należy nałożyć go ponownie. W każdym razie wszystko powinno się ładnie "zejść".


Otrzymujemy całkiem zgrabne kopułki, które dodatkowo - po wyschnięciu kleju - przecieramy np. końcówką pędzla (czy innego narzędzia o kopułkowatym zakończeniu) od strony wewnętrznej - najlepiej wykonać to ponownie na gumce:)

Tutaj powinny pojawić się zdjęcia jak wykonać odbłyśniki, ale niestety nieopatrznie wszystkie dzisiaj skasowałem, więc napiszę tylko, że zrobić je można np. z odblaskowej folii samoprzylepnej - ja akurat wykorzystałem w tym celu odblaskowe srebrne naklejki:) Formujemy stożek ścięty o odpowiedniej średnicy i wysokości i wklejamy w przygotowane wcześniej kopułki:)

Sam finisz to wklejenie imitacji żarówek i oszkleń reflektorów.


Żarówki wykonałem z końcówek lampek choinkowych i wkleiłem do środka. Za oszklenia posłużyły mi odpowiednio wycięte kółeczka z opakowań po tabletkach.
Najtrudniejszym etapem w tym przypadku było właśnie przyklejenie szkiełek - dokonałem tego jakimś cudem klejem BCG - trzyma:) A zdjęcia prezentują gotowe już reflektory. Może być:)

Po tej nudnawej lekcji pt. "wyważanie otwartych drzwi" (ewentualnie "tajemnica poliszynela w/g StuG-a" lub też "Ponowne odkrycie Ameryki":P) chcę pokazać jeszcze dwa zdjęcia...


Gdzieś między wahaczami a reflektorami jako odskocznię wybrałem "śrubowanie" i nitowanie przedniej części kadłuba. Nie sugerujcie się kolorami - źle ustawiłem aparat:)

To na razie tyle...:

c.d.n.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
04-01-07 17:44  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
butterfly222   

Stug ten model był moim pierwszym modelem ale mój był w całości wykonany w standardzie. Na powagę nawet nie wiedziałem wtedy co to jest ładne światło w modelu. Super wychodzi tobie ten model, za tak niewielka cenę. Pozdrawiam

 
08-01-07 22:54  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

StuG, w najnowszej Nowej Technice Wojskowej jest artykuł o czołgu L6/40, są zdjęcia rysunki i opis konstrukcji (http://magnum-x.pl/pol/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=68&Itemid=74). Trochę późno ale może coś się jeszcze przyda.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
08-01-07 23:26  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak, wiem - przeglądałem i trochę czytałem ten artykuł. Większość informacji znam, ale najcenniejsze, co udało mi się "wydobyć" z tej mini-lektury, to szerokość gąsienic (chociaż z moich wcześniejszych wyliczeń wynikały podobne wartości). Szkoda, że nie podali odległości między sworzniami, bo to by się też przydało, a tak trzeba będzie kombinować. Bardzo ciekawy jest rysunek wnętrza z niemieckiej instrukcji z 1944 roku, a także rysunki i barwne plansze z wzorem kamuflażu. Zdjęć mam chyba wystarczającą ilość na dysku. Tym niemniej budowany przeze mnie model nie będzie i tak zgodny w 100% z oryginałem, bo praktycznie trzeba by go wykreślić od zera - może kiedyś. Ale materiały i artykuł bardzo dobre - dzięki Michał!

Żeby ten mój wpis nie był taki łysy wstawiam zdjęcie ukończonego stojaka i zamontowanego na nim koła zapasowego. Stojak oczywiście lekko przerobiony.



Aktualnie pracuję nad tłumikiem - w ramach tzw. "relaksu" od układu jezdnego.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-01-07 23:46  Re: [Relacja z budowy]Włoski czołg lekki L6/40
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

StuG napisał:

>
> Stojak oczywiście lekko przerobiony.
>
>

Tylko kika nakrętek i jakieś paseczki i łebki ...faktycznie tylko lekka przeróbka - tylko nascie razy więcej elementów niz autor przewidział. Mocno się ograniczasz jak widzę ;-)

pozdrowienia

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024