KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 107Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 
02-12-15 14:35  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Edkuyogi - wątpię, żeby słowo "tubka" było rdzennie polskie :-)

 
02-12-15 14:48  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Aplikuje się aplikatorem dedykowanym do tubki ! ;-

 
02-12-15 15:15  Odp: Językowy miszmasz
Edekyogi 

 

Akra - fakt - tubka jest z języka angielskiego.
Ale kiedyś na Hermolu pisano: "posmarować klejem łączone powierzchnie", a teraz "zaaplikowć klej..."

 
29-12-15 08:17  Odp: Językowy miszmasz
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kiedyś myślałem, tak jak Panowie. Zaśmiecanie języka, barbaryzm, brak stylu. Aż przeczytałem sobie "Dociekania filozoficzne" Ludwiga Wittgensteina. To jest rzecz o naturze języka. O tym co robimy, gdy mówimy, jak funkcjonuje język, co nam umożliwia mówienie itd. I mi przeszło jak ręką odjął.
Cenzura myśli, policja językowa oraz ostracyzm i lincz towarzyski - oto co proponujecie. Nie rozumiecie dlaczego ludzie mówią "aplikować klej" zamiast "posmarować klejem" ale wiecie, ze to jest złe. Ale gdybyście byli aptekarzami to aplikacja leku już by Was nie raziła.

 
29-12-15 09:16  Odp: Językowy miszmasz
Edekyogi 

 

Bodajże w latach 20. XX wieku działała w Polsce jakaś tam Wysoka Komisja do spraw czystości języka polskiego. O ile pamiętam - z ciekawszych propozycji uzdrowienia było:
nos - wąchacz,
torpeda - buchacz,
cyklista - kołopędnik :-))

 
29-12-15 09:55  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Włodku, "aplikowanie kleju" to jest po prostu zwykłe udziwnianie chyba tylko po to, żeby autor tych słów poczuł się dowartościowany - patrzcie, jakie mam wyszukane słownictwo! Plebs smaruje klejem, a "elyta" go aplikuje. Plebs mówi „przewidywać”, elyta: „antycypować” itd itp...

 
29-12-15 10:06  Odp: Językowy miszmasz
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Cenzura myśli, policja językowa oraz ostracyzm i lincz towarzyski - oto co proponujecie
Włodku, chyba trochę Cię poniosło (zwłaszcza z tym linczem i ostracyzmem). Albo niezbyt uważnie przeczytałeś wątek.

Od początku chodzi o zjawiska typu destynacja, dedykowanie, target i temu podobne kalki wtykane do języka polskiego (co gorsza czasem niezgodnie z pierwotnym znaczeniem).
I o ewidentne błędy, które próbuje się potem tłumaczyć "ewolucją języka".

Aplikowanie kleju raziłoby mnie nawet, gdybym był aptekarzem, bo widzę różnicę między lekiem i klejem ;-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
29-12-15 11:31  Odp: Językowy miszmasz
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Istnieje Rada Języka Polskiego – instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego powołana przez Prezydium Polskiej Akademii Nauk na mocy uchwały nr 17/96 z dnia 9 września 1996 roku.
W strukturach RJP działa dziewięć zespołów problemowych:
- Zespół Dydaktyczny
- Zespół Języka Religijnego
- Zespół Języka Prawnego
- Zespół Terminologii Informatycznej
- Zespół Języka w Mediach
- Zespół Języka Medycznego
- Zespół Języka Polskiego poza Granicami Kraju
- Zespół Ortograficzno-Onomastyczny
- Zespół Kultury Żywego Słowa
Nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z ogólnie dostępnych poradników językowych, zamieszczonych w internecie (np. Poradnia językowa PWN) i przynajmniej starać się używać poprawnej polszczyzny. Tylko trzeba chcieć !

 
29-12-15 11:48  Odp: Językowy miszmasz
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

"Aplikowanie kleju" nie jest udziwnieniem dla np. dla informatyka. Dla niego jest właśnie uproszczeniem i korzystaniem z tego co mu jest najbliższe. Choć malarz pokojowy pewnie nadal będzie tradycyjnie smarował klejem a nie aplikował klej.
To raczej ekonomia mowy a nie snobizm choć i on jest możliwy w postaci np. snobizmu na poprawny styl wypowiedzi. O poprawności wypowiedzi decyduje społecznie przyjęta praktyka (reguła). Reguły prywatne bowiem nie istnieją. Nie ma innych reguł znaczeniowych. Nie ma i tyle.
Stąd jedynym sposobem ustalenia "jedynie właściwych" reguł językowych jest ostracyzm dla mówiących inaczej: wyśmiewanie, oburzanie się jak tu w dyskusji (stąd ten lincz i ostracyzm) albo "dziewięć zespołów problemowych w ramach RJP".
Owszem nic nie stoi na przeszkodzie by korzystać z rad:
- Zespołu Dydaktycznego
- Zespołu Języka Religijnego
- Zespołu Języka Prawnego
- Zespołu Terminologii Informatycznej
- Zespołu Języka w Mediach
- Zespołu Języka Medycznego
- Zespołu Języka Polskiego poza Granicami Kraju
- Zespołu Ortograficzno-Onomastyczny
- Zespołu Kultury Żywego Słowa
choć dla mnie to brzmi jak scenariusz skeczu Monty Pythona. Wszystkie te zespoły mogą tylko stwierdzić uzus społeczny i tyle.


Ja też widzę różnicę między lekiem i klejem. Podobnie jak podobieństwa obu tych rzeczy (czasem fizycznie uderzające: kiedyś syn pomylił nawet tubkę "Wikolu" z pastą do zębów i próbował umyć sobie zęby klejem stolarskim) i podobieństwo ich użycia np. smarowania maścią i klejem albo aplikowania lekarstwa, kleju czy programu komputerowego.
Język powstaje jednak dzięki metaforom, czyli mechanizmowi (puryści zaraz wściekną się, że piszę o mechanizmach w psychice) pewnego rzutowania dziedziny źródłowej na dziedzinę docelową (metafora!). Dzięki temu w ogóle możemy się porozumiewać za pomocą języka i tworzyć sobie pojęcia abstrakcyjne (oderwane od rzeczy). Inaczej pokazywalibyśmy tylko palcami a wszystko poza taką pantomimą byłoby "niezgodnie z pierwotnym znaczeniem".
Dlaczego mogę mówić o mechanizmach w psychice i każdy mnie rozumie nawet ten, kto uważa to za niepoprawne (jakby sam miał "poprawne" rozumienie psychiki)? Bo każdy rozumie działanie jakiegoś mechanizmu np. zegara i swoje rozumienie tego działania przenosi na coś, co w oczywisty sposób zegarem nie jest, czyli na ludzką psychikę (nikt raczej nie sądzi, że jest zegarem). Powstaje metafora "mechanizmu psychicznego". Dziedziną źródłową tej metafory jest "maszyna" a docelową "psychika". Mogę powiedzieć, że purysta językowy jest po prostu tumanem, który nie rozumie tej operacji. Tyle tylko, że on ją rozumie doskonale ale jej nie lubi.
Podobno nawet można w mózgu wykryć te metafory w fizycznej postaci konkretnych map neuronowych sterujących użyciem języka (a jednak jakieś mechanizm!) ale to mało istotne. Istotne jest, że cały nieomal język składa się z metafor. Dosłowne są prawie wyłącznie pojęcia motoryczne (związane z poruszaniem się). Te muszą być "dosłowne" bo jednoznaczne są programy w mózgu sterujące ruchami naszego ciała (inaczej nie moglibyśmy się poruszać). Wykazano, że użycie czasowników, pojęć dotyczących działania, stanów, celów itp. korzysta neuroprogramów sterujących ruchami ciała.

Metafora "rzutowania dziedziny źródłowej na dziedzinę docelową", jakiej wyżej użyłem korzysta właśnie z pojęcia rzucania czymś w coś. Każdy to rozumie intuicyjnie, choć nie uważa tym samym, że ja czymś rzucam. Można jednak strugać wariata (metafora stolarska!) i posądzać mnie o zamach (rzucanie niewłaściwymi słowami) na poprawny styl wypowiedzi. Tylko, że de gustibus ... itd. Jeżeli ja mówią a drugi mnie rozumie i to zostanie społecznie uznane to na nic komisje, słowniki i cały ten cyrk.

Post zmieniony (29-12-15 11:58)

 
29-12-15 12:23  Odp: Językowy miszmasz
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Włodku, lepiej sprawdź w słowniku co znaczą słowa LINCZ i OSTRACYZM, a potem ładnie przeproś za ich użycie na tym forum. To, że dyskutujemy tutaj z Tobą jest najlepszym dowodem na to, że ani Ciebie nie linczujemy, ani też nie podajemy ostracyzmowi.

No to teraz do słownika marsz...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 107Strony:  <=  <-  7  8  9  10  11  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024