STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 11Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
30-09-10 11:56  Odp: ORP Błyskawica
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

W 1944 roku na nadbudówce rufowej ustawiono radar typu 271:
http://www.hmcssackville-cnmt.ns.ca/tour/radar.html (na załączonym linku osłona jest przeźroczysta, na "Błyskawicy" cylinder był pomalowany i jednolity)
Radar składał się ze stanowiska operatora umieszczonego w kanciastej podstawie i walca kryjącego antenę powyżej. Podstawa nie miała żadnych okien, a tylko drzwi . Między stanowiskiem operatora, a osłoną radaru zwykle umieszczano okrągłą platformę z relingiem i drabinką. Jeszcze nie doszedłem, z której strony na "Błyskawicy" umieszczone były drzwi, a z której drabinka.

Z tyłu nadbudówki dziobowej była wnęka podobna do tych w ścianach nadbudówki kotłowni i służąca do tego samego, czyli dostarczania powietrza kotłom. Na pokładzie nadbudówki, nad tą wnęką znajdował się zresztą taki sam wentylator, jak po bokach komina. Typ "Grom" miał trzy kotły, więc wloty (czerpnie) powietrza też musiały być trzy.
Obecnie otwór w tylnej ścianie nadbudówki jest zaspawany blachą.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
30-09-10 12:40  Odp: ORP Błyskawica
AC   

Waldek wpuszcza Cię w maliny, bo to nie będzie model z 44r. To będzie model, który ma 2 elementy dobre,pasujące do 44 roku. A co z resztą. Cały model jest tak spaprany że chyba nie da się go zrobić dobrze.

--

 
30-09-10 13:07  Odp: ORP Błyskawica
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Sorki, nie wypowiadam się o modelu, bo go nie znam. Mam za to blade pojęcie o samym okręcie, choć są znacznie lepsi ode mnie. Jeśli jednak ten model jest oparty na słynnych "Planach Modelarskich" nr 85, to może lepiej poczekać na nowsze opracowanie...

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
30-09-10 14:44  Odp: ORP Błyskawica
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ten model jest przerobiony ze starszego modelu S. Jakucia, prezentującego powojenną "Błyskawicę" z numerem 271. Ktoś po prostu oparł się o starsze opracowanie (nie pamiętam, kto się podpisał jako autor "Błyskawicy" 44 z MM) wykorzystując kadłub, nadbudówki i uzbrojenie i dostrajając ją "jako tako" na 1944 rok. A model S. Jakucia był wprawdzie opracowany świetnie, ale niestety według starych planów modelarskich, o których wspomina Waldek K.

--
MacGregor

 
30-09-10 18:08  Odp: ORP Błyskawica
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Odnośnie modelu "Błyskawicy" z MM (7-8/97) jest tak, jak to napisał Grzesiek. Autorem tego modelu jest nieżyjacy już Roman Kobierski - w numerze MM przeoczono tę w końcu ważną informację. Kobierski do projektu wykorzystał opracowanie Jakucia (Błyskawica 271) dodając od siebie kilka drobnych zmian mających upodobnić okręt według stanu na 1944 r. W sumie ta przeróbka nie pomogła modelowi biorąc pod uwagę błędy merytoryczne opracowania i możliwości twórcze autora. Model z MM można więc traktować jedynie jako luźną wariację na temat tego pięknego okrętu.

--
http://www.kartonowa.pl

 
30-09-10 22:04  Odp: ORP Błyskawica
Teledzin   

Jak widac z wcześniejszych komentarzy do starego opracowania modelu Błyskawicy z MM czas na nowe opracowanie! Panowie projektanci do dzieła! Ja chętnie kupię jeden egzemplarz. MacGregor może Ty. Masz już na koncie niezły model typu Grom w wersji ze 120mm armatami. Pozdrawiam

 
30-09-10 23:13  Odp: ORP Błyskawica
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Panowie, dzięki wielkie za odzew, bardzo mi pomoże w ukończeniu tego modelu. Dzięki Waszym wskazówkom będzie nieco bardziej przypominał stan z 1944 r.

Teledzin, "Błyskawica" z WAK też jest MacGregora; AC -masz rację - model MM z 97 jest spaprany, ale innego modelu na '44 rok nie ma.
Zacząłem go robić pod wpływem zwiedzania oryginału rok temu. Poza tym miałem ochotę na jakiś prosty, niewymagający okręt, a poczytawszy pozytywne opinie o nim m.in. na tym forum, uznałem, że będzie to model w sam raz dla mnie. Polecany dla początkujących itp. Srodze się rozczarowałem, i nie chodzi mi tu o merytorykę ani o karton. W całym jego szkielecie nie ma ANI JEDNEJ (sic!) symetrycznej wręgi. Szkielet - o 2 mm za długi w stos. do pokładu, ale to dało się naprawić. Pokład - po zestawieniu 2 części pokładu głównego tworzą "bumerang". W sumie by naprawić powyższe zonki, skróciłem szkielet o ok. 4 mm. Poszycie dziobowe - niespasowane (chodzi o charakterystyczny załom burt "na prosto"), wykorzystałem do sztukowania burt zadrukowany karton do podklejania części. Kłopoty też były z oklejką rufy , żeby nie orzełek na niej, tobym chyba po raz pierwszy w życiu nie dokończył budowy modelu. Nadbudówka kotłowni - za krótka od strony dziobu o jakieś 2 mm. Nadbudówka dziobowa - też kombinatorka, by wszystko się zgrało - pomost artyleryjski, pierwsze i drugie piętro tejże nadbudówki + dziura na obrotowe stanowisko armat - bez sztukowania się nie obyło.
Po zabraniu się za niego, mimo pozytywnych opinii na forach oraz zaawansowania budowy w ok. 70 %, mogę stwierdzić, że BYŁBY to model dla początkujących, łatwy i przyjemny, gdyby nie wrażenie, że został zaprojektowany na przysłowiowym "kolanie"."Terrible" starszy o 12 lat sklejał się o wiele przyjemniej.
Jak go skończę, będą fotki w dziale o 50tce MM - myślę, że do końca roku się wyrobię.

Oczywiście, gdyby pojawiło się nowe opracowanie tego tematu w 1:200 - łykam jak młody pelikan :)
Jeśli jeszcze coś mi się nasunie pod czerepem odnośnie tego tematu, na pewno napiszę.
Pozdrawiam szanownych kolegów i jeszcze raz dzięki.

--
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości - Albert Einstein

 
01-10-10 08:21  Odp: ORP Błyskawica
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Wszyscy czekamy na 3 część monografii Błyskawicy z Aj Press. Ja też. Aby opracować dobry model kartonowy naszej "Błyskotki" na 1944 rok, potrzeba jednak wielu zdjęć i informacji jak naprawdę wyglądało wyposażenie tego okrętu w tym okresie, bo na dziś wciąż mamy za małą na ten temat wiedzę... A ja chętnie opracowałbym ten okręcik od nowa. GROMA opracowałem w 2000 roku, model ma więc 10 lat, a to kosmos w modelarstwie kartonowym. Błyskawica z WAK była oparta na Gromie, więc niestety odziedziczyła po nim większość mankamentów... Byłoby jednak najfajniej, gdyby któreś wydawnictwo chciało wydać model "Błyskawicy" 1944 w skali 1:100. To byłby model!

--
MacGregor

 
01-10-10 18:04  Odp: ORP Błyskawica
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Byłoby jednak najfajniej, gdyby któreś wydawnictwo chciało wydać model "Błyskawicy" 1944 w skali 1:100. To byłby model!

Wypada tylko przyklasnąć :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
02-10-10 11:30  Odp: ORP Błyskawica
Teledzin   

Pomysł na Błyskawicę w skali 1/100 jest dobry, ale w bardziej popularnej skali 1/200 jest jeszcze lepszy. Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 11Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024