KARTON CAFÉ   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Miejsce na rozmowy o rzeczach niekoniecznie związanych z modelarstwem kartonowym, tzw. "rozmowy kanapowe", ciekawostki, humor itd. Tu można się poznać lepiej i pogawędzić ze sobą.


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
07-04-13 14:59  [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Nie chcę zaśmiecać wątku Alskiego, dlatego założyłem wątek tutaj.

Najpierw cytaty Alskiego i ZbiGa:

A: "Tylko proszę nie krzyczcie na mnie teraz , od 1 momentu mam wyrzuty sumienia bo jak powiedziałem poratował mnie kolega ale .... nie odprzedał modelu tylko wypożyczył do skanowania. Ale im bardziej przyglądam się modelowi tym jak powiedziałem wcześniej bardziej mi sie podoba . Tym bardziej czuję się nie fer , pewnie projektant ma jakieś tantiemy od sprzedaży ( nie wiem czy płaca projektantowi jednorazowo czy jak za książki od egzemplarzy sprzedanych ) ." (widać sumienie troszkę ruszyło)

Z: "Się nie przejmuj. Kwestię tzw "piractwa" widzą tylko zaciekłe skarżypyty i nawiedzeni piratolodzy. Nie słyszałem jeszcze o przypadku, w którym sam autor, osobiście, miałby pretensję do modelarza, iż skleił on, ten modelarz JEGO model, z takiego, czy innego źródła." (rozwianie wątpliwości)

A: "Dzieki ZbiG" (już jest ok, bo jest poplecznik)

Tu wtrąciłem się ja (nie chce mi się przytaczać, ale po kolejnych wypowiedziach obu panów można się domyśleć o co chodzi.

A: "Polskie piekło , normalne. OK na dzień dzisiejszy jestem piratem , jeśli moderator tak uważa proszę zamknąć wątek . Chociaż uważam , że "dzięki" piraceniu wbrw pozorom modelarstwo się również rozwija. Ktos ciąga model sieci , raz czy dwa , potem juz woli go robić z oryginału i kupuje model w sklepie. Coś mi chodzi po głowie ,że MBig równiez projektuje ale na tę chwile nie chce mi sie tego sprawdzać." (dobrze chodzi po głowie)

Tu zacytuję siebie: "To nie tak. To nie jest polskie piekło.
Czy kupiłeś model legalnie, czy nabyłeś nielegalną kopię? Odpowiedz sobie sam na to pytanie. Mógłbym zrozumieć twoje postępowanie, gdy model był niedostępny już w sprzedaży, ale jest. Stronka wydawcy www.answer.pl. Model dostępny za 21 zł. Sklep GPM (www.gpm.pl) - 23 zł. Jeśli uważasz, że to za dużo za kilkadziesiąt godzin wspaniałej zabawy, to zmień hobby." (model jest do nabycia, ale sknerus woli piracić)

Szad (kolejny chyba poplecznik, sądząc po wypowiedzi): "Sądzę, że sklejenie modelu ze skanu w domowym zaciszu, nawet pokazanie efektu klejenia na forum, do chwili gdy nie mamy z tego korzyści materialnej nie jest przestępstwem, a jedynie ukazaniem własnych zdolności manualmuch, oraz recenzją sklejalności modelu.
Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie i skierujcie na właściwe tory." (jesteś w błędzie)

A: "A ją nadal podtzymuję że robisz krecią robotę , przez takich jak Ty Ci pojektanci nie zarobią tego co powinni . Dyrdymały typu wymieniania kosztów i podatkòw sobie daruj ,tego forum nie czytają dzieci i nie traktuje m innymi mnie protekcjonalnie traktując jak niedouczone dziecko. Co gorsza jestem w stanie swoje udowonić swoje słowa ,przyczynowość i skutki . A ty , jesteś w stanie to zrobić ?
PS Byłbyś w stanie zrozumieć moje i nie tylko moje postępowanie gdybyś wykazał odrobinę dobrej woli , empatii , i tak po ludzku sympatii do ludzi a nie do paragrafów."

Tu troszkę komentarza, bo ten wpis powaliłby mnie z nóg gdybym nie siedział. Ja robię krecią robotę i to przeze mnie projektanci nie zarobią? Gość kradnie czyjeś dzieło i twierdzi, że robi dobrze. TAK. Chcę dowodu. BARDZO !!! Wiesz, masz rację projektuję modele (teraz tylko dla siebie), znam wielu projektantów, wiem jaką gigantyczną pracę wykonują i czuje do nich sympatię (to chyba znaczy, że jestem jeszcze człowiekiem, a nie kretem), czuję też wielką sympatię do prawdziwych modelarzy.

A teraz to już prawdziwe fantasy:

Z: "Alski. Się nie przejmuj. Co najwyżej bardzo ostrożny moderator relację Twoją z forum zdjąć może. Żadne kroki prawne nie zagrażają za wymianę kolekcjonerską: ludzie mieniają się przedmiotami o naprawdę znacznej wartości - i - nic. Moje pojęcie piractwa nie wytrzymuje próby tylko u co bardziej zawziętych "ścigaczy", aliści mam to tam, gdzie kura ma jajko. Nikomu zarobku nie zabieram - a może nawet przysparzam poprzez popularyzację i jednocześnie reklamę jego dzieła. A jak już jesteśmy przy kwestiach finansowo - prawnych: - może za reklamę jakaś kasa i mnie się należy? A? Tak bogiem, a prawdą: czy te nasze relacje i galerie pod kryptoreklamę nie dałoby się podciągnąć? Wystarczyłaby odpowiednia interpretacja odpowiednich artykułów i paragrafów... "

DOBIŁO MNIE !!! Nie wiedziałem, że mogę tu spotkać takich ignorantów. A na koniec RODZYNEK w tym cytowaniu:

A: "ZbiG - masz rację wyciągnąłem wnioski ale niestety chyba nie te o których myślisz. Piszesz "a może nawet przysparzam poprzez popularyzację i jednocześnie reklamę jego dzieła" . Z tym zdaniem sie w pełni identyfikuję i dodam ,że na pochybel cenzorom nie powiedziałem ostatniego zdania które pokrętnie udowodni Twoje i moje racje.Myślalem już o zamknięciu wątku ( w pierwszym odruchu) ale myślę ,mam nadzieję ,że mój sposób myślenia podziela większość forum. Jeśli się mylę cichutko ( pierdut !!! ) ... odpłynę . :)"

Klakierstwo i podlizywanie się, aby tylko wytłumaczyć sobie swoje skompstwo. Aż mi się nie chce wierzyć w to co przeczytałem. Dwóch panów sobie prawi usprawiedliwienia piractwa i poklaskuje sobie nawzajem (towarzystwo wzajemnej adoracji). A taksty o tym, że nie odbierają nikomu kasy, że przynoszą rozgłos, że powinni dostać kasę za reklamę? Co na to wydawca i projektant?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 16:28  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Znam ZBiga nie od dzisiaj i wiem że ma w swojej domowej modelarni tylko orginalne modele,Widziałem,macałem. Przypuszczam,że chodziło mu o to, że Alski orginalną wycinankę powielił dla siebie.Bez odsprzedazy,do użytku własnego.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
07-04-13 18:43  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

W sumie dobrze że wątek został przeniesiony tutaj i założony przez MBig ponieważ w usuniętym już wątku zadałem pytanie na które pewnie bym odpowiedzi nie otrzymał a tak mam szansę.
Otóż pytanie jak sądzę do autora wątku brzmi następująco. Ponieważ jak sam napisałeś zajmowałeś się projektowaniem modeli zarobkowo a obecnie już amatorsko to jak znam życie sprawy związane z ochroną praw autorskich masz rozpoznane. Chodzi mi o wykorzystanie do projektowania zdjęć a bardziej konkretnie o ich zakup. Bo wg mnie i mojej skromnej wiedzy wykorzystanie zdjęcia do np. zaprojektowania jakiegoś detalu wymaga albo zgody autora lub jego spadkobierców o ile autor nie żyje bądź też osób posiadających prawa do publikacji gdziekolwiek tejże fotografii.Tak więc chyba obejrzenie w internecie lub jakimkolwiek innych źródle fotografii i zaprojektowanie na jej podstawie modelu na własny użytek, powtórzę na własny użytek nie stanowi naruszenia praw autorskich natomiast jego wykorzystanie do zaprojektowania czegoś na sprzedaż będzie już chyba naruszeniem praw autorskich tak więc projektant powinien zakupić daną fotografię żeby móc na jej podstawie wykonać coś co potem sprzedaje jako własny projekt. Rozumie MBig'u że wszystkie materiały fotograficzne, które wykorzystywałeś projektując modele kupowałeś legalnie w serwisach fotograficznych bądź u osób posiadających do nich prawa autorskie?

Temat jest dość śliski i nie raz już toczyły się dyskusje na temat prawa autorskiego, piractwa itp..a smutna prawda jest taka że piractwo było, jest i będzie...i nie jest ono wymysłem współczesnych nam ludzi bo od zarania dziejów kopiowano, podrabiano dzieła innych i jak dotąd przez tyle wieków nikt z tym problemem sobie nie poradził.
Nie pochwalam piractwa natomiast smuci mnie coraz bardziej że na forum gdzie z założenia powinny toczyć się dyskusje merytoryczne coraz więcej jest "wycieczek" osobistych a coraz mniej dyskusji o modelach.

 
07-04-13 19:01  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mbig - a prosiłem żebyś czytał ze zrozumieniem . Ale jesteś jak cenzor w prelowskich czasach . W wątku napisalem ,ze zamawiam .
Oto dowód mojego "skompstwa" ( w Twoim mniemaniu ) .
Ponizej dowod jak bardzo sie myliłeś w swoich sądach :

Numer zamówienia: 747
Szczegóły zamówienia: http://www.wak.pl/account_history_info.php?order_id=747
Data zamówienia: 25 marzec 2013

Na zamówienie składa się:
Produkt/Usługa Nr katalogowy Cena (brutto) Ilość Suma (brutto)
ORP Kraków / ORP Wilno KK08 19,95 zł 1 19,95 zł
ORP Pomorzanin WAK 2007/12 15,75 zł 1 15,75 zł
Tektura 1.0 mm - A4 PAP10A4 0,80 zł 5 4,00 zł

Wartość zamówionych towarów 100,70 zł
Wartość podatku VAT-5 1,70 zł
Wartość podatku VAT-23 12,15 zł
Dostawa na koszt sprzedającego (Przy zamówieniu na kwotę powyżej 99,99 zł i maksymalnej wadze paczki do 20 kg.) 0,00 zł
Razem wartość zamówienia brutto 100,70 zł


Potwierdzenie zakupu w http://www.gpm.pl.
Numer zamówienia: #30097
Płatności online
Opłata zostanie pobrana on line z karty lub konta bankowego. Potwierdzenie pobrania, blokady (lub nie) środków otrzymają Państwo bezpośrednio ze strony e-card.
W przypadku problemów z płatnościami prosimy o kontakt z nami na adres sklep@gpm.pl
Należność: 120 zł (w tym koszty wysyłki: 10 zł)


1x GPM-K331 KONTROLER -8 - zestaw model i wregi (GPM) - 60 PLN
1x GPM-0337 BATORY (GPM) - 50 PLN

Numer zamówienia: #30192
Płatności online
Opłata zostanie pobrana on line z karty lub konta bankowego. Potwierdzenie pobrania, blokady (lub nie) środków otrzymają Państwo bezpośrednio ze strony e-card.
W przypadku problemów z płatnościami prosimy o kontakt z nami na adres sklep@gpm.pl
Należność: 92 zł (w tym koszty wysyłki: 10 zł)

3x GPM-TEK-0004 1 mm TEKTURA - 8 SZT - 35X16 cm (GPM) - 3 PLN
1x ANS-1527 S 12 Szkwał (ANSWER -ANGRAF) - 23 PLN
1x ORL-064 Kuter BKA 1125 (Orlik) - 21 PLN
1x ANS-1541 ORP Minor (ANSWER -ANGRAF) - 29 PLN
Potwierdzenie zakupu w http://www.gpm.pl.

Numer zamówienia: #30097
Płatności online
Opłata zostanie pobrana on line z karty lub konta bankowego. Potwierdzenie pobrania, blokady (lub nie) środków otrzymają Państwo bezpośrednio ze strony e-card.
W przypadku problemów z płatnościami prosimy o kontakt z nami na adres sklep@gpm.pl
Należność: 120 zł (w tym koszty wysyłki: 10 zł)

1x GPM-K331 KONTROLER -8 - zestaw model i wregi (GPM) - 60 PLN
1x GPM-0337 BATORY (GPM) - 50 PLN
Potwierdzenie zakupu w http://www.gpm.pl.

Numer zamówienia: #30082
Płatności online
Opłata zostanie pobrana on line z karty lub konta bankowego. Potwierdzenie pobrania, blokady (lub nie) środków otrzymają Państwo bezpośrednio ze strony e-card.
W przypadku problemów z płatnościami prosimy o kontakt z nami na adres sklep@gpm.pl
Należność: 80 zł (w tym koszty wysyłki: 10 zł)

1x WYP-WYP011 SRAŻAK 3 +WREGI GPM158 (WYPRZEDAŻ) - 70 PLN.
Powyższe zakupy zrealizowalem w dniach 26-03-2013 06-04-2013 . Obrzucasz inwektywami nie znając faktów .


PS. Proszę o przywrocenie treści wątku dotyczącego samej budowy , jak widac jestem posiadaczem ORYGINALNEGO
wydania modelu , w przypadku wątpliwości prosze dzwonic pod nr 422128216 GPM .
Chcialbym tylko wiedziec kto usunął w całości mój wątek ( w częsci dotyczącej )modelu bo to że dyskusja przeosi sie tutaj jest jak najbardziej w porządku , dawno powinna sie tu znaleźć ) jednoosobowo sędzia i kat MBig czy moderator ?
--

Post zmieniony (07-04-13 19:50)

 
07-04-13 20:05  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

"Tylko proszę nie krzyczcie na mnie teraz , od 1 momentu mam wyrzuty sumienia bo jak powiedziałem poratował mnie kolega ale .... nie odprzedał modelu tylko wypożyczył do skanowania." - A co w tym zdaniu miałem nie zrozumieć?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 20:10  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Sądzę, że sklejenie modelu ze skanu w domowym zaciszu, nawet pokazanie efektu klejenia na forum, do chwili gdy nie mamy z tego korzyści materialnej nie jest przestępstwem, a jedynie ukazaniem własnych zdolności manualmuch, oraz recenzją sklejalności modelu.
Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie i skierujcie na właściwe tory."
MBig dopisał: (jesteś w błędzie)
I tyle? A dlaczego?

Jak w TV śpiewa pan Krzysztof K. a ja w zaciszu domowym wraz z nim / wg własnej aranżacji i interpretacji / to kradnę Jego dzieło? Nie mogę śpiewać? Muszę zakupić płytę z nagraniem?
Gdybym wyszedł na estradę i wył dla tłumów czyjąś piosenkę, zabrał za to szmal, to rozumie że powinienem odpalić działkę właścicielowi.

Teraz model. Skleiłem skan, i na forum pokazałem, i pytam: umiem sklejać? jak wam się podoba?
Pada odpowiedz: umiesz, więc kupuję coraz lepsze, bardziej wymagające modele i kleję, bo zdałem egzamin przed komisją modelarską. Jak usłyszę, że nie potrafię sklejać to rzucę to w pi...du albo jeszcze dalej.
Żeby sprawdzić czy potrafię kierować autem nie kupuję Mercedesa, ale wsiadam do malucha kolegi i dokonuję pierwszych prób.

"Jeśli jestem w błędzie to mnie poprawcie i skierujcie na właściwe tory."

PS."Szad (kolejny chyba poplecznik, sądząc po wypowiedzi", nie poplecznik, nie. Po prostu dalej ciemniak poruszający się w oparach wątpliwości.
SZAD

 
07-04-13 20:15  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

To co pisaliście ze ZbiGiem jest jawną kpiną z wydawców i projektantów. Nie wspominając już o prawie. Nadal uważam cię za pirata i nie zmienię zdania, bo najpierw jest zakup, potem możesz sobie zeskanować na własny (tylko i wyłącznie) użytek, a następnie skleić. Ty zrobiłeś to na odwrót. Dalej chcesz mi coś udowadniać, żeby się wybielić?

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 20:17  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Mbig - zacytuj całość wypowiedzi którą skasowałeś. Tam napisałem ,że ZAMÓWIŁEM model .!!!
Tak najpierw skanowalem potem zamówilem . Pozdrawiam PiS i jego metody.
--

Post zmieniony (07-04-13 20:19)

 
07-04-13 20:31  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Szad. Jesteś w będzie. Tak samo, jak wielu tych, co uważają, że jak sobie ściągną muzykę z netu i sobie jej słuchają. To właśnie nazywa się piractwem. Kupując płytę nabywasz prawa do jej słuchania - to jest zrozumiałe, mam nadzieję. Tak samo jest z modelami. Kupując model płacisz nie tylko za model, ale i za prawo do jego sklejenia. Mam nadzieję, że teraz to rozumiesz.
Nie mam nic do kopii zapasowych, do sklejenia ze skanu ( a model idzie do archiwum), bo do tego model trzeba zakupić wcześniej.

Alski. Czytaj ze zrozumieniem:

1. Kupno modelu.
2. Skan ZAKUPIONEGO przez ciebie modelu.
3. Klejenie skanu z zakupionego wcześniej modelu.

A to polskie piekło sam sobie urządziłeś.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 20:39  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MAURINO 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jakość niektórych wycinanek jest jawną kpiną z modelarzy chcących skleić model w standardzie. Może w takich przypadkach wspomnieć o prawach wydawców i projektantów?
Nieliczne wydawnictwa kupuję w "ciemno". Są również takie, które wstępnie sklejam ze skanu, sprawdzając poprawność projektu. Nie odważyłbym się poprowadzić publicznie relacji z podle zaprojektowanego gniota. Więcej wyrozumiałości panowie "projektanci". Chyba , ze chcecie szczegółowego punktowania waszego "projektu" w trakcie publicznego klejenia.

--

Post zmieniony (07-04-13 20:47)

 
07-04-13 20:45  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

O ile się nie mylę, prawo stanowi, że można mieć model oryginalny plus skan tego modelu. Nigdzie nie ma punktu, że WŁASNY skan TEGO egzemplarza. Czyli de iure - mając tylko skan jestem przestępcą, dopóki nie kupię oryginału. De facto to już kwestia własnego poczucia przyzwoitości.
Przyznam się tu, że raz ściągnąłem skan do zapoznania się z poziomem opracowania - przy czym nawet nie próbowałem go drukować - zapoznawszy się, niezwłocznie zamówiłem oryginał.
Czyli popełniłem przestępstwo, zgadzam się. Zarazem w polskim kodeksie karnym, jeśli popełniający czyn zabroniony wyraża gotowość natychmiastowego naprawienia szkody i w istocie ją naprawia, nie ma podstaw do oskarżenia.

...ale to tylko takie dywagacje...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
07-04-13 20:55  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Sturmovik. Obecnie (w tej dyskusji) całość tej dyskusji rozbija się o kolejność czynności - zakup, skan i klejenie. Alski próbuje się wybielić zamawiając model już po rozpoczęciu budowy. Właśnie to nie jest w porządku. Do tego, razem z kolegą ZbiGiem , jawnie kpili sobie z wydawców i projektantów. Dlatego nie wytrzymałem i się wtrąciłem w oryginalnym wątku z budowy. Zostałem tam wyśmiany i dlatego powstał ten wątek z cytatami w/w panów.
Mogłoby paść słowo "przepraszam", ale nie, hardo się stawiali i do tego zaczęli wypisywać takie bzdury, że zacząłem poważnie myśleć o opuszczeniu tego forum.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 20:57  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Zgoda, kolejność jest nie ta, co zresztą zasygnalizowałem w swoim wpisie.
Toutées proportions gardées.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
07-04-13 21:13  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
donzibi 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Przy okazji tej dyskusji chciałem zapytać projektanta (ów), którym zdarzyło się w swoim projekcie popełnić błąd, czy zwracacie pieniądze modelarzom nawet jeśli babol wyjdzie po sklejeniu kilkudziesięciu części? Czy zwracacie kasę za wydatki takie jak karton, klej, farby, zmarnowany czas na usiłowanie zbudowanie takiego czy innego opracowania? Czy na własny koszt wysyłacie poprawione części modelarzom? Pytam, bo wszystkie moje wycinanki to oryginały. Kiedy jednak przeglądam relacje na forum, to część z nich mogę włożyć do pieca, chociaż wolałbym odzyskać wydane na nie pieniądze, a te nie są małe.Czy odbiorca (modelarz) waszych prac ma jakieś prawa w tej materii?
A co do piractwa to uważam, że jednym ze sposobów eliminacji zjawiska jest obniżenie cen, a te mają niestety odwrotną tendencję:-)
Pozdrawiam

--

 
07-04-13 21:13  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Alski. Zastanawia mnie okładka z twojego Typhoon'a. Dokładnie taka sama (z takimi samymi obtarciami i kreską w prawym dolnym rogu) jest w necie na pirackich stronkach. Czy ty posiadasz oryginał tego MM??

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 21:16  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Donzibi. To jest dyskusja na temat piractwa. Odnośnie wadliwego towaru, to są odpowiednie przepisy i każdy może z nich skorzystać. A, że nikt jeszcze tego nie zrobił, to projektanci, którzy zaprojektowali bubla, mogą się czuć bezkarni.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 21:16  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Kupiłem 2 częsci TYTANICA napisze do MM o zwrot kasy ( gniot totalny ) , i odpowiem na tym forum co mi odpowiedzieli .
Zacząłem sklejać Szkwał , uznalem to za b dobre opracowanie , zakupiłem. Nie wybielam się , bo od poczatku postawiłem sprawę jasno. Nie muszę się wybielać , nie jesteś Mbig prokuratorem choć tak się zachowujesz. Nie rozumiem tej zajadłości .dla mnie jako człowiek przegrałeś, jako projektant również nie znam Twoich opracowań i na pewno nie kupię sygnowanych Twoim nazwiskiem, nawet na próbę nie zeskanuję.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-04-13 21:21  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A nie mówiłem - to już choroba Mbig . Tak , mam Typhona , oryginalnego , częściowo powycinanego . To jest CHORE Mbig , to trzeba leczyć !!!

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-04-13 21:23  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
donzibi 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

MBig - "projektanci, którzy zaprojektowali bubla, mogą się czuć bezkarni"
Myślę, że piraci również;-)
Nie wyobrażam sobie sytuacji kiedy prokuratura ściga gościa, który skopiował kartonową wycinankę. Chociaż w naszym kraju cudów wszystko jest możliwe.
Pozdrawiam

--

 
07-04-13 21:36  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Alski, Jaeśli chcesz zobaczyć moje opracowania, wystarczy, że klikniesz na te pomarańczowe napisy pod moimi postami. T\ylko TKp30 i Czarny kruk nie są moimi opracowaniami.
Umieszczając okładkę zassaną z sieci, sam się wkopujesz w piracenie.
Mogę być przegrany dla ciebie, wisi mi to.
Żeby rozwiać twoje wątpliwości odnośnie modeli, których nie chcesz kupować kupować ani skanować, nazywam się Piotr Dzięgielewski.

:)

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 21:46  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mała szkodliwość czynu.
Projektanci winni pamiętać o takiej adnotacji jak "opracowano na podstawie" dot. nie tylko tzw. rysu historycznego modelu ale samego modelu (planów) na który złożyły się (prócz zbiorów własnych autora) :
- plany/zdjęcia itp.itd. z innych źródeł i trzeba podać te źródła.
Legalne korzystanie/wykorzystanie (nie mówiąc o zamieszczeniu) zdjęć/opisów/planów zwykle jest odpłatne.

 
07-04-13 21:48  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Tak sobie czytam, przeglądam, analizuję tą "antypiracką" krucjatę i nasuwa mi się takie oto pytanie. Czy projektant modelu sprzedając go (projekt) wydawcy otrzymuje wynagrodzenie "za projekt" czy też może jego wynagrodzenie jest uzależnione od sprzedaży, a dokładniej od ilości sprzedanych egzemplarzy? Bo jeśli "to drugie" to w pełni popieram MBIG'a - ma rację bo broni swojej/kolegów "po fachu" kasy. Ale jeśli wynagrodzenie projektanta jest jak "w wersji pierwszej" to... czy nie powinni tutaj toczyć piany wydawcy, których taki proceder piractwa "rąbie po kieszeni"? Wydaje mi się, że tak. Choć nie widziałem jeszcze wydawców w takiej roli.
A z innej beczki - pirackie skany w sieci nie są takie złe z punktu widzenia potencjalnego nabywcy. Dzięki nim jest możliwość dokładnego zapoznania się z produktem przed zamówieniem online (z takiej formy korzystam najczęściej). A takiej możliwości nie daje praktycznie żaden sklep online (nie liczę Modelika, bo on chyba pokazuje najwięcej). Ja osobiście prócz przykładowego arkusza lubię zapoznać się z jakością opisu montażu czy ilością i jakością rysunków montażowych - dzięki piratom mam tą możliwość. Czy to już działanie na szkodę wydawcy/projektanta? Bo przecież zawsze istnieje ryzyko, że model mi się nie spodoba i nie zamówię, czyli wydawca nie osiągnie dochodu...

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
07-04-13 21:58  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Bartko. Fakt. Projektowałem dla wydawców. Może kiedyś jeszcze będę. Na razie projektuję dla siebie, dla własnej przyjemności. Czy bronię kolegów "po fachu"? Oczywiście, Nie tylko ich z resztą. Co robisz, jak widzisz, że ktoś kogoś okrada na ulicy? Jesteś obojętny? Ja nie.

Nie mam nic, przeciwko ściągniętym skanom, żeby obejrzeć, czy warto kupić. To rzeczywiście napędza rynek.
Mam dużo przeciwko klejeniu tych skanów i wmawianiu ludziom, że to z oryginału lub, że to tylko przerabianie kolorów, np. w GIMPie.

PS. Jak napisałem wcześniej, dałem upust swojemu oburzeniu, bo dwaj panowie zaczęli się jawnie napierniczać z projektantów i wydawców.

PS2. Przypominam, że jest to wątek o piraceniu, a nie o jakości projektów.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 22:05  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"Szad. Jesteś w będzie. Tak samo, jak wielu tych, co uważają, że jak sobie ściągną muzykę z netu i sobie jej słuchają. To właśnie nazywa się piractwem."
Słusznie.
Tylko nie mówimy tutaj o ściągniętym z internetu skanie, ale skanie legalnie zakupionej wycinanki, której właściciel zezwolił na sklejenie wyznaczonemu przez siebie zastępcy. A to jest różnica.
Pomyliłeś pojęcia własności i prawa do jej rozporządzania. Jeśli właściciel sprzeda lub udostępni w necie to wtedy uzyskuje korzyść materialną lub działa na szkodę twórcy.
MBig nie popadaj w paranoję i nie dopatruj się wszędzie czyhania na własność projektantów.Ja rozumię, że jako projektant chciałbyś wydusić za swe dzieło jak najwięcej. Tylko czasem trzeba rozważyć bilans zysku i strat. Podkreślam, że nie jestem zwolennikiem piractwa, ale też nie jestem bogaczem by kupować w ciemno gnioty. Jak mam okazję zbadać skan by zyskać pewność, że warto kupić oryginał to czasem to zrobię. Nie dotyczy to projektantów, którzy mnie nie zawiedli.
Tyle w temacie, dalej jestem nieprzekonany do jedynej słuszności którejkolwiek ze stron.
Idę spać. Dobranoc

 
07-04-13 22:16  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

MBig z tym okradaniem to pojechałeś ;-) troszkę... ja osobiście "cienki w barach" jestem więc nie wiem co zrobiłbym na takiej ulicy. ;-) (to oczywiście żartem, tak żeby nie było wątpliwości).
Obserwowałem od początku Twoją, ZbiG'a i Alski'ego wymianę zdań i odnoszę wrażenie, że gdybyście mieli okazję usiąść i pogadać twarzą w twarz dyskusja byłaby dużo mniej "impulsywna". A tak (uroki komunikacji wirtualnej) pewnie jedną i drugą stronę nieco poniosło. Osobiście nie znam ZbiG'a, ale obserwując od jakiegoś czasu Jego poczynania na forach modelarskich daleki byłbym od stwierdzenia, że "kpi z wydawców i projektantów" popierając piractwo.
A wracając do sedna tematu - klejenia skanów. Bądźmy szczerzy - tego procederu nie zwalczy się mimo starań. Choć wydaje mi się, że każdy kto chce kleić sam dojdzie do wniosku, że klejenie skanów się po prostu "nie opłaca". Skan nie daje żadnej gwarancji, że któraś ze stron nie została "przeskalowana" i ma się nijak do reszty. Chyba nie znajdzie się taki, kto zaryzykuje poświęcenie np. kilkunastu godzin pracy nad szkieletem okrętu tylko po to, żeby przekonać się, że burty i pokłady nie pasują. A nawet jeśli się taki znajdzie to... następnym razem kupi "normalną" wycinankę żeby nie marnować czasu. Ale tak jak mówię... wydaje mi się.

--

Post zmieniony (07-04-13 22:19)

 
07-04-13 22:56  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Bartłomiej nie wiem czy pamiętasz moje wpisy z usunietego wątku ,dokładnie o tym pisałem że praca na skanach powoduje że nie wiesz czy ty jesteś do d czy projektant, z tego względu po zapoznaniu się z opiniami zakupilem kilka spawdzonych modeli. O doskonałości szkwalu przekonałem się sam. Nadal twierdzę że gdyby nie obecność piratów ilość zakupionych oryginalnych modeli byłaby mniejsza 1,2 piraty i przekonujesz się na własnej skórze jakie modele jesteś w stanie sklejac oraz to że choćby nie wiem jaką drukarka i skan , nie zastąpi on orginalu. No chyba tzw mowa o b starych opracowania , choć i w tym przypadku widziałem na tym forum czarodzieji którzy z makulatury potrafią zrobić cacko.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
07-04-13 22:59  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Szad. W tym momencie osoba zezwalająca nie powinna już skleić nawet oryginału, bo przekazała te prawa innej osobie. Jest ona w stanie to zagwarantować?

Bartko. Na żywo tak samo wyrażam swoją opinię jak w necie. To jest moje zdanie i czy na forum czy w barze, przy piwku, powiem to samo. Przy piwku nawet bardziej dosadnie. Nie zależy mi na tym co sobie o mnie ludzie pomyślą.

A tak ogólnie rzecz biorąc, ciekaw jestem ilu jeszcze znajdzie się obrońców piractwa na tym forum. Przyznam, że to chyba wschodnioeuropejska specjalność. Tu. w Szkocji, zanim jeszcze nabyłem kompa i drukarkę, poszedłem z Orlikową La Zebre do punktu ksero, żeby sobie skopiować i skleić model ze skanów (chodziło o dość poważną ingerencję w wycinankę, szpachlę, farbę, dodatkowe części itd.), oryginał chciałem zostawić sobie na ewentualne błędy, które mogę popełnić. Pan w punkcie grzecznie mi wytłumaczył, że nie może mi zrobić ksera ze względu na prawa autorskie. Drugi przypadek był taki, że chciałem wydrukować mój projekt z pliku. Poszedłem do punktu, a tam, inny pan, grzecznie mi wytłumaczył, że nie może mi tego wydrukować, bo to pewnie są jakieś pirackie skany. Nie pomogło wytłumaczenie, że to mój własny projekt. Nie uwierzył mi i to był wystarczający powód do odmowy wykonania zlecenia. Chciałbym dożyć czasów, gdy w Polsce będzie się tak samo przestrzegało praw autorskich.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
07-04-13 23:03  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Ok, Ok - ale porównywanie realiów szkockich do polskich ma się jak piernik do wiatraka... myślę, że rozumiesz to bardziej niż ja (tkwię w Polsce).

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
07-04-13 23:43  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tak dla podtrzymania temperatury:

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/internet/pobieranie-plikow/2012/10/jak-legalnie-pobierac-pliki-z-internetu.aspx

Z lektury wyraźnie wynika, że mogę dostać od kolegi model do zeskanowania i sklejenia i nic nikomu do tego. Podobnie jak z e-bookiem, także zgodnie a art, a nie tym co Ci się wydaje, MBig bardzo ale to bardzo zapędziłeś się w swojej krucjacie.

Jakoś pod koniec zeszłego roku dokładnie to samo znalazłem na stronie KGP w dziale przestępstw internetowych, niestety link umarł, a odszukać tego nie mogę. W każdym razie nigdzie nie ma dokładnych przepisów co do modeli kartonowych, ale przykładając równą miarę jak do książek i e-booków to wynikało z tego, że wolno:
- ściągać i używać skanów do własnego użytku,
- skanować nawet pożyczone od rodziny i kolegów pozycje do własnego użytku,
- sklejać modele ze skanów nawet w przypadku nieposiadania oryginalnej wycinanki.
Nie wolno natomiast umieszczać skanów w internecie, czyli ich rozpowszechniać oraz umieszczać w internecie linków prowadzących bezpośrednio do plików ze skanami, bo na przykład linkowanie strony, na której w/w skany są umieszczone jest już dozwolone.

Reasumując nie jest ważne co się komu wydaje, nie jest ważne jak myśli projektant i wydawca ... liczy się stan prawny. Z drugiej strony od zawsze denerwowali mnie samozwańczy "policjanci". Od ścigania przestępców w tym kraju są odpowiednie organy a nie forumowi krzykacze. Jak ktoś ma podejrzenia, że jego kolega czy współużytkownik łamie prawo to powinien zawiadomić powyższe, a nie wyżywać się nie mając pojęcia o stanie prawnym w naszym kraju, jaki by on nie był.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
07-04-13 23:52  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A mojej relacji z szkwalu. Jak zniknęła tak nie ma ,bez odpowiedzi kto raczył skasować.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
08-04-13 00:29  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Astra. Powtórzę się jeszcze raz. Oburzyła mnie dyskusja panów i ich jawne lekceważenie wydawców i projektantów. Przyzwolenie jednego usprawiedliwia od razu czyny drugiego. Dla mnie nadal to jest piractwo i mam gdzieś, co sobie o mnie myślą inni.
Alski. Ja nie jestem adminem ani moderatorem. Nie mam nadanych praw usuwania wątków. Widocznie, po tym co tak radośnie pisaliście, m. in. o kasie od wydawców za klejenie piraconych modeli, moderator uznał, że przegieliście i usunął twój wątek.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
08-04-13 08:32  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

ZbiG. Logiczny głos rozsądku nie dociera?. Czyli uważasz piractwo za coś dobrego? ZAwsze będę przeciwny temu. I nie ważne, czy będzie piracił mój dobry znajomy, czy nieznany mi osobnik, tak samo zareaguję.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
08-04-13 08:54  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Proszę tylko o odrobinę wyrozumiałości dla młodszych lub zaczynających . Podejrzewam że o wiele skuteczniejsze będzie wytłumaczenie minusów niz inwektywy i straszenie karami ustawowymi.

Nie znalazłem takich statystyk ale może forumowicze sie wypowiedzą
1.Czy kiedykolwiek skleili coś ze skanu ( lub rozpoczęli )
2. Po ilu egzemplarzach doszli do wniosku ,że to nie tędy droga i rozpoczęli oryginalne wycinanie.
Jeśli się mylę w moim rozumowaniu , wycofam sie i przeproszę , uznam że mój sposób rozumowania i wyciągania wniosków jest błędny , nie umiem oceniać ludzi ,że czasy i ludzie się zmienili .
PS Nie jestem zwolennikiem piractwa , ale też nie jestem ortodoksyjny w swoich poglądach.
Chcialoby sie przekląć w tym momencie , Mbig o co toczysz pianę ??? Że model kupiłem 2 dni poźniej a nie dwa dni wcześniej ?

--
PS W celu nie propagowania modeli wykonanych ze skanów , do czasu wyjaśnienia czy jest to zgodne z prawem , usuwam swoje relacje.

Post zmieniony (08-04-13 09:05)

 
08-04-13 09:14  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

ZbiG, dziękuję za wpis z godz. 00:13.

Alski, a jak mamy reagować na relację zaczynającą się od słów : model skleiłem ze skanów...?

Dyskusja o prawie autorskim powtarza się regularniej niż wiosna. Nie chcemy, żeby jakaś instytucja, "chroniąca" te prawa , często niby w imieniu autorów którzy nawet o tym pojęcia nie mają, doprowadziła do blokady Forum i tłumaczenia się przed prokuratorem.

Nie wyobrażam sobie, żeby osoba, która wykłada z własnej kieszeni niemałe pieniądze na utrzymanie naszego portalu miała jeszcze chęć opłacania adwokatów i tłumaczenia się, że nie jest wielbłądem.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
08-04-13 09:33  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Rajkub - zgadzam sie z Toba w całej rozciągłości , słusznie zrobiłeś.
ZbiG - cholera , nie znalem tego powiedzenia , z przykrością stwierdzam ,że zmusiłeś mnie do goglowania :)

W kwestii tematu właściwego nie do końca jest powiedziane czy np kopiowanie MM sprzed 1989 roku jest nielegalne . W tych egzemplarzach NIE WIDNIEJE ŻADNA INFORMACJA O ZAKAZIE KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA . Wówczas obowiązywała ustawa bodajże z 1957 r z późniejszymi zmianami 1975 . I od strony prawnej nie można tu mówić o przekroczeniu prawa. Ale niestety mając prawnika w rodzinie wiem ,że prawo to bardzo śliska i trudna dziedzina i to co nam się wydaje wcale nie musi być zgodne z literą prawa. Więc jeśli w tym względzie mam rację oskarżenie kogoś o piractwo może skutkować oskarżeniem o zniesławienie. Ale niestety to tylko takie dywagacje , nie mam wystarczającej wiedzy w tym temacie i nie mogę się wypowiedzieć autorytatywnie. Może jest jakiś prawnik na forum i spróbował rozwiązać ten węzeł ?
W przypadku odpowiedzi na ten wątek proszę o wyraźne zaznaczanie , czy jest to uznana wykładnia prawna czy tylko tak mi się wydaje.

--

Post zmieniony (08-04-13 09:36)

 
08-04-13 09:40  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No to ja dodam jeszcze jedną ciekawostkę. Jakiś czas temu, na fali podobnej antypirackiej obławy postanowiłem zapytać się znajomego prawnika co w przypadku gdy sklejam model ze skanów zassanych z netu, a moja relacja lub galeria zostaną usunięte z Forum np. z tego czy innego. Odpowiedź była dość zaskakująca.

Administracja ma do tego prawo, ale pod pewnymi warunkami:
- nie jest to forum ogólnodostępne, czyli, że do rejestracji lub pisania nie jest wymagane nic więcej niż jedna dana kontaktowa (e-mail) oraz zatwierdzenie Regulaminu ... czyli pisanie na Forum jest dostępne dla wszystkich i nie trzeba spełniać jakichś dodatkowych kryteriów np. znajomości osobistej, poręczenia przez innych userów czy jakieś tam jeszcze obwarowania,
- w Regulaminie jest wyraźnie ujęty zakaz publikowanie relacji lub galerii ze skanów,
- User w relacji/galerii umieszcza na Forum link do miejsca w internecie, skąd można taki skan bezpośrednio ściągnąć.

Wynika z tego, że Administracja ma oczywiście pełnię władzy, ale tylko układając Regulamin. Natomiast jeżeli w Regulaminie nie ma stosownych zapisów to usuwanie prawidłowo prowadzonych relacji jest bezprawne. Każdy User, którego relacja/galeria zostały usunięte bez podania przyczyny ma (teoretycznie) prawo do zaskarżenia tej decyzji przed Sądem RP i o ile zasady Forum są właśnie takie jak napisałem powyżej to w zasadzie każdy Sąd RP uzna jego racje. Tylko czy ma to sens ??? Komu by się chciało ???

MBig - Powtórzę się, nie ma znaczenia co Ty o tym sądzisz, ważny jest stan prawny, a on wyraźnie wskazuje, że Alski nie popełnił przestępstwa i nazywanie go piratem/złodziejem godzi w jego dobre imię i nie powinno mieć miejsca w przestrzeni publicznej. W takim przypadku to Ty, a nie on łamiesz prawo. Stąd jestem za ściganiem piractwa i go nie popieram, ale równie mocno jestem przeciwny rzucaniu epitetów pod adresem innych Userów tylko dlatego, że komuś coś się wydaje, a nie ma zielonego pojęcia o tym jaki jest stan prawny.

Co do wypowiedzi Rajkuba, Ależ oczywiście rozumiem dmuchanie na zimne i jestem za tym, wszak z poszanowaniem wszystkich Userów i obowiązującego w naszym Kraju prawa. Nic więcej i nic mniej. Zauważcie również, że w tego typu dyskusjach najwięcej krzyku podnoszą ludzie jakby spoza grupy, która powinna być tym żywo zainteresowana. Jakoś nie widziałem, aby Wydawcy podnosili larum. Moim zdaniem (zaznaczam moim, bo z nikim na ten temat nie rozmawiałem, choć przy jakiejkolwiek okazji nie omieszkam) tylko dlatego, że oni doskonale zdają sobie sprawę z tego co wolno a co nie.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-04-13 09:46  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

A i jeszcze jeden art na ten temat. Zachęcam do przeczytania przed kolejnymi oskarżeniami.

http://prawo.rp.pl/artykul/656320.html

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-04-13 11:08  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ciekawa informacja odnośnie 3 proc. kwoty należnej z tytułu sprzedaży ksera itp , nie wiedziałem, ale ...powoli pogłebiamy swoją wiedzę , to dobrze.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
08-04-13 11:08  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A gdzie w tym temacie główni zainteresowani czyli wydawcy??
Temat wałkowany na wielu forach od lat i jakoś nigdzie się wydawcy nie wypowiadali... nie chcą urazić potencjalnego klienta czy mają to gdzieś?
Sam kiedyś napisałem do jednego z czołowych wydawców namiar na typa który sprzedawał skany modeli tegoż wydawnictwa opatrzone innymi okładkami i co? zero odpowiedzi ani reakcji... no to sorry Panowie!, skoro właściciel ma we dupie, że go okradają to tym bardziej nam nic do tego!

Co do MM, w starych modelach często na końcu była tablica ogłoszeń i wiara otwarcie na łamach czasopisma wypisywała jakie kserówki ma na sprzedaż/ wymianę... w moim odczuciu to wyczerpuje temat piracenia starych MM.
Pozdr.

--
GG 6801515

 
08-04-13 12:13  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

szanowni forumowicze , proszę szczególnie zwrócić uwagę na słowo sprzedawał ,ktoś pobierznie czytając post mógłby pochopnie wyciągnąć wniosek że sprzedawalem , a na takie zarzuty sobie nie pozwolę.

--

Post zmieniony (08-04-13 13:34)

 
08-04-13 13:19  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Alski, widzę, że Ty w tym trwaniu przy swoim jesteś tak zacietrzewiony, że nie odróżniasz już co jest białe a co czarne.... ochłoń chłopie trochę i przeczytaj mój wpis jeszcze raz na spokojnie a być może odkryjesz w nim troszkę inny sens.
Co kto o Tobie pomyśli, to akurat mam gdzieś, na co Ty sobie nie pozwolisz także mam gdzieś, nie interesuje mnie też jak pobieżnie ktoś mój post przeczyta bo niby czemu miał bym się tym przejmować? sens jest w nim zawarty i jak do kogoś nie dociera to jego problem.
Przykład który podałem (o dziwo!) nie uderza Ciebie tylko w bezsensowną moim zdaniem krucjatę niektórych forumowiczów...
Pozdr.

--
GG 6801515

 
08-04-13 13:32  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ok źle sformuowalem zdanie ,niepotrzemnie wpisalem twój nick to było napisane dla czytających post a nie na twój.zrozumiałem go tak jak należało.

Czy to nie czas by uznać że ta dyskusja nie przyniesie merytorycznego rozwiązania ?
Chyba tak.
Zamiast rozwiązać problem wykonania kilkuset mitów średnicy 0.6 a bo igła za tępa a bo karton się roxwarstwia zajmuje się wpisanie na forum tematyka prawniczą.

Post zmieniony (08-04-13 13:47)

 
08-04-13 14:51  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czytam wypowiedzi i czasami mam wrażenie,że jest to dyskusja akademicka.....
Nie kleję modeli ze skanów. Natomiast na potrzeby własne kleję modele z kopii na kopiarce- czasem plujce, czasem laserowej. I CO ? Jestem piratem i mam pójść do paki ??? Kopię robię z oryginałów z moich zasobów archiwalnych. Mam komplet MM, mnóstwo kartonówek, teraz już nieosiągalnych. Wątpię,żeby np. tematy z Fly Model były kiedykolwiek wznowione... Pocięcie starych MM to niemalże barbarzyństwo !!!!
Czasami mam wrażenie,że niektórzy przeginają pałę... Skopiowanie na dobrej drukarce i na dobrym kartonie modelu wcale nie jest takie tanie. A z drugiej strony czasem skopiowanie pomaga nam przy korygowaniu błędów. Bo nie jest tak,że w dobie komputerów wszystko pasuje idealnie....
Na wszystko trzeba znaleźć złoty środek i zastosować kompromis. Aha, z tego, co się orientuję kopiowanie zawsze pociąga za sobą zniekształcanie rysunków. I to ponoć skaner bardziej zniekształca od dobrej kopiarki. Porównywałem kopie z mojej drukarki i nie było tak tragicznie...

 
08-04-13 15:15  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wróciłem z pracy i tak sobie myślę kto jest przestępcą . Ja , czy mój syn. Bo razem kleimy ten sam model- w celach jego nauki, on ze skanu, a ja z oryginału. A może trzeba odwrotnie, on oryginał a ja ze skanu. Nadmieniam, że wycinankę kupiłem legalnie.
MBig wiesz?

A cha i czy będziemy siedzieć w jednej celi, czy oddzielnie?
MBig wiesz?

Pozdrawiam SZAD

 
08-04-13 15:23  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja wogóle nie rozumiem o czym jest ta rozmowa. Nie ma o czym dyskutować, przeciez jasno jest określone kto jest piratem.

Ten kto rozpowszechnia.
Ten co ściąga - nie.

Możemy sobie kopiować i udostępniać w gronie znajomych. Na swój uzytek, nie na sprzedaż.


Druga sprawa to wg mnie bardzie dotyka sumienia, światopogladu. Mimo że mam peeełno skanów, żadnego nigdy nie udostepniłem innym (chyba że ktoś pisał na forum że potrzebuje konkretnej części). Chciałem obejżeć sobie, i albo zakupić orginał jak się spodoba albo nie.
Modelu nie skleje jeśli nie będe miał oryginału.
Dlaczego? nie chcę być piratem? Nie dlatego, mam to gdzieś...
Dla mnie ważne że mam paru projektantów osobiście i wg mnie zrobiłbym świństwo klejąc i nie płacąc za to.


Ktoś kto kopiuje sobie, ściąga skany, klei ze skanu to wg prawa piratem nie jest. I chyba nie ma co dyskutować, takie sa faktu.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
08-04-13 15:54  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Łosiu: tak nie do końca. Jeśli ktoś ściaga skan, czyli pobiera model nielegalnie, wiedząc o tym, może być posądzonym o paserstwo. O ile oczywiście ktoś na to wskaże. To bardziej kwestia sporu litery i ducha prawa.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
08-04-13 16:48  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Łosiu dokładnie to wyłuszczył, a Tobie Sturmovik się tylko wydaje. Otóż jesteś w błędzie. Jedyne nielegalne ściąganie ma miejsce jeszcze przed premierą modelu na rynku.. Koniec, kropka. Przeczytaj uważnie linki, które wcześniej zamieściłem, nie domyślaj się treści, ale spróbuj ją wyczytać ze zrozumieniem. Tu naprawdę nie ma o czym dyskutować. Stan prawny jest jaki jest i tyle. Trzeba go zaakceptować i już. Jak się komuś nie podoba to powinien udać się do najbliższego jemu lub jego sercu Biura Poselskiego i tam wyłuszczać swoje domysły i wylewać żale.

Co do sumienia, to bardzo ładnie ujął to Łosiu. Ja również tak postępuję i kupuję sporo modeli. Jednakże nie próbuję narzucać innym na siłę swojej moralności. I tego myślę powinniśmy się trzymać.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
08-04-13 17:08  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Astra masz rację !!! A że mądrze gadasz należy Ci się półlitrowe, dobre PIWO. Jak się kiedyś nasze drogi pokrzyzują, to je u mnie masz !

 
08-04-13 17:11  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Astra, dzięki za pełne wskazanie wykładni. Dla mnie jednak klejenie ze skanów bez posiadania oryginału pozostaje kwestią moralności.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
08-04-13 18:35  Odp: [Dyskusja] Czy klejenie ze skanu bez posiadania oryginału to piractwo?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Ja juz sie biore za to co powinienem za Szkwała , dodam ,że oryginalnego. Stare wręgi pójdą do kosza bo :
1. Co wspominał jeden z forumowiczów - skaner strasznie( lub mniej strasznie wykopuje wymiary. Nie wiem jak sobie z tym radzicie .
2. Nawet jeśli poprawi sie to programem graficznym łatwo jest o różnicę w kadłubie o 0,5 mm a to już widać że ho ho !
3. Na dobre opracowanie nie szkoda kasy.
4. Skany sa dobre na ćwiczenia w cięciu , klejeniu , wprawkach jak i ja zrobiłem a zrobiło się z tego larum.
5 Również o tym wspominał forumowicz - należy doceniać dobra prace projektantów i w tym przypadku jestem pod ogromnym wrażeniem.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024