KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-04-13 21:46  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mała szkodliwość czynu.
Projektanci winni pamiętać o takiej adnotacji jak "opracowano na podstawie" dot. nie tylko tzw. rysu historycznego modelu ale samego modelu (planów) na który złożyły się (prócz zbiorów własnych autora) :
- plany/zdjęcia itp.itd. z innych źródeł i trzeba podać te źródła.
Legalne korzystanie/wykorzystanie (nie mówiąc o zamieszczeniu) zdjęć/opisów/planów zwykle jest odpłatne.

 
07-04-13 21:48  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Tak sobie czytam, przeglądam, analizuję tą "antypiracką" krucjatę i nasuwa mi się takie oto pytanie. Czy projektant modelu sprzedając go (projekt) wydawcy otrzymuje wynagrodzenie "za projekt" czy też może jego wynagrodzenie jest uzależnione od sprzedaży, a dokładniej od ilości sprzedanych egzemplarzy? Bo jeśli "to drugie" to w pełni popieram MBIG'a - ma rację bo broni swojej/kolegów "po fachu" kasy. Ale jeśli wynagrodzenie projektanta jest jak "w wersji pierwszej" to... czy nie powinni tutaj toczyć piany wydawcy, których taki proceder piractwa "rąbie po kieszeni"? Wydaje mi się, że tak. Choć nie widziałem jeszcze wydawców w takiej roli.
A z innej beczki - pirackie skany w sieci nie są takie złe z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Dzięki nim jest możliwość dokładnego zapoznania się z produktem przed zamówieniem online (z takiej formy korzystam najczęściej). A takiej możliwości nie daje praktycznie żaden sklep online (nie liczę Modelika, bo on chyba pokazuje najwięcej). Ja osobiście prócz przykładowego arkusza lubię zapoznać się z jakością opisu montażu czy ilością i jakością rysunków montażowych - dzięki piratom mam tą możliwość. Czy to już działanie na szkodę wydawcy/projektanta? Bo przecież zawsze istnieje ryzyko, że model mi się nie spodoba i nie zamówię, czyli wydawca nie osiągnie dochodu...

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
07-04-13 21:58  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Bartko. Fakt. Projektowałem dla wydawców. Może kiedyś jeszcze będę. Na razie projektuję dla siebie, dla własnej przyjemności. Czy bronię kolegów "po fachu"? Oczywiście, Nie tylko ich z resztą. Co robisz, jak widzisz, że ktoś kogoś okrada na ulicy? Jesteś obojętny? Ja nie.

Nie mam nic, przeciwko ściągniętym skanom, żeby obejrzeć, czy warto kupić. To rzeczywiście napędza rynek.
Mam dużo przeciwko klejeniu tych skanów i wmawianiu ludziom, że to z oryginału lub, że to tylko przerabianie kolorów, np. w GIMPie.

PS. Jak napisałem wcześniej, dałem upust swojemu oburzeniu, bo dwaj panowie zaczęli się jawnie napierniczać z projektantów i wydawców.

PS2. Przypominam, że jest to wątek o piraceniu, a nie o jakości projektów.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 22:05  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Szad. Jesteś w będzie. Tak samo, jak wielu tych, co uważają, że jak sobie ściągną muzykę z netu i sobie jej słuchają. To właśnie nazywa się piractwem."
Słusznie.
Tylko nie mówimy tutaj o ściągniętym z internetu skanie, ale skanie legalnie zakupionej wycinanki, której właściciel zezwolił na sklejenie wyznaczonemu przez siebie zastępcy. A to jest różnica.
Pomyliłeś pojęcia własności i prawa do jej rozporządzania. Jeśli właściciel sprzeda lub udostępni w necie to wtedy uzyskuje korzyść materialną lub działa na szkodę twórcy.
MBig nie popadaj w paranoję i nie dopatruj się wszędzie czyhania na własność projektantów.Ja rozumię, że jako projektant chciałbyś wydusić za swe dzieło jak najwięcej. Tylko czasem trzeba rozważyć bilans zysku i strat. Podkreślam, że nie jestem zwolennikiem piractwa, ale też nie jestem bogaczem by kupować w ciemno gnioty. Jak mam okazję zbadać skan by zyskać pewność, że warto kupić oryginał to czasem to zrobię. Nie dotyczy to projektantów, którzy mnie nie zawiedli.
Tyle w temacie, dalej jestem nieprzekonany do jedynej słuszności którejkolwiek ze stron.
Idę spać. Dobranoc

 
07-04-13 22:16  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

MBig z tym okradaniem to pojechałeś ;-) troszkę... ja osobiście "cienki w barach" jestem więc nie wiem co zrobiłbym na takiej ulicy. ;-) (to oczywiście żartem, tak żeby nie było wątpliwości).
Obserwowałem od początku Twoją, ZbiG'a i Alski'ego wymianę zdań i odnoszę wrażenie, że gdybyście mieli okazję usiąść i pogadać twarzą w twarz dyskusja byłaby dużo mniej "impulsywna". A tak (uroki komunikacji wirtualnej) pewnie jedną i drugą stronę nieco poniosło. Osobiście nie znam ZbiG'a, ale obserwując od jakiegoś czasu Jego poczynania na forach modelarskich daleki byłbym od stwierdzenia, że "kpi z wydawców i projektantów" popierając piractwo.
A wracając do sedna tematu - klejenia skanów. Bądźmy szczerzy - tego procederu nie zwalczy się mimo starań. Choć wydaje mi się, że każdy kto chce kleić sam dojdzie do wniosku, że klejenie skanów się po prostu "nie opłaca". Skan nie daje żadnej gwarancji, że któraś ze stron nie została "przeskalowana" i ma się nijak do reszty. Chyba nie znajdzie się taki, kto zaryzykuje poświęcenie np. kilkunastu godzin pracy nad szkieletem okrętu tylko po to, żeby przekonać się, że burty i pokłady nie pasują. A nawet jeśli się taki znajdzie to... następnym razem kupi "normalną" wycinankę żeby nie marnować czasu. Ale tak jak mówię... wydaje mi się.

--

Post zmieniony (07-04-13 22:19)

 
07-04-13 22:56  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Bartłomiej nie wiem czy pamiętasz moje wpisy z usunietego wątku ,dokładnie o tym pisałem że praca na skanach powoduje że nie wiesz czy ty jesteś do d czy projektant, z tego względu po zapoznaniu się z opiniami zakupilem kilka spawdzonych modeli. O doskonałości szkwalu przekonałem się sam. Nadal twierdzę że gdyby nie obecność piratów ilość zakupionych oryginalnych modeli byłaby mniejsza 1,2 piraty i przekonujesz się na własnej skórze jakie modele jesteś w stanie sklejac oraz to że choćby nie wiem jaką drukarka i skan , nie zastąpi on orginalu. No chyba tzw mowa o b starych opracowania , choć i w tym przypadku widziałem na tym forum czarodzieji którzy z makulatury potrafią zrobić cacko.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-04-13 22:59  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Szad. W tym momencie osoba zezwalająca nie powinna już skleić nawet oryginału, bo przekazała te prawa innej osobie. Jest ona w stanie to zagwarantować?

Bartko. Na żywo tak samo wyrażam swoją opinię jak w necie. To jest moje zdanie i czy na forum czy w barze, przy piwku, powiem to samo. Przy piwku nawet bardziej dosadnie. Nie zależy mi na tym co sobie o mnie ludzie pomyślą.

A tak ogólnie rzecz biorąc, ciekaw jestem ilu jeszcze znajdzie się obrońców piractwa na tym forum. Przyznam, że to chyba wschodnioeuropejska specjalność. Tu. w Szkocji, zanim jeszcze nabyłem kompa i drukarkę, poszedłem z Orlikową La Zebre do punktu ksero, żeby sobie skopiować i skleić model ze skanów (chodziło o dość poważną ingerencję w wycinankę, szpachlę, farbę, dodatkowe części itd.), oryginał chciałem zostawić sobie na ewentualne błędy, które mogę popełnić. Pan w punkcie grzecznie mi wytłumaczył, że nie może mi zrobić ksera ze względu na prawa autorskie. Drugi przypadek był taki, że chciałem wydrukować mój projekt z pliku. Poszedłem do punktu, a tam, inny pan, grzecznie mi wytłumaczył, że nie może mi tego wydrukować, bo to pewnie są jakieś pirackie skany. Nie pomogło wytłumaczenie, że to mój własny projekt. Nie uwierzył mi i to był wystarczający powód do odmowy wykonania zlecenia. Chciałbym dożyć czasów, gdy w Polsce będzie się tak samo przestrzegało praw autorskich.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 23:03  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Ok, Ok - ale porównywanie realiów szkockich do polskich ma się jak piernik do wiatraka... myślę, że rozumiesz to bardziej niż ja (tkwię w Polsce).

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
07-04-13 23:43  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tak dla podtrzymania temperatury:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/internet/pobieranie-plikow/2012/10/jak-legalnie-pobierac-pliki-z-internetu.aspx

Z lektury wyraźnie wynika, że mogę dostać od kolegi model do zeskanowania i sklejenia i nic nikomu do tego. Podobnie jak z e-bookiem, także zgodnie a art, a nie tym co Ci się wydaje, MBig bardzo ale to bardzo zapędziłeś się w swojej krucjacie.

Jakoś pod koniec zeszłego roku dokładnie to samo znalazłem na stronie KGP w dziale przestępstw internetowych, niestety link umarł, a odszukać tego nie mogę. W każdym razie nigdzie nie ma dokładnych przepisów co do modeli kartonowych, ale przykładając równą miarę jak do książek i e-booków to wynikało z tego, że wolno:
- ściągać i używać skanów do własnego użytku,
- skanować nawet pożyczone od rodziny i kolegów pozycje do własnego użytku,
- sklejać modele ze skanów nawet w przypadku nieposiadania oryginalnej wycinanki.
Nie wolno natomiast umieszczać skanów w internecie, czyli ich rozpowszechniać oraz umieszczać w internecie linków prowadzących bezpośrednio do plików ze skanami, bo na przykład linkowanie strony, na której w/w skany są umieszczone jest już dozwolone.

Reasumując nie jest ważne co się komu wydaje, nie jest ważne jak myśli projektant i wydawca ... liczy się stan prawny. Z drugiej strony od zawsze denerwowali mnie samozwańczy "policjanci". Od ścigania przestępców w tym kraju są odpowiednie organy a nie forumowi krzykacze. Jak ktoś ma podejrzenia, że jego kolega czy współużytkownik łamie prawo to powinien zawiadomić powyższe, a nie wyżywać się nie mając pojęcia o stanie prawnym w naszym kraju, jaki by on nie był.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
07-04-13 23:52  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A mojej relacji z szkwalu. Jak zniknęła tak nie ma ,bez odpowiedzi kto raczył skasować.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024